Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Atmel vs Microchip
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so březen 05 2005, 21:47    Předmět: Atmel vs Microchip Citovat

Chtel bych se naucit vyuzivat microcontrolery, ale nevim jaky typ si vybrat. Muzete mi nekdo prosim shrnout vyhody a nevyhody pripadne vhodnost pouziti na konkretni konstrukci u obou firem? Ptam se taky proto jaky programator koupit/postavit. Kdysi na skole jsem se ucil na 8051, takze bliz bych mel asi k Atmelu, ale je to uz dlouho.
Diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1273
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2005, 14:27    Předmět: Citovat

Tež sa snaŽim naučiť pracovať s uP /zatial bezuspešne/. Vybral som si ATMELA - hlavne kôli cene . Programátor som si robil sám cca 200 Sk.Zatial som sa dostal k tomu ,že som do nho nahrkal program.
Laughing Ako literaturu mám Pracujeme s mikroprocesorem AT89C2051 z BEN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartyAA



Založen: Jul 25, 2004
Příspěvky: 112
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 07 2005, 11:59    Předmět: Citovat

S tatou zkousime programovat procesory PIC. Ja sem si zatim udelal interface mezi RC vysilackou a pc, pro ovladani simulatoru. Podrobnejsi info o techto procesorech je na http://www.cmail.cz/doveda/index.htm Jsou to hodne povedeny stranky. Hardware na programovani mame takovyto: http://web.quick.cz/ruckl/tsp-ic/ a jako software pouzivame IC-prog, je to jednoduchy programek, ale umi toho docela hodne.
_________________
MaRtY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po březen 07 2005, 21:10    Předmět: Citovat

Takze zatim 1:1, ale ten programator vypada docela dobre. Je to zatim jediny ktery umi Atmel i Microchip. Asi do nej pujdu.
Diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MartyAA



Založen: Jul 25, 2004
Příspěvky: 112
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 07 2005, 21:39    Předmět: Citovat

jj je v pohode, muzu doporucit. Akorat dej pozor na propojeni kabelu mezi programatorem a pc, na jeho schematu je to blbe zakresleny. Museli jsme to predelat podle schematu k danemu portu.... Cool
_________________
MaRtY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út duben 05 2005, 12:08    Předmět: Citovat

Ja jsem pred nedavnem take zacinal. Oba vyrobci maji sve zastance...u me nakonec vyhraly atmely. Knkretne modely, ktere se daji programovat pres ISP (90Sxxx a MEGAxxx). Jako spravny novacek jsem se shanel po programatoru a rozhodoval, v cem zacnu programovat. Asembler jsem zavrhnul hned na zacatku, nebot obsahlejsi aplikace jsou silenost...dal jsem prednost vyssim jazykum - pro toho, kdo zacina je to opravdu jednodusi. Prvnim je Pascal a jeho prekladac AVRco od nemecke firmy E-LAB. Dalsim je C a napr. CodeVision nebo jine volne sirene C. U programatoru jsem se pekne nachytal, nebot jsem si koupil PonyProg na www.hw.cz. Stal zhruba kolem 1300,-. Sice podporuje ruzne jine obvody, ale pro zacatek staci umet naprogramovat pouze procesor a pro tento ucel se da udelat programator pripojeny na paralelni port obsahujici 3 odpory a to je vse....no a jelikoz ten programator funguje pres ISP, tak se to da nahravat primo v aplikaci (u me treba v kontaktnim poli), takze clovek nemusi furt prehazovat procesor z patice do patice. Jako software pak pouzivat PonyProg dodany k tomuto programatoru, kdyz uz jsem ho mel. No a cena je uplne nekde jinde, takze jsem zbytecne "splachnul do zachoda" 1300,-. Jinak jsem docela nadseny, nebot vlastnim na tesotvani zatim ATMEGA32 a MEGA8515 a MEGA8535 + 90S2313 a rozjet napr. LCD diplay nebo komunikaci s pocitacem pres RS232 byla brnkacka...teda netvrdim, ze to slo hned, ale postupnym odhalovanim problemu jsem se dopracoval k tomu, ze ovladat zminovane periferi je otazka par radku kodu. Sice nekdo muze argumentovat nehospodarnosti vyssich jazyku, ale kdyz se da koupit za 300,- cip, do ktereho se narve 128k kodu, tak neni duvod to bouchat v assembleru....hlavne pro zacatecniky je to opravdu jednodussi. Pokud bys mel zajem o schemata nebo nejake dalsi me nove ziskane zkusenosti, tak dej vedet nebo mi napis na churavym@hi-net.cz
Návrat nahoru
BugsB



Založen: Apr 12, 2005
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2005, 11:05    Předmět: Citovat

Možná ti to zamota hlavu. Zatím jsem postrehl, za vede ATMEL. Ja jsem se vrhl hned na Microchip. Zpočátku jsem investoval do osobního vybavení (PVK40 s procesorem 16f877A, je to vlastně vývojový kit snad se všemi rozhraními, ten byl asi nejdražší, k němu programátor CPR-PI, prekvapive malá ale učinná věcička, no a jeste nejake to prislusenstvi (da se dokoupit USB panel, LCD disp., ...) dohromady asi za 4500,-) A musím říct, že je to užesná věc!!! Programuji to všechno v MP-LABu a překladám v Assembleru a nakonec cpu do procíku ASIXem. Je to myslím dost jednoduchý a hlavně si naprogramovaný procesor můžeš hned odskoušet...co na kitu chybí můžeš dopřipojit.... Pokud bys měl zájem můžu ti poslat příklady nejakých jednoduchých příkladů. Někdy v září se chystám začít programování v Cčku a dokončit meziprocesorovou komunikaci. Když máž zájem jde všechno... Tak hodně zdaru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2005, 14:01    Předmět: Citovat

U mně vyhrály PIC, hlavně starší 16F84, protože jsem sehnal levně programátor a vývojový kit PVKpro. A však nemám k němu software, který běží na rychlejších PC, tak jsem si nedávno postavil JDM programer (jednoduchý a dostačující) a vlastní bastldesku. Progamuji v MPlabu a pro programátor používám ICprog. Učím se z knih od Hrbáčka a ze zdrojů na internetu, např. http://www.cmail.cz/doveda/. Nyní chci přejít na PIC16F628 a podobné. U Atmelů 89C2051 mi vadilo, že neměly vnitřní eeprom.

bastlboard Mr. Green Mr. Green

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2005, 18:06    Předmět: Citovat

U me taky vyhraly PICy, zatim 16F84A. Az po nich budu chtit neco slozitejsiho, tak asi pujdu do ty 628.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: po srpen 15 2005, 18:25    Předmět: Citovat

Vidim, ze jsi rozhodl taky pro PICky - tak aby rec nestala:

Po nekolika chaotickych pokusech zacit, kdy jsem vzdycky za chvili všechno zapomnel, se to ucim takto:
Nasel jsem na internetu jednoduche zapojeni pocitadla impulsu - procesor, displej par odporu a 1 vstup. A na tom se ucim. Program mel cca 50 radku, tak jsem si ho nastudoval a zacal psat vlastni. Překopal jsem displej, zmenil vstup a tím jsem porozumnel funkci prerusení. Pridal časovu smyčku, aby displej multiplexoval pomaleji. Pripojil jsem tlacitka, a naucil se osetrovat zakmity. Aby se zkratil cyklus, musel jsem mit prednastavene hodnoty v eeprom, takze ctení z eeprom. Hodnoty se musi porovnavat, to je prace s bity Z, atd. Tlacitky jsem to chtel nastavovat, prisel na radu zapis do eeprom. A ted už mi zbyva v podstate jen vnitrní citac, ten vyzkousim pripojenim klavesnice generujici kmitocet. Zkusim jeste seriove rizeny displej a LCD displej. Pak prejdu na nějaky pribuzny typ s AD prevodnikem, to uz bude zajimavejsi.

To pocitadlo je sice takova blbost, ale naucim se na tom neco (pripojenim cidla DS1820 z toho muže byt klidne teplomer, atd). Ostatne se muzes podivat na
http://jirky.webz.cz/index.php?page=pocitadlo_v2

_________________
*****


Naposledy upravil Jirka dne po listopad 05 2007, 19:03, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Petrmar



Založen: Mar 26, 2004
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2005, 20:55    Předmět: Citovat

Myslim, ze pro zacatecnika programatora je lepsi PIC. WDT, EPROM, vnitrni oscilator.... I z hlediska elektronika zacatecnika bude taky lepsi PIC, ktera dokaze budit vystupni nohy do 0 i do 1 20mA oproti otevrenemu kolektoru v ATMELU. Vyssim programovacim jazykem bych nikomu nemotal hlavu, protoze neni zase takovy problem naucit se pouhych 33 instrukci asembleru. V kazdem pripade neni nad dobre okomentovany program.
Na druhou stranu, kdyz uz proniknete do psani a ladeni programu, preklenete obdobi badani a bude vam instrukcni sada v PIC mala, nebude problem prejit na ATMELA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheOneXYZ



Založen: Nov 24, 2004
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2005, 20:32    Předmět: Citovat

Taky zacinam a hnedka po shlednuti stranek http://www.cmail.cz/doveda/konstrukce/index.htm kde bylo mnoho uzitecnych konstrukci a vsude bylo pouzito PIC 16F84 tak jsem byl rozhodnut . Programator jsem zatim jeste nedostavel ale uz se blizi konec stavim programator uvedeny na techto stranka. Sice se pristi rok ve skole budu asi ucit atmely, ale assambler je furt stejny a budu umet oboje. Aspon si to myslim:D
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2005, 19:13    Předmět: ATMEL Citovat

Začínám už delší dobu.Mám čas jen v zimě.U mne zvítězily ATMELY.
Mám na ně hodně literatury a ladící program který hodně pomáhá.
Na foru jsem byl upozorněn na BASCOM a tak budu zvědavý kolik to
pomůže.Je objednán.
S PICY jsem udělal dva mini čítače.Podle AR.Jsou velmi rychlé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiLe



Založen: Oct 18, 2005
Příspěvky: 123

PříspěvekZaslal: po listopad 14 2005, 13:49    Předmět: Citovat

Je jedno s cim zacnes / zacnete. Atmel, PIC, Atmel AVR vsetko je dobre a zalezi od aplikacie, ktory bude najvyhodnejsie pouzit... Ja som zacinal s obycajnou 2051 a nestazujem sa na nu. Aj ked samozrejme na vyssie procesory sa nechyta...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durmitor



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 199
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2005, 21:20    Předmět: Citovat

Ja sem zacal a vlastne i pokracuju jen na atmelech. Bylo to asi proto ze sme to brali ve skole. Jde o procesory řady 51. Spusta lidi rika, ze tyhle procesory zacinaj bejt mrtvy, ale zajimalo by me jestli treba existujou PICi, ktery by meli v sobe RF. (prikladem muze byt CC1010)
Prechod na PIC z Atmelu mi pripada dost nelogickej, spis obracene, ikdyz je pravda, ze na spoustu veci se hodi malej pic, kdyz se delaj v sestkovejch pouzdrech - to mi pripada jako jejich jedina velky vyhoda oproti 51)
Samozrejme taky ISP, ale to si kazdej kdo delal s 51 muze doprat u rady 52 a nemusi se ucit prakticky nic novyho. (navic maj i zmiňovany WDT, interni reset a podobne)
Nechci samozrejme hazet PIC nekam do kouta, protoze vim, ze na spoustu veci se hodi vic nez atmely a proto bych chtel Vas vsechny pozadat, pokud mate nejakou elektronickou formu ucebnice pro PIC jestli byste mi to mohli mailnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund