Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulace ss motoru 220V/600W - soustuh

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Drake_



Založen: Jun 22, 2012
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá červen 22 2012, 15:40    Předmět: Regulace ss motoru 220V/600W - soustuh Citovat

Zdravim.

Rozbila se mi regulace otáček na soustruh a chtěl bych tedy udělat novou. Motor je 220V dc/600W. Našel jsem několik schémat (s tyristorem, popř různými IO, a triakem). Bohužel mé znalosti elektroniky nejsou na takové úrovni abych vyhodnotil, která možnost je nejvhonější pro tuto aplikaci. Byl bych rád, aby regulace měla aspoň nějakou zpětnou vazbu. Tuto vlastnost má prý regulace s tyristorem.

Mohli byste mi prosím doporučit nejvhodnější zapojení? Nejlépe i se schématem.

Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: pá červen 22 2012, 17:12    Předmět: Citovat

220 V=? No jestli je vyhlazené, použij PWM, jestli ne, tyristor Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: pá červen 22 2012, 18:28    Předmět: Citovat

Drake_ napsal(a):
Rozbila se mi

kuchnout originál okopírovat nebo na podobné topologii postavit novou.

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p1p4



Založen: Jan 25, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: pá červen 22 2012, 19:11    Předmět: Citovat

Vlastní řízení je v pořádku a je odděleno optočleny od výkonový sekce. Budeš tam mít prostřelenej tranzistor, diodu a varistor. Vyměň to a pak ti to bude fungovat Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Drake_



Založen: Jun 22, 2012
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá červen 22 2012, 19:38    Předmět: Citovat

No, jestli odešel konkrétně ten plošňák s regulací zatím nevím. Proměřil jsem takovou vstupní černou krabičku (je to celý zalitý v hmotě, takže sem se do toho nedostal) a myslím, že je chyba už v ní. Na jejím výstup jsem nenaměřil žádný hodnoty napětí (AC ani DC). Bohužel na ní není ani žádný popis. Ja si myslím, že to je usměrňovač. Tak sem ho chtěl nahradit. Ale ted mi došlo, že po usměrnění 220V AC dostanu 308V DC. A jelikož nevím jaký tam bylo předtím DC napětí, tak se bojím abych neodpálil i ten zbytek elektroniky.

A nebo v tom je trafo, ktrý udělá z 220V AC těch cca 160V AC a po vyhlazení a usměrnění je to 220V DC?

Právě kvůli těmto otázkám jsem myslel, že by bylo časově rychlejší sestavit novou regulaci.


Bohužel k tomu schéma nemám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32015
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červen 22 2012, 19:42    Předmět: Citovat

Nejdřív ze všeho sem dej značku a typ soustruhu. Pak všecko co máš a můžeš tak co nejvíc detailně pofoť a fotky dej sem nebo na nějaký veřejný úložiště a sem link. Třeba se najde někdo, kdo to schéma má a poradí líp než zatím byli schopní všichni uživatelé křišťálovejch koulí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Drake_



Založen: Jun 22, 2012
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá červen 22 2012, 19:44    Předmět: Citovat

Vojta7 napsal(a):
220 V=? No jestli je vyhlazené, použij PWM, jestli ne, tyristor Wink


Neměl bys prosím schéma? Abych si to jen tak načrtl a věděl, že to bude fungovat, takový znalosti nemam.

Jak sem brouzdal, narazil jsem na informaci, že PWM je na 220V nevhodná. Ani žádný schéma pro 220V jsem nenašel s PWM. I když si myslim, že by měla fungovat, když očetřím napájení 555 a vyberu vhodný tranzistor.

Ta varianta s tyristorem se mi líbila, že při snížení otáček se zvýší proud a motor ma větší stabilitu utáček.

Nevim co by bylo lepší.


Ještě je tedy ve hře jiná varianta. Ten motor je stejně vyndanej ven mimo soustruh. Co kdybych tedy použil jiný motor, dejme tomu "asynchrono" a reguloval ho Triakem.

http://postreh.com/phprs/view.php?cisloclanku=2006110201

Jaký to bude mít vlastnosti? Nebo je to nevhodné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IO



Založen: Jan 29, 2009
Příspěvky: 60
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: pá červen 22 2012, 19:56    Předmět: Citovat

Jestli je to takovej klasickej čínskej minisoustruh, tak nějaký varianty schémat jsou na: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=43&t=2142
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5684
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so červen 23 2012, 13:33    Předmět: Citovat

Drake_ napsal(a):
...Jak sem brouzdal, narazil jsem na informaci, že PWM je na 220V nevhodná....

Tady je myšleno 220V~ (230V~), ale ty tvrdíš, že tam máš stejnosměrný motor na 220V, je to opravdu tak??
Jak už psali přede mnou, foto řekne víc než celá stránka popisu, zvláště když tomu moc nehovíš.
No a samozřejmě přesný typ stroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 23:11    Předmět: Citovat

Drake_ napsal(a):
Ještě je tedy ve hře jiná varianta. Ten motor je stejně vyndanej ven mimo soustruh. Co kdybych tedy použil jiný motor, dejme tomu "asynchrono" a reguloval ho Triakem.

To byste tomu dal. Tyhle stolní obráběcí stroje mají regulátory, které v principu pracují stejně, jako pracovaly regulátory pro motorky v přenosných kazetových mgf. Motor je zapojen ve vyváženém můstku v jedné větvi a jako můstkové napětí je de facto napětí indukované v kotvě. Tak se obejde nutnost tachodynama a dál je to klasický regulátor otáček s tím, že výkonový člen je buď polořízený můstkový usměrňovač s tyristory nebo tranzistorový PWM. Dosahují tím vcelku velmi stabilních otáček, které jsou pro obrábění potřeba a tuto stabilitu byste s jednoduchým fázovým řízením nedosáhl.

Můstek se vyváží při zabržděném motoru a tím se eliminuje úbytek napětí na činném odporu kotvy. Do regulátoru jde pak napětí kotvy "očištěné" od tohoto úbytku, které je tak obrazem skutečných otáček motoru. V regulátoru se následně srovná toto můstkové napětí s nějakým referenčním a jejich rozdíl po zesílení určuje otevření výkonového členu.



reg.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  reg.png
 Velikost:  1.65 kB
 Staženo:  169 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne červen 24 2012, 23:22    Předmět: Citovat

Pokud by někoho zajímalo skutečné provedení výše uvedeného principu, tak uvádím zapojení, které jsem ubastlil pro regulaci motorku otáčejícího jezdcem autotransformátoru, abych se vyhnul nutnosti velkého mechanického převodu, který jsem neměl k dispozici (+ ještě samozřejmě běžný mechanický převod asi 1:40). I malý ss motorek má tak stabilní i velmi nízké otáčky, například 200 ot/min. Změna napětí z trafa se pak provádí tlačítky NAHORU a DOLU (každé ve variantě rychle a pomalu)


autotrafo.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  autotrafo.png
 Velikost:  11.9 kB
 Staženo:  708 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund