Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofón Tesla MC600Q, netočí sa tanier
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: po leden 27 2020, 16:37    Předmět: Citovat

Zdravím.
Takže ještě vyměnit ty elyty v napájení, celkem 4 ks - 1000M, jak už tu bylo také dopuručováno, a je po problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HieronymusBosch



Založen: Jan 19, 2020
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po leden 27 2020, 18:31    Předmět: Citovat

Jsou to tyhle?
TF 008 1m0/16V
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: po leden 27 2020, 20:21    Předmět: Citovat

Ano. Klidně by mohly být i dvojnásobné kapacity, nebo spíše by to bylo více jak žádoucí. Ty kapacity jsou dost na hraně, takže stačí když jejich kapacita klesne zhruba o třetinu a již většinou začínají tyhlety popisované problémy. Správně navržené zapojení by mělo být takové, že když kapacita kondenzátoru klesne na polovinu jmenovité, tak zařízení by mělo být ještě plně funkční.

Po stlačení šipky vlevo a rozběhu motoru, je v tuto chvíli největší proudový odběr, mnohonásobně větší než když už jsou otáčky ustálené, proto to v této době právě prvně začíná zlobit. Napětí krátkodobě za stabilizátorem napětí poklesne pro spolehlivé udržení pracovního napětí řídící elektroniky a pak to dělá různé psí kusy. Po ustálení chodu otáček motoru to zase většinou jde jak má.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartinZ7



Založen: May 02, 2020
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 11:17    Předmět: Citovat

Zdravím všechny příznivce MC600Q. Řešil jsem problém s nalezením okraje desky, resp. s rychlostí reakce. Okraj byl nalezen spolehlivě, ale přenoska klesla okamžitě po detekování okraje - těsně k okraji, takže hrot občas nechytnul zaváděcí drážku a přenoska spadla zpět před desku. Že chvějka z toho moc nadšená nebyla ani nemusím rozepisovat..
Prostudoval jsem opravdu skvělý popis od lubos1961 a zkontroloval C6, byl OK. Tak jsem zkusil zvednout jeho kapacitu postupně až na 1uF a najíždění na okraj pak funguje bezvadně, cca 3mm od okraje, přesně doprostřed zaváděcí oblasti. Spolehlivě to fungovalo už od 0,47uF.
Teď mám ale špatný pocit, že jsem odstranil následek a ne příčinu. Chtěl jsem vás poprosit - jak blízko k okraji desky vám přenoska nasazuje? Případně pokud někoho napadne, co je špatně na mém řešení (zvednutí hodnoty C6) a co může být příčinou.

Bohužel netuším co s přístrojem kdo prováděl, koupil jsem ho před týdnem. Na deskách jsou vyměněny všechny (původně axiální) elektrolyty, ale jinak se zdá, že vše ostatní je původní. Elektrolyty ve zdroji jsou kupodivu původní, instrukce asi zněla "vyměň elektrolyty na deskách" Very Happy
Jedinou chybou, kromě výše zmíněného, bylo kolísání svislé síly. Zmizelo po prostříknutí potenciometru a nyní síla přesně sedí se stupnicí na knoflíku.

Jinak je to krásný stroj, mám rád podobná promyšlená řešení. Kdysi jsem navrhoval logické systémy z hradel a klopných obvodů, u analogově-digitálních věcí to bylo mnohdy efektivnější než použití MCU, psaní v assembleru a krkolomné ladění bez emulátoru/debuggeru Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 20:15    Předmět: Citovat

Zdravím.
To, že optické vyhledávání chytá těsně u začátku desky je zcela obvyklá záležitost u všech těchto gramofonů. Ono se to jako má nastavit trimrem P1, který řídí citlivost tohoto obvodu. Ovšem zase bývá problém s tím, že u některých desek špatně rozeznává desku. Je daleko lepší nastavit citlivost vysokou a pomoci si jinak a lépe. Já to řešil tak, že po nalezení okraje desky se ramínko okamžitě nezastaví ale kousek se ještě posune pomalou rychlostí nastavenou časovým obvodem. Z pohledu uživatele to vypadá jakoby ramínko zastavilo s dobrzděním. Vypadá to i efektně. Už to mám na více kusech a jde to naprosto spolehlivě. Přikládám dvě verze řešení, jednodušší a složitější.
L. Malina



uprava1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  uprava1.png
 Velikost:  22.38 kB
 Staženo:  250 krát


uprava2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  uprava2.png
 Velikost:  23.83 kB
 Staženo:  232 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartinZ7



Založen: May 02, 2020
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: so květen 02 2020, 21:48    Předmět: Citovat

Paráda, díky moc za odpověď a tip na vylepšení, teď už se jen musím rozhodnout pro jednu z variant a vyzkouším to. Je fajn že se to dá jednoduše připojit bez zásahu do původní desky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jokyjoky



Založen: Jan 24, 2010
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: ne prosinec 19 2021, 20:24    Předmět: Citovat

Zdravim. Kúpil som tiež MC600Q ku mojej 820A. Gramo roztočí tanier, dokonca aj led otáčok přestane blikat a svieti trvale, ale otáčky taniera sú o dosť vyššie ako by mali byť. Aj pri 33 aj pri 45 otáčkach. Ramienko funguje ako má.
Zatial som žiadne kondenzátory ani iné súčiastky nemenil. ESR kondenzátorov zmerať nemám ako, iba kapacitu.

Vďaka za každú radu a pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31785
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 20 2021, 0:59    Předmět: Citovat

Začni od filtrace napájecího napětí. Starý vyschlý elyty á la "zelenina" a z toho plynoucí nemalý zvlnění napětí v napájení dělalo vždycky velký prasárny.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út prosinec 21 2021, 19:44    Předmět: Citovat

Zacni a plynule postupuj dalej Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jokyjoky



Založen: Jan 24, 2010
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: po prosinec 27 2021, 20:30    Předmět: Citovat

Pozdravujem a ďakujem.
Tak elektrolytické kondenzátory v doske riadenia a doske motora sú vymenené, obrátky sú už omnoho lepšie, kontrolka občas zabliká, problém je možno v tom, že nemám úplne rovný tanier, je trochu zvlnený, gramo má občas problém nájsť aj začiatok platne, myslím že je to spôsobené tým zvlneným tanierom, ale viac ma štve, že na konci platne gramo nevypne. Ramienko sa nezdvihne a tanier sa točí pokiaľ nestačím stop...
Je možné to nastaviť nejakým trimrom, alebo je to niečo vážnejšie.
S doskou riadenia funkcií ramienka som nerobil zatiaľ nič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31785
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 27 2021, 21:18    Předmět: Citovat

No a ještě dej do napájení pořádný chladiče na všecky trandy z rodiny KD/BD135-140 (lichý jsou NPN, sudý PNP), už si přesně nevybavím kolik jakejch tam je, ale omrkni je a na každej přidělej kus Al plechu nebo kupovaný "účko", aby se chladily co nejlíp to jde - můžeš je i kousek po kousku vyndat (abys je zbytečně nepřeházel) a přeměřit na betu při kolektorovým proudu 0,1A a 1A a ty "slabý" (β<55-60) vyměnit za vybraný lepší s betou kolem stovky.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: út prosinec 28 2021, 0:19    Předmět: Citovat

Pořádný chladič tam nestrčí, je tam velmi omezené místo. V stabilizátorech jsou dva tranzistory KD 135 na +9V a KD 136 na -9V, s tím nebývají problémy pokud tedy jsou šrouby tranzistorů řádně utaženy k chladiči.

Jinak co se týče koncového zastavení nechci dávat jednoduché rady. Aby to správně fungovalo:
musí být správně mechanicky ustaven magnet horizontálního pohybu ramínka
musí být správně mechanicky ustaveno čidlo (MAF100 - 2 šroubky v pohyblivé drážce)
musí být správně nastaven trimr P3 (H0)
musí být správně nastaven trimr P2 (DIA)
a to tam nesmí být jiná vada.

Ale třeba tam nic zásadního není, tak zkus na měřícím bodě TP 7 změřit napětí. Nazačátku desky by tam mělo být něco kolem 8,3V a se zmenšováním průměru desky se to napětí zmenšuje, musí klesnout pod 2,4V aby se aktivovala předvolba koncového vypínání. Od tohoto bodu je aktivováno koncové vypínání, ale skutečné vypnutí nastane až ramínko zrychlí pohyb (výběhová drážka). Pokud před výběhovou drážkou ještě není nižší napětí než těch 2,4V, můžeš zkusit posunout mechanické umístění čidla nebo změnou nastavení trimru P2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jokyjoky



Založen: Jan 24, 2010
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: st prosinec 29 2021, 1:48    Předmět: Citovat

Ďakujem veľmi pekne za radu.
Meral som napätie v bode TP 7 ako bolo povedané. Zistil som že napätie klesne na 2,4V až keď sa ramienko dostane nad etiketu platne, teda neskoro.
Skúšal som ramienko posúvať šípkou vľavo až nad etiketu platne. Tak som o kúsoček posunul snímač MAF 100 po uvoľnení skrutiek a následnom zaistení. Teraz gramo pekne vypne ako má a ramienko sa vráti na svoje miesto.

Ešte raz ďakujem....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: st prosinec 29 2021, 19:35    Předmět: Citovat

Ahoj,

taky bych se přidal.
Mě tada gramofon po elektrické stránce funguje bezvadně, ale zbortil se mi talíř mrcha.
Když jsem gramofon před nějakým rokem opravoval tak kolísal jen malinko, ale denním hraním se to zhoršovalo. Jednou jsem ho přizvedl ale už zase sednul.

Divné ale je, že talíř není vypouklý a na stole, nebo dlažbě se jeví naprosto rovný
přitom nasazený v jednom místě šmajá asi o 3 - 2mm.

Jeví se mi to jak kdyby seděl nakřivo na ose, ale to by musel jeho okraj kolísat
rovnoměrně což se mi nezdá (měřil jsem), nebo že je talíř nevyvážený a na ose, nebo spíš i s osou se kývá - jenže osa zdá se sedí pevně a ani když dám závaží na druhou stranu talíře tak se výkyv nezmenší.

Co mě napadlo je sehnat dobrého soustružníka který by talíř na stejný kónus jako na gramofonu nasadil a kdyžtak malinko líznul. Jen se bojím, že se talíř zase někam zbortí.
A taky někoho zlámat, aby to udělal a ještě dobře - já mám soustruh jen malý.

Sehnat nový talíř, nebo nějaký slušný je nemožné.

Měl by někdo nějaký nápad ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: st prosinec 29 2021, 21:04    Předmět: Citovat

Pokud jednou začne ten zinkalový talíř jakkoli šmajdat, je to už neopravitelné a dříve či později se to dále bude jenom zhoršovat. Ta různá životnost zinkalových výrobků je především odvozena z jaké materiálové várky byly zrovna vyrobené. Záleželo na dodržení přesného výrobního technologického postupu slitiny zinku a hliniku a zvláště jeho vyžíhání. Bortí se i zinkalové pouzdro středového ložiska.

Je to už sice pár let co kolega řešil talíř pro gramofon a sehnal jej u p. Zatloukala (Litovel), opravář gramofonů (na netu snadno dohledatelný kontakt). Tehdy jsem se s ním i bavil a říkal, že originály již nejsou, ale měl nějakého výrobce pro nově vyráběné, pouze váha je zhruba poloviční od originálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19  Další
Strana 16 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund