Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak navléknout kroužek o vnitřním průměru 4mm na tyčku 6mm?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 28 2012, 9:12    Předmět: Jak navléknout kroužek o vnitřním průměru 4mm na tyčku 6mm? Citovat

Dobrý den,
mám takový titěrný mechanický problémek s těsnicím kroužkem k tlakové nádobě na tvorbu šlehačky. Prosím ponechte stranou etickou stránku problému a poznámky týkající se zbytečnosti takového zařízení včetně nevyhnutelné degenerace uživatele a jeho potomstva.

Potřebuji dostat na konec ocelové tyčinky se dvěma zápichy nové těsnění ve tvaru komolého kuželíku s vnitřním průměrem 4mm. Tyčka má zhruba 6mm. Těsnění je velmi tuhé a jeho schopnost natahovat se je mizerná.Navléká se zprava doleva (foto) a mělo by skončit zcela vlevo. Prostřední O-kroužek jde vyjmout/nasadit snadno a při focení jsem ho jen zapomněl sundat.

Už se mi jednou po značném váhání(praskne/nepraskne?) podařilo kuželovitý kroužek nastrčit na tyčku a neprasknul, i když k tomu neměl daleko. Ale uváznul jsem v prvním zápichu(kde je na fotce O-kroužek a vykřičník) a snaha dostat těsnění ze zápichu skončila přetržením.
Koupil jsem pro jistotu dvě nová těsnění.

Takže se ptám, jak co nejjednodušeji dočasně zaplnit ten zápich (mám určité představy, ale někdo bude mít určitě mít lepší napad) a učinit kritické místo hladce překonatelné.
Nebo existuje nějaký přístupný roztok, který umí dočasně(!) a bez poškození ten silikon(?) udělat tvárnějším a tažnějším?

Vím, že je to prkotina, ale raději se zeptám. Nechce se mi furt jezdit do města do Kovomatu pro další kroužky.



Ventil 4 LQ . . ..jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ventil 4 LQ . . ..jpg
 Velikost:  88.08 kB
 Staženo:  103 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FRANSIMOR



Založen: Mar 06, 2007
Příspěvky: 643
Bydliště: Teplice nad Metují

PříspěvekZaslal: so duben 28 2012, 9:20    Předmět: Citovat

Možná blbost co mne ted napadlo-ale zkusit to těsneni ohřát-v horké vodě,třeba bude "poddanější".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 28 2012, 9:29    Předmět: Citovat

Nejenom těsnění celý to hodit do horké vody, lépe jedlého oleje. Tak horké co udržíš v ruce. Pak to tam vklouzne ani nebudeš muset vyplňovat zápich.
Ještě drobnost, když jsem to tam nasazoval já, to těsnění šlo převrátit natuby, takže se přes ten zápich nenasazovalo třením ale rolováním jako když si roluješ ponožku dolů po noze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so duben 28 2012, 9:52    Předmět: Citovat

Já si myslím, ač to na první pohled vypadá jako naprostá pitomost, že se nasazuje z druhé strany. Ten kroužek je totiž úzký a kroužek už bude jednou stranou v zápichu. Je to jako pneumatika na motorce. Trochu oleje určitě neuškodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so duben 28 2012, 10:15    Předmět: Citovat

pánové, ani jedno, ani druhé . . .

Pavle, sežeň si brčko na limonádu, aby mělo průměr 6mm, pokud bude o trošku menší, nevadí.
Podélně ho rozřízni a nasaď na tu tyčku. Namaž jedlým olejem a nasuň ten kroužek . . . až dozadu.
Potom sejmi brčko, dej prostřední těsnění a celé to smontuj dohromady.
Ihned poté to běž ukázat manželce a večerní úspěch máš zaručen . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so duben 28 2012, 11:48    Předmět: Citovat

No a já bych řekl,že ten kus je rozebiratelný tak,že odejmeš jednu stranu a tím se otevře cesta pro kroužek. Nezdá se mi,že by to bylo z jednoho kusu.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: so duben 28 2012, 13:11    Předmět: Citovat

Kde se to dá koupit? I když mně chybí hlavně to na bombičku a na hrdlo láhve.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1208
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: so duben 28 2012, 19:11    Předmět: Citovat

Pokud je to silikonové těsnění, tak bych ho zkusil chvíli nechat v technickém benzínu. Tím nabobtná a mohl by jít přetáhnout. Ovšem po dobu působení benzínu zkřehne. Pokud se povede natáhnout s pomocí benzínu, tak pak nechat vyschnout a měl by se vrátit do původního stavu bez známek zbytků benzínu (odpaří se).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 0:22    Předmět: Citovat

renda15 napsal(a):
Já si myslím, ač to na první pohled vypadá jako naprostá pitomost, že se nasazuje z druhé strany. Ten kroužek je totiž úzký a kroužek už bude jednou stranou v zápichu. Je to jako pneumatika na motorce. Trochu oleje určitě neuškodí.
To znělo lákavě jednoduše, že jsem to zkusil. Výsledek je ten, že místo dvou kroužků tvaru "O" mi zůstal jen jeden "O" a druhý je "C".


ok1hga napsal(a):
pánové, ani jedno, ani druhé . . .
Pavle, sežeň si brčko na limonádu, aby mělo průměr 6mm, pokud bude o trošku menší, nevadí.
Podélně ho rozřízni a nasaď na tu tyčku. Namaž jedlým olejem a nasuň ten kroužek . . . až dozadu. ...
To by asi nefungovalo. Kroužek má velkou sílu a brčko by zbortil, jak se ukázalo při jiném pokusu. Nebo by brčko bylo moc tlusté a kroužek by prasknul.

pajosek2 napsal(a):
No a já bych řekl,že ten kus je rozebiratelný tak,že odejmeš jednu stranu a tím se otevře cesta pro kroužek. Nezdá se mi,že by to bylo z jednoho kusu.
Kroužek průměr 10mm (podložka) vlevo drží roznýtováním. Což je nerozebiratelné spojení. Tedy možná že je rozebíratelné, ale nevratně.

O nějakém rolování se nedalo vůbec mluvit. Materiál je tuhý a asi i jiný, než bylo původní těsnění. Původní mi připadalo víc "gumové", tohle je víc "plastové" . Ale to je jen dojem.

Jelikož mi zbyl jen jeden kroužek, přestal jsem spekulovat a zalil jsem zápich pětiminutovým epoxydem. Asi po 40minutách jsem považoval lepidlo za tvrdé (což nebyla pravda) a začal navlékat kroužek. V místě zalitého epoxidu se kroužek okamžitě smrštil(nechtěl se dát posunout dál) a začal se do drážky zařezávat a vytlačovat ven lepidlo. Jen taktak jsem ho dostal zpět ven bez poškození. Stejně pak zařval při aplikaci metody "co to zkusit z opačné strany". Poučení je to, že pětiminutové epoxy sice přestane téct asi za 10-15minut, ale opravdu tvrdé je až druhý den a to ještě s otazníkem.

Tak jsem to zalil znovu a počkal jsem asi 10 hodin, až lepidlo víc ztuhne. Pak jsem kroužek konečně relativně snadno navléknul a lepidlo se dalo stále ještě snadno odstranit nožem, protože bylo ještě tvárné asi jako nerozcucaná karamelka.

Takže děkuji za rady a účast.

kejki: Náhradní gumky jsem koupil v železářství v Brně, Masarykova ul. a měli je tam asi spíš náhodou. Stejný typ láhve už neprodávali a jiné náhradní díly neměli. Měli ale pochopitelně podobný výrobek patrně z Číny.



Už je tam.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Už je tam.jpg
 Velikost:  49.31 kB
 Staženo:  52 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 9:08    Předmět: Citovat

Já používam niečo takéto http://www.uni-max.sk/suprava-nastrojov-na-vymenu-tesneni-3-ks/d/ Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 10:49    Předmět: Citovat

Škoda, že jsem tuhle další zvětšovací akci nestihnul od začátku...
Takže jenom trochu s křížkem po funuse. Ustříhnul bych izolepu takový šířky, jako ta mezera. Asi víc kusů a namotal to do tý drážky, až by tam ta mezera nebyla Laughing Podobnou funkci by zastala i smršťovací bužírka.
P.S. Už se těšim na další akci třeba jak dostat auto široký 160 cm, do garáže 140 Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 11:33    Předmět: Citovat

Pěkný vlákno, hotový thriller! Wink

PavelFF napsal(a):
... zalil jsem zápich pětiminutovým epoxydem. ...

Ta technologie zalití, ta by se někdy mohla hodit. To jsi to nějak oblepil, nebo nechal otáčet, nebo jinak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 12:49    Předmět: Citovat

Izolepou jsem zakryl z obou stran okraje zápichu a do zápichu napatlal lepidlo a množství tak akorát. Pak už jsem to jen asi 10minut otáčel v prstech aby to neskáplo a udělalo pravidelnou trubku. Po 10 minutách už to nelepilo a neteklo. Pak se to ještě mohlo uválcovat na rovné desce pro větší pravidelnost nebo v prstech. Když se trefí množství, tak hmota nechybí ani nepřesahuje. Měl jsem štěstí. Využil jsem pouze rostoucí viskozity a gravitace v patřičném dávkování.

Uplynulo asi 24 hodin od namíchání lepidla a ten zbytek, co tu mám, je stále ještě ohebný (houževnatý) a nedá se ještě zlomit.
Je to lepidlo BISON epoxy 5min. ve dvou paralelních stříkačkách, obě náplně se smíchají 1:1.
Všimnul jsem si toho už u československého LEPOXU(rychletuhnoucího), že neztvrdne stejně jako EPOXY Chs1200. Možná , že za týden už ano.
Nevím jaké máte kdo zkušenosti s rychletuhnoucími epoxydy. Vyrovnají se pevností s normálními?

frantajetel: Vyplnit prostor namotáním něčeho jsem měl původně v plánu. Původně jsem myslel třeba měděným drátkem. Ale ještě že jsem to neudělal. Kroužek má takovou sílu, že by tu izolepu asi stisknul a začal deformovat a hrnout. Kromě toho bych ji neuměl tak přesně nastříhat a namotat aby byla potřebně tuhá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 13:01    Předmět: Citovat

natocit medeny dratik a zaliat cinom...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne duben 29 2012, 19:41    Předmět: Citovat

Já bych použil sádru, rychle ztuhne je tvrdá a dá se pak vydrolit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund