Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikrovlnná trouba ETA (pajšl GALANZ), VN pojistka

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 21:35    Předmět: Mikrovlnná trouba ETA (pajšl GALANZ), VN pojistka Citovat

Zdravím. Vím, že se to tu již někdy řešilo:

- Mikrovlnná trouba nefuguje, vše ostatní OK.
Byla zjištěna vadná VN pojistka.

Demontoval jsem magnetron a diodu. U magnetronu žhavení OK a přivedením napětí 1500VDC proti kostře magnetron vydržel.
Průchodka se chová asi jako kondenzátor. Magnetron zůstal nabitý. Vybil jsem ho zkratem.
Kondenzátor taktéž OK (vnitřní odpor 15M - na štítku byl namalován a označen vybíjecí odpor o této hodnotě).

Dioda při 1500V taky OK. Pojistku jsem nahradil kulatinkou a po smontování normálně fungovala. Po vyzkoušení byla kulatinka vytažená a čeká se na VN pojistku.
Nyní dotazy:
- Jsou nějaká opatření, když chci vrátit magnetron do trouby? (výměna těsnění a pod)

- Když pominu riziko úrazu VN, kterého jsem si plně vědom, smí se mikrovlnná trouba zkoušet ze sejmutým krytem? - jaká je úroveň radiace mikrovln pod krytem?

- Zda už se ví, jaké vlivy mohou způsobit přerušení VN pojistky, když ostatní komponenty jsou bez vady a ty součáti z nápisem "protector" použité nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 22:23    Předmět: Citovat

Moc mikrovlnky neopravuju, tak jen pár poznatků:

- při vracení magnetronu do mikrovlnky se nemusí vyměňovat nic, maximálně tak vyčistit zašpiňěné a zarezlé části a zkontrolovat slídovou krytku,

- obecně se nedoporučuje zkoušet mikslovnku odkrytovanou, ale prakticky se kromě možnosti úrazu vysokým napětím nemůže toho moc stát - namontovaný magnetron vlastně vypouští 99% mikrovln ve směru antény, takže jde to jen dovnitř do trouby (při zkoušení jse trochu něco cítit, ale to je asi jenom statika z VN)

- pojistka se může přerušit z mnoha důvodů (může odejít i sama od sebe) - často jen při přetížnení magnetronu (zapnutí mikrovlnky bez jídla, popřípadě s něčím s hodně malým obsahem vody), nějaký malý svod (může se ale také sám "opravit"), popřípadě jen nějaký proudový náraz - pojistky odcházejí jak na běžícím páse a někteří výrobce je tam už ani nedávají (spoléhají se na pojistku na primáru)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1680

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 23:53    Předmět: Citovat

Pokud máte podezření na "radiaci" mikrovln, k jejich detekci Vám stačí obyčejná signální doutnavka, třeba ze zkoušečky (fázovky) nebo se závitem a odporem. Přibližte baňku doutnavky k podezřelémiu místu. Pokud z toho prostoru mikrovlnná energie uniká, doutnavka se Vám v ruce rozsvítí. Krátkodobé expozice mikrovlnného záření se nebojte! Jde jen o elektromagnetickou energii o kmitočtu kolem 2,6 GHz, nikoli o ionizující částicové záření (radioaktivní). Tato energie je z magnetronu vyvedena do uzavřeného prostoru trouby. Zkouškou přístroje se sejmutým krytem VN části můžete dostat spíše ránu el.proudem - tam by žádné vysokofrekvenční záření být nemělo (a do uzavřeného prostoru trouby sahat přeci nebudete)...
Z elektrického hlediska, magnetron je v podstatě jen jednosystémová vakuová dioda s uzemněnou anodou, kdy na katodu je za provozu přiváděno záporné vysoké napětí proti kostře (plus je na kostře). Magnetron se Vám nemůže nabít a zůstat po vypnutí v nabitém stavu - jeho mezielektrodové kapacity (anoda/katoda) jsou zanedbatelné. Nabít se může jen kondenzátor ve zdroji. Pokud Vám však po vypnutí MW zůstal ve zdroji nabitý kondenzátor (vybíjel jste ho přeci zkratem), může to poukazovat též na absenci anodového proudu magnetronu (schéma Vaší MW nemám před sebou). To, že magnetron vydržel přivedených 1500 V, ještě nic neznamená. I na kdejakou vadnou elektronku přeci můžete přivést anodové napětí a lampa "to vydrží" (akorát jí třeba nepoteče anodový proud a elka Vám nebude fungovat).
Ať se Vám oprava podaří!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund