Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednoduchý měřič rychlosti letících projektilů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 23:06    Předmět: Citovat

Tam je tuším 89C2051, ten bohužel napřed "dělí" krystal dvanácti a teprve potom čítá.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 23:18    Předmět: Citovat

hafca:Tak beru zpět – ten z Nuts & Volts už je jiná liga. Připomínají tyhle: http://www.kurzzeit.com/eng/lichtschranken.htm Konečně něco, čím se dá měřit všechno a ne jen airsoft. Dost mě ale překvapuje počet a rozestup těch diod. By mě zajímalo jestli to spolehlivě vezme třeba 4mm flobert. Taky jsem to chtěl kvůli .204 ruger (cca 1300m/s) snímat fotodiodou a ne tranzistorem jenže nevěděl jsem jak jí zapojit páč elektronice moc nerozumím Smile Těch 50ns u QSE773 je v porovnání fototr. nádhera.
Koukám, že tady se to taky řešilo: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=44274&print=topic&start=0cda763903807681c51afc86a7f8a24b4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 23:21    Předmět: Citovat

ZdenekHQ: Tak to je dobrý, přesně na tomhle principu to mám postavený Smile Mám tam tuším BPW40. Čočka z lupy od větví za dvacku. Jako bodový zdroj světla jsem měl nejdřív mini žárovku z ústředny, ale není to 100% protože nemá rovné vlákno – u jednoho kraje byla nižší citlivost. Ale špendlík to na 70ti procentech vzalo. Žárovka rupla a jinou jsem neměl tak jsem koupil výkonnou led, ale vyzařovala ostrým úhlem. Pilník jí sice opravil, ale zase šla dost dolu intenzita. Známej má nějaký výkonný super mikro žárovičky s rovným vláknem z optických přístrojů ale nedá je. Předpokládám, že laser dioda z vypalovačky to definitivně vyřeší.
Čítač = nutnost přepočítávat. Původně jsem měl tohle: 40106/4538/4013/1 Mhz osc./4011/4x4026, ale udělal jsem prasácky dps a dělalo to kraviny tak jsem to zrušil a neměl chuť dělat znovu. Teď už jedině nějaká atmega. Chodit to v tomhle tak se to super: http://pataga.net/ klik na Machines that go *ping!*. Úplný luxus napíchnout to na gps jak toto: https://sites.google.com/site/jarosrwebsite/goflypico
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: pá červenec 27 2012, 23:51    Předmět: Citovat

Tady pár fotek: http://imageshack.us/photo/my-images/545/52653360.jpg/ Omluvte to provedení – dělal jsem to v paneláku na podlaze Smile Ta verze se čtyřma trubkama se prý kdysi používala ve zbrojovce. Já to zrcátkama o dost zmenšil. Posledně jsem na sebe hodil dvě čočky abych měl poloviční ohniskovou vzdálenost a snímač tak byl ještě menší, ale okraje jsou víc rozmazaný.

Další varianta mě napadá vykuchat ten laser co dělá čáru a místo laser diody tam hodit fototranzistor – měl by snímat jen čáru. Ale ladit to na takhle krátkým ohnisku asi nebude sranda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 28 2012, 14:44    Předmět: Citovat

Ono to jde v podstatě s jakýmkoliv procesorem, pokus ti ten čítač času uděláš externě a procesor to jen zpracuje.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so červenec 28 2012, 22:03    Předmět: Citovat

Když si dám zadání,
- že chci detekovat kalibry od 4 mm (Flobert) po 18 mm (paintball),
- že chci měřit rychlosti od cca 50 m/s do cca 1500 m/s
- že chci detekovat jenom náběžnou hranu pulsu a chci, aby chyba způsobená tímto a nejistotou místa průletu byla pod 1%

tak mi jako optimální konstrukce snímače vychází

- laser generující čárovou stopu
- lupa průměr 40 mm (k vytvoření rovnoběžných paprsků v detekčním okénku 40x40 mm)
- řada 10 fotodiod BPW34 natěsno, paralelně zapojených, utopená cca 1 cm ve vyčerněném rigolu
- laser dole, snímací diody nahoře (kvůli rušivému světlu shora)

a vzdálenost obou snímačů >= 20 cm.

Až dostávám chuť si to postavit Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2012, 10:59    Předmět: Citovat

Okénko 40x40 je nouzovka. Já mám 60x120 a jestli to budu znovu dávat dohromady tak bude 60x300. Směr totiž není problém, ale výška už jo (optika na zbrani, různá vzdálenost). Už jsem jich pár rozstřelených viděl a byly o dost větší. Nezapomeň, že další zajímavý údaj je dopadová rychlost a trefuj 40x40 na 25m, 50m...
Vzdálenost mám 25cm, ale taky dám trochu víc.

Jo a tady jsem ještě vyštrachal staré video kdyby to někoho zajímalo: http://www.youtube.com/watch?v=2_VFgZR-o4Y&feature=youtu.be
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2012, 12:39    Předmět: Citovat

Balistický výzkum dělat nehodlám, takže úbytek rychlosti se vzdáleností mě až tak nevzrušuje - stačí mi orientační výpočet z úsťové rychlosti a balistických parametrů střely. Stejně by to kdyžtak chtělo měřit obojí současně, a to znamená dva měřáky, a na takovou vzácnou příležitost bych si měřák s velkým oknem půjčil.

Výška okénka s tím laserem není žádný problém (např. 300 mm), šířka 60 by se holt zvládla větší čočkou a 15 diodami (nebo by se holt přidala druhá čočka i dolů).
Mimochodem, chtělo by to radši k tomu laseru válcovou čočku (sférická způsobuje mírné rozostření stopy), ale nějak nevím o zdroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2012, 13:09    Předmět: Citovat

DaveM napsal(a):
trefuj 40x40 na 25m, 50m...

Tak to je v pohodě, snímač nerozstřelím, protože ho vůbec netrefím Very Happy

P.S. teď jsem vyhrabal ze skříně, kde ležel 20 let, osmimístný 10 MHz čítač, takže jestli bude chodit, tak mám vlastně z půlky hotovo!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne červenec 29 2012, 18:02    Předmět: Citovat

Docela by se mi takový přístroj hodil, takže netrpělivě čekám, až dospějete ke konečnému řešení. Pak bych poprosil o schéma, protože já na to nemám ani náhodou. Potřebuji měřit rychlosti střel u perkusky a nejlevnější hradla stojí kolem 4 tisíc. To je na mě opravdu hodně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DaveM



Založen: Jan 18, 2012
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 18:55    Předmět: Citovat

tomasjedno:
Já taky nebudu dělat výzkum, ale prostě mě to zajímá. Když už se s tím mám sr_t, tak z toho chci vymačkat co nejvíc. Ale ať si to každý postaví dle svého gusta.
Moje požadavky:
-velká snímací plocha
-zobrazení v m/s
-rozumné rozměry a hmotnost
-konstrukce nenáročná na vybavení a seřízení
-přesnost
-žádný vliv okolního osvětlení
-co největší rozsah měření (těch 50 – 1500m/s je ok)
-spolehlivá detekce 4mm střely
-cena do 500Kč
Válcová čočka: Nevím jak funguje, ale lepší než sférická prý bude ploskovypuklá. Známej má dvě cca 120mm z kondenzoru ze zvětšováku.

stasek:
Lasery jsou na cestě tak vyzkouším, porovnám a dám vědět.
Nejlevnější hradla jsem našel http://www.pazba.cz/zbozi/5130/Chronometr-Shooting-Chrony-M1. Nebudu to hledat, ale myslím zrovna tyhle někde kritizovali, kvůli přesnosti.
Jestli to chceš na předovku tak určitě počítáš s většíma snímačema Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 20:41    Předmět: Citovat

DaveM napsal(a):

Válcová čočka: Nevím jak funguje, ale lepší než sférická prý bude ploskovypuklá.

Funguje např. tak, jak to uvidíš na tom laseru (kde je uvnitř). Z kužele paprsků udělá vějíř paprsků.
Pro účely balistického hradla by bylo potřeba z toho vějíře udělat zase rovnoběžné paprsky tím, že se laser dá do ohniska spojné čočky. To ale bohužel způsobí, že i v rovině kolmé k rovině vějíře se původně rovnoběžné paprsky za čočkou začnou sbíhat, v ohnisku (vzdálenost f od čočky) se protnou, ve vzdálenosti 2f už se rozeběhnou na původní tloušťku vějíře, a ve vzdálenosti 3f už se rozeběhnou na dvojnásobek původní tloušťky vějíře. Takže pokud by výška okénka hradla byla větší než 2f, způsobovalo by to další ztrátu užitečného výkonu (viz další poznámka).
Tomu by zabránila cylindrická čočka, která by měla optickou mohutnost >0 v rovině vějíře (viděl bych tak 10 dioptrií), a optickou mohutnost =0 v rovině k ní kolmé.
Bohužel jsem nedohledal žádnou hromadně (tj. levně) vyráběnou kromě brýlových skel s max. cylindrem 2 dioptrie, což je jednak málo, jednak jenom to sklo by překročilo tvoje plánované náklady (o zakázkové výrobě nemluvě).
Začínám uvažovat o výrobě semiparabolického zrcadla. (Lepší název mě nenapadl - bylo by to zrcadlo vytvořené ohnutím plochého pásku přes parabolické kopyto).
DaveM napsal(a):

Lasery jsou na cestě

Moje dneska dorazily. Jsem trochu zklamaný, protože dávají asi 2x širší stopu, než jsem čekal (resp. než jakou stopu mi dělá laser na vodováze). Zbytečná ztráta výkonu resp. zbytečné zhoršení poměru signál/šum.

DaveM napsal(a):
...
-žádný vliv okolního osvětlení
...
Nejlevnější hradla jsem našel http://www.pazba.cz/zbozi/5130/Chronometr-Shooting-Chrony-M1.

To je myslím jejich hlavní problém - citlivost na okolní osvětlení, hlavně pak od kompaktních zářivek. Když vidím, jak málo "užitečného" světla se dostane na detektor odrazem od té horní plastikové matnice, tak se vůbec nedivím.
Ještě mě napadlo, že by to mohlo snímat odraz od lesklé střely, ale co pak s černými?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 22:08    Předmět: Citovat

Nejlevnější hradla jsem našel http://www.pazba.cz/zbozi/5130/Chronometr-Shooting-Chrony-M1. Nebudu to hledat, ale myslím zrovna tyhle někde kritizovali, kvůli přesnosti.
Jestli to chceš na předovku tak určitě počítáš s většíma snímačema Smile[/quote]

I to je na mě moc velká suma, jak jsem napsal, kdyby bylo schéma, tak bych to určitě zvládl, ale teorie je pro mě neporazitelná.
Snímače, no abych se do toho trefil. Předovky produkují hoooodně kouře, tak počítám, že by to bylo umístěný tak 10-15m před flintou, aby zařízení snímalo jen střelu, ne kouř. Na 50m má flinta solidní soustřel, takže by neměl být problém to prohnat i přes něco menšího.
Pro vysvětlení, proč chci měřit rychlost střely, u předovek hodně záleží na několika faktorech ( dávka prachu, jeho stlačení, kvalita střely, kvalita mazání). No a ono to je tedy docela náročný slušně nastřílet a já bych rád věděl, proč některá rána ulítne a myslím si, že každá ulítlá rána bude mít jinou rychlost. Prostě je to střílení můj dost velkej kůň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
screpheep



Založen: Jul 26, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 22:47    Předmět: Citovat

Postaveno podle schématu viz přílohy, funguje to (měření - 139 m/s, 143 m/s, na profesionálním přístroji to bylo 141m/s).


chrono1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  chrono1.jpg
 Velikost:  101.39 kB
 Staženo:  67 krát


chrono3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  chrono3.jpg
 Velikost:  37.17 kB
 Staženo:  59 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po červenec 30 2012, 23:00    Předmět: Citovat

Gratuluju.
Jak jsi trefoval paprsky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.34 sekund