Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Higgsov bozón
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 13:57    Předmět: Citovat

Já chtěl jenom naznačit, že graviton je problém čistě kvantitativní, zvláště pokud uznáváme platnost principu dualismus vlna - částice (momentálně prokázáno i pro "částice" velikosti fulerenu, což je molekula C60 (šedesát atomů uhlíku spojených do koule). Zatímco Higgs je problém jak kvantitativní (dostatečně vysoká energie na jeho "zjevení"), tak kvalitativní (správné vyhodnocení výsledků srážek a chování částic z těchto srážek vzešlých).

Jinak gravitace se snad v souladu s teorií relativity šíří přesně rychlostí světla a nejlepší důkaz z těch jednodušších je myslím stáčení oběžných drah planet (pozorováno poprvé u Merkuru, páč je Slunci nejblíž).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 14:28    Předmět: Citovat

no, dovolil bych si nesouhlasit s chápáním onoho dualismu...

Například u elmag. záření máme vlnu a známe foton. Dle tvého příspěvku jde jen o úhel pohledu. Já tvrdím, že to není jedno a to samé. Stejný pohled mám i na elektron, ... Rozlišoval bych mezi vázaným stavem a volným. Zde přeci pozorujeme jiné procesy.
Například kapka vody a moře. Kapka vody (ona částice) se nejdříve z moře (jistá substance/pole) musí zformovat. Jinak žádná kapka prostě neexistuje (a že máme v moři i vlny). Kapka má jiné vlastnosti než jistý objemový element moře. Tedy pokud tvrdíš, že: "Jestliže máme gravitační pole, máme graviton.", já tvrdím, že to nemusí býti pravda. Pokud mi tvrdíš, že všechno nakonec můžeš kvantovat, já pak tvrdím, že možná ano, ale je to jen teorie umožňující výpočet, která nemá nic společného s realitou.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 14:45    Předmět: Citovat

Já bych to řekl trošičku jinak.
Dokud se nepodaří separovat (identifikovat, lokalizovat) nějaký graviton a prokázat, že má alespoň nějaké vlastnosti přisuzované korpuskulím, do té doby je veškerý matematický aparát založený na analogiích sice pěkný, třeba i užitečný, ale o skutečné existenci gravitonu jako korpuskule nevypovídá nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 15:50    Předmět: Citovat

De Broglieho vlna. Zatím ji nikdo nevyvrátil.
Elektron je částice a vždy se pohybuje jako vlna. Celý atom se pohybuje jako vlna. Molekula fulerenu (60 atomů) se pohybuje jako vlna. A dá se to měřením prokázat. Pravděpodobně i fotbalový míč se pohybuje jako vlna, ale to je zcela mimo možnosti změření. Stejně jako vlna na mořské hladině by se určitě dala chápat jako pohyb nějaké částice, ale určitě to není kapka Smile
Stejné to bude s tou gravitací, jenom opačně. Ale momentálně jsme ve fázi detekce gravitačních vln, částice až později.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 20:55    Předmět: Citovat

Jimmi2 napsal(a):
Pravděpodobně i fotbalový míč se pohybuje jako vlna, ale to je zcela mimo možnosti změření.
Tak si jeho kinetickou energii v J poděl Planckovou konstantou a máš to v Hz.

A co když se ten elektron nepohybuje? Je to vlna? Vždyť frekvence pak vychází 0 Hz! Je to částice? Vždyť nemůžeme určit jeho polohu!

Mám pocit, že si to moc zjednodušuješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 23:05    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
A co když se ten elektron nepohybuje? Je to vlna? Vždyť frekvence pak vychází 0 Hz! Je to částice? Vždyť nemůžeme určit jeho polohu!

Heisenbergův princip neurčitosti. Čím přesněji určím polohu, tím méně přesné je určení hybnosti. Zastavit se tedy nikdy nemůže, zrovna tak jako nikdy nejde dosáhnout teploty absolutní nuly.
Já nejsem ten, kdo si to zjednodušuje Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2012, 8:56    Předmět: Citovat

Jestli něco jde nebo ne, to bych netvrdil.
Například při rozpadu neutronu "vzniká elektron" byl v něm před rozpadem uvězněn? V objemovém elementu menším než je on sám (jako vlna)? Nebo se tam pohyboval v tom prostředí tak rychle, že se jako vlna takhle smrsknul? To by asi zase neodpovídalo hmotnostně. Možná že on vzniká posléze. Z čeho? Z těch třech kvarků?
Já nejsem fyzik, nezabývám se částicovou fyzikou, jsou to jen myšlenky, které mi říkají, že to asi bude vše jinak.
Tedy:A to že pání fyzici udělali nějaké teorie na základě pozorování je hezké. Realita bude ale poněkud jiná.
Momentálně nejsem schopen přijmout absolutismus, který tu tlačíš. (Jeden fyzik řekl: Lidi hodně dají na učebnicové poučky, začínají být použitelní, až když o nich začnou pochybovat.)
A že Heisenberg "objevil" princip neurčitosti. Ano, ale proč? Možná proto, že ona částice není částicí. Možná, že není ani vlnou. Jsou to přece vše jen modely umožňující výpočet. Například i tak velký fyzik jako Schroedinger nikdy neuznal korpuskuli. Všechno bral jako vlnu. A Dirac? Ten zase "objevil" magnetický monopól. A další a další, nakonec, když jsi čteš zápisy De Broglieho, Borna, ..., tak zjistíš, že se spolu všichni hádali, ale navzájem si uvědomovali, že pravdu nemusí mít nikdo. Krom toho někteří ty své teorie zavrhli, vytvořili jiné. Některé byly jedním člověkem zavrhnuty i několikrát a opět zase prohlášeny za korektní.
Dualismus je jen dvojtý matematický popis. Nikoliv objektivní pohled na svět. Můžeme tedy řešit matematickou předpověď chování jistého "elementu". Tvrdit jak se chová ve skutečnosti a jak vypadá je nesmysl. Vždyť ani nemáme žádné korektní modely těchto "fundamentálních elementů".
A k tomu elektronu: chtěl jsem říct, že bych se spíše přikláněl k hypotéze: V obalu atomu žádný elektron neexistuje. Vzniká (jako ona korpuskule, či vlna jak popisuješ) až když se uvolní a ty ji pak můžeš takto pozorovat.

PS: Vše je trchu z nadsázkou, za spoustou příspěvků jsem měl hodit asi Smile . Spíše chci naznačit, že pohled na onen mikrosvět je "nedostatečný" a proto absolutismus odmítám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2012, 9:18    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Spíše chci naznačit, že pohled na onen mikrosvět je "nedostatečný" a proto absolutismus odmítám...
Ak nevidis za kopec a neviec co tam je, este nemozes tvrdit ze tam nic nie je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2012, 11:42    Předmět: Citovat

Custe, kvantová teorie vzbuzuje mnoho rozpaků, rozporů a rozporuplných chápání. Já také nejsem částicový fyzik, pouze mám dva semestry kvantové a statistické fyziky a ještě pár příbuzných předmětů. Ale to je věc, která naučí člověka řešit určité konkrétní příklady, ale bližšímu pochopení to zcela nepomůže. A zdaleka to nebyl hlavní obor mého studia a ani se tím aktivně nezabývám. Každopádně jestli je něco nezpochybnitelné, tak to, že v kvantové fyzice již neplatí to, čemu se říká zdravý selský rozum (bez kterého se skoro celý zbytek fyziky prakticky neobejde) a částice si nelze představovat jako jakési míčky umístěné v prostoru. Částice nemá průměr, má jen efektivní průměr zjistitelný statisticky ze srážek. S pohybem je vždy spojena vlna, což je opět zjistitelné statisticky z určitého druhu pečlivě připravených experimentů. Pohyb nikdy nemůže ustat, protože by to bylo v rozporu s principen neurčitosti.
U toho bych se zastavil. I v odborných kruzích stále přetrvává názor, že princip neurčitosti je dán naším měřením, tedy tím, že měřením vždy ovlivním polohu nebo hybnost částice. To ovšem není pravda. Tento princip vyplývá z vyšších zákonitostí a je té částici prostě od přírody dán. Tomu mi nezbývá než věřit, protože tak daleko už do teorie nevidím. Přeci jenom jsem také jenom laik, i když mírně poučený Cool
Zrovna tak kvarky. Pamatuji si článek někdy z raných osmdesátých let, který tvrdil, že kvarková teorie je sice krásná, ale nikdy nebude možné ji experimentálně potvrdit, protože kvark z principu není možné pozorovat samostatně. A stačilo jen zvednout energii u urychlovačů a už o nich víme poměrně dost. Náboj 1/3 nebo 2/3, šarm atd.... Ovšem tomu, jak to doopravdy je v té z kvarků složené částici poskládáno rozumí jen špičkoví fyzici. My se můžeme seznámit leda tak s jejich interpretacemi.
Elektron v obalu být musí, protože vytváří energetické slupky na základě vlnové funkce. Jinak by prostě splynul s jádrem a zbyly by jenom neutrony. Jako v neutronové hvězdě, ale tam jsou trochu jiné fyzikální podmínky. Nicméně bez těchto jeho vlastností by hmota neexistovala v podobě, v jaké ji známe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6325
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2012, 14:52    Předmět: Citovat

Jimmi2 napsal(a):
Elektron v obalu být musí, protože vytváří energetické slupky na základě vlnové funkce. Jinak by prostě splynul s jádrem a zbyly by jenom neutrony. Jako v neutronové hvězdě, ale tam jsou trochu jiné fyzikální podmínky. Nicméně bez těchto jeho vlastností by hmota neexistovala v podobě, v jaké ji známe.
Elektrický nábo ano, ale elektron nevím....

No, o tomhle asi na bastlírně není třeba diskutovat... Smile
Možná bych navrhnul pracovně alkoholickou schůzku s fyzikem tomasjedno. Tam by se mohlo vyřešit více...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2012, 15:50    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
... Možná bych navrhnul pracovně alkoholickou schůzku s fyzikem tomasjedno. Tam by se mohlo vyřešit více...

Nerad ti beru iluze, ale kvantovkou apod. jsem se vážněji zaobíral před několika desetiletími, takže vám mlaďochům můžu oponovat jenom tím fyzikálněselským Very Happy rozumem. I když, možná že ten spiritus by to skóre srovnal Beer Třeba ta hospoda, ve které byla objevena struktura DNA...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: út červenec 10 2012, 17:01    Předmět: Citovat

Tomasjedno, podle bydliště soudím, že už jsi Galaxii stopem procestoval, že.....? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2012, 10:56    Předmět: Citovat

Jj, hlavně nezapomenout na ručník!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund