Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavba elektronkového zesilovače 2xEL84, +ECC
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 20:59    Předmět: Citovat

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15672

Tady je celý seznam poměrně hodnotné literatury, ze které se toho ale opravdu hodně dozvíte, žádné internetové bláboly, ale slušné a praxí ověřené informace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 11 2017, 23:12    Předmět: Citovat

Sinclaire byl to velký stereopřijímač, pěkně udělaný, ale byl mechanicky značně poškozený jelikož byl v suterénu budovy, kterou někdo používal jako sklad z nějaké zrušené elektropravny. Byly tam mraky televizí, rádií i průmyslové elektroniky, ale vše v příšerném stavu, vytěžit se dalo jen málo. Byly v něm dvě samostatné desky osazené každá ECC83 (korekce) + EL84, na vstupu poťák s tříodbočkovou fyziologií. Jen měly porušené vakuum a samotné desky byly poškozené. Nicméně vykreslil jsem z toho někde i schema (zkusím ho dohledat). Nemůžu ale vyloučit že to tam někdo narval z nouze i když mám pocit že jsem tomu kdysi kontroloval i zapojení vývodů. Leda že by měly s tou EL95 stejný, to budu muset omrknout v katalogu. Prostě jsem si jen říkal že ty trafa nevypadají úplně marně tak na něco méně náročného OK.

Ty EL95 se ale asi nedají moc rozumně sehnat předpokládám? Jak moc za rohem použitelnosti by to bylo třeba pro 6П3С? Nebylo by to spíš z bláta do louže?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Snajl



Založen: Oct 19, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: st duben 12 2017, 19:23    Předmět: Citovat

Převedl jsem Jurkoviče do .pdf pro snazší otevření. Kdyby měl někdo zájem.

https://uloz.to/!ODIAIXgeOXHt/prirucka-nizkofrekvencnej-techniky-pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt duben 13 2017, 2:05    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
Jinak - vzpomněl jsem si, že mladej, co ho tak trochu "trénuju", má v červnu narozky.
Nabízím pětibábu za zachovalého Jurkoviče "Príručka nízkofrekvenčnej techniky", ten exemplář v šedých plastových deskách a červeným potiskem desek. Kdybyste to někde uviděli, dejte prosím echo.
Dám poptávku i s obrázkem ještě do příslušné sekce, aby to někdo nespletl s jejím volným pokračováním Jurkovič/Zodl "Príručka nízkofrekvenčnej OBVODOVEJ techniky". Tu mám naštěstí díky moc hodným lidem znovu sehnanou.
Já sám už Jurkoviče-Škrovánka nemám, jak jsem psal, ukradli mi tu knihu spolu s ostatními /já už ji ale tolik nepotřebuju/, tak ale ať ji má aspoň on. Bude pro něj hodně poučná.
Myslel jsem tím přesně tuto:


Ahoj Leoši,

tu knihu dostaneš darem.
Mohu Ti zavolat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá duben 14 2017, 22:51    Předmět: Citovat

Thalete sorry, ale mně se to nějak nelíbí. Spočítal jsem, že abys protlačil těma deseti kilama primáru nějaký proud z EL84, musela by mít na anodě /ne na zdroji - na své anodě/ dost přes 300V a to si žádný výrobce kromě kytarářů nelajzne kvůli dlouhodobé životnosti. A stejně bys dostal ubohých 2,5W - nene, to bude jinak..
Dnes jsem se díval na ten výstupák ze Stereodirigenta. Sice mám jenom jeden, takže je mně i jinému na hovno, ale zkusím nějaké experimenty.
Tyvole to je jádro jak hovado, jsou to plechy EI20x25 a primár má stejnosměrně rovných 600R. Je to pro ECL86, ale zkusím projít katalogové listy nějakých exotů /6L41, EL82, EL81 atd./, jestli by se ta primární impedance dala využít i k dosažení vyššího výkonu, než 2,5W jako měl Stereodirigent.
Vybrat vhodnou koncovku, aby z toho vylítlo aspoň čistých 5W a rozumně to zavazbit, tak to bude hrát jaxviňa.
Takové hovadské jádro přece musí aspoň těch 5-6W přenést úplně v pohodě.
Mám regulovatelný anodový zdroj, generátor sám mi dává nezatížený až 7V rms a mám k němu i přídavný booster až do 20V/50R, tak si to napřed sletuju jen tak, okolo soklu, bez předzesílení a zkusím z toho s jinou baňkou vyrazit víc. Všelijakých lamp tu je přehršel - třeba narazím na něco vtipného Smile A jestli to bude s jinou baňkou dávat rozumný výkon okolo 5W, potom přidáme jednu EF806S a zavazbíme - uvidíme Smile
Tvl, taková hromada železa, primární indukčnost jak prase a jde z toho v tom stereopřijímači jen 2x2,5W. No není to škoda?
Muselo těm bratislavákům tenkrát z toho FM dobře jebat - viz hokuspokus Carioca a ostatně i Rigoletto.

Snajle, už sis v tom Jurkovičovi našel ten oddíl, kde je přesný postup návrhu velmi kvalitního výstupního trafa pro EL84 z toho zapojení s EF86? Je to tam někde poblíž.
Jinak díky za ten převod - čím se vlastně dá .djvu otvírat a prohlížet? Je na to něco spešl, nebo to otevřu i něčím běžným, co má každý komp ještě s XP, jako mám já? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Snajl



Založen: Oct 19, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so duben 15 2017, 9:43    Předmět: Citovat

Studoval jsem teďka Lukeše. Na Jurkoviče se chystám, ta knížka je rozsáhlá jako prase, takže to bude asi na delší dobu. Very Happy Jak už tady psal kolega. Jde to otevřít v programu Sumatra. Pak to stačí převést do pdf. Akorát velikost toho výsledného souboru je o dost větší než toho výchozího. Myslím, že tu Sumatru nainstaluješ i na komp s XP. Very Happy Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12405

PříspěvekZaslal: so duben 15 2017, 10:03    Předmět: Citovat

Pro prohlížení djvu mám asociovánu malou utilitku WinDjView-0.5.exe (500kB), kterou není třeba instalovat. Ale existuje už novější verze.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Snajl



Založen: Oct 19, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 20:34    Předmět: Citovat

Zkusil jsem vyhodit jeden stupeň + korekce a příjde mi, že to hraje mnohem líp a čistěji. Subjektivně to hraje i hlasitěji. Prakticky se dá nastavit zpětná vazba na větší hlasitost s menším zkreslením. Korekce v tomto zapojení asi opravdu nemají smysl. Uvidím co ty trafa z Tronicu. Co nabídnou a za jakou cenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 21:01    Předmět: Citovat

Já to psal o těch korekcích už dříve, ale je lepší, že jsi na to přišel sám.
Zkus koupit potenciometr hlasitosti s odbočkou a udělej ten loudness, výškový i hloubkový, korekce vyhoď do řiti, dej dva triodové stupně rovnou za sebe a celé to zatáhni do příslušné katody pořádnou vazbou ze sekundáru.
V tomhle případě a při použití silně kompromisního výstupáku bude platit, že čím víc nfb, tím líp - až tolik, kolik si nechá zesilovač líbit a když už začne natáčet fázi moc, tak ze zpětnovazebního odporu zkusit udělat paralelní RC článek s Fr okolo 200kHz. A pak snese dalších 5-10dB vazby víc.
Pokud uděláš loudness jen tak okolo +4 až +5dB na obou koncích pásma, tak to při nižších hlasitostech vyrovná zbylé nedostatky výstupáku na hloubkách, ale tak, že přítomnost toho loudnessu po pár hodinách poslechu ani nebudeš registrovat. Jestli chceš nějaké konstanty/vzorečky na výpočet loudnessu ke konkrétnímu danému potenciometru, jaký seženeš /třeba 500k/, tak je to buď v Jurkovičovi, nebo Ti to napíšu sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Snajl



Založen: Oct 19, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 19:45    Předmět: Citovat

Zapojil jsem dvojtriodu jako SSRP a hraje to docela fajn. Akorát ještě potřebuju odladit zpětnou vazbu. V jakém poměru mám rozdělit katodovej odpor pro zpětnou vazbu? Na ty loudnessy ještě mrknu. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 20:56    Předmět: Citovat

A proč ho chceš dělit? Pokud vazbu bereš ze sekundáru výstupáku, tak potom bude vycházet zv odpor v řádu kilo, tak to připoj přímo na katodu.
Běžně se katoďák dělí tak 1:6 až 1:10. Tu větší část budeš blokovat elytem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Snajl



Založen: Oct 19, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 21:28    Předmět: Citovat

JJ, přesně tak. Chtěl jsem tam dát ten elyt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 21:33    Předmět: Citovat

No ale elytem shodíš část lokální nfb, která sice shazuje zisk stupně, ale taky dost zmenšuje jeho zkreslení a např. zvyšuje vybuditelnost stupně.
Je to o kompromisu.
Na Tvým místě bych se zkusil mrknout, jak to dělali mnohem chytřejší lidi v podobných zapojeních jinde a už mnohem dřív.
Je zbytečný vymýšlet již vymyšlené. Něco jiného je vymýšlet, něco jiného jen vyzkoušet, osahat, jak se to chová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Snajl



Založen: Oct 19, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 21:37    Předmět: Citovat

Zejtra si s tím pohraju a dám vědět co zjistím. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Snajl



Založen: Oct 19, 2013
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 11:39    Předmět: Citovat

Zapojil jsem FB přímo do katody bez děliče a kondenzátoru. Hraje to v tomhle zapojení líp. Vazba je jiná. Je fajn si to takhle v praxi ozkoušet, že člověk ví jak se která vazba chová. Tak se vrhnu na tu fyziologii. Objednal jsem 100K poťáky s odbočkou. Ve střední poloze poťáku mi do toho leze trochu brum nebo nějakej bordel, tak to musím ještě taky nějak poladit. Smile Díky za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund