Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramofón Tesla MC600Q, netočí sa tanier
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 17, 18, 19  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 10:31    Předmět: Citovat

Ale MDA1533A je úplně totéž a komplet popis je k němu taky k dosažení.
Řídicí část MC600Q funguje naprosto stejně /a se stejným nastavením/ s oběma šváby, pokud jsou samozřejmě v pořádku.
TDA se pajcovala na základě konkrétního požadavku Litovle, který chtěl dávat DD pohon se zjednodušením ovládání /a po jeho zlevnění/ i do jednodušších gramofonů - jako byly NC420 apod.
Bylo to uvedeno v jednom rozhovoru v AR, s třemi lidmi z Litovle. A tam taky bylo uvedeno "zadání vývoje" řídicího IO do DD gramofonů - dnes už víme, že řeč šla právě o TDA-MDA1533.
Ten šváb může mít asi větší obecnou náchylnost k různým vadám, neboť jsou v něm spářeny myslím 3 různé, hodně odlišné technologie.
Ale já sám jsem na vadný IO v MC600Q narazil opravdu jen jednou v dosavadním životě. Myslím, že to tehdy způsobil zdroj.
MDA1533A je ještě běžně ke koupi, je jich jako sraček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 10:45    Předmět: Citovat

Protože jsem hledal TDA a ne MDA, nenašel Google mimo toho starého katalogu nic. Embarassed
Mám ho objednaný spolu s dalšími věcmi u p.Lhotského. Má ho inzerovaný jako MDA1533A /TDA1533, tak uvidím co přijde. Ale mělo by to být jedno.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt září 27 2018, 11:10    Předmět: Citovat

Je škoda, že Martin Lhotský už neumí, co uměl dřív. Snažil se a myslím tehdy vydělával i víc, než dneska na tom šrotu, co tam má.
Uměl venku sehnat originály japonských a amerických polovodičů, skutečné origoše, žádné vzhledově dokonalé pajcy - ty rejžák ještě před 15 lety totiž ještě neuměl - a když je udělal, bylo to velmi dobře poznat. Byl jsem mu za to hodně vděčný, protože jsem sám neměl venku vyzkoušené žádné osvědčené dodavatele. Dnes už mám, tak ho nepotřebuju.
Nebylo to sice úplně levný, pamatuju se, že za jednu dvojici /ne pár/ 2SA1302/2SC3281 Toshiba, pnp v zeleným pouzdru a k použití do vysocevýkonných zesilovačů Zeck řady PT, jsem platil něco okolo 300,-Kč. Ale byly to opravdu originály a ty zesilovače s nimi jistě běží dodnes. To samý originály Motorola MJ15003/15004 do zesilovačů řady Axxx, nebo jejich rychlý budiče Hitachi 2SJ50/2SK135.
Konkrétně tyhle fety od Hitachi/Rene uměl tehdy sehnat v ČR jen on. Velcí obchodníci se o tyhle drahý věci nezajímali a srali na to. Případně nakoupili levný pajcy, co potom Sedlákovi hořely pod rukama Very Happy
Dneska už má Lhotský všecko druho- a třetivýrobu, originál už Vám nesežene, ale zas má něco jiného, třeba slušný sortiment řemínků..
Hodně věcí Lhotský překupuje přes GME. Úplně poslední zásilka od něj mi přišla z poloviny zabalená v sáčcích s potiskem slona.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt říjen 11 2018, 16:12    Předmět: Citovat

Tak jsem trochu pokročil. Potvrdil se vadný TDA1533. Při jeho výměně jsem zjistil, že chybí 3 blokovací keramiky, jedna podle stavu desky už výroby.
Pokud teď stisknu tlačítko Start, talíř se začne roztáčet ale nesynchronizuje, jen přidává na otáčkách. Takže je z něj téměř větrník co při přepnutí na 45 ještě zrychlí. Problé tedy bude v nastavení trimrů u motoru a P2 na řídící desce.
Někde jsem se dočetl, že trimry u motoru by měly být nastavené na 0V na výstupech budičů motoru. Na jednom se dostanu na 0.05V, ale druhý nejde pod 0.5V.
Tranzistory u motoru měly betu 20-40, pro jistotu jsem je dal nové od STMicroelectronics s betou 170-220, ale ani to nezabralo.
Nemá někdo radu, jak ty tři trimry nastavit? U P2 sice vím k čemu slouží, ale jak ho nastavit už ne.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
palec20



Založen: Jul 14, 2011
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 9:54    Předmět: Citovat

Caute, chystam sa mneit kondiky v tomto stroji, akurat som zistil ze mam trocha problem citat hopdnoty z niektorych z nich. Nema niekto pls zoznam vsetkych kondikov? Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 14:14    Předmět: Citovat

Rozumím tomu dobře, že máš /nejen/ problém s identifikací hodnot kondenzátorů - a přesto se sám chystáš "měnit kondíky"?
Asi je férový napsat pár věcí:
1./ Můžeš tou laickou výměnou napáchat víc škody, než užitku
2./ Drtivou většinu použitých kondenzátorů není třeba "preventivně" měnit
3./ Neexistuje servisní manuál a tedy ani neexistuje přesný rozpis a specifikace jednotlivých dílů
4./ Není kondík jako kondík. I s dobrou vírou můžeš osadit moderní, který bude ještě horší, než byl původní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 18:00    Předmět: Citovat

Tady už se mění kondenzátory a já ho nemůžu ani za boha sehnat do sestavy.

Zrovna u tohoto gramofonu bych asi jako u jediného dost uvažoval poslat ho do Litovle
jestli to tam ještě někdo opravuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 18:05    Předmět: Citovat

Palec ti to opraví Laughing !
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palec20



Založen: Jul 14, 2011
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt říjen 18 2018, 19:05    Předmět: Citovat

Tak kondenzatory na doske riadenia motora a napajania su vymene, postupoval som podla schemy v manuale a hodnot ktore sa dali ako tak precitat. Gramo sa uz pusti a dioda blika, zajtra si do roboty vezmem tanier a vyskusam co ako dalej....v litovli ich opravuje pan zatloukal a v prahe pan macušik, u neho mam svoj kus aj ja tento je kolegov..zajtra podam spravu co a ako..pekny vecer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá říjen 19 2018, 22:49    Předmět: Citovat

citace:
Ale MDA1533A je úplně totéž a komplet popis je k němu taky k dosažení.

Nikoliv, Leošu. Mám v tomto tématu o rozdílu mezi T(M)DA1533 a MDA1533A příspěvek 1.4. 2017, 1:08 pm. Ale v MC600Q samozřejmě chodí oba.

Jinak se u lidí začínajících s MC600Q opět šíří zbrklé výměnkaření, jak pozoruju. A to už jsme o něm napsali docela dost...

(s žádostí o konzultaci mě oslovil hafca a tak jsem sem zabrousil po delší době)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palec20



Založen: Jul 14, 2011
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2018, 6:30    Předmět: Citovat

Ahojte tak sa po čase hlásim, gramo je v štádiu, tanier sa pekne roztočí, otáčky sú zosynchronizované, prenoska nájde začiatok platne a začne hrať, chvíľu som si myslel že nefunguje repeat, no nejaký kutil predo mnou urval ledku repeat a nazad ju dal dosť zvláštnym spôsobom (sekundovým lepidlom aj keď tam neboli cesty plošného spoja) Smile to už som vyriešil tiež...ostal mi už len jeden problém a tu vás prosím o radu prenoska sa na konci nezdvihne a nevráti sa "domov" čo som si neni úplne istý čím to môže byť..v schéme som vyčital čo robí P10, P9, P10B, ale niektorý z ostatných trimrov vraj nastavuje presne zdyih na konci a návrat..ak sa mýlim opravte ma, prípadne ešte ktorým trimrov sa nastavuje citlivosť optického čidla?..za každú radu som vďačný
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2018, 23:03    Předmět: Citovat

citace:
...ale niektorý z ostatných trimrov vraj nastavuje presne zdyih na konci a návrat..

Za hysterické trimrování asi začnu udělovat nepodmíněné tresty. Sad

Drážky na konci desky (ty bez audiosignálu, odborný název pro ně neznám) mají větší rozteč, než ty "husté se signálem". Proto automatika zareaguje na výraznou změnu stranového pohybu přenosky a není pravda, že by se to nastavovalo natvrdo, na určitý průměr. Délka reprodukce obou stran (a desek obecně) je přece pokaždé jiná. I ryze mechanické gramofony na to pamatují. Např. takový NC470 má na průměru, od kterého detekuje koncové vypínání, pod subtalířem půlkulatý kolík, který vidličku koncové automatiky "odstrkává", pokud se přenoska pohybuje pomalu a až na oněch výběhových (?) drážkách vypínací mechanismus zabere.

Sleduj cestu od snímací cívky Hs, výstupu IO16b (END non) a všechno, co s ním souvisí.

Koncové vypnutí má udělat totéž, co stisk tl. STOP - po něm se aparát chová správně?

Naváděcí optika se nechá ovlivnit trimrem P1, ale proč s ním hýbat, když spouštění gramofonu jde? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 31 2018, 23:06    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
....

Drážky na konci desky (ty bez audiosignálu, odborný název pro ně neznám) mají větší rozteč, než ty "husté se signálem".
...



Výběhová drážka.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palec20



Založen: Jul 14, 2011
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: čt listopad 01 2018, 18:06    Předmět: Citovat

Ja som s trimrami nic nerobil, len sa informujem. No co s tym robil predchadzajuci majitel nemam sancu zistil, uz len to ze kolegovi pri predaji vravel ze s nim nikdy nebolo nic robene bola loz. Vid ta repeat ledka zalepena sekundovym lepidlom...paradoxe ked stlacim stop tak sa ramienko vrati na stojan..dakujem za rady, zajtra sa mu budem zas venovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2019, 12:14    Předmět: Citovat

Po čase jsm se vrátil k hledání chyby v synchronizaci a stále se mi nedaří. Gramo občas zasynchronizuje, ale jen na chvilku. Nemohla by se nějaká dobrá duše podívat, jak jsou nastavené trimry u motoru? Nevím od čeho se odpíchnout, když předchozí majitel točil se vším, co šlo. Moje jsem nastavil na stejná napětí v bodech B1 a B2, ale jaké tam má být, to nevím. Trimry jsou teď v pozici jaká je na obrázku.
Nemohla by se nějaká dobrá duše podívat, jak je má nastavené? Abych alespoň přibližně věděl kam s nimi.



trimry.jpg
 Komentář:
 Velikost:  108.76 kB
 Zobrazeno:  120 krát

trimry.jpg



_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 17, 18, 19  Další
Strana 8 z 19

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund