Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Autonabíječka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2012, 18:08    Předmět: Citovat

Tak jsem to zkoušel a ten drát, který vede z vývodu č. 1 IO 2003 jsem spojil s 5V. Je tam ale jen okolo 11V. Když jsem to zapojil přes odpor 1K, tak to lezlo výše, ale pak to překročilo 16V, tak jsem to raději vypnul, aby neprdly kondíky. Zkusím zvýšit ty odpory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2013, 13:16    Předmět: Citovat

Zdravím vespolek, měl bych 2 dotazy do pléna:
1. dá se použít toroid do kondenzátorové nabíječky? (nabíječka primár v sérii s kondíkem)
2. stačí kondíky na 450V (rozběhové pro motory) pokud zajistím, že výstup nabíječky nebude nikdy bez zátěže?

Jeden toroid se mi tu válí a kondíky je možno levně sehnat.

Díky a přeji hezký den.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31865
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne leden 06 2013, 14:31    Předmět: Citovat

1) Trafo jako trafo, je to jedno = toroid použít jde.
2) Kondíky dej do série, budou tak na 900V když dáš dva nebo na 1350V, pokud použiješ tři - akorát jich budeš muset dát povícero paralelně, sériovým spojením klesá výsledná kapacita. Provoz bez zátěže nedokážeš vyloučit, naopak (když budeš počítat i s tím odpojením zátěže) to bude blbovzdornější.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: út leden 08 2013, 13:09    Předmět: Citovat

ten 2003 má referenci na vývodu 14. změř jaké je na něm napětí. obvod do vývodu 13 musíš ponechat. rezistory na zem ponechej taky, jen uprav (přepořčítej) odpor z 12V větve (ostatní odpory sou stále vyletovány) aby dával na pin 14 takové napětí jao ve zdroji bez upravy. nebo tam vraž trimr, nastav tam nulový odpor a zapni. okud se nerozjede, trochu přidej na trimru. dokud nepoběží. taky ho zatiž trochu víc (H4) následně si nastavíš potřebné napětí.
_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út leden 08 2013, 13:17    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
1) Trafo jako trafo, je to jedno = toroid použít jde.
2) Kondíky dej do série, budou tak na 900V

Dovolím si malinko rozporovat - to by museli být naprosto identické a to pravděpodobně nebudou.. To napětí se pak rozdělí v poměru jejich impedancí a Q.
EKKAR napsal(a):

Provoz bez zátěže nedokážeš vyloučit, naopak (když budeš počítat i s tím odpojením zátěže) to bude blbovzdornější.

Sám sem do této nabíječky přidal něco od Belzy a je také blbuvzdorná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31865
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 08 2013, 17:23    Předmět: Citovat

Samozřejmě předpokládám, že Denis když píše "kondíky můžu lehko sehnat, tak nebude flákat do série 2uF a 8uF, ale použije pokud možno stejnej typ i kapacitu, čímž se odlišnosti hodně setřou - navíc bych pak ke každýmu kondíku paralelně připojil "dvouwatt" nebo ještě líp "pětiwatt" odpor s hodnotou řádově megaohm, aby se ty napěžový poměry jednak ještě líp vyrovnaly, druhak aby se ty kondíky měly čím vybít.

A u sebelepších ochran a odpojovačů vždycky předpokládám, že můžou selhat - jistota je jedině kulomet, takže pokud se někde může díky rezonančním dějům vyskytnout i napětí kolem 1kV, já tam s klidem namontuju kapacitu na napětí o třetinu vyšší.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: čt leden 10 2013, 19:17    Předmět: Citovat

Jedna archivní ještě s krabicákama mi tady už léta jede, tak jsem chtěl stejně spáchat kamarádovi novou nabíječku, ale raději půjdu jinou cestou. Ony dnešní kondíky nejsou moc košér a když jo, ztrácí se v ceně výhoda tohoto řešení Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt únor 07 2013, 17:34    Předmět: Citovat

Dobrý den, nějak nebyl čas k dokončení nabíječky na kterou jsem se ptal. Abych tedy zvýšil napětí třeba na těch 14,4V, tak musím uměle snížit hodnoty ze zpětné vazby? Ta zpětná vazba je tedy z vývodu IO č.1 na tu větev +5V odporem R36 a uzemněna kondenzátorem C21? Když chci tedy to napětí zvýšit, tak musím ten odpor R36 zvýšit, aby si zdoj myslel, že je tam místo +5V méně a snažil se dorovnat to napětí do 5V? Jak tady bylo psáno?
Prosím jen slušné odpovědi, děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2013, 14:33    Předmět: Citovat

Po nějaké době jsem zdroj s měnšímy problémy oživil. Měl jsem tam něco špatně zapojené. Když to mám zapojené jako originál, tak mám +5V větev zatíženou autožárovkou 12V 5W. Na větvi 12V mám napětí 12,06V. Když jsem měřil napětí na vývodu č. 14 IO, tak tam je asi 2,46V jak psal Milan222. Ta zpětná vazba je prosím tedy na ten vývod č. 1 IO z +5V větce přes ten odpor R36? Když chci na výstupu tedy vyšší napětí, třeba 14,5V, tak ho mám zvětšit nebo změnšit? Nyní má 10,7Ohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: pá březen 29 2013, 17:52    Předmět: Citovat

Mám volno, tak jsem opět laboroval s tím zdrojem z PC. Podle schématu, které jsem předtím dával patrikvarga jsem zkusil změnit odpor R60. Když jsem ho zvyšoval, tak jsem dosáhnul nejvyššího napětí kolem 14,2V. Nechal jsem to chvíli běžet, ale po chvíli se mi to vypnulo a teď to vždy po zapnutí po pár sekundách vypne.
Odpor R60 je původně asi 123Ohm, zkoušel jsem ho zvýšit na asi 300Ohm, kdy je napětí asi těch zmíněných 14,2V. Nevíte prosím, proč mi to vypíná po pár sekundách? Šlo by to prosím nějak obejít? Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: po červen 03 2013, 17:35    Předmět: Citovat

Tak nakonec jsem to s tím zdrojem ATX vzdal a pořídil klasický AT zdroj. Nešlo mi o to, že je to ATX, ale že to mělo ten 2003, na který nejsou nikde na netu skoro žádné návody. Už jsem něco málo vymyslel, ale samé problémy.
Zdroj jsem koupil přes aukro, AT zdroj 250W. Integrovaný obvod je tam KA 7500, což by měla být adekvátní náhrada za obvod 494. Podle návodů tady a různě po netu jsem to už oživil, ale hlavně podle té nabíječky po tatíkovi jak jsem psal.
Chtěl jsem poprosit. Když chci z tohoto PC zdroje udělat nabíječku na autoakumulátory. V plánu mám asi 16V a proud do 7-8A, jestli to zdroj utáhne. V části +12V kterou jsem předělal, tak jsou kondíky elyty na 16V. Bude stačit když vyměním jenom je na napětí 25V? Nehrozí jiné nebezpečí?
A jak měnit napětí vím, ale jak prosím udělat, abych reguloval proud? Na té co mám doma to je zapojené nějak divně. Jak to tedy udělat? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2651

PříspěvekZaslal: út červen 04 2013, 11:12    Předmět: Citovat

Doporučuji k prostudování knihu pánů Arendáše a Ručky s názvem Nabíječe a nabíjení (ke stažení třeba na ulozto, existují asi 2 vydání, jedno je s oranžovou první stranou, vydané ještě za socíku, druhé je vydané BENem a jmenuje se Nabíječky a nabíjení).
Já osobně jsem postavil pár kousků z AR A 10/81, str. 11, nabíječka s charakteristikou I (konstantní proud). Ale je konstrukčně trochu složitější, potřebuje trafo s dvěmi sekundárními vinutími (asi by to šlo předělat na jedno vinutí), musí se motat trafíčko pro tyristory, je nutné sehnat odpovídající drát na bočník apod., ale bez problémů ji provozuji už skoro 20 let.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: út červen 04 2013, 11:37    Předmět: Citovat

varok napsal(a):
Tak nakonec jsem to s tím zdrojem ATX vzdal a pořídil klasický AT zdroj. Nešlo mi o to, že je to ATX, ale že to mělo ten 2003, na který nejsou nikde na netu skoro žádné návody. Už jsem něco málo vymyslel, ale samé problémy.
Zdroj jsem koupil přes aukro, AT zdroj 250W. Integrovaný obvod je tam KA 7500, což by měla být adekvátní náhrada za obvod 494. Podle návodů tady a různě po netu jsem to už oživil, ale hlavně podle té nabíječky po tatíkovi jak jsem psal.
Chtěl jsem poprosit. Když chci z tohoto PC zdroje udělat nabíječku na autoakumulátory. V plánu mám asi 16V a proud do 7-8A, jestli to zdroj utáhne. V části +12V kterou jsem předělal, tak jsou kondíky elyty na 16V. Bude stačit když vyměním jenom je na napětí 25V? Nehrozí jiné nebezpečí?
A jak měnit napětí vím, ale jak prosím udělat, abych reguloval proud? Na té co mám doma to je zapojené nějak divně. Jak to tedy udělat? Děkuji.

TL494 využívá na regulaci svoje dva OZ. Jeden je využit pro regulaci napětí, ten druhý můžeš využít pro regulaci proudu- stačí snímat výstupní proud v mínusové větvi na odporu (třeba 0,05Ohm), protože ten OZ umí pracovat se vstupním napětím okolo nuly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út červen 04 2013, 19:08    Předmět: Citovat

No u klasických zdrojů a nabíječek se zapojí Ametr seriově s výstupem. To chápu i podle té nabíječky po tatíkovi. Ametr tam je zapojen taky seriově, ale nevím jak zapojit potenciometr. Ale potenciometr na regulaci proudu je zapojen na nějaký vstup nebo výstup na DPS zatím nevím proti mínusu, tedy GND. Kam ten potenciometr tedy prosím zapojit? Jak regulovat napětí vím, ale proud mi nějak nejde do hlavy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: po leden 13 2014, 13:16    Předmět: Citovat

Už to tady bylo různě zmiňováno ale nejsem si jist, že jsem to dobře pochopil. Pokud budu auto akku nabíjet, napětí leze nahoru, baterka plynuje a napětí leze až někde k 16V. Jaké je napětí, kdy je vhodné přepnout nabíjení například na udržovací? Nebo prostě cpát do baterky I vs kapacita, tedy do 55Ah cpát např 5,5A po dobu deseti hodin? Řeším, čím se řídit, abych to měl košér a mohl dořešit vypínací automatiku k obrazu svému. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund