Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Monitor s TV Hyundai M90W, nejde VN pro výbojky (opraveno)
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červen 02 2012, 10:13    Předmět: Monitor s TV Hyundai M90W, nejde VN pro výbojky (opraveno) Citovat

V tomto monitoru model L19MDH080 s vnějším zdrojem 12V nejde invertor pro výbojky, jinak se zdá funkční. Je tam invertor D220C02 R6.0 firmy DND Corporation. Schéma jsem zatím nevygooglil.
Napájecí napětí 12 V pro invertor na konektoru je OK, rovněž ovládací signál cca 3,3 V naběhne.
Silová část měniče má však na vstupu SMD pojistku s označením T bez udání její hodnoty, která je přerušená (na jejím druhém konci je sice měkké napětí asi 9V, ale to je jen něco z řízení měniče). S malou pravděpodobností mohla pojistka odejít samovolně nějakou únavou nebo její vadou.

Jakou hodnotu pojistky mi doporučíte použít na její překlenutí, než se pustím do hledání další vady ve zdroji? Já bych použil tak T 1,6 A (při 12V asi na 20W pro 4 výbojky).



Invertor D220C02.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Invertor D220C02.JPG
 Velikost:  143.15 kB
 Staženo:  440 krát



Naposledy upravil Brozicek dne pá červenec 13 2012, 22:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so červen 02 2012, 10:20    Předmět: Citovat

Ta prava dvojica FETov bude asi spalena, je to tam nejake tmave okolo. Zmerat ESR elytov.

Ak je to Littelfuse, tak T znamena 5A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červen 02 2012, 11:37    Předmět: Citovat

Máš dobrý postřeh, spoje u těch pravých FETů jsou trošku tmavší. Zejména ta úzká propojka mezi všemi Drainy na pravé straně, ale také ten pásek tišťáku pod FETy. Na levé straně je ta Drain propojka s velkou plochou a tak se mohla jen provozně lépe chladit a při nižší teplotě levé strany proto neztmavla.
Našel jsem si datasheet těch FETů KMB7D0NP30QA. Ochranné diody všech 4 FET ukazují shodný úbytek. Hodnoty odporů mezi elektrodami všech 4 FETů jsou stejné (se zahrnutím vnějších součástek), žádný průraz jsem nezjistil (opět v zapojeném stavu).
Zdá se, že všechny FET jsou OK.
Je možné, že by horší ESR elytu pro pravou stranu jen zvýšilo proud měniče, že by ty pravé FETy více hřály a po delším provozu pak došlo k přepálení pojistky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne červen 03 2012, 8:16    Předmět: Citovat

Tak jsem se s tím invertorem trošku pohrál s těmito výsledky:
1. Pojistku jsem překlenul trubičkou T4A. Po zapnutí všechny výbojky naběhly. Po několika vteřinách jsem to preventivně vypnul a zkontroloval prstem teploty FETů - nic horkého jsem nepozoroval.
2. Zapnul jsem to znovu, výbojky se zase rozsvítily. Ještě jsem stihl změřit proud přes tu pojistku, ukázalo mi to 2,6 A. Po chvíli však začal cyklovat externí napájecí zdroj. Výbojky zhasly.
3. Měřením jsem hned zjistil zkrat napájení +12 V na kartě invertoru. Zkrat vykazovaly při měření oba pravé podezřelé FETy.
4. Po vyjmutí toho vpravo nahoře zkrat na invertoru zmizel. Na tom vyndaném dvojitém FETu je zkrat u P i N spínači mezi D a S.
5. Nemám schéma toho zdroje, ale nějak jsem usoudil, že ty dvojice FETů pracují paralelně. Dal jsem tam pojistku jen 2,5A a zapnul jsem monitor znovu už jen s jedním FETem na pravé straně. Výbojky normálně naběhly a svítí. Preventivně jsem to dlouho netrápil. Po chvíli svícení je ten zbylý pravý FET vždy podle očekávání o něco teplejší než dva FETy na levé straně.

Takže několik dotazů na zkušenější kolegy:
a/ Mohl být primární závadou nějaký svod (začínající průraz) na tom nyní už proraženém FETu, který se projevoval nejdříve zvýšenou teplotou (tmavší spoje), pak již vyšším proudem (přerušená SMD pojistka neznáme hodnoty) a nakonec průrazem při použití pojistky 4A?
b/ Pokud by primární vadou byl skutečně ten FET (je to typ KMB7D0NP30QA -viz přiložený odkaz na datasheet, PDF je dlouhý a chráněný heslem, nejde zkrátit), co se může stát, pokud jej nahradím typem P2103NVG - viz druhý přiložený datasheet (mám 2 kusy na jiném invertoru z vyhozeného monitoru). Při paralelní provozu a různých úbytcích v sepnutém stavu to může být i kritické.
c/ Máte nějaký názor na jinou primární příčinu závady, např ESR u toho pravého elytu na kartě.

Jako řídící obvod invertoru je použit typ KIA494AF - jeho datasheet také přikládám. Možná již někdo z kolegů někde našel alespoň podobné schéma invertoru s tímto řídícím IC při použití paralelního řazené FETů (monitor je 16:9, takže má dlouhé výbojky a proto asi větší výkon a to zdvojení FETů).

Moc děkuji za rady a názory zkušenějších.
Odkaz na ten FET: http://www.datasheets.org.uk/kmb7d0-datasheet.html



FET_2x P2103NVG zkraceny.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FET_2x P2103NVG zkraceny.pdf
 Velikost:  292.54 kB
 Staženo:  237 krát


IC invertor KIA494AF 815.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IC invertor KIA494AF 815.pdf
 Velikost:  162.65 kB
 Staženo:  241 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po červen 04 2012, 13:56    Předmět: Citovat

Podařilo se mi najít www stránky výrobce DND corporation.
http://www.gobizkorea.com/catalog/product_view.jsp?blogId=dndcorp&pageNo=1&pageVol=12&listStyle=L&objId=948891
Schéma tam nemají, ale je tam několik užitečných informací k invertoru velmi podobnému (možná shodnému) s tím mým vadným.
Např:
- odběr ze zdroje 12V je 2A
- ovládací napětí ON/OFF má být 2 až 5,5 V (já jsem naměřil 3,3 V)
- dimming voltage (jas) 0V - plný jas; 5V nejmenší jas.
- proud výbojek 7,5 mA / 2,5 mA pro max / min jas
Až dovezu nové elyty 330 mikroF LOW ESR z GM Ostrava, tak to zprovozním s tím náhradním double FET P2103NVG a dám vědět jak jsem dopadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út červen 05 2012, 20:16    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Ta prava dvojica FETov bude asi spalena, je to tam nejake tmave okolo. Zmerat ESR elytov.

Můžeš mi RNBW blíže objasnit tvoji poznámku na souvislost ESR elektrolytů a průrazem FETů?

Oba elektrolyty na invertoru, které máš asi na mysli, mají hodnotu 330 mikroF. Jsou zapojeny paralelně hned za vstupní pojistkou na kartě invertoru, ale každý fyzicky na jedné straně v blízkosti spínacích FETů pro levou a pravou sadu výbojek. Frekvence invertoru by měla být asi 55 kHz. Účelem elektrolytů je zřejmě kompenzovat při spínacích špičkách odpor a indukčnost přívodu napájení 12V pro invertor.
Já jsem osadil místo vadného FETu nový FET, elektricky shodný, ale jiného výrobce. Nemám ještě nové elektrolyty (původní vypadají dobře). Neukojil jsem však svoji zvědavost, a invertor otestoval. Výbojky normálně nabíhají. Teplota na obou dvojicích FETů (pro levou i pravou stranu výbojek) však prudce vzrůstá, takže do 10 sec raději monitor vypínám. Náběh teploty kontroluji citlivou horní stranou prstu položenou na FETy ihned od spuštění monitoru.

Znovu zopakuji dotaz na RNBW. Může špatné ESR uvedených dvou elytů mít teoreticky skutečně fatální vliv na nárůst proudu a teploty FETů, že se nejdříve přerušila pojistka, a po jejím nahrazení silnější pak došlo ke zničení jednoho z dvou paralelních FETů pro jednu stranu výbojek? Praktickou odpověď budu vědět až po neděli, kdy invertor osadím novými LOW ESR elektrolyty. Pokud výměna nepomůže, musím příčinu vysoké teploty FETů hledat dále. Bez schéma to bude asi dost těžké.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červen 05 2012, 20:25    Předmět: Citovat

To sis to schéma ještě nenakreslil? Dyť je tam pár součástek, navíc velká část je tam dvakrát. Ty dva shluky SOT23 trandíků s diodama a odpůrkama budou nejspíš nějaké totem pole budiče pro ty fety, TL494 má výstupy OK nebo OE. Osciloskop taky nemáš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út červen 05 2012, 20:58    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
To sis to schéma ještě nenakreslil? .......Osciloskop taky nemáš?

Možná se budeš zlobit, ale schéma jsem si ještě nenakreslil, a osciloskop také nemám (pokud nepočítám ten muzejní archaický elektronkový Křižík uložený ve sklepě).
Možná jsem se o to schéma nepokusil také proto, že RNBW se zmínil o tom ESR. Předpokládal jsem, že je to poznámka zkušeného praktika. Dokud ty elyty nevyměním a nezkusím co to udělá, nechtěl jsem se do kreslení schématu pustit. Proto jsem požádal RNBW, aby mi poznámku k ESR doplnil nějakou praktickou zkušenosti.
Navíc na měniče tohoto typu nejsem zrovna odborník, a pak se logika schématu ze součástek a spojů tvoří dost obtížně. V druhém kole po výměně elytů se do toho schématu pustím. Kvalitní digitální osciloskop by pomohl. Průběhy mohu měřit tak maximálně 10 sec, abych FETy znovu nepřehřál a nějaký nezničil. Ten osciloskop si budu muset někde půjčit, pokud neuspěji s měřící technikou, kterou mám doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červen 09 2012, 21:53    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
To sis to schéma ještě nenakreslil? ...

Ještě jednou se musím vrátit k té otázce nakreslení schématu. Chtěl bych vidět někoho, komu se podařilo nakreslit schéma podle tišťáku invertoru, který je zde na fotce. Již "několik hodin" se o to snažím. Kdybych nebyl důchodce, už bych s tím praštil a šel koupit nový monitor. Vypadá to na několik součástek. Ale dohledat (prozvonit) kam vedou neviditelné spoje je velmi obtížné. Stejně jako postupná identifikace aktivních SMD prvků podle kódových zkratek na pouzdrech.
Zatím jsem identifikoval obvody spínání ON/OFF invertoru sestavené ze dvou P a N FETů (BSS84L a TN0200T). Dále výstupy 8 a 9 řídící TL494 jsou propojené na báze dvojice tranzistorů NPN a PNP v jednom pouzdře označené Y1, což by mohl být typ EMY1. Pak jsem už ztratil trpělivost dále na tom pracovat, je to vyčerpávající práce.
Nabyl jsem pocit, že mne Andrea "hecuje" a nemyslí to zcela vážně, že lze platné a funkční schéma v reálné době podle tohoto tišťáku nakreslit.

Proudový odběr invertoru 2,6 A mi připadá reálný. Zkrat vinutí v obou trafech je málo pravděpodobný, a při zkratu by asi výbojky nesvítily.
Takže ohřívání Fetů mohou způsobovat jen málo strmé hrany řídících pulzů, nebo malé budící napětí a tím neúplné sepnutí FETů. Nenapadá mne zatím žádná součástka, která by to mohla způsobovat pro obě větve výbojek současně. Že by to způsobovalo ESR kondenzátoru v napájení 12 V mi také moc nesedí a RNBW (promiň) si se mnou plní "Bobříka mlčení" (zatím náhradní elyty nemám koupené).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červen 09 2012, 22:42    Předmět: Citovat

Podařilo se mi najít schéma invertoru, které se tomu mému invertoru v koncové části trošku podobá.
- Výkonové spínače FET jsou stejné, ale u mne jsou paralelně zdvojené.
- Buzení tech koncových FETů je u mne také z dvojice PNP/NPN tranzistorů, u mne jsou tyto dvojice v jednom pouzdře.
- Spínání ON/OFF je zde zajištěni FETem v buzení koncových stupňů, u mne obvod ON/OFF vypíná napájení 12 v pro TL494.
- Řídící obvod je zde jiný než u mne, ale to nemění asi nic na podstatě funkce.
Pro mne z tohoto schématu je podstatné to, že trafa jsou zapojena paralelně a spínací FETy tvoří nějaký společný můstek, tj. invertor nemá dva nezávislé koncové stupně jak jsem dosud předpokládal. Proto také hřejí asi všechny FETy současně. Teoreticky pak může být vadné i jedno trafo a jeho vada se projeví na všech FETech, což mi dříve nedošlo. Je nějaký rozumný postup, jak případně vadné trafo potvrdit nebo vyloučit?



Invertor monitoru LG.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Invertor monitoru LG.jpg
 Velikost:  153.72 kB
 Staženo:  539 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so červen 09 2012, 22:48    Předmět: Citovat

Myslela jsem to naprosto vážně. Už jsem překreslovala i základní desku notebooku, ten měnič je proti tomu trivialita.

P.S.: Ukládat černobílé schéma do jpg je poněkud hloupé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so červen 09 2012, 23:14    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
.....P.S.: Ukládat černobílé schéma do jpg je poněkud hloupé.

Vedle mladších a mladých si začínám připadat trapně až "hloupě". Asi je to tím, že jsme se ve škole u Piňose v Brně ještě učili elektronky a obvod 7400 přivezli v roce 1968 kamarádi z "West Germany" a my na to hleděli jako na zázrak. Když pak vytvořím ze schématu v PDF souboru schéma jako JPG obrázek pomocí FastStone Capture prográmku, aby si poradci nemuseli stahovat a zobrazovat PDF soubor, ještě za to dostanu přes prsty. Takový je život. Pokrok nezastavím a vše nové už nestíhám, ani vhodnější formáty obrázku pro schémata než jpg.
Nicméně nechci zde rady v jakém souboru tvořit schémata, ale potřebuji rady a pomoc s opravou toho invertoru. Myslím, že název sekce obsahuje klíčové slovo "PORADNA". Jinak Andreu srdečně pozdravuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petr_



Založen: Dec 06, 2010
Příspěvky: 201

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2012, 0:21    Předmět: Citovat

Hřejou obě strany ? V tom trafu může být mezizávitový zkrat, takže to jen způsobí vysoký odběr, ale stále to nějak může fungovat. Souvislost mezi přetěžovanými FET a ESR kondenzátorů být může. Zkusil bych tam na zkoušku paralelně napájet nějaké další, co najdeš po ruce. Jak moc ty tranzistory hřejí, prst na nich udržíš ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2012, 7:06    Předmět: Citovat

petr_ napsal(a):
Hřejou obě strany ? ................... Jak moc ty tranzistory hřejí, prst na nich udržíš ?

Ano, nyní hřejí obě strany. Od zapnutí výbojek teplota rychle stoupá a asi po 10 sec už mne prst na tranzistorech pálí a tak to raději vypínám. Podle barvy spojů pod pravou stranou asi dříve hřála více pravá strana, podle měření prstem nemohu posoudit, zda pravá strana se i nyní rychleji zahřívá. Nevím, zda to tmavnutí bylo pomalé a dlouhodobé, až nakonec odešla ta původní SMD pojistka. Nebo se něco skokem pokazilo a došlo ke zvýšení teploty jednorázově a přerušení pojistky. Ten průraz FETů v jednom pouzdře nastal podle mne po překlenutí původní pojistky neznáme hodnoty pojistkou 4A. To jsem teplotu nesledoval, výbojky běžely. Než se tam však objevil ten průraz asi teplem jsem cítil trošku ten plastový pach od tepla.
Proto to nyní včas vypínám.
Ten paralelní kondík tam zkusím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1510
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne červen 10 2012, 8:54    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil připájet na kartu invertorů nový kondenzátor 470 mikro. Celkem podle očekávání se nic nezměnilo, FETy topí dále. Zkusil jsem i jiný externí napájecí zdroj z mého domácího monitoru ACER, také beze změny. Tentokrát jsem si již panel natočil přední stranou nahoru (krátký datový kabel je odpojen) a plocha je osvícena bíle rovnoměrně. Možná, že bych ale podle jasu panelu také nerozeznal, pokud by některé trafo mělo závitový zkrat.
Nakonec se musím vydat po stopě Andrey s tím notebookem a to "triviální" schéma nakreslit. Mám už trochu vodítko v tom schéma invertoru z LG.
Pak asi přijde na řadu nějaký půjčený osciloskop abych viděl co ty FETy budí a jak spínají.
Pokud se zde neobjeví dříve nějaký zázračný tip na příčinu. Mám tady k dispozici dvě trafa z jiného invertoru, ze kterého jsem použil ten náhradní FET. Tam však bylo napájení pro invertor 15 V, tak nevím, zda by to trafo bylo použitelné, pokud by se nakonec potvrdil ten závitový zkrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund