Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zásuvky ve venkovním prostředí
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2012, 22:29    Předmět: Zásuvky ve venkovním prostředí Citovat

Dobrý den přeji, kamarád je bývalý elektrikář a říkal, že zásuvky 230V, pokud jsou ve venkovním prostředí, musí být chráněny proudovým chráničem 30 mA a v provedení s víčkem. Rád bych se ujistil, že mě informoval správně, protože sousedce na zahradě jeden elektrikář montuje po zahradě zásuvky sice s víčkem, ale síť není chráněna proudovým chráničem. Kromě toho jí taky udělal takovou specialitu, že má funkčnost některých venkovních zásuvek podmíněnou rozsvícením venkovního osvětlení. Zřejmě jsou připojeny na světelný okruh. Kdyby mě tedy nějaký odborník mohl napsat, jak to tedy je. I ten chránič i ty zásuvky na světelném okruhu. Já sice kamarádovi věřím, ale je mi divný, že elektrikář, co má na to živnost dělá něco, co by neměl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá duben 13 2012, 22:49    Předmět: Citovat

Na odpovědi jsem vážně zvědavej, možná to bude 10 názorů a lock - ale i mě už párkrát "kdosi" upozornil, že i největší zastánci norem a znalci elektrika.cz z okolí v praxi prasí silnoproudařinu,jak se dá - a následně jejich konkurence přišla s tím samým názorem...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 0:00    Předmět: Citovat

Vzhledem k rozšířenosti osadníků nebývá moudré míti pevné venkovní zásuvky, a když už, tak vypínatelné z domu. O dráty volně dostupné je zvýšený zájem. Ochrana je vhodná. Normy, vlhkost, bezpečnost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenda_KL



Založen: Sep 10, 2008
Příspěvky: 1173
Bydliště: Kadaň

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 0:33    Předmět: Citovat

Provedeních "s víčkem" je více, vyhoví prý IP54 někde zašitá aby na ní nemělo možnost pršet.
Mě se spíše ale už od pohledu zamlouvá IP55 a vývod zespodu.
Proudový chránič je v domovním rozvaděči od (tuším) 4/2009 povinný.
I kdyby nebyl, dal bych ho tam ze dvou důvodů:
1. připojené spotřebiče (bazénové filtrace, rádia u bazénů, sekačky)
2. I přes krytí zásuvky je tu možnost, že voda zateče kam nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5133
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 0:58    Předmět: Citovat

Na venkovní zásuvky je chránič povinný. Co se týče zásuvek na světelném okruhu, bývala povolena jedna, ale jsem už dost dlouho mimo obor, možná je to už jinak. Na druhé straně, co si sousedka montuje na své zahradě na již zrevidované instalaci, je její věc.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 2:51    Předmět: Citovat

A jsme u praxe. Pokud jsi za chráničem, nasekej si jich pro sebe kolik chceš. Mám jich kolem baráku 5, 20čísel nad úrovní terénu, mohou to být 23ky. Je to potom tvůj boj, až budeš hledat, která svádí. Už dnes vidím, že je jich málo. Manželka je stále naprděná, že odněkud vedu viditelný kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 9:36    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Na venkovní zásuvky je chránič povinný. Co se týče zásuvek na světelném okruhu, bývala povolena jedna, ale jsem už dost dlouho mimo obor, možná je to už jinak. Na druhé straně, co si sousedka montuje na své zahradě na již zrevidované instalaci, je její věc.

Mě šlo o to, jestli je chránič na venkovní zásuvky povinný, či ne. Pokud se týká dodatečné instalace chrániče, tak nevím, jestli by to šlo. Je to instalace stará tak 20 roků a rozvaděč u vjezdu do zahrady a kabel v zemi je tuším jen čtyřžilový. Taky je mi jasný, že dodatečně si sousedka může bastlit co chce. Jenže je to opatrná ženská, která má 10 roků inplantovaný srdce a doktoři ji možná až přehnaně varovali před jakýmkoliv zásahem el. proudem. No a když jsem viděl tu elektriku, tak jsem se zeptal kamaráda a pak vás. Nejsem typ, co se montuje do cizích problémů, ale prostě jsem se jen dotázal. Je zajímavý, že odpovědí je hodně, ale jen jedna uvádí, že chránič tam být musí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19528
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 10:03    Předmět: Citovat

Tak to přidám druhý hlas: skutečně je pro zásuvky, u nichž lze předpokládat připojení spotřebiče používaného venku, chránič předepsaný.

V instalacích TN-C, kde nebývá venkovní zásuvka na samostatném okruhu, ale je smyčkovaná z některé zásuvky uvnitř budovy, lze použít uvnitř zásuvku s vestavěným chráničem (vyžaduje hlubokou krabičku) a k venkovní zásuvce pokračovat třídrátovým vedením, není tedy nutné rozkopat kvůli tomu celý dům. A přizemnění takto vytvořeného ochranného vodiče je zde zcela na místě. U zahradních domků a altánků má pak vlastní přizemnění PE mimořádný význam.

Nebo lze použít některý z hotových zahradních či přenosných rozvaděčů s vestavěným chráničem 30mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasilceral



Založen: Jan 09, 2011
Příspěvky: 383
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 10:09    Předmět: Citovat

Doporučuji dodržet normu, Heger prodloužil dojezdový čas záchranky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 10:55    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Tak to přidám druhý hlas: skutečně je pro zásuvky, u nichž lze předpokládat připojení spotřebiče používaného venku, chránič předepsaný.
...
Nebo lze použít některý z hotových zahradních či přenosných rozvaděčů s vestavěným chráničem 30mA.

Pro zásuvky "venku" je proudový chránič požadován již delší dobu, podle norem ČSN 33 2000-4-41, ed.2 a ČSN 33 2130, ed.2 je požadován na všechny zásuvky, kromě několika vyjímek.

Přenosný rozváděč s vestavěným chráničem není špatný nápad, ale ne každému to vyhoví.
Také je možné udělat malý okruhový pozváděč, jeden tu mám ve zdi kousek od levé ruky, proudový chránič, jištění světla zásuvky venku...
A někdy není špatné mít možnost zásuvku venku v nepřítomnosti vypínat (co kdyby si např. soused pořídil elektromobil a chtěl jezdit ještě levněji...)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SDZ



Založen: Mar 11, 2011
Příspěvky: 420

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 11:41    Předmět: Citovat

Taky dávám hlas za názor,že venkovní zásuvky i světla je třeba dle normy chránit proudovým chráničem.Rovněž u zásuvek, u kterých je předpoklad používání přenosných elektrických zařízení ve venkovním prostředí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 12:01    Předmět: Citovat

Vím , že jde o černý humor , ale opět , dle zpráv , na elektriku dojel elektrikář . Jako ve všem , nic se nesmí přehánět . Ale u venkovních zásuvek beru chránič jako opodstatněný , tady se přikláním k Hillovu řešení . Tyto součásti rozvodu neznám , ale budu si muset o tom něco reálného zjistit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 13:57    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Na venkovní zásuvky je chránič povinný. ...


Na venkovní/sklepní/koupelnový rozvody je povinnej snad 15 let,dneska už snad musí bejt na celej barák,pokud se jedná o zásuvky používaný osobama bez el.kvalifikace.
stasek napsal(a):
...Jenže je to opatrná ženská, která má 10 roků inplantovaný srdce a doktoři ji možná až přehnaně varovali před jakýmkoliv zásahem el. proudem. ...

Tak to už i 30mA je dost,pokud má implantovanej KS.U ní bych osobně dal přednost "špitálnímu" chrániči s citlivostí 10mA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 14:33    Předmět: Citovat

Podle funkce chrániče (zvýšená avšak ne všespasitelná) ochrana pokud bude mít sousedka smůlu ta ji nepomůže nic. Nicméně vzhledem ke kvalitě dnešních zařízení (sekačky,prodlužovačky,čerpadla....) a dětem, zvířatům problém s překopnutím atd, prokousáním, si normálně myslící člověk chránič namontuje a neřeší pár korun na víc. Už třeba jen pro takový trochu falešný pocit jistoty a bezpečí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: so duben 14 2012, 15:17    Předmět: Citovat

Přátelé děkuji za vyčerpávající odpovědi, zase jsem o něco chytřejší a paní sousedce doporučím dodatečnou instalaci chrániče jak popsal Hill. Ovšem od jiného elektrikáře, než toho co jí bastlit tu stávající instalaci. Pěkný den přeji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund