Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak spravit přeseknutý kabel?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka2332
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 10:39    Předmět: Jak spravit přeseknutý kabel? Citovat

Zdravím, přesekl jsem sekačkou kabel (se 4 dráty uvnitř), který má na konci takové hrušky: http://elektrika.cz/obrazek/broupyt1.jpg

Napětí sítě je 400 voltů; spojení dvou kusů kabelu musí být vodotěsné (kabel je celoročně venku).

Nevíte, jak to napojit?
Děkuji.
Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 10:48    Předmět: Citovat

napojení je v celku jednoduché,
ale izolace a zavulkanizování pro celoroční provoz venku už moc né . . .

ideální řešení, je vyměnit ho celý nový !
A ty "hrušky" radši ani nepoužívat !
Chtělo by to použít vidlici a zásuvku podle dnešních předpisů . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 11:02    Předmět: Citovat

Pro domácí použití spravíte kabel takto:
1/ ustřihnout, navléci smršť. bužírku, odizolovat, nastříhat jednotlivé vodiče tak, aby spoje nebyly ve stejném místě, ale s "přesahem"
2/ navléci smršť. bužírky na jednotlivé vodiče, zapájet vodiče (pro větší penvost můžete obtočit spoj před cínováním tenkým Cu drátkem)
zasmrštit bužírky.
3/ namazat gumovým lepidlem, podélně přidat vlákna z nastříhaného ryb. vlasce, namazat lepidlem, zasmrštit bužírku.

Takhle mě opravený kabel 230V k sekačce funguje už cca. dva roky.
Externě, pro nikoho, ale tak kabel nespravujte, z bezpečnostních důvodů kupte kabel nový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 11:21    Předmět: Citovat

Som tiez za vymenu noveho, hlavne ked sa jedna o pohyblivy kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 11:53    Předmět: Citovat

Opravu kabelu dělám podobně jako frpr666,akorát vrchní bužírku dávám tu s lepidlem(na koncích jsou po zavaření takový "soply" jako z tavný pistole).
Jediná nectnost je,že kabel v místě zavaření bužírkou ztvrdne a nejde pořádně smotat na buben.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 13:50    Předmět: Citovat

taky pro sebe požívám tu tzv. smršťovačku s lepiledm . Je k....y drahá , ale funguje . Tedy nwm , jak se bude chovat na gumovék kabelu , který je myslím na fotce . smršťovačka bez lepidla je na vrchní "přebal" spoje nevhodná , prostě netěsní .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 14:32    Předmět: Citovat

To jsou zase rady typu harakiri Vozeďbouch
Jirka2332, jsou tam nejmíň 4 věci špatně:
1) 4 žilový 3f prodlužovák pro spotřebiče tř. I je špatně, je potřebný samostatný N a PE vodič (modrý a žlutozelený)
2) spojování pohyblivého přívodu jinde než v krabici je špatně, vyrábějí se sice kabelové spojky se šroubovacími svorkami, ale pro pevně uložené vodiče a odlehčené od tahu. Spojovat něco na silovém pohyblivém přívodu nějakým pájením a smršťovačkou je prasečina.
3) Nechat válet pohyblivý přívod na zemi, kde se jezdí sekačkou a hrozí mechanické poškození, je špatně, koleduješ si o úraz
4) Celoroční používání pohyblivého přívodu vystaveného povětrnostni je špatně, i když je kabel dejme tomu těžká guma, tak vlivem UV, mrznoucí vody atd. zestárne, rozpadá se, pórovatí a vlhkost zničí izolační stav i mechanickou pevnost.
Ti kdo radí překopat vedení na koncovky a kabely podle současných norem ti radí jediné zodpovědné řešení, ostatní je tak neprofesionální, i když tohle je spíš hobby fórum, že to je spíš nabádání k zabití...
přečti si tohle a hlavně ty tři příklady, kdy se do elektřiny **** diletant:
http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=26030
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka2332
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 14:46    Předmět: Citovat

Jsem mile překvapen. Cool Po tristní zkušenosti se zakomplexovaným moderátorem z fóra diskuse.elektrika.cz (který můj příspěvek nevpustil do éteru a přidal do něj 10 smajlíků narážejících hlavou do zdi), jsem nedoufal, že mi někdo (jako naprostému laikovi) odpoví, avšak jsem příjemně překvapen. Vřelé díky za odpovědi. Smile
Návrat nahoru
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 15:18    Předmět: Citovat

hele, kup si alespoň (dnes krásně oranžový husí krk), lépe origo červený do země, spojto tak jak to bylo popsáno a pokud je to možné tak to celé nebo kde to půjde zaryj-zaškrábní krumpáčem do země. Pozor na začátek a konec ať do toho nenateče voda. (vyzdvihnout) . To je asi tak nejlepší a nejlevnější co můžeš udělat pro zvýšení bezpečnostni a životnosti. Nikdo po tobě nebude chtít zakopávat 80 čísel a td. Pokud nejsi ochoten udělat ani toto minimum, tak nemá smysl něco řešit. Na Elektrice jsou borci pro které platí normy-černá-bílá. Takovýmy dotazy je akorát naštveš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 18:33    Předmět: Citovat

Hmm v těchto věcech nejsem moc zběhlý, se zbytkem souhlasím, ale tady mě napadá proč? Vždyť má na konci vidlice které mají pouze PE a pokud to takto používá není problém.
Crifodo napsal(a):

1) 4 žilový 3f prodlužovák pro spotřebiče tř. I je špatně, je potřebný samostatný N a PE vodič (modrý a žlutozelený)

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 19:26    Předmět: Citovat

Dneska je 4x prodlužovák špatně již z principu. 3x fáze +N (pracovní nula)+ zž drát pouze ochranná funkce (odpojení spotřebiče v daném čase při poruše. Ono to není opravdu vůbec jednoduché i když to zařízení funguje nemusí být bezpečné. Na to se navazuje rozdělění PEN na N a PE atd....

A k tomu se váže 4 a 5ti kolíková vidlice atd......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 19:42    Předmět: Citovat

Jirka2332 napsal(a):
Jsem mile překvapen. Cool Po tristní zkušenosti se zakomplexovaným moderátorem z fóra diskuse.elektrika.cz (který můj příspěvek nevpustil do éteru a přidal do něj 10 smajlíků narážejících hlavou do zdi), jsem nedoufal, že mi někdo (jako naprostému laikovi) odpoví, avšak jsem příjemně překvapen. Vřelé díky za odpovědi. Smile
MY nejsme elektrika.cz, MY jsme BASTLÍRNA - tady se scházejí odborníci proto, aby podiskutovali i s laikem nad problémem, který může potkat kohokoliv.

Stejně mám takový divný podezření, že leckterý "takzvaný profík" z elektriky.cz naprosto klidně leze pod jiným nickem nebo i pouze anonymně sem na Bastlírnu "na rozumy"...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 20:01    Předmět: Citovat

citace:
Vždyť má na konci vidlice které mají pouze PE a pokud to takto používá není problém.

Podobně jako se zmínil Hill v tomhle podobném vlákně, tím že si opravíš nebo předěláš původní hotový prodlužovák, stáváš se ve vztahu k ostatním osobám výrobcem. Od toho se pak odvíjí tvoje pozice při event. maléru. Sám pro sebe si můžeš spáchat cokoliv, nikdo nemá vůli ani možnost ti v tom bránit. Já bych se teda hodně rozmyslel, jestli tohle je ta nejlepší cesta k úspoře. Kdo může vyloučit, že k tomu bastlu kdykoliv přijde někdo nepoučený, zkombinuje spotřebič používající pracovní nulu, svod na kostru, poškození kabelu nebo koncovky, zanoří rýč do toho letmo zahrnutého starého kabelu a všechny ty další chuťovky v radách. Ale nejspíš budou pořád noví bojovníci o Darwin Awards Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: so červen 16 2012, 20:35    Předmět: Citovat

Ano já chápu PE + N nebo PEN jen už se x-krát debatovalo a přímo na zástrčce je napsáno pouze PE - to že se to používá jako PEN je věc jiná.
Také souhlasím s tím, že každý je svého štěstí strůjcem. Takže se klidně přiznám, že při předělávce garáže na 5 vodičovou soustavu jsem zachoval Původní 4žilový prodlužovák k pile a nabastlil na něj 5kolíkové koncovky s tím, že N není zapojeno.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: ne červen 17 2012, 9:37    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):

Stejně mám takový divný podezření, že leckterý "takzvaný profík" z elektriky.cz naprosto klidně leze pod jiným nickem nebo i pouze anonymně sem na Bastlírnu "na rozumy"...


No na rozumy urcite ne, ale na elektrika.cz jsem pod svym true name taky. A uz par krat jsem se tam docela vyzivne pohadal s lidma, kteri i na dotaz na svetlo u kralikarny resi projekt a komisionalni posouzeni vnejsich vlivu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund