Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramo Tesla NC450, problematické otáčky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 18:16    Předmět: Citovat

elektrosvite v pohodě - oboje ale na hovno, není tak? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 18:50    Předmět: Citovat

Fakt se nad tím zamysli . Choď Leoši do hospody , tam se vykecáš , zkus to .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 19:35    Předmět: Citovat

Bořku - Leoš aspoň kecá o elektrice, na rozdíl od některejch spammerů tapetujících fórum politikou ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 19:51    Předmět: Citovat

Bude to osobní útok, když Tě BOBOBO stejně, jako Tebe chlapi v hospodě pošlu do řiti i já tady?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 20:07    Předmět: Citovat

Ale jdi do háje . Jen se mu bojí říct vzhledem k minulosti , kdy takto nekecal , že je mimo , měl mnoho náznaků , ale není je ani schopen pochopit . No a to , že Ti nevadí , a že sám jsi si nechal převrátit reálné dějiny v hlavě je pro mne smutné . A pokud nerozumíš česky a nevíš co je sekce ne souvisící s elektrikou , tak nevem jednu směnu v neděli navíc a zkus o tomto přemýšlet . Stárneš a skoro by jsi mohl začít . Tvoje expozé se žárovkou ve spojení se spínaným zdrojem je na pováženou . Zamysli se . Ještě tak 10 let nebude pozdě .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 20:24    Předmět: Citovat

Kecale ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 20:30    Předmět: Citovat

...prdlajs nová deska....
A Sinclair má nějaký komplex a už neumí ani rozeznávat jednotlivé příspěvky a uživatele!

Celý fór je v tom, že jsem před lety dostal jednu NC450 nalezenou v lese na skládce. Bylo mi ji líto odvézt do sběrného dvora, a protože si rád hraji, pustil jsem se do renovace. A protože moje HiFi poučka zní: „Co oko nevidí, ucho neslyší“ a naopak, „Když to vypadá hezky, tak to i hezky hraje“ Very Happy tak jsem chtěl, aby to nějak vypadalo.

Nic víc, nic méně!!
Mně by to HiFi z NC450 ani nechutnalo, kdyby věděl, že je tam nakřivo odpor Very Happy

Takže k desce:
Původní DPS – návrh, rozmístnění součástek a osazení - tragédie. Vše nakřivo, součástky přes sebe, prostě hnus. Díry pro součástky o průměru snad 2 mm. Nejde mi na rozum, jak v té době, NC450 byla z roku1983 a byl to vývozní artikl, mohl někdo takto prasácky navrhnout a osadit DPS. I v Amatérském rádiu té doby vycházely již obstojné návrhy.
Novej návrh DPS jsem nedělal, to by se již nevyplatilo, deska je původní.
Jen jsem po odstrojení desky tu původní posranou hnědou barvu přetřel černou syntetikou.
Natřenou DPS jsem znova osadil – tentokrát pokud možno rovně.
Všechny použité součástky - šuplíkové zásoby, nikde jsem nic nesháněl.
Jedině trimry jsem použil původní - kvůli rozteči - což byla, jak se ukázalo chyba.
Ale chyba mechanického charakteru - uvolněný nýt.
Tak jsem je nahradil keramikou. Ale kdyby byly mechanicky OK, tak by vyhověly i původní. Zapojení NC450 je triviální, rozebírat tady vhodnost každé součástky mi přijde úchylné.
Změn je na 450 více – nové a jiné ložisko, subtalíř, vedení v raménku, kryt – vše Pro-Ject, externí 15V stabilizovaný zdroj atd atd.
Ale to jsem již mimo téma.

Takže ano - součástky jsem vyměnil samoúčelně a z mladické nerozvážnosti… Very Happy



NC450_nálezový stav.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  NC450_nálezový stav.jpg
 Velikost:  288.11 kB
 Staženo:  104 krát


NC450_po1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  NC450_po1.jpg
 Velikost:  258.42 kB
 Staženo:  89 krát


NC450_po2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  NC450_po2.jpg
 Velikost:  258.67 kB
 Staženo:  111 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5168
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 20:37    Předmět: Citovat

Citace Karla286: Díry pro součástky o průměru snad 2 mm. Rolling Eyes Kecáš Wink . Pokud se mýlím, dej průkaznou! fotku té dvojky díry Wink .
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá listopad 24 2017, 20:38    Předmět: Citovat

Nad natřením jsem taky chvilku uvažoval, ale nechtělo se mi věřit, že jsi vše odpájel, desku očistil a natřel a znovu osadil. Smile Musela s tím být kupa práce. Udělané to máš pěkně, za mě palec nahoru Number one , ať si každý říká, co chce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2017, 13:15    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
... o náhradách stroboskopickejch doutnavek LEDkama bez dalšího opatření (neboli bez aspoň můstkovýho usměrnění kvůli dodržení kmitočtu blikání) už se tady Leoš vyjádřil ...

Sinclair to tady hlavně pomotal a konkrétně se k tomu nevyjádřil.....
Náhrada doutnavky za LED:
Netuším, jak je přesná 50 v síti, ale jde to udělat jinak. Velmi jednoduše, přesně a levně.
LEDky jsem samozřejmě místo doutnavky použil také. Má to své výhody - můžete použít barvu, která se Vám líbí a jednoduše nastavit jas. LEDka nemusí mít nutně "raketový" Very Happy tvar, ale v podstatě jakýkoliv, protože je stejně ze shora zakryta talířem gramofonu...
Jako generátor impulsů jsem použil generátor 100Hz s časovačem HEF4541 a krystalem 6,5536 MHz.
Inspiraci jsem dostal od jednoho člena slovanetu, který renovoval NC440 a ten se zase inspiroval ze stránek Belzy:
http://www.belza.cz/files1/t4541.htm
Schéma viz níže, hodnoty součástek + /-, již si přesně nepamatuji, vyráběl jsem to před třemi roky, není to ale nic kritického.
HEF4541 v DIP pouzdru stojí v GEM 9 Kč, krystal 6,5536 MHz cca 7 Kč.
Zbytek se dá najít doma, popřípadě pořídit opět velmi levně. Tranzistor se nemusí použít, ledku lze přes odpor připojit přímo na výstup č. 8.
Pár součástek za cca 20Kč.
Plošnák, pokud chcete aby to nějak vypadalo, je hotov za chvíli.
Destičku jsem přišrouboval vruty do dřevěného šasi vedle okénka pro doutnavku.
Viz foto, lepší fotku nemám.



gen_100Hz.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  gen_100Hz.JPG
 Velikost:  34.66 kB
 Staženo:  117 krát


desticka.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  desticka.jpg
 Velikost:  35.55 kB
 Staženo:  100 krát



Naposledy upravil Karel286 dne po listopad 27 2017, 16:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12519

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2017, 14:11    Předmět: Citovat

Karel286 napsal(a):
...100Hz proto, že led dioda...
Po tvé opravě...nahrazuje doutnavku, která při 50Hz v síti svítí 100x /s.
Wink


Naposledy upravil masar dne po listopad 27 2017, 16:23, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2017, 14:28    Předmět: Citovat

Tak jinak: Svítí - nesvítí - svítí -nesvítí Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12519

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2017, 14:39    Předmět: Citovat

To je lepší, ale je třeba ještě dodat, že svítí 100x /s. Raději si to oprav, než se toho někdo chytne...
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Karel286



Založen: Aug 25, 2010
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2017, 16:00    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
....je třeba ještě dodat, že svítí 100x /s. ....
Wink

Díky za upozornění, máš pravdu. Opraveno (smazáno). Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po listopad 27 2017, 22:35    Předmět: Citovat

Není třeba generátorů. Síť je v současnosti udržována tak přesně, že jdou i sítí synchronizované radiobudíky s přesností pár málo sekund/měsíc.
Považuji to za velmi účelné - z gramofonu vymontovat síťové trafo a dát jej do adaptérové krabičky /to je skutečně velký přínos, bez ironie/. Střídavé napětí z adaptéru klidně usměrnit blokovanými diodami až v gramofonu samotném, to ničemu nevadí a nic to neruší, netřeba nic na desce se zdrojem měnit.
Ještě před usměrněním si těch 12V ≈ odvést twistem ke stroboskopu, kde jsou antiparalelně spojeny a přes odpor napájeny DVĚ žlutoooranžové LED - ty zajistí, že stroboskop intenzívně a ohraničeně blikne přesně 100x za sekundu. Síť opravdu dnes po stránce přesnosti f vyhovuje. LED v antiparalelním zapojení na střídavém napětí chrání jedna druhou a netřeba nic jiného, než onen odpor pro volbu svítivosti. Dle chutí každého jednotlivého soudruha mohou být LED klidně i pink/purple Very Happy
Poteče-li 30cm kusem twistu na úrovni 12V≈ např. 4-5mA, dotyčný twist nevyzáří do prostoru /oproti vestavěnému trafu/ opravdu vůbec nic - nebo to alespoň není tím, co mám po ruce měřitelné.
Kdežto demontáž a externí umístění původního trafa je měřitelná velmi dobře, samozřejmě ve prospěch odstupu na 50Hz, zlepšeným až o -3dB. Může se to zdát nevýznamné zlepšení, ale pohybujeme-li se v běžných hodnotách odstupů okolo -40 až -45dB s MM přenoskou na stojánku, pak každý decibel dobrý.

Vysoce účinná metoda, jak zlepšit odstup "brumu" ještě o pár pěkných dB, je vedení signálu už od cívek přenosky kvazisymetricky a s vedením oddělených zemí mechanických částí vč. raménka.
Velmi účelné je rovněž ztwistování vodičů už v raménku, pokud to už zahraniční výrobce dávno neudělal - Tesla to totiž nedělala skoro nikdy. Nejde to jen asi na jednom gramofonu - NADu 5120 Very Happy a možná tangenciálech.
Kvazisymetrické vedení signálu od přenosky až po vstup předzesilovače bohužel ale vyžaduje dva spolehlivé, dobře stíněné třípólové konektory na gramofonu, pak obou stranách kabelu i na předzesilovači, anebo ještě lépe pevný kabel na straně gramofonu - ubydou 2+2 potenciální přechodové odpory. Nemusí to být zrovna kravské pozlacené XLR od Neutriku, mini XLR či třípólové mic Canon bohatě stačí. Prostě jakýkoli spolehlivý konektor, co je určen pro vedení symetrického signálu. U některých XLR a mini XLR pozor - některé kabelové konektory, zvláště samice automaticky spojují pin 1 s kostrou konektoru.
Zem každého kanálu musí být principiálně vedena zcela odděleně až na vstup předzesilovače.
Kabel může být buď v podobě symetrické dvojlinky, například vyzkoušena je v délce do 50cm sympatická symetrická dvojlinka TSK1042 /ale jen do toho 0,5m/, nebo pak v délce až 1,5m dánský symetrický kabel QED Qunex 1, seženete-li jej v metráži.
Nebo prostě stačí dva samostatné, symetrické kabely s co nejnižší kapacitou žíly/stínění i žíla/žíla, jako je např. robustní "mikrofonní" C128 s žílami 0,35mm2.
Jejich velký průřez a tloušťka izolace živých žil budou výhodné pro MM /malá kapacita/ i pro MC přenosky /malý odpor žil/.
Jest už dávno v praxi prokázáno, že i u celkem malých impedancí a malých napětí typu mikrofonu je z hlediska citlivosti na indukovaných 50Hz mnohem vhodnější připojit symetrický mikrofon do asymetrického vstupu zesilovače ne jednožilovým asymetrickým kabelem, jak se to často dělává, ale celou trasu vést symetrickým kabelem a desymetrizaci provést až přímo na vstupním konektoru zesilovače. Umožní to použít bez nebezpečí indukce svinstva kabel mnohem větších délek.
A přenoska má z hlediska principu i zapojení klasický symetrický výstup.
Pár nejpropracovanějších gramofonů firem Thorens, Dual a některé Technicsy měly svůj pevný kabel v symetrickém provedení, desymetrizace byla provedena až v lisovaných RCA.
Ale uvnitř gramofonů se manipulace se signálem přenosek odehrávala v symetrickém zapojení - např. zkratovač u těch několika typů zkratoval symetrický pár, nikoli živý-stínění, jako je běžné.
Země mechanických částí vč. raménka byly svedeny samostatnými, napohled zbytečně tlustými vodiči na vůči kostře izolovanou zemnicí svorku. Ty tlusté zemnicí vodiče mechaniky mají nějaký svůj dobrý důvod - proč by jinak celkem spořivý Japonec a akurátní Němec dával drát 18AWG od paty raménka ke svorce, že.

Trochu šířeji jsem pojal věc odstupu brumu u gramofonu, omlouvám se. Ale třeba to bude někoho zajímat, jak se to ještě dá o trochu vylepšit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund