Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Renault 19, elektrické naklápění světel
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: út duben 17 2012, 6:28    Předmět: Citovat

to frantajetel11: Děkuji za to upozornění na schéma. Stydím se. Za to bych ve škole dostal tak sedmičku!!! Už jsem to tam opravil. Použil jsem odpory 180R, protože jste mi v jednom z předchozích příspěvků doporučil 1k.
Ciklovat znamená toto: Pokud budu uvažovat lineární průběh, tak při každém přepnutí se servo vysune o 20 procent. Servo tedy ciklovalo např: mezi 40 a 60 procent, pak mezi 60 a 80 procent atd. Potenciometr jsem použil 1k. Jak jste myslel " dát mu ty odpory do série s krajníma vývodama? Moc tomu nerozumím. Jako zdroj používám G 400, 12V s omezením cca 0,5A. Proč bych měl serva zničit, když jsou na 12V? Děkuji za odpověďi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út duben 17 2012, 7:36    Předmět: Citovat

bitak napsal(a):
...Použil jsem odpory 180R, protože jste mi v jednom z předchozích příspěvků doporučil 1k...

1) si tady nevykáme
2) když jsem ti doporučil 1k = 1000 ohm, tak furt nechápu, proč 180
3) odpory jsem myslel takhle
EDIT: už jsem to pochopil - myslel jsi součet =1k...
4) dej si trochu práci a udělej ten dělič, podle těch hodnot toho původního ovladače (aspoň podle těch poloh, který ti fungujou), PAK vyrob schéma a ty zbylý děliče už nějak pořešíme Wink
EDIT2: podle tý tabulky, jak jsi měřil odpory, tak to vychází spíš 2kila a víc...

EDIT2: [b]kuchni už konečně jedno servo, podívej se co je tam za švába, najdi datašít a zapoj to podle něj. Ať tady nehoníme duchy Confused /[b]



odpory.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  odpory.PNG
 Velikost:  2.16 kB
 Staženo:  65 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: út duben 17 2012, 22:30    Předmět: Citovat

Ale vždyť jsem to uvedl už na mým prvním obrázku. Je tam io L 2722. Chtěl jsem schéma nakreslit už dávno. Jsou tam mimo jiné dvě součástky, které mají toto označení: RA 103 241 a RA 102 245. Původně jsem si myslel, že jsou to rezistorové sítě s odporem 10k a 1k s vyvedeným jedním společným pinem, ale to jsem nenaměřil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út duben 17 2012, 22:54    Předmět: Citovat

Aha tak to jsem nějak zapek, že už jsi to psal Laughing
Zkoušel jsi teda k tomu poťáku ty odpory? Pokud použiješ poťák 1k, možná by bylo dobrý dát tam místo těch odporů trimry (470ohm až 1k) a doladit ty krajní polohy. Když jsi tam měl zapojenej ten původní ovladač, tak předpokládám, že to nekmitalo?
To 102, 103 xxx budou rezistorový sítě, ale ne se společnym vývodem, ale spíš každej odpor zvlášť Wink http://www.tme.eu/cz/katalog/#id_category=100011&visible_params=52%2C38%2C2%2C51%2C45%2C10%2C32%2C31%2C39%2C36&used_params=38%3A24658%3B
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: st duben 18 2012, 6:10    Předmět: Citovat

Při origo ovladači to opravdu nekmitalo. Zkoušel jsem při měření i variantu s každým odporem zvlášť, ale také bezvýsledně. Ani to není možné, protože obě součástky mají lichý počet vývodů. Dokonce jsem při tom hledání zjistil, že existuje ještě mnohem víc způsobů zapojení těchto rezistorových sítí. Inu člověk se učí celý život, ale to mě nevadí. Teda když mě za to někdo nekritizuje. To bych se pak nejradši na všechno vy.... .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st duben 18 2012, 7:13    Předmět: Citovat

Hele jestli ten původní ovladač nekmital... Nic jinýho, než odpory v něm nejsou, tak to prostě s tím děličem MUSÍ fungovat taky. Akorát nastavit správný odpory Wink Drž se tý tabulky, cos naměřil (zatím aspoň tý části v který to funguje) Wink
Může tam třeba bejt ještě jeden odpor (na běžci poťáku). Zkus to takhle a jestli nenajdeš hodnoty odporů při kterejch to nebude kmitat, tak máš něco blbě Confused



odp02.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  odp02.PNG
 Velikost:  2.66 kB
 Staženo:  75 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: po duben 23 2012, 6:13    Předmět: Citovat

Zdravím. Tak jsem o víkendu vyzkoušel doporučované zapojení.Postupně jsem přišel na to, že trimr stačí jen ten jeden. Při pomalém pootáčení lze najít asi 4 polohy, kdy servo má stabilní polohu.Vzal jsem 4 trimry 1k, krajní vývody spojil jedny s +12V, druhé s 0V a jezdce jsem připojil na přepínač. Na každém trimru jsem nastavil takový odpor, aby se servo postupně vysouvalo, jen trimry vyměním za víceotáčkové. Snad tímto zapojením nehrozí zničení serv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po duben 23 2012, 6:53    Předmět: Citovat

Nepsal jsem ti to snad výše ? Stačí ten originál opět uvést do správného , bezchybného stavu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po duben 23 2012, 7:47    Předmět: Citovat

Pokud použiješ nějaký takovýhle http://www.tme.eu/cz/katalog/#id_category=100129&visible_params=2%2C186%2C38%2C194%2C39%2C10%2C32%2C36%2C189%2C45%2C188&used_params=38%3A24564%3B
a budou mít 1 kilo, tak na každym budeš mít ztrátu okolo 0,2W... což by se mi moc nelíbilo. Když tam nebudeš mít ty odpory okolo, tak použij větší hodnotu trimru (5k). Ale stejně bych tam ty odpory dal, páč to nastavení bude jemnější a trimry nebudou tolik zatížený Wink === bude to spolehlivější Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2012, 17:47    Předmět: Citovat

Ahoj. přemýšlel jsem tam dát něco takového: http://www.gme.cz/cermentove-trimry-viceotackove-stojate/64-y-5k-p112-138/. Má 0.5W. Pokud bych tam ty rezistory dal, jakou by měly mít hodnotu? Předem děkuji za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt květen 03 2012, 23:00    Předmět: Citovat

Kuwa s tebou je to těžký co?
Pokud tam budeš mít přepínač s X polohama, tak tam dej X trimrů. Ta celková hodnota vychází okolo 2kiloohmů = trimr třeba 1k + na obě strany PEVNEJ odpor podle žádaný výchylky. Těma odporama snížíš proud celým děličem = zvýšíš spolehlivost, životnost a zároveň snížíš min/max výchylku serva, takže je potřeba ty odpory zkusmo vybrat (podle toho, jestli to bude spodní, nebo vrchní poloha serva). A dokonce bych po nastavení ty trimry vyměnil za pevný odpory ( z toho mimo jinýho vyplývá, že by ti ten trimr stačil i jeden a po naštelování každý polohy světel bys ho vždycky vyměnil za pevný, nebo kombinaci sério/paralelní, abys moh nastavit ten odpor přesně)... A víckrát už to psát nebudu Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: pá květen 04 2012, 6:19    Předmět: Citovat

Dík za trpělivost. Je to se mnou opravdu těžký. Ale taky věřim tomu, že nejsem sám. Takže ještě jednou dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2413

PříspěvekZaslal: ne květen 06 2012, 7:28    Předmět: Citovat

Ta konstrukce serva je podle mě naprosto hloupá. Pokud se podíváte na odkaz, který jsem dal na minulé straně, je vidět, že místo potenciometru bylo použito několik kontaktů a odporové děliče. Proto nelze použít jeden potenciometr a při jeho použití bylo nalezeno několik stabilních poloh, které odpovídají hodnotám děličů v servu. Na druhou stranu u jiné konstrukce serva je potenciometr tou nejméně spolehlivou součástkou, takže je to jen obcházení problému s ním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne květen 06 2012, 16:27    Předmět: Citovat

Já jsem myslel jeden trimr v tomhle smyslu:
Nastavit polohu 1, změřit odpory vyměnit za pevný... nastavit polohu2,...
Takže ve finále by tam ten trimr nezůstal žádnej Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: čt květen 10 2012, 16:39    Předmět: Citovat

Urobil jsem, jak frantajetel doporučil. Děliče pomocí rezistorů. zatím vše funguje jak má. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund