Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofón Tesla MC600Q, netočí sa tanier
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 12:14    Předmět: Citovat

Klobouk dolů...

Všimnul jsem si, že ve schématu motoru máte oproti uživatelskému návodu (předposlední stránka dole) jinak zapojený zesilovač signálu z meandru "FG", konkrétně pravý OZ. Předpokládám, že všechny sériové kusy to mají také tak. Nebo ke změně došlo až v průběhu výroby?

Díky za vynaložené úsilí a poskytnuté materiály. Určitě mnoha lidem při renovacích pomohou.

EDIT: Našel jsem i další změny, takže bude asi záležet na konkrétním kusu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 397
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 12:42    Předmět: Citovat

Zdravím
Nevím od kterého konkrétního výrobního čísla docházelo k jednotlivým úpravám, u toho středového motoru ještě měnily odpor R5 na 270Ω pro ještě vyšší rozběhový moment.
L. Malina
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 16:52    Předmět: Citovat

citace:
A jelikož neexistuje žádný servisák a na vše musím přicházet svým pracným úsilím, tak zatím než se mi to zase vykouří z hlavy si dělám poznámky přímo do schématu. Určité věci musím napsat a taky nevím kdy k tomu dojde.

Přesně takto postupuju já a k tomu permanentně nadávám na nedostatek volného času. Sad Very Happy Papírky s poznámkami jsou různě po bytě a fota v různých počítačích, naprosto nesystematicky. Embarassed

citace:
Nyní mám kompletně prostudovanou desku řízení přenosky i s veškerou logikou.

A já zase desku řízení motoru se zdrojem (DŘM). Bohužel jsem se nedokopal k tomu, abych to zkulturnil "slohově" (dlouhý příspěvek ze včerejška je zatím všechno, musím posbírat papírky s know how a po letech oprášit sloh).

citace:
Po tomto maratoriu poté všude všemožně plive na tento přístroj, že je to nesmyslně složité, proč tam nedali řídící procesor a jiné nesmysly.

Tohle dělají vševědi junioři (můj oblíbený, zde na fóru užívaný sarkasmus). Nač stavět blikač jako multirobertek, když stačí Atmel v DIP8 a "apka v Cééé, no nééé? Do té doby, než nad ním párkrát cvaknu trafopájkou a měkkej verk bude ef úú čé. Zejména na AV fórech pindají neskutečně (taky jsem tu v příspěvcích uvedl pár citací a odkazů).

Diskuse o MC600Q je na zdejším webu bohužel roztroušená do řady témat. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 22:08    Předmět: Citovat

Ahoj,

tak jsem neodolal a taky jsem si musel pořídit MC 600Q.
Stačilo vyměnit všechny kondenzátory na desce řízení otáček a motoru krom 4 ks keramiky v oscilátoru, podmazat tranzistory na chladiči, malinko zvednout talíř (1/3 otáčky matky), seřídit výšku raménka, vyměnit konektory zpět za DIN a opravit dvě nožičky (netuším jak ale dvě ty "matky" byly procpaný do vnitřku nožičky tím malým otvorem. Dostat to zpět bez poškození byla dobrá gynekologie)
Dále doplnit talíř o gumu z MC400, přesto, že se nepočítám mezi bohatší mám i odsávačku.

Říkejte mi klikař gramofon funguje jak má. Předtím samo nešel (i tak byl mastnej)



MC600q.jpg
 Komentář:
 Velikost:  57.38 kB
 Zobrazeno:  163 krát

MC600q.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 22:29    Předmět: Citovat

Za úspěšnou opravu určitě přijdou slova chvály. Smile Ale to hromadné vyměňování kondenzátorů apod., to je přesně to, co se tu kritizovalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 22:50    Předmět: Citovat

Proto jsem to tu psal.
O vyměňování kondenzátorů jsem tady toho přečetl dost a některé typy i elektrolytů považuji za spolehlivé a pokud jsou dobré tak je nechávám. Dokonce i kupuji v Hadexu původní originály, měřím a osazuji.

Ovšem moje zkušenosti jsou takové, že pokud to zařízení chci denně používat musí to všechno stejně pryč, protože jinak do toho za měsíc lezu a měním další chcíplé kondenzátory. Stejně tak se mi neosvědčilo naformátování třeba vazebních kondenzátorů dlouhodobým provozem, Ty co mají svod ho stejně mají pořád a musí pryč.



zelenina.jpg
 Komentář:
Suchá zelenina
 Velikost:  94.39 kB
 Zobrazeno:  110 krát

zelenina.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: st únor 20 2019, 22:09    Předmět: Citovat

Tak je to v kupě,

přední panel hrozivě odstával a ještě do oblouku. Musel jsem ubrousit plošné spoje a rozpilovat dírky aby to sedlo.



1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  133.72 kB
 Zobrazeno:  153 krát

1.jpg



3.jpg
 Komentář:
 Velikost:  117.87 kB
 Zobrazeno:  192 krát

3.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 18:39    Předmět: Citovat

Ahoj,

ještě bych měl pár dotazů:

Panty na mém kusu stále zvedaly víko. To bylo stále taženo nahoru. Tím došlo k jeho deformaci a posunutí dozadu. Plexi pak nešlo zavřít přes raménko. Když jsem to rozdělal tak jsem zjisti, že panty jsou řešené stejně jako u MC 400 ovšem v uzavřené poloze do sebe zářezy nezapadají, takže je víko stále taženo nahoru (přizvedáno). Krajní segmenty nejsou symetrické jejich prohozením jsem získal i polohu zavřeno. Bylo to špatně složené, nebo to mají tam všechny exempláře ?

Gramofon hraje velice slušně i tak je slyšet slabý brum při doteku jehly s deskou. Pomohlo by vyjmutí transformátoru z gramofonu ? Šlo by o jednoduchý úkon, který by se dal zase vrátit bez problémů zpět. Už jsem to někde četl, že to někdo vyndal, ale má to smysl ? Dokážu si představit, že bych transformátor umístil do vlastní krabičky za věž.

Talíř - je samozřejmě v jednom místě propadlý, přesněji jeden kraj. Dole to nedře, ale raménko v rytmu jedné otáčky cvičí nahoru a dolů. Vcelku úspěšně jsem to vypodložil třemi listy papíru. Pohrávám si s myšlenkou sundat magnet a talíř vykytovat. nebyl by ovšem potom vyvážený. Vyrábí to někdo ještě ? a neměl by někdo foto jak náhrada vypadá ?



pant.jpg
 Komentář:
 Velikost:  59.11 kB
 Zobrazeno:  98 krát

pant.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 18:58    Předmět: Citovat

pomohlo by
nebo aspoň zdroj max. odstínit - plechovou Fe-Zn krabičkou apod.
(řešilo se na fórech aspoň 20x pro NC450 - s výsledkem všelijakým
ale stojí za to dohledat si)
takže, gramec máš propojenej DIN kabelem ? zkusmo dobastlit zemní spoj
na svorku GND zesíku, tedy recívru 820 pokud vidím dobře (nebo na kovovou kostru - pokud svorka není)

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá únor 22 2019, 19:02    Předmět: Citovat

S panty jsem si kdysi hrál. Nakonec to skončilo tak, že jsem konce všech segmentů lehce zapiloval pilníkem, aby vznikly malé plošky. Ty zajišťují jakýsi "mrtvý chod", takže se plexikryt ve sklopené poloze nepřizvedává.

Na talíř se zeptej p. Zatloukala, na jiném fóru jsem četl, že talíře mívá - nechává je někde vyrábět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milda67



Založen: Jun 04, 2009
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: so duben 06 2019, 20:25    Předmět: Citovat

takže to zkusím trochu oživit, gramofon mám vykuchaný na stole, vše uplně normálně funguje, gramofon pustím, pomocný obvod roztáčení talíře ho rychle roztočí,talíř se během mžiku zasynchronizuje a drží, ledka svítí a NEBLIKÁ, problém je v tom,že když si pustíte desku tak to kňourá jak když taháte kočku za ocas, prostě strašné tremolo. Měřením jsem zjistil, že během jedné otáčky talíře se napětí na bodě F změní o 1,5V a to periodicky s otáčením talíře, protože všecny obvody pracují správně tak elektronika na to reaguje přidáváním v bodě C cca +- 0,5V také periodicky. Napájení, filtrování atd. je vše v pořádku. Připomínám,že obvod pro zrychlení je seřízen tak,že po zasynchronizování je na 0V a na tohle kolísání nereaguje a napájení neovlivňuje. Zkoušel jsem měřit napětí v bodě F s odpojenou deskou řízení, tudíž jen na desce motoru a kolísání je stejné. Pak jsem zkoušel měřit napětí přímo na výstupu z hranaté cívky a bez napájení je tam 0,21mV při trošku rychlejším točení rukou už to kolísá mez 0,21 - 0,45mV, pokud připojím napájení a roztočím na 33otáček tak napětí na cívce periodicky kolísá od 0,45mV po mínus - 0,52mV, zkoušel jsem už postupně vyměnit kondik C1 C2, R1 až R4 a nakonec i tu Ma1458, žádná změna. Krystal mi ukázal na multimetru 2.729MHz. Má někdo nějaký rozumný nápad? Připomínám,že jsem jen amatér a mé možnosti měření jsou omezené. Tímto mnohokrát děkuji členovi Judeware za ochotu a konzultace,které mi poskytl.


IMG_1234a.jpg
 Komentář:
 Velikost:  293.09 kB
 Zobrazeno:  173 krát

IMG_1234a.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so duben 06 2019, 21:03    Předmět: Citovat

To vypadá na dvě možnosti - buď poškozenej magnet = jeho část je odmagnetovaná a ve snímací (synchronizační) cívce = v tom meandru vyleptaným na DPS pod talířem se neindukuje rovnoměrný napětí, nebo je část tý cívky nějak zkratovaná. Já bych se spíš přikláněl k částečný demagnetizaci magnetu talíře ... Napovídá tomu i to kolísání synchronní s otáčkama talíře.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po květen 13 2019, 16:03    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
...nemá náhodou někdo podrobný popis toho řídicího IO ? V modrých katalozích Tesla je málo podrobný a původní vzor už nikde na netu není.
Možná jdu s křížkem po funusu, ale přesto: Philips Integrated Circuits Part I. Str. 358 - 363.
I když asi ani tohle není dokument, jenž jsi sháněl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po květen 13 2019, 19:18    Předmět: Citovat

Část z tohoto dokumentu už tady někdo vystavil, ale asi ne úplně všechny strany o TDA1533. Je ovšem vidět, že teslácký popis čerpá přesně z toho originálního a že mu v podstatě nic zásadního nechybí. Jen to tak (dle mého názoru) vypadá, protože soudobé popisy IO bývají mnohem obsažnější.

Apropos - milda67 si se svým kusem taky poradil, ale má zřejmě zdravotní potíže, jinak by výsledky svého servisu uveřejnil. Žádal jsem ho o to v soukromé konverzaci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po květen 13 2019, 19:58    Předmět: Citovat

Po pravdě, čekal jsem obsáhlejší popis. Taky se mi zdá, že ten teslácký čerpá odtud.

Takže závada u mildy67 nakonec nespočívala ve vadném magnetu?

A ještě poslední dotaz: Jak jsou na tom se spolehlivostí kontaktního styku šedé objímky TX? Vyměňoval jsi je někdy? Pan Macušík ve svém článku zmiňuje, že je měnil. Podle fotek ale jen na desce řízení přenosky. Na desce regulace motorku nechal původní. Po pravdě, mně se do toho nechce. Když jsem vyndával jednotlivé IO, držely v nich fest. Modré axiální elyty TF mám v pořádku všechny. Z 8 kusů "zeleniny" bylo vadných 6. Překvapily mě ale keramické kondíky. Až na pár kusů byly všechny popraskané, takže ty jsem vyměnil. Dále jsem si zjistil, že na 4 místech od výroby vůbec nebyly blokovací 100n keramiky, ačkoli ve schématu zakresleny jsou, tak jsem je doosadil. Všechny 4001 jsou od Tesly, ostatní logické IO i TDA1533 jsou HEF (že by od Philipse?). Desky i objímky byly ze strany součástek neskutečně zapatlány od kalafuny, tak jsem je umyl v izopropanolu. Než je znova nalakuji, tak se právě ptám na ty objímky. Až zase budu mít čas, zkusím postupně gramo oživit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 17, 18, 19  Další
Strana 10 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund