Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jednoduchý měřič rychlosti letících projektilů
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
screpheep



Založen: Jul 26, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 12:28    Předmět: Jednoduchý měřič rychlosti letících projektilů Citovat

Zdravim, potřebuju něco na měření úsťové rychlosti airsofotvých zbraní (6mm plastové kuličky, úsťové rychlosti se pohybují od 50-200 m/s). Jelikož profi výrobky stojí přes 2k Kč,rád bych si vyrobil něco levnějšího doma. Trochu jsem googlil a převzal pár nápadů a vzniklo tohle schéma (je to moje první schéma co jsem kdy kreslil, tak buďte schovívaví). Přes audacity bych odposlouchával toho 3,5mm jacka a viděl bych 2 nerovnosti v signálu jak kulička proletí nad každým IRfototranzistorem. Ty by byly od sebe přesně 10cm, takže by se zpětně dala spočítat rychlost kuličky. Problém je, že jsem nikdy nic moc nebastlil (a už nikdy nenavrhoval), a když už tak jenom podle přesných návodů(pájet umim). Potřebuju tedy poradit s pár věcma:
1) Může to vůbec takhle fungovat Very Happy ?
2) Chci použít tyhle IR-LEDky http://www.gme.cz/ir-led-specialni-pouzdro/l-nm-13c1-p520-065/ v popisu je napsáno 5V, můžu je teda připojit na 5V z USB? (2 v sérii)
3) Budou tyhle fototranzistory - http://www.gme.cz/fototranzistory/ltr-3208-ire5-p520-004/ fungovat?
4) Neni potřeba někam do tý mojí slavný konstrukce přidat pár rezistorů?

Díky moc a snad mě nemáte za blbce že tomu moc nerozumim...



Schéma 1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma 1.jpg
 Velikost:  99.76 kB
 Staženo:  173 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 12:41    Předmět: Citovat

LEDky jsou na 5V, pokud to chceš napájet z USB, musí být paralelně (ale dal bych tam odpor cca 10R, kvůli omezení max. proudu).
Tranzistory by měly být taky paralelně, navíc je musíš taky napájet (jestli jsem to pochopil správně, tak je chceš připojit do AUX IN), ještě bych výstup doplnil vazebním kondenzátorem, aby oddělil SS napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sewerman_cz



Založen: Feb 13, 2011
Příspěvky: 289
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 12:52    Předmět: Citovat

Jako inspiraci posílám odkaz na stránky jednoho vývojáře
http://www.ostan.cz/PocketBot2/development_diary/
V části
Prototyp enkodérů
popisuje enkoder za použití stereo jack a dvou fototranzistorů. Na stánce je také odkaz na software pro PC ze kterého by se dal odečíst čas mezi jednotlivými přerušeními.



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
screpheep



Založen: Jul 26, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 13:15    Předmět: Citovat

Jo, zapomněl sem, inspiroval jsem se tady- http://forums.zeroin.co.uk/showthread.php?119300-DIY-Chrono
Michal22 napsal(a):
navíc je musíš taky napájet (jestli jsem to pochopil správně, tak je chceš připojit do AUX IN)
Chci to napojit na vstup mikrofonu v PC (nešlo by rovnou z tohohle vstupu napájet ty tranzistory?)
Michal22 napsal(a):

Tranzistory by měly být taky paralelně,

Opravdu? Nejsem expert, ale fungovalo by to pak? Můj myšlenkový pochod: Zapnu to, zatim kulička neletí, proudem prochází +-konstantní proud. Letí kulička a proletí nad 1. fototranzistorem, tím přeruší/omezí proud v obvodu - vidím nesrovnalost v audacity, pak proletí nad 2. fototranzistorem a to samé. Kdyby to bylo paralelně, tak kdyby byla kulička nad 1. FT tak by se přerušil(omezil) proud jenom v jedný větvi a tou druhou by pořád procházel, takže by vlastně procházel pořád. To je můj myšlenkový pochod, jestli je to blbě tak mě prosim opravte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 13:18    Předmět: Citovat

A co nejaka obdoba klasickeho mereni pomoci vykyvu zavesene "nadobky" s piskem, ktera projektil zachyti? Obejde se to bez elektroniky.
_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
screpheep



Založen: Jul 26, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 13:20    Předmět: Citovat

Nevim jestli by to bylo dostatečně přesný, potřebuju měřit rozdíly v kintetické energii s přesností alspoň 0,1J.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 13:21    Předmět: Citovat

A potrebujes spis rozliseni (pro zjistovani rozdilu?) nebo i absolutni prenost?
_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
screpheep



Založen: Jul 26, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 13:23    Předmět: Citovat

Potřebuju vědět, že kulička letí 134m/s +-3

Edit: ten odpor k těm diodám by stačil třeba tenhle? - http://www.gme.cz/metal-oxidove-rezistory-do-2-w/rr-w2-e022-p114-044/

A ještě jedna věc, nebude vadit když to budu pájet trafopájou? (už jsem s ní pájel asi 5 mosfetů a všechny fungujou)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bohumilfulin



Založen: Jan 12, 2010
Příspěvky: 109

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 18:02    Předmět: Citovat

A casovou zakladnu predpodam ze budes mit v hodiny v PC a aplikace bude pod Windows, ze?
Tak se vyprdni na diody a udelej si generator nahodych cisel. Vyjde to s presnosti nastejno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
screpheep



Založen: Jul 26, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 18:15    Předmět: Citovat

V programu audacity budu přímo nahrávat to co jde do vstupu pro mikrofon, tam si můžu ten "signál" přiblížit a analyzovat, pokud by to bylo moc natěsno, můžu zvětšit vzdálenost mezi tranzistorama třeba na 100cm apod. A náklady jsou zatim 16kč, takže kdyby to nefungovalo tak mě to mrzet taky nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 18:41    Předmět: Citovat

No, přiznám se, že v otázce fototranzistorů a fotodiod nejsem vůbec pevný v kramflecích, ale co jsem si tak nějak zapamatoval, tak bych to zapojení udělal asi takhle: (schema1.png)
Mikrofonní vstup zvukovky bych asi neriskoval a použil raději linkový vstup (přece jen by měl snést případné větší přetížení). 5V pro napájení infradiod tam stejně bude, tak proč je nepoužít pro tranzistory?
Pžípadně může mít každý fototranzistor svůj separátní výstup a potom se na LINE IN využije levý i pravý kanál (tak jak to uvedl sewerman-cz).



Schema1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schema1.png
 Velikost:  7.37 kB
 Staženo:  166 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
screpheep



Založen: Jul 26, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 18:55    Předmět: Citovat

Asi budu trochu za obrazek_cenzura, ale co je linkový vstup?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 19:03    Předmět: Citovat

Na každé zvukovce (asi- neviděl jsem ještě jinou) bývají tři konektory:

Zelený- LINE OUT (linkový výstup, použitelný i pro sluchátka)
Modrý- LINE IN (linkový vstup- třeba pro připojení MP3)
Růžový- MIC IN (pro připojení mikrofonu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
screpheep



Založen: Jul 26, 2012
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 19:10    Předmět: Citovat

Jo takhle, tak to jo, já myslel že to bude něco složitějšího. Teď ještě jedna "maličkost", moc nerozumim tomu schématu, resp. nevim jestli bych něco podobnýho dokázal vytvořit, nestačilo by to udělat trochu primitivnějš? Přidat do toho mojeho prvního schématu jeden rezistor a šmitec? Nebo nemoh bych poprosit o předělání (nebo dovysvětlení) toho schématu na nějákou pro mě lépe představitelnou úroveň? Díky moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červenec 26 2012, 19:29    Předmět: Citovat

screpheep- za předpokladu, že ve zvukovce je vstupní kondenzátor a za ním odpor proti zemi, by opravdu schema mohlo být jednodušší. Já ale zatím žádnou zvukovku podrobně nezkoumal, tak jsem ty vazební kondenzátory raději do schematu zahrnul. Je možné, že by to fungovalo i tak, jak uvedl sewerman_cz. Jen si nejsem jistý, zda ty fototranzistory budou bezpečně fungovat i bez těch pull_up odporů.
Je to jen můj návrh, zcela teoretický, nikdy jsem neměl potřebu tohle konstruovat. Ale snad by měl fungovat, i trochu bezpečně a spolehlivě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund