Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ovládání termostatu -napětí DC z fotovoltaickýck panelů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
maliskat



Založen: May 25, 2012
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 11:22    Předmět: Ovládání termostatu -napětí DC z fotovoltaickýck panelů Citovat

Potřebuji poradit na ochranu kontaktů před jiskřením DC.Mám zapojeno seriově 10 ks 230Wp fotovoltaických panelů přímo na topnou spirálu do bojleru .Stalo že došlo k zničení -odpálení kontaktu temostatu teploty vody.Napětí bez zátěže 330V DC - 8,8A.Při zátěži 2Kwh spirály pokles 170 V DC.
Uvažoval jsem o SSR relé ale nenašel jsem tak vysokou spínanou zátěž.
Buď to bylo 400 DC a 1A,nebo 20A ale 24 DC.
Výrobce bojleru Dražice ten problém vyřešil,prodává kombinovaný bojler na dvě spirály jedna je na 240 AC a druhá na DC každá má svou regulaci termostatem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 11:52    Předmět: Citovat

Výroba tepla přes elektřinu vyráběnou ze slunečního tepla, to nemá chybu.
Ochranu stávajících kontaktů vůči ss proudu nevyřešíš, to není jiskření vyšším napětím, ale regulérní oblouk, účinné opatření by bylo leda podstatně zvětšit rychlost a dráhu na které rozpínání probíhá. Plus zhášecí komory, vyfukování oblouku stlačeným vzduchem atd. u velkých výkonů.
Leda to bezkontaktní spínání. Tobě to všechno dává nějaký ekonomický smysl? vyrábět elektřinu jedním z nejdražších způsobů a vzápětí nejvyšší formu energie mařit na nejnižší, všechno za přídavných nákladů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 12:08    Předmět: Citovat

Řeší se to stykačem který je ovládaný tím termostatem a jeho hlavní kontakty jsou zapojen do série (čím více tím lépe). Je to i v dokumentaci na straně 12.
www.dzd.cz/dwn/pmp-cs-okfe.pdf
Ten stykač samozřejmě nemusíš mít na 230V AC, ale dle toho jaké napětí máš k dispozici když nechceš aby to bylo závislé na napětí z distribuční síti.
Ale pozor, není to žádná sranda:
www.google.cz/search?hl=cs&site=webhp&source=hp&q=výbuch+bojleru&oq=výbuch+bojleru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 12:16    Předmět: Citovat

Zeptal bych se, jaké máš zapojeny stávající metody proti oblouku (RCD ochrana...). Ten termostat bych použil jen jako zdroj signálu pro velký odpojovač (stykač, relé). Z výrazu SSR se stalo podobné buzzword jako ze SSD, když výrobce ani neřekne co je uvnitř. Existují IGBT, které 10A na 330V rozpojí jako nic.

Ohřev vody bych nezatracoval. Pokud jsou akumulátory plné, užitečné spotřebiče zapnuté a svítí to, tak je ohřev vody výhodnější, než nechat panel jen tak naprázdno. Alespoň do doby, než přikoupíš akumulátory a k bojleru dokoupíš "neelektrické" solární kolektory.

Co takhle použít něco jako předřadný rezistor (spirálu z rychlovarné konvice), který bude v režimu chod překlenut dalším stykačem?
Pak by se nerozpojoval celý příkon, ale jenom jeho přepnutí například na poloviční a následně by se odpojil celek, který by měl také jen polovinu příkonu. Káskádně by se dalo dostat k jednotlivým ampérám.

"Výbuch bojleru" je něco jako "černé auto láká děti".

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 12:24    Předmět: Citovat

Kontakty téměř chránit nelze vzhledem k obrovské indukčnosti panelů a VA charakteristice je z toho vždy svářečka. Použij dostatečně dimenzovaný a chráněný mosfet. Hledej SSR spínač který umí spínat DC. Otázka peněz je druhá věc. 10 panelů tj, kolem 40000kč sehnaly by se asi i za 30000kč k tomu kabel a relátko. Pokud mam počítat cenu boileru s výměníkem, čerpadlo, nemrzku, trubky, kolektor, tak jsem někde přes 60000 možná víc a to ještě bude chtít instalatéra který to zapojí. Ano lepší účinost to má a má to i další výhody, to je bez debaty, ale první náklady jsou samozřejmě větší. Já to mam tak že jsem schopen většinu energie spotřebovat takže do boileru sypu jen to co by jinak přebijelo baterie. Další věc je, že pokud touto elektřinou ohřívam boiler tak nemusim kupovat elektřinu od čezu takže vlastně se mi vrací prachy který jinak dam čezu. Z toho pohledu jsem na tom možná lépe než elektrárna připojená na síť. Pátral jsem po možnostech připojení nelegálního GTI měniče na síť. Existuje to. Jmenuje se to router. Je to v podstatě jednočipem řízený elektroměr, který když zjistí že se ze sítě odebírá méně než 50W tak připojí třeba ten boiler nebo jiný spotřebič aby nemohlo dojít k přetoku energie zpět do sítě a aby to elektroměr na přívodu nevyhodnotil jako černý odběr. Srandovní na tom je že vracející se jalovina jelikož se neměří tak se odvádí do sítě čezu protože levný GTI ji neumí požírat Very Happy. Ale to zařízení je nehorázně drahé. Třeba časem bude levnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 12:29    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Výroba tepla přes elektřinu vyráběnou ze slunečního tepla, to nemá chybu.
Tobě to všechno dává nějaký ekonomický smysl? vyrábět elektřinu jedním z nejdražších způsobů a vzápětí nejvyšší formu energie mařit na nejnižší, všechno za přídavných nákladů?


Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 12:47    Předmět: Citovat

HiGhLaNdEr napsal(a):
Ale to zařízení je nehorázně drahé. Třeba časem bude levnější.

Drahé? Myslíš Wattrouter? http://www.solarcontrols.cz/wattrouter_cwx_ssr.html
Nebo GreenBonO? http://www.yorix.cz/cz/greenbono/greenbono.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maliskat



Založen: May 25, 2012
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 12:50    Předmět: Citovat

Řeší se to stykačem který je ovládaný tím termostatem a jeho hlavní kontakty jsou zapojen do série (čím více tím lépe). Je to i v dokumentaci na straně 12.
To schéma jsem viděl ,ale nevím jaký stykač tam mají.Termostat můžu ovládat AC napětím.
Ekonomický smysl to má dnes se už dají panely sehnat levně.
Mám toho doma víc
1/fotofoltaickou el.5KWP na zelený bonus -takže tam mám přebytky
2/ostrovní systém -soustavu 10 panelů 230 kwp kterým vytápím přes spirálu vířivku
3/ostrovní systém-soustavu 8 panelů na spirálu bojleru.
4/Je to zapojené přímo na spirálu s odpojovači válcových pojistek bez dalších nákladů.Náklady jsou minimalizované jen na panely a kabeláž.ˇŽádné měniče,baterie atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 12:55    Předmět: Citovat

maliskat napsal(a):

Ekonomický smysl to má
fotofoltaickou el.5KWP na zelený bonus

Jo, tak to pak nemá další debata smysl... ekosocan Twisted Evil
citace:
Pokud mam počítat cenu boileru s výměníkem, čerpadlo, nemrzku, trubky, kolektor, tak jsem někde přes 60000 možná víc a to ještě bude chtít instalatéra

ále jo, s chromovaným kanónem na vrabce se dá pro***t i statisíce, soudruzi okolo Ratha by dokázali ještě víc.
Na vesnici si strejda natře 200l sud načerno a má celý léto teplou sprchu, vířivka tam je sprostý slovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 12:56    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
HiGhLaNdEr napsal(a):
Ale to zařízení je nehorázně drahé. Třeba časem bude levnější.

Drahé? Myslíš Wattrouter? http://www.solarcontrols.cz/wattrouter_cwx_ssr.html
Nebo GreenBonO? http://www.yorix.cz/cz/greenbono/greenbono.htm


noooo už je to levnější hmmm vypadá to dobře ta cena je v už docela pohodě, k tomu za 5000 nějaké GTi a zbohem baterie,..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 13:01    Předmět: Citovat

Crifodo já to třeba dělal proto abych se kolem toho něco naučil a také něco ušetřil, nejsem člověk který má hromadu peněz a chci ji někam investovat,. Ale z toho co jsem se kolem toho naučil mi přijde solar jako užitečná věc ale je potřeba vždy individuálně rozmyslet k čemu jak a za kolik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 13:05    Předmět: Citovat

Když se na to díváš jako na vzdělávací proces, tak se asi nebudeme bavit o efektivitě, výcvikové lety pilota vrtulníku se taky nebudou počítat v nákladech na přepravené osobokilometry.
Já jsem reagoval v debatě na efektivitu ohřevu užitkové vody, ne na obechcávání společnosti bonusama ani na vzdělávání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
maliskat



Založen: May 25, 2012
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 16:53    Předmět: Citovat

Chlapi.Já jsem nechtěl řešit ekonomiku této věci,to už mám dávno vyřešené.Chtěl jsem poradit jak na regulaci co nejlevněji.A nechci si kupovat sřídač na AC a potom to regulovat.....Chtěl bych to nejlevnější a jednoduché řešení,ale je možné že to levně nepujde.Já jenom neznám všechny možné varianty řešení.Někdo možná ano.
Děkuji za radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2012, 20:14    Předmět: Citovat

OT
maliskat napsal(a):
Já jsem nechtěl řešit ekonomiku této věci,to už mám dávno vyřešené.
Valná většina tady považuje výkup z FVE za podvod na nás obyčejné lidi kteří vám to musí platit a ty máš tu drzost se s tím ještě pochlubit a chtít za to nějakou radu ??
Kup si ten dražickej bojler na DC a "máš to vyřešené"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: so květen 26 2012, 0:04    Předmět: Citovat

Ale odpověď jsi dostal použij SSR relé které umí DC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund