Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Šicí stroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 19, 20, 21  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 18:24    Předmět: Citovat

Dobrého dne přeji.
Prosím o radu jak snížit citlivost "šlapky" regulace otáček motorku TUR 2 u šicího stroje Lucznik.Pedál je typ:U-118 0,6/1,2A 30W 04 min 800 ohm Projevuje se to tak,že již na nejmenší sešlápnutí pedálu to má značnou rychlost. Já to zvládám,ale drahá polovička ani náhodou.Vím,že to je o citu,ale na plno to nejde.To si troufnu jen na "neutrál" a bez nitě.Poradíte mi prosím na co se zaměřit. Děkuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 19:12    Předmět: Citovat

PC01 napsal(a):
.... Když přišívám poutka nebo něco menšího tak stačí točit rukou tím setrvačníkem. To ovšem jde jen když ten setrvačník má loukotě a to ty nové nemají nevím proč.
To kolo je podle mě i setrvačník. Protože když ten stroj zapnu do elektriky a rozjedu ho naplno, tak pak můžu pustit pedál a ještě chvíli to šije samo. A co sem viděl u rodičů ti mají nový stroj s umělohmotovým malým setrvačníkem, a tam hned jak pustím pedál tak to zastaví. Takže to je šití k ničemu.
jezevec: Jak funguje stroj snad zhruba vím....

Ale hovno setrvačník - je to HMATNÍK pro pravou ruku, aby se dalo krátkým "zhoupnutím" třeba jen povytáhnout jehlu z látky a tím uvolnit steh pro odstřižení nitě nebo při začátku šití pro usnadnění rozběhu požadovaným směrem - hlavně u šlapacích strojů je problém trefit směr napoprvé, protože šlapadlo má jen "jednohupovou kliku" a pokud "uvízne" v mrtvém bodě, bez malé pomoci pravou rukou právě za to hmatníkové kolečko se nedá bezpečně začít šít. Je vidět žes na šlapáku v životě nic nešil a dokonce jsi to ani nikdy pořádně neviděl.

U šlapacích strojů slouží jako setrvačník to velké kolo dole pod deskou, které je právě roztáčeno táhlem a klikou od šlapadla. Elektrické šicí stroje využívají setrvačných hmot motorku a převodů - ty se také daleko snadněji roztáčejí požadovaným směrem, takže hmatník u nich stačí už jen malý a lehoučký, namontovaný hlavně pro to malé ruční pohybování mechanismem stroje - při navádění jehly nad látku, při ukončování švu a pod.
Velký hmatník ve tvaru loukoťového kolečka u starších strojů pochází z dob, kdy DOMÁCÍ šicí stroje nebyly ještě šlapací, ale švadlenky je poháněly otáčením KLIKOU - právě to hmatníkové kolo mělo na boku malou olivku a s její pomocí se stroj uváděl do chodu. Vypadalo to velmi podobně tomuhle: http://www.historickesicistroje.estranky.cz/fotoalbum/zahranicni-sici-stroje/zahranicni-sici-stroje/detsky-sici-stroj---2.html .

Šlapací šicí stroj byl tehdá bloody fucking profesionální inštrument - sloužil hlavně profesionálním krejčím a švadlenám. Do domácností se šlapací stroje rozšířily až mnohem později...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 19:42    Předmět: Citovat

PC01 napsal(a):
Teď sem koukal na aukro a moc se mi líbí tenhle co myslíte bude umět entlovací steh?
http://elektro.aukro.cz/kufrikovy-sici-stroj-lada-t132-i2248320909.html

Ano, tahle Lada má cikcak a dokonce i jiné stehy pomocí programovacích koleček. Dneska jedna končila za 600,- Jednu jsem měl a vkládání cívky spodní niti je tam do "slavíka" pěkně blbé.
Jedna je tam pod vývozním názvem, novější typ, ta by mohla končit za rozumnou cenu. A má normální pouzdro cívky...Volbu stehů páčkou. http://elektro.aukro.cz/elektricky-sici-stroj-major-friarm-70-i2248232050.html ale zase to je zázračná formulka nemůžu vyzkoušet Rolling Eyes


Naposledy upravil kejki dne st duben 04 2012, 19:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 19:45    Předmět: Citovat

milous2 napsal(a):
Dobrého dne přeji.
Prosím o radu jak snížit citlivost "šlapky" regulace otáček motorku TUR 2 u šicího stroje Lucznik.Pedál je typ:U-118 0,6/1,2A 30W 04 min 800 ohm Projevuje se to tak,že již na nejmenší sešlápnutí pedálu to má značnou rychlost. Já to zvládám,ale drahá polovička ani náhodou.Vím,že to je o citu,ale na plno to nejde.To si troufnu jen na "neutrál" a bez nitě.Poradíte mi prosím na co se zaměřit. Děkuju.


Podívat se dovnitř, může tam být vydřený šoupací prvek, nebo jsou tam uhlíky, které se stlačují. Celá šlapka se dá koupit jako náhradní díl za necelé 400,-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18670
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 20:34    Předmět: Citovat

Pro milouše - u uhlíkových prvků je stavěcí šroubek , je třeba na obou stranách dotáhnout . Pro Ekkara , jsi vedle , opravdu na hlavě je to i setrvačník . Podívej se do fyziky pro základku a pro vzorec pro setrvačník .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 20:51    Předmět: Citovat

PC01 napsal(a):
Teď sem koukal na aukro a moc se mi líbí tenhle co myslíte bude umět entlovací steh?
http://elektro.aukro.cz/kufrikovy-sici-stroj-lada-t132-i2248320909.html


jo, jo, tenhleten to podle vzhledu patky a symbolu u přepínače asi umí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18670
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 21:09    Předmět: Citovat

Jaký asi , ano tohle je ještě STROJ a má obrovskou výhodu , šije v rukávu !!! . Ten přepínač ukazuje , že když zůstane uprostřed , tak je entl oboustranný a při přepnutí odskakuje na naznačenou stranu od středu . tato mašina by měla mít dnes cenu minimálně desetitisíckorun . Umí něco dnes a při trochu rozumném používání pro rodinu bude sloužit i v příštím století .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 22:56    Předmět: Citovat

Jen dodám, že odešly oba přepínače - světlo i motor. Leze se tam "úžasně"

Při šití je setrvačník na nic, naštěstí je spor vyřešen tím, že dnes jsou ta kolečka malá a plastová. Chytré stroje zastaví s jehlou nahoře-dole, u hloupých se musí dotočit. Ale je nežádoucí aby po odstranění pohonu stroj ještě šil.
Viz hmatník u prodlouženého ramene: http://aukro.cz/historicky-ramenovy-sici-stroj-adler-i2239854699.html nebo u obuvnických strojů, kde záleží na jednom stehu: http://aukro.cz/sevcovsky-sici-stroj-adler-i2217340706.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 6:45    Předmět: Citovat

Kamarádi děkuji za rady.Teď jsem to rozdělal a čučím nato. Dva válečky,asi skleněné,v nich válcové uhlíky,které jsou asi na dorazu?Jde snima pohnout,ale vytáhnout z těch pouzder nejdou.Jen malinko povytáhnout,asi 4.mm,ale to je vše.O to dno ani nijak nepruží,jestli teda vůbec pružit mají.Jeden z uhlíků je evidentně kratší a kontakt,který se jich dotýká je opotřebený jen na jedné straně.(tam je snad i důlek vytlačený)Jo a teď taky pozoruji,že jedno pouzdro pro ten uhlik je naprasklý od toho třmínku,který jej přidržuje k podstavě. Ty červiky(šroubky)drží pevně,buď jsou zakáplé barvou nebo je to jen dojem? Vypadá to opravdu na novou šlapku asi. Náhradní "střeva" se asi neprodávají?Bakelitu nic není. Poskládám to nazpátek aby se dalo něco ještě pozašívat,sice to zbude na mě,ale ono to tak bylo i předtím. Ty některé ženy už opravdu přestávají šít, jak to psal někdo v předešlém příspěvku. Ještě jednou díky za postřehy. Miloš K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2462
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 11:50    Předmět: Citovat

Já se přiznám, že chybějící šlapku jsem vyřešil nákupem celé veritasky na aukru asi za 50,- + cesta do Prahy. Záleží, co je pro tebe výhodnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
duan



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 76
Bydliště: na sever od Boskovic

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 17:51    Předmět: Citovat

Samozřejmě že EKKAR má pravdu.Řeč je přece o rodinných šicích strojích,nebo průmyslových na lehké šití a tam by setrvačník k ničemu nebyl.U průmyslových strojů se používá setrvačník jen u řady na nejtěžší šití,kde vyrovnává plynulý chod stroje.Pokud by měl někdo zájem,v práci nafotím. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 05 2012, 18:25    Předmět: Citovat

Kdo na šlapáku někdy SÁM ŠIL, ten VÍ.
Kdo jen přihlížel, ten si pouze myslí že ví.
A kdo viděl šlapák akorát někde v muzeu, tomu to nikdo nevysvětlí...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18670
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2012, 5:24    Předmět: Citovat

Jen pro info , tři roky jsem se živil jako seřizovač šicích strojů , dnes opravuji jen pro známé a ty , duane , si zajdi na SD a oddělej si od staré mašiny opravdový setrvačník . Právě ve chvíli , kdy se při šlapání dostaneš do úvratě , tak ti musí něco pomoct . A právě kdo šil , věz , že pro opravu je nutné umět šít , tak ví , co je prošít několikanásobnou džínovinu (stejně jako pro opravu tkacího stroje jsem se musel naučit tkát , pro opravu DDR snovačky snovat atd.). Jeden šlapací mám v chodu . Šijeme s ním s ženou přímo na zahradě oplachtění z tkané folie na 8mtrovou pergolu . Jo třeba průmyslová obnitka , ta zastaví přes brzdu v motoru na fleku . Ale má mrňavou řemeničku , téměř žádné setrvačné hmoty a klínový řemen .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2012, 11:53    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Jen pro info , tři roky jsem se živil jako seřizovač šicích strojů... oddělej si od staré mašiny opravdový setrvačník . Právě ve chvíli , kdy se při šlapání dostaneš do úvratě , tak ti musí něco pomoct ....
Jenže tos právě seřizoval ty průmyslový mašiny - u šlapáku je setrvačníkem dolní velké (většinou litinové Laughing Laughing ) kolo, které přímo roztáčíš šlapáním. Když z něj shodíš řemínek, samotný stroj má minimální setrvačné hmoty a když místo šlapání namontuješ například takový ten polský pseudomotorek "TUR-2", budeš si říkat co je to za kriplovinu - dokud ke stávajícímu hmatníku nedoplníš SKUTEČNÝ setrvačník... A opačně - když se pokusíš roztočit jen samotnou dolní "řemenici", budeš překvapený kolik energie na to musíš vynaložit...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18670
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2012, 12:57    Předmět: Citovat

Vždyť Ti pšu , že na tom doma šiju .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 19, 20, 21  Další
Strana 2 z 21

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund