Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozvodná sít na Ukrajině
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rygl



Založen: May 30, 2009
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 11:55    Předmět: Rozvodná sít na Ukrajině Citovat

Dobry den bastlíři...
mam problem jsem na ukrajině a tchanovi trochu restauruju elektriku.
měl místo pojistek hřebíky. Shocked tak jsem přivez jističe a zapojil jako u nás TN-
S. ,ale on měl zapojenu "fazi !přez pojistku a "nulu" taky. po chvili vypadl hlavní jistič a jsem si uvědomil chybu. Idea tady mají 2 fáze zapojil jsem stejně jak to bylo a je to dobrě , ale zajímá mě jaká sít tu je. a jak správně zapojit rozvaděč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 12:21    Předmět: Citovat

Nemají tam jen tak mimochodem soustavu IT ???
Hrobař varuje: ... chrobáčik, kľúče máš na vešiaku....

Spíš se mu podívej jestli tam nemá něco taháno zvonkáčem, koaxem, zkroucené dráty místo svorkovnic...

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 12:27    Předmět: Citovat

Kolega mi vyprávěl, že v rusku má každý dům (rozumněj panelák) ve sklepě svoje vlastní trafo, takže bych se přikláněl k sítí IT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 13:27    Předmět: Citovat

Země bývalého Sovětského impéria používají izolovanou soustavu 3x127/220V - tedy fázové napětí 127V, sdružené 220V, střední vodič není rozveden a ani není na žádné části rozvodu uzemňován. Identifikátorem jsou ploché zásuvky ("razétki") pouze se dvěma zdířkami bez ochranného kolíku nebo bočních pérek (ani české, ani Schuko = německé) ve kterých jakákoliv vidlice drží pouze za kolíky a to, že doutnavková zkoušečka svítí v obou zdířkách takových zásuvek (kapacitní proud uzavírající se k zemi přes doutnavku a tělo). V takovém rozvodu tedy není vodič označená jako "nula" a "fázové" jsou oba vodiče přiváděné ke spotřebičům na 220 (230) V.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 13:34    Předmět: Citovat

Oldo, to tam není nikde poblíž místní střízlivý elektrikář, že by ses mohl zeptat přímo u pramene?
Ale pravděpodobně to od dob Sajuzu nikdo nepředělával, takže to vidím jako Karel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6000
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 13:35    Předmět: Citovat

Pokud si pamatuju ze školy tak za dob SSSR měli většinou sítě IT ale nevím jak je to dnes konkrétně na Ukrajině. Údajně ale při propojování energetických sítí ( mimo jiné i z Ukrajiny) do evropských zemí nastávají problémy tak to asi zůstalo při starém.
Ale jestli je to stará elektrika někde na Podkarpatské Rusi tak by se tam mohlo vyskytovat i zemnění - TT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 13:54    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Oldo, to tam není nikde poblíž místní střízlivý elektrikář, že by ses mohl zeptat přímo u pramene?
Ale pravděpodobně to od dob Sajuzu nikdo nepředělával, takže to vidím jako Karel.
Já se s takovou soustavou setkal v roce ´87 v Moskvě, kdy k mému naprostému údivu vibrační holicí strojek "Moskva II" (obšleh německýho Brauna) fungoval v zásuvce, označené červeným nápisem "220B" i když obě zdířky rozsvěcely doutnavku ve zkoušečce. K detailům jsem se pak dostal na vojně (´89 - ´91), kde jsem byl členem obsluhy zařízení VS-11M "Vozduch" - k jeho napájení z běžné rozvodné sítě (tehdy) 3x220/380V sloužila oddělovací trafa, převádějící potřebných 2x110kVA výkonu na onu izolovanou zmršeninu. Ta trafa byla v provozním oddělení, každé ve svojí "trafokobce" a my "mecháni" jsme k nim neměli moc často přístup, ale stačilo, že jsem musel "obhospodařovat" na svém pracovišti dvě různé sítě - v ČSSR obvyklou TN-C 3x220/380V, na stanovišti používanou pro osvětlení a napájení "běžných spotřebičů" a k tomu ještě ten ruskej bázmek, na kterej "jel" zbytek aparatury...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 15:42    Předmět: Citovat

Taky jsem deformován profesí koukal v Chorvatsku na "veřejné osvětlení". Někdy si myslím, že u nás jsme moc přísní.


1.jpg
 Komentář:
veřejné osvětlení Chorvatsko

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  96.48 kB
 Staženo:  241 krát


_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1678

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 17:49    Předmět: Citovat

Souhlasím s EKKAR-em. Jedná se o síť s izolovaným středem, dle norem "GOST", která není nulovaná. Spotřebiče jsou napájeny sdruženým napětím 220V/50Hz, t.j. v dutinkách zásuvky jsou dvě fáze a proti zemi by každá měla mít kolem 155V (přesně si nevzpomínám). Ochrana proti nebezpečnému dotyku je zajištěna zemněním spotřebiče. Je to podobné jako u naší dsitribuční sítě VN.
Pokud se dobová sovětská vojenská technika používala v ČSSR, bylo možno ji napájet buď z elektrocentrál, síťových rotačních měničů (motorgenerátorů), nebo použít transformátor k oddělení obou systémů. A pravidelně kontrolovat stav uzemnění (profylaktiky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 22:22    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Taky jsem deformován profesí koukal v Chorvatsku na "veřejné osvětlení". Někdy si myslím, že u nás jsme moc přísní.


Toe ještě dobrý Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2012, 6:20    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
...
Pokud se dobová sovětská vojenská technika používala v ČSSR, bylo možno ji napájet buď z elektrocentrál, síťových rotačních měničů (motorgenerátorů)...

Jo, to k tomu taky patřilo. Jmenovalo se to "UGP-60" ("Ustanovka garantirovannogo pitanija") a bylo to soustrojí *stejnosměrnej elektromotor + střídavej (pravděpodobně) synchronní elektromotor + střídavej alternátor* - to vše na společným hřídeli (teda jen souose postavený, mezi jednotlivýma kusama byly Hardy-spojky). A patřila k tomu ještě obrovská baterkárna plná olověných autobaterií s kapacitou asi 155Ah pospojovaných sério-paralelně tak, že dávaly 110V a nevím už kolik A. Baterky se samozřejmě trvale a furtumfurt dobíjely síťovým dobíječem výroby ČKD. Bylo jich tam několik tun.

A když se zapínala "aparatura", tak se takovým překlápěcím přepínačem jak z doby T.A. Edisona nejdřív zvolilo, jestli "Vozduch" pojede přímo na oddělovací trafa, která na výstupu dodávala ten příšernej ruskej bázmek 3x127/220, anebo "přes ú-gé-péčko". V takovém případě se zapnutím stejnosměrnýho napájení z baterií nejdřív celý soustrojí roztočilo, po dosažení jmenovitých otáček se připojil (na oddělovací trafa od československý sítě) střídavej elektromotor a stejnosměrný napájení se odpojilo - střídavej alternátor nepřetržitě krmil "Vozduch". A to "garantovaný napájení" spočívalo v tom, že v případě výpadku primární sítě odpadnul (s ránou že by vzbudila i všecky padlý z poslední války) stykač a napájení přešlo zase na ty baterky. Tím měla být garantovaná nepřetržitá funkce napájení "mašiny" - setrvačnost roztočených tří rotorů soustrojí zaručovala, že napětí na výstupu nepadlo dokud pohon nepřebral stejnosměrnej elmotor...

Bohužel, o ty baterky se nikdo moc nestaral, takže namísto půl hodiny "garantovaný" funkce v případě výpadku státní sítě jsme byli rádi i zato, že jen horko-těžko udržely výkon do doby, než údržba nastartovala "autonomní napájení" - pětici motorů LIAZ M1 s alternátorama 220/380V - měli na to 5 minut a běžně to stíhali za 2-3. "Ú-gé-péčko" běžící "na baterky" chcíplo nejpozději po těch 5 minutách chodu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2012, 10:44    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Taky jsem deformován profesí koukal v Chorvatsku na "veřejné osvětlení". Někdy si myslím, že u nás jsme moc přísní.

já byl v řecku, a v jednom hotelu jsem se procházel < a spatřilmjsem třčící dráty k chodníku. nelenil jsem a zkusil jsem zkratem jestli je tam štáva. krom toho že jsem si připadal jak svářeč bez kukly zhasl celej hotel Twisted Evil
jinak si taky občas myslím že to tady u nás přeháníme Very Happy vetši nou když mi norma zakazuje něakej úkon co já chci udělat...

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1678

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2012, 16:10    Předmět: Citovat

Pro EKKAR:
Zajímavá vzpomínka jednoho z "lufťáků" (vozduchářů).
No já bych tu popisovanou ruskou síť nehaněl. Přeci jen ji bez problémů používá několik set milionů lidí na obrovském území. I když je to pro technika, zvyklého na nulování a harmonizované normy trochu nezvyk, v případě dodržení bezpečnostních zásad (norem GOST), je i tato síť bezpečná. Problémy spíše nastávají s kompatibilitou zařízení, konstruovaného pro odlišnou rozvodnou síť a z neznalosti některých našich techniků. Ale jak již bylo zmíněno výše, je to celkem dobře řešitelné. I naši revizní technici elektro, přeci běžně revidovali sovětskou vojenskou techniku a tuto v revizních zprávách uznávali schopnou bezpečného provozu.
Co se týče zkušeností se záložním zdrojem, v plné míře platí, že technické zařízení potřebuje pravidelnou odbornou údržbu. Od toho přeci byly profylaktiky (preventivní předepsané práce). Běžné startovací olověné baterie snad ani nejsou stavěny na to, aby byly půl hodiny trvale vybíjeny proudem kolem 2C, až do úplného vybití. To je nutno považovat za výjimečný, nouzový stav. Pokud byla navíc zanedbávána údržba, není divu, že Vám předčasně akumulátory odcházely do svého olověného ráje. Ještě jste se nezmínil o možnosti paralelní práce průmyslové sítě s elektrocentrálami a o plynulém přechodu napájení ze sítě na elektrocentrály (bez vypínání a omezování provozu). Dokázal to někdo u toho Vašeho "luftu"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2012, 16:32    Předmět: Citovat

Ne, tenhle paralelní provoz se tam nedělal - jestli myslíš nafázování těch generátorů k běžný síti a skutečně paralelní provoz. Nebyly tam na to podmínky, síť byla rozdělená na sektory, který při normální funkci jely přímo na síť státu (případně přes oddělovací trafo jako Vozduch), nebo v nouzovým režimu se tvrdě přepínaly každej sektor na svůj motor s generátorem - nejely sfázovaně, každej živil "svou část" jinak komplexní elektroinstalace. Podrobnosti si už nepamatuju, jsem z vojny už víc jak 20 let a stejně jsem ani tenkrát detaily neznal - nepotřeboval jsem je... Ale fakt je, že při výpadku některý okruhy nabíhaly dřív a jiný později, jak se který agregát povedlo nahodit.
A k těm bateriím - já byl "argoník", tedy mechanik části Vozduchu, označované jako "Vyčislítělnyj kompleks" VK-11M - Argon. Na UGP jsem občas zašel a do baterkárny jsem se dostal snad 3x za celou vojnu, takže jen vím, že baterie tam byly po celý podlaze a jestli to skutečně byly startovací autobaterie, nebo jejich "staniční" varianta pouzdřená jen do stejný nádoby (z důvodu šetření - nebyla potřeba jiná forma na výrobu nádob), to nedokážu říct. Ale fakt je, že o každých "profilech" se část baterií odvezla a nahradila jinýma - detaily zase nevím, nebyl jsem u každýho kroku údržeb. Hlavně si myslím, že to "klekání baterek" bylo způsobený ani ne tak zanedbávanou údržbou, jako jejich nadměrným stářím, protože VS-11M je komplex z konce 60.let minulýho století a doba, o který píšu, byl rok 1990-91 - tedy těsně po Plyšáku, kdy se šetřilo na všem a nikdo ani v armádě nevěděl, kolik za co může utratit. Navíc se spekulovalo o redukci armády, jejím úplným zrušení atd - zkracovala se ZVS, rušily se útvary, kradlo a "privatizovalo se" všecko co mělo nějakou cenu... Takže na nový nebylo a situace byla taková, jaká byla - ne že by dneska byla lepší...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no_-_name



Založen: Dec 13, 2007
Příspěvky: 257
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: út červenec 31 2012, 21:32    Předmět: Citovat

Páni kolegové, nebyla by nějaká fotografie nebo bližší popis o čem je tu vlastně řeč? Jsem bohužel z generace vojnou nedotčené ale vojenská technika mě moc zajímá.
_________________
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund