Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednoduchý měřič rychlosti letících projektilů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so srpen 04 2012, 14:08    Předmět: Citovat

Jj, samotného by mě zajímalo, kam jsem se dostal s vitaminizováním .22 Flobert. Šacuju, že někam k 15 J Very Happy

Tvoje zarputilé zaujetí pro zrcadla mě zviklalo - začínám se klonit ke konfiguraci
- čárový laser v ohnisku spojky viz níže
- spojka 8D průměr 67
- štěrbina 1-2 mm
okénko 60x250
- rovinné zrcadlo
a zpátky až k jedné fotodiodě vedle laseru. Orientace nejspíš zrcadlo dole, dioda s laserem a čočkou nahoře.

a dvě taková hradla s odstupem 250 mm. Čočky bych použil asi tyhle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: ne srpen 05 2012, 13:43    Předmět: Citovat

Mě zase hoooodně zajímá kamarádova slávka převrtaná na nábojky do nastřelovací pistole. Člověk žasne co dokáže brok 4.5mm Smile Rychlost tipuji hodně přes tisíc.

Napadlo mě překopat systém z mechaniky a místo od cd by se to odráželo od zrcadla. Ale jestli je to vůbec proveditelné...

Myslíš to nějak takhle?



hradlo1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hradlo1.jpg
 Velikost:  36.35 kB
 Staženo:  78 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: ne srpen 05 2012, 13:46    Předmět: Citovat

Mimochodem, nevíš o nějakém simulátoru ve kterém můžu poskládat soustavu čoček a zrcadel? Něco propracovanějšího než toto: http://phet.colorado.edu/en/simulation/geometric-optics
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne srpen 05 2012, 16:35    Předmět: Citovat

DaveM napsal(a):
Myslíš to nějak takhle?

V zásadě ano, v detailech trošku jinak. Protože mi jde spíš o funkci a přesnost, než o kompaktnost, volil bych delší ohnisko (rozměry jsem už psal).

O nějakém interaktivním modelátorosimulátoru bohužel nevím.

Jestli tam ten kámoš láduje černé, tak to musí být masakr Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: ne srpen 05 2012, 21:04    Předmět: Citovat

Já to načmáral jen narychlo. Tahle verze se mi docela líbí. Ten trošek světla co půjde mimo, se může chytit druhou diodou, ale to se ukáže v praxi.

Je to masakr i když má „jen“ červené (asi 6.8/11) Smile Například petku vody to neprostřelí a přitom 2mm ocel plech jak od vrtáku, 3mm moc nechybí. Skoro neznatelný zpětný ráz a je celkem tichá. Už se těším, jak si z ní po x letech zastřílím – bydlí v zahraničí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne srpen 05 2012, 21:34    Předmět: Citovat

Nějakou druhou diodou bych to nekomplikoval. Cit mi říká, že to chce o chlup (3,5 mm) vyosit laser na jednu stranu a o dtto vyosit snímací diodu na druhou stranu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2012, 16:11    Předmět: Citovat

Už jste na 5.stránce v debatě a konstruujete zrcadla, optické systémy.... Když budete takhle pokračovat, brzo tu bude návod na konstrukci vesmírné stanice s dalekohledem, která to bude odkudsi z orbitální dráhy měřit Very Happy . Tak takhle teda ne...

Řešení je prostý. Z fyziky z 8.třídy ZDŠ (kéž by jste pacholci dávali pozor a nehráli počítačový hry) , by jste měli znát, že rychlost v = dráha s dělená časem t. To znamená, je potřeba změřit čas, za který střela uletí známou dráhu. Předpokládáte-li rychlost střely 134 m/sec, pak na měření není potřeba žádný veliký prostor. dráhu 134 mm střela urazí za dlouhou milisekundu. Takže stačí přesný generátor impulzů 1 Mhz, dále přesný čítač, který bude ty 1 mikrosekundové pulsy počítat.
Čítač se spustí v momentě odpálení střely (kontakt na spoušti který překlopí klopný obvod - ten povolí čítání) a zastaví se nárazem střely do terče (kontakt na terči, který překlopí klopný obvod zpět a zastaví počítání pulzů). Celkem primitivní, ne?
Stačí na to 1x MH7474 + schmiťáky na ošetření kontaktů.
K tomu je třeba šuplerou přesně změřit vzdálenost od vrcholu střely v hlavni k terči.
Pro ty pomaleji myslící: proč impulzy 1 MHz? Protože se bude počítat s přesností na 3 desetinná místa ( 1 ms / 1 us dává 1000 pulzů ).

Příklad:

čítač napočítá 1235 impulzů 1 usec, čili 1.235 msec a terč bude vzdálen 150 mm od čela náboje v hlavni. Rychlost střely tudíž bude 0.15 / 0.001235 = 121.4575 m/sec.

Předpokládám, že zpomalení střely na dráze 15 cm vlivem odporu vzduch bude zanedbatelné.

Nějaké dotazy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
psychosalam
Zablokován


Založen: Apr 03, 2012
Příspěvky: 156
Bydliště: v domě na Dobytčím trhu v Praze

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2012, 16:24    Předmět: Citovat

DaveM napsal(a):
... Rychlost tipuji hodně přes tisíc.


při rychlosti přes 1000 m/sec musíš trochu prodloužit dráhu, třeba na 1 metr a trochu zvýšit frekvenci generátoru impulzů (pro vylepšení přesnosti).

Například př impulzech z generátoru 10 Mhz (0,1 usec), když čítač napočítá 9520 impulsů a vzdálenosti terče od vrcholu střely v hlavni 1 metr dostaneš rychlost 1/0.000952 = 1050.42 m/sec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2012, 18:46    Předmět: Citovat

psychosalam napsal(a):
Nějaké dotazy?


Napriklad jak pri tom mereni z kontaktu na spousti zohlednis dobu chodu spouste a dobu zapalu naboje, horeni prachu... Kdyz chces merit na mikrosekundy, tak musis zohlednit vse. Nebo druha moznost, nejaka opticka sonda pripevnena na konci hlavne a snimajici okamih, kdy strela hlaven opousti...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st srpen 08 2012, 20:14    Předmět: Citovat

psychosalam napsal(a):
...Řešení je prostý ...

Každý složitý problém má nejméně jedno jednoduché špatné řešení, že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 10:18    Předmět: Citovat

psychosalam: Díky, všem jsi nám moc pomohl. Smile
tomasjedno: Lasery včera dorazily. Jeden dělá čáru lepší než jsem čekal, druhý nic moc ale měl by stačit. Když je použiju, tak jedině se spojkou a fotodiodou v ohnisku a nebudu to komplikovat parabolama apod. Minimální vzdálenost laser – spojka(60mm) mi vychází 40cm, ale lepší je 45cm – bod je ostřejší. Plocha vzniklého trojúhelníku bude malá, tak použiju větší čočku. Četl jsem, že u vietnamců se dají sehnat 130mm, ale u nás mají jen 100mm (24Kč), tak se ještě porozhlédnu jinde.
V tuhle chvíli u mě vyhrává mírně upravená „zbrojovácká“ verze se čtyřma čočkama viz obrázek. Vnější trubka má vyřízlé okénko a do ní se zasunou vnitřní trubky s čočkama. Snad nejednodušší mechanická konstrukce. Vše je přesně v ose, takže jen naladit ohniska a je hotovo. Když se podaří to napálit, jednoduše se nějaký díl vymění. Složené to nezabere moc místa a cena v pohodě do 300Kč.
Jak to vidíš ty, už ses rozhodl?



hradla x.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hradla x.jpg
 Velikost:  95.55 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 11:15    Předmět: Citovat

Já nikam nespěchám, třeba mě ještě něco napadne, ale v tuhle chvíli to vidím na tu konstrukci, co jsem popsal v sobotu ve 14:08.
Až se k tomu dostanu, zkusím při tom místo zrcadla dát bílou matnici. Z laseru budu mít tolik světla, že by to mohlo stačit a klesla by citlivost na přesné naštelování zrcadla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 14:18    Předmět: Citovat

Kdyby jste to raději udělali jak radí psychoklobás. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 15:16    Předmět: Citovat

No já bych jeho metodu ještě zjednodušil - místo kontaktu na spoušti a kontaktu v terči bych zabudoval kontakt do kulky - ten by mohl přesně odměřit okamžik zážehu zápalné slože, okamžik opuštění hlavně i okamžik dopadu třeba na čabajku Very Happy

Edit: A být to na Zeměploše, tak do té kulky posadí skřeta s přesýpacími hodinami a kuličkovým sčotem, což by mělo tu výhodu, že by to mohl rovnou přepočítávat na rychlost. Bohužel na Zeměploše nežijeme Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 09 2012, 16:25    Předmět: Citovat

Výstřel snad můžete detekovat třeba piezočidlem rozbití skla, ne? Když je "venku" rána, je venku i projektil.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.35 sekund