Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jakou máte anténu na VKV?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st květen 10 2006, 20:12    Předmět: Jakou máte anténu na VKV? Citovat

Zdravím, již jsem vám psal jak jsem řešil kamarádovi problém s TV anténami. Nakonec slučovač zůstal domácí výroby, VKV+VHF+UHF+K45. Na Primu musel být stejně předzesilovač, použil jsem z Terozu se ziskem 20dB původně na K51 (měl jsem ho doma), kterému jsem vyměnil a naladil propust na K45. Na Primu máme kanálovou 10-prvkovou YAGI, na VHF (Nova) taky, no a na ČT1/2 (vstup REST) se nakonec nejlépe osvědčilo staré dobré síto. Je s tím spokojený, hraje mu to dobře. Sice jsem u toho spektráku strávil dva večery, ale alespoň je radost, že to funguje, ne?
Ale jakou anténu na VKV? Když jsem si všiml, že hraje na kus drátu, rovnou jsem slučovač doplnil o propust VKV (a zádrž z ostatních vstupů). Proměřené to mám, ze vstupu slučovače až do konektoru R na zásuvce, útlumová nelinearita v celém pásmu VKV je max. 1dB. Přemýšlel jsem jakou anténu. Směrová podle mě nemá cenu, stanice, které poslouchá jdou hned ze tří směrů a pokrytí signálem je dobré. Tedy kruhový dipól? Ten se dnes dává všude-ale přitom se nekouká na to, že řada VKV vysílačů má pouze vertikální polarizaci. Podařilo se mi při různých výletech pár VKV vysílacích antén odhalit-vždy to byl vertikálně orientovaný dipól. Směrovou anténu jsem viděl snad jen jednou, na Komáří Vížce (Evropa2), tam jde ale o to, směrovat signál na přilehlé město Teplice a nevysílat zbytečně do sousedního Německa, kde by o poslech českého rádia nebyl moc zájem.

Nebylo by nakonec technicky nejsprávnější použít kruhový dipól pro horizontální příjem, koupit druhý dipól, ten narovnat (nebo sehnat rovný) a nainstalovat vertikálně? Oba signály potom sloučit dohromady širokopásmovým slučovačem (zde druhá anténa nepřijímá znehodnocený signál jako u TV, pouze signál slabší vzhledem k opačné polarizaci) a výstup zapojit do vstupu VKV na slučovači?
Je zajímavé, jak málo lidí tento problém řeší a hraje radši na kus drátu i přesto, že se příjem rozlaďuje, jakmile se přiblíží k této náhražkové anténě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2006, 6:34    Předmět: Citovat

Myslim si ze tve uvahy jsou zcela spravne. Idealni je opravdu mit dve anteny, jednu V, druhou H polarizovanou. Pred casem, kdys jsem bydlel v miste se spatnym signalem jsem pouzival dve smerovky (3prvkove) , kazda v jine polarizaci na samostatnem stozaru, otaceny rotatorem, akorat svody byly dva, slouceni se me neosvedcilo..
Rekl bych ez ve tvem pripade (silny signal, prijem z vice smeru) byc hto videl na kruhovy dipol a polarizaci zvolit podle toho, kde to bude hrat lepe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt květen 11 2006, 12:38    Předmět: Citovat

úvahy jsou to sice hezké ale současně zcestné. Především situace, kdy se chceš něčím zabývat kvalitně, do hloubky a nespokojit se s "nějakým" kusem drátu a současně chceš všechno a od každého trochu, je tak trochu zmatečná. Buď mám o něco eminentní zájem a pro ten uzpůsobím svoje podmínky (což v nekompromisní praxi znamená kvalitní anténu a kvalitní rotátor), nebo beru příjem R jako doplňkovou okrajovou věc a pak jaksi ztrácí smysl se tím podrobně zabývat. V praxi se vyskytuje potřeba přijímat stanice silné i slabé, z různých směrů. Pro slabé vysílače všesměrový dipól se ziskem 0,7 samozřejmě nestačí. Ani pro silné stanice ale není všesměrová anténa vyhódná, protože pro stereo signál je potřebná a důležitá fázová věrnost a tu všesměrová anténa přijímající odrazy z okolí nezaručí. Snad v ideálním prostoru bez zástavby a bez odrazů.
Pro 100% kvalitní příjem bych se asi porozhlédl po satelitní soupravě. Tam pochopitelně malá česká lokální rádia nejsou, ale vzhledem k tomu, jak se v nich "vylepšuje" zvuk všelijakými procesory, stejně pro kvalitní poslech nepadají v úvahu. Programovou náplň nechám bez komentáře Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Puma17



Založen: Oct 04, 2006
Příspěvky: 513

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2007, 17:22    Předmět: Citovat

Ja som mal pri vezi kusok drotika ako VKV antenu, tu som po tyzdny vymenil za kruhovy "dipol". Je to kruh zo starych disketoviek. Poradite mi nejaku antenu ktora dokaze prijimat signal z okruhu 360° ? Dakujem.
P.S. pokial je to mozne, nech je co najjednoduchsia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2007, 17:30    Předmět: Citovat

Já jsem to vyřešil rotátorem, lepší řešení asi nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Puma17



Založen: Oct 04, 2006
Příspěvky: 513

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2007, 17:39    Předmět: Citovat

Radix napsal(a):
Já jsem to vyřešil rotátorem, lepší řešení asi nebude.
co je to rotator ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: čt únor 22 2007, 20:20    Předmět: Citovat

Zarizeni, ktery otaci stozar s antenou do pozadovaneho smeru. Kdysi se to vyrabelo a da se to sehnat na radioamaterskych burzach.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.11 sekund