Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výkon uváděný u autorádií
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19580
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 11:08    Předmět: Citovat

Ono je to v něčem jiném: při uvádění maximálního výkonu je třeba také uvést definované maximální zkreslení sinusového signálu.
Zvuk vnímáš určitou střední úrovní hlasitosti danou akustickým tlakem a dobou trvání. Proto také se VU-metry konstruují s reakční dobou kolem 1 s i delší, vlastně v čase průměrují na vstup přivedenou úroveň podobně, jak hlasitost vnímáme poslechem.
A nastavují se tak, že 0dB ukáže ručička po ustálení při buzení trvalým tónem o úrovni mezi -8dB a -10dB. Tento údaj vychází z výsledků měření tisíců nahrávek a jejich "energetické hustoty". Zkrátka u hudby, ukazuje-li ručka 0dB, je střední úroveň vlastně -8dB a špičky právě dosahují maximální úrovně, ojediněle jsou lehce "oříznuté" (netrvá-li toto zkreslení dlouho, je naprotou většinou uší nepostřehnutelné).
Jde o empiricky zjištěný stav, i když by dnes nic nebránilo tomu, navzorkovat signál a vypočítat poměr vnímané hlasitosti ke špičkové zvlášť pro řeč (i to je však individuální) a zvlášť pro každý žánr a každou skladbu v hudbě.


Z toho vyplývá, že i při plné hlasitosti, kdy už koncák (například můstkový v TDA7375) začne omezovat, sinusovým signálem s 10% zkreslením by nakrmil reproduktor 4 ohmy výkonem dejme tomu 25W (platí pro běžící motor v autě a tedy napájecí napětí blížící se 14,4V) a odběr každého koncáku by byl kolem 2,8A, bude při skutečném hudebním signálu střední výkon 6,3x menší (tedy jen 4W) a každý koncák bude odebírat proud průměrně 1,1-1,2A.
Protože v napájecí větvi musí být dostatečně dobrá filtrace, o toto "zprůměrování" se postarají filtrační kapacity na napájecí větvi koncových zesilovačů a pojistka přetížená nebude. Navíc autopojistky nejsou z nejrychlejších...
Když už jsem si vzal jako příklad TDA7375: také má uváděný maximální výkon 2x40W do zátěže 2x4 ohmy. Ovšem signálem zalimitovaným do obdélníku a tedy neposlouchatelně zkresleným.

Čili třída H má v tomto případě své opodstatnění: napájení je "tvrdé" a nelze se spolehnout na to, že bez signálu bude o 50-70% vyšší, než při plné zátěži. Z takové situace totiž vyšlo hodnocení hudebního výkonu podle DIN - vždy vycházel přibližně 2x vyšší údaj, než u sinusového signálu podle ČSN... Takto lze uvažovat totiž jinak jen u zařízení napájených z rozvodné sítě. V autě ne, tam se bez signálu nemá napájecí napětí kam zvýšit, palubní síť "nemá kam". A tady se dá s výhodou krýt potřeba zvýšeného napájecího napětí pomocí toho pomocného zdroje - nábojové pumpy.

Je tedy třeba rozlišovat, za jakých podmínek byl maximální výkon měřený, případně podle jaké normy se uvádí. Jinak jde o údaj zcela bezcenný, jakkoli napsaný na krabici vypadá náramně.
Jediné dvě fyzikálně dostupné metody, jak se u autorádií dostat na větší akustický tlak, je buď zesilovač napájený z měniče nebo použití dvouohmových reproduktorů, pokud to maximální výstupní proud zesilovače dovolí, případně použití reproduktorů s co nejvyšší účinností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6111
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 12:48    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Jediné dvě fyzikálně dostupné metody, jak se u autorádií dostat na větší akustický tlak, je buď zesilovač napájený z měniče nebo použití dvouohmových reproduktorů, pokud to maximální výstupní proud zesilovače dovolí, případně použití reproduktorů s co nejvyšší účinností.

Případně použít vícekanálový zešilovač, až do úplného ohluchnutí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9794
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 14:55    Předmět: Citovat

Je možné, že se vyrábí konce do autorádií pracující ve třídě D a to tím způsobem, že by si samy zvyšovaly napětí na výstupu podobně jako zvyšující měnič? - něco podobnýho, jako koncový zesilovač u těch repráků Emgeton fungujících na baterii z Nokie?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7843
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 15:00    Předmět: Citovat

Svezu se na tomto tématu- došla mi nabídka od Dexonu, tak jsem to jen ze zvědavosti prolezl, zaujmulo mě (ale už i dříve), že je max. příkon uváděn dle jakési normy AES. Třeba tady: http://www.dexon.cz/katalog/reproduktory/beyma/15p1000-nd-reproduktor-basovy.html
Ty hodnoty jsou impozantní, ovšem jak se k nim výrobce dobral? To je nějaká krátkodobá neopakovatelná špička, co ten reprák snese? Nebo je to úplně vycucané z prstu?
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6111
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 15:26    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Ty hodnoty jsou impozantní, ovšem jak se k nim výrobce dobral? To je nějaká krátkodobá neopakovatelná špička, co ten reprák snese?

takhle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7843
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 15:32    Předmět: Citovat

tomasjedno- díky za odkaz, mám co studovat. Přeci jen mám trochu v oku starší reproduktory, u kterých se uváděl příkon v reálných watech, tyhle ohromující hodnoty mě zarazily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TomasX



Založen: Aug 12, 2005
Příspěvky: 639

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 15:56    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Co jsem různě četl o těchto TDA, není to zas tak ideální, jak popsáno v katalogu. Problémy s kondenzátory, vyšší zkreslení ap...

Nevím co se píše o TDA165x, ale mám vyzkoušeno, že mnou vyrobený koncový stupeň spolehlivě zničil 3ks subwooferů s reproduktory 300W. Výrobce reproduktorů si už nepamatuju, ale závady byly různé, utržená kmitačka, spálená cívka (místo 4 Ohm - 0,7 Ohm) a pod.
Takže TDA156x jsou "dobré Waty". Laughing

_________________
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19580
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 16:55    Předmět: Citovat

Tady se míchá maximální výkon zesilovače s dovoleným příkonem reproduktoru.
Jde o dvě různé věci, které spolu souvisí jen do té míry, že reproduktor je třeba volit tak, aby jeho dovolený příkon byl spolehlivě vyšší, než maximální výkon zesilovače, který je tento schopný po stanovenou dobu do toho reproduktoru dodávat při definovaném zkreslení.
Přitom definice dovoleného příkonu reproduktoru neřeší velikost tvarového zkreslení vznikající při přeměně elektrického signálu na signál akustický a způsobeného konstrukcí samotného reproduktoru, jen jeho životnost. Je tedy přinejmenším vhodné reproduktor vůči maximálnímu výkonu zesilovače přiměřeně předimenzovat.
Za dobrých časů se uváděl jako jmenovitý trvalý maximální sinusový výkon i u reproduktorů s tím, že zkreslení nepřesáhne předepsanou hodnotu. K ní se uváděl špičkový výkon, zpravidla jako pětinásobek hodnoty výkonu jmenovitého. Dnes jen ti slušnější výrobci uvedou, jaké normě ten reproduktor vyhoví výdrží, častěji se ale uvádí čísla bez jakékoli výpovědní hodnoty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7843
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 07 2012, 22:34    Předmět: Citovat

Hill- já myslím, že uvádění maximálního sinusového příkonu bylo nejideálnější. Už jen proto, že s nástupem elektronické hudby vznikly komplilace, které dřív lidstvo (ani reproduktory) neznaly. Takže pokud budu někde osazovat reproduktor, budu znát jeho nejvyšší příkon (sin), lehko si doberu adekvátní PA pro jeho buzení. Nebo naopak.
Pár let nazpět jsem známému opravoval starší basový box, osazení 2x Black Widow- jeden repro měl jen utržený přívod od kmitačky na terminál, pro danou aplikaci stačilo napojit pružné lanko z jiného reproduktoru. Druhý měl spálenou cívku, vzhledem k nemožnosti sehnání stejného reproduktoru jsem odmotal asi 2 závity z kmitačky (materiál Al), pomocí pájecí kapaliny se mi podařilo vývod připájet. Dodnes je box hraníschopný, i když už jen odpočívá v jednom koutě. Ale hlavně mě zaujmula konstrukce reproduktoru, těch 400W jsem tomu věřil- už jen po odšroubování magnetu mi v ruce zapraštilo, jak byl težký. Dnes mají reproduktory o příkonu 1000W podobný magnet jak ARN312 Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund