Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nákupní košík kdysi a dnes.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2012, 17:52    Předmět: Citovat

BIPOLAR napsal(a):
Hydrawerk + MetalGod, to vám nedošlo, že ten obrázek je dáván jako příklad pro AUTO a ne přesný typ ? Shocked Rolling Eyes

Ne, to mi nedošlo.
Tenhle kříženec nákupního koše a spotřebitelských cen je paskvil.
Ještě by to mohli natáhnout do roku 1900, to bychom koukali, jak bylo draho!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: čt duben 26 2012, 19:12    Předmět: Citovat

Jasně, moje maminka mi vyprávěla (roč.1914), že za korunu si mohla u řezníka koupit velkou housku a k ní odřezky ze salámů.
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mc-vlada



Založen: Jun 24, 2009
Příspěvky: 330
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2012, 11:51    Předmět: Citovat

Já se nechci přít, některé ceny si nepamatuji. Ale připadá mi to, že některé ceny jsou vybrané spíš ty vyšší. U elektroniky a vlastně i u aut je to těžké, technologie výroby se změnila zásadně. První velkoplošné televize a pak plazmy stály taky přes 100 000,-. A nejsem si jistý, co stálo auto, ale měl jsem v 89. pořadník na Samaru a byla za 75 000,-. Vojenské polobotky, kožené stály asi 160,- Kč, byly k neroztrhání a kanady jsem kupoval za 290,-. A docela by mě zajímala kalkulačka elektriny, plynu a vody. Faktem je, že jsem měl v roce 89 3800,- čistého, v roce 1990 4800,- , změnil jsem zaměstnání a v roce 1991 5400,-, v roce 1993 10000,- a dneska mám 30000,-. Tak že plus mínus i podle kalkulačky stejně. Faktem je, že jsem na tom relativně stejně, tedy subjektivně. V roce 1991 jsem začal stavět, dostal jsem 130 000,- nenávratnou půjčku a 156 000,- půjčku na 2,5%. Pře 5-ti lety jsem dodělával podkroví, na stavební spoření s překlenovacím úvěrem 250 000,- , ani z hlavy nevím kolik to dělá procent ale platím jak mourovatej. A konečný verdikt? Jelikož k smrti nerad cestuju, tak se mám ve finále stejně, jen jsem přišel o spoustu jistot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2012, 14:28    Předmět: Citovat

BIPOLAR napsal(a):
Jasně, moje maminka mi vyprávěla (roč.1914), že za korunu si mohla u řezníka koupit velkou housku a k ní odřezky ze salámů.

Malému Bobešovi na to stačil dvacetník Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2012, 17:33    Předmět: Citovat

mc-vlada napsal(a):
...připadá mi to, že některé ceny jsou vybrané spíš ty vyšší. U elektroniky a vlastně i u aut je to těžké, technologie výroby se změnila zásadně. První velkoplošné televize a pak plazmy stály taky přes 100 000,-....

Když se otevíral zásilkový obchod v Dolních Beřkovicích (tuším 1998-9), byla tam plazma za 399 tisíc se slevou na jakýsi poukaz. Pro ostatní byla cena 449 tisíc... Někdy v té době mi v práci přidali z 12 na 17 tisíc brutto.
Tehdy jsem věnoval potřebnějšímu traboše, kterého jsem v roce 1991 koupil za sedm a půl tisíce, a přesedlal na auto, které jsem v Bavorech koupil za 400DM a za asi 35 tisíc dovezl, znovicíroval a zlegalizoval, v roce 2006 jsem si dovezl druhé stejné, ale už nebourané, za 85 tisíc a mám ho dodnes, trvám na tom, aby televize vydržela podstatně déle, než přes záruku, mám už 9 let CRT televizi (tehdy za 8 tisíc), v dílně mi hraje CRT TV z roku 1988 případně průmyslový CRT TV monitor z roku 1993, které měly skončit na sběrňáku, ačkoliv jsou plně funkční, noťas Dell, na kterém teď píšu, je 11 let starý (nový stál téměř 100 tisíc, způsob jeho záchrany před šrotací jsem tu popsal jinde), hýčkám si gramofon a desky, několik cívkových magnetofonů vesměs plně funkčních a hromadu pásků, video jsem měnil za celá léta dvakrát, kazet spousta, fotím sice už kompaktem vyhraným za křížovku v časopisu za 19 korun, ale na fajnovější práci používám stále klasický foťák Praktica L2 s výměnnými objektivy (1980) nebo Flexaret VII automat (1970), jen do nich za chvíli nebude co nacpat - kolik procent se počítá do spotřebního koše?

To bylo pro ilustraci, vynechal jsem oblečení a boty, nádobí, nábytek, vybavení kuchyňskými spotřebiči a frekvenci jejich nahrazování novějšími, samozřejmě potraviny, taky kde by mě napadlo, že jednou budou Startky bez filtru dražší, než PhilipMorrisky, když dlouhá léta byl vzájemný poměr jejich ceny 1:6, že jsem si v životě vzal jedinou půjčku na členský příspěvek v bytovém družstvu a tu jsem do roka splatil...

Zkrátka nepatřím mezi ty, kdo by spotřební koš rovnoměrně a pravidelně dokázali naplnit. Mnoho položek prostě nepotřebuji.
A souhlasím s tím, že ceny jednotlivých složek spotřebního koše nejsou reálné. Ale, jak je vidět, některým ekonomům to tak vyhovuje, protože není nic snadnějšího, než si moci přizpůsobit vstupní údaje tak, aby vypadl žádaný výsledek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: st červenec 11 2012, 19:24    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...nebo Flexaret VII automat (1970)...

Sedmička už byl úpadkový model splňující dnešní kritéria: lépe vybavený, ovladatelnější, plný hejblat.... a méně kvalitní. Vrchol byl Flexaret model VI. Ten mám já Cool

Ale jo, s tím naprosto souhlasím. Mobil mám na telefonování a excel radši v notebooku. A ty svitky doufám vyrábět hned tak nepřestanou, stále znám dost lidí, kteří je používají (včetně mě, hned do dvou foťáků).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 11:43    Předmět: Citovat

A zde ještě podrobněji :

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/historie/krach-komunismu/ceny-z-roku-1989-maslo-75-kure-225-korun_122416.html

_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 12:23    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
A souhlasím s tím, že ceny jednotlivých složek spotřebního koše nejsou reálné. Ale, jak je vidět, některým ekonomům to tak vyhovuje, protože není nic snadnějšího, než si moci přizpůsobit vstupní údaje tak, aby vypadl žádaný výsledek.
Jednou jsem se kolegovi (dnes už zasloužilí důchodce) snažil vysvětlit, že dnes si můžeme "koupit méně". Nakonec jsem mu to dokázal na hypotékách - srovnání platu, ceny půjčky, bytu,...
Nicméně pokud jsem od výplaty odečetl nutné poplatky, boty, hadry, základní jídlo, energie, ... vyšlo mi, že on byl po výplate a poplatcích na nule, občas i v mínusu a z dnešní výplaty by mu něco zbylo (na výlet pro děti). Tedy dokázal jsem, že on měl pravdu a dnes se máme lépe. Krom toho má každý volbu jestli si koupí vrtačku za 1000 Kč nebo za 10000 Kč. Tenkrát si nikdo vybrat nemohl a ještě musel čekat pořadník. Cry

Záleží tedy na vstupu, nicméně je jasné, že vzpomínání na krásné časy je jen důsledkem ztáty paměti. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 12:48    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Záleží tedy na vstupu, nicméně je jasné, že vzpomínání na krásné časy je jen důsledkem ztáty paměti. Smile
Přesněji řečeno je to vlastnost lidské paměti, která tak nějak samovolně odkládá to, co stojí za prd. Díky tomu se vlastně budeme mít stále jen hůř... Laughing Laughing
_________________
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 15:56    Předmět: Citovat

Někdo někdy napsal, rozdíl mezi člověkem a zvířetem je ten, že člověk dokáže zapomínat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 17:46    Předmět: Citovat

Ona se také změnila struktura toho, nač vše dnes člověk musí myslet, aby v tom stále se vyvíjejícím světě vůbec mohl existovat. Samozřejmě s tím se mění i oblasti vzpomínek, které prostě není čas oživovat, proto dochází k jejich zániku nebo (v lepším případě) zkreslení k lepšímu, ale zapomínání špatného je záležitost zřejmě stará už stovky generací před námi.
Kdo jste byli na vojně, víte, jaká zbytečná buzerace to byla, jak nám ty nesmysly lezly krkem a soutěžili jsme o zlatou jehlu nejúspěšnějšího zašíváka, když už se to nedalo zkrátit... A dnes se nám ty vzpomínky nějak převrátily - ona to vlastně byla docela prča, vyblbli jsme se, nakonec mnozí z nás od té doby mají 30, 40 i více let přátele - doslova na celý život. A už jsem nejednou slyšel názor, že by dnešním klukům aspoň rok takové vojny náramně prospěl... no, nevím, ale asi ano. Já bych si to zasuté na okraj paměti zopakovat nechtěl, naopak, to dobré bych se neodříkal prožít znovu. Jenže bez toho špatného se dobré nepozná.
To jen na okraj vzpomínek, teď zpět k tématu:

Ano, máme se líp, pokud posuzujeme čistě spotřební záležitosti. Máme ale také zcela jiné možnosti, které využíváme každý různě. Vlastně ten spotřební koš mi připomněl tu vojnu, kde bylo všechno tak unifikované, že by tam snad šel aplikovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: čt srpen 16 2012, 18:24    Předmět: Citovat

Hille, teď jsi mi promluvil z duše. Já bych to tak dobře napsat neuměl, nemrzí mne zapomínání o kterém píšeš, ale hrozně mi vadí úmyslné zapomínání.
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund