Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Autonabíječka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5114
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 14:11    Předmět: Citovat

Já tam mám IXHF50N20 z nějakého monitoru s malým chladičem a nijak dramaticky se to nehřeje.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12398

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16 2012, 10:44    Předmět: Citovat

>denis15 - To je jiná, nepřečetl jsem si všechny příspěvky a měl jsem za to, že je řeč o lineárním režimu tranzistoru. Embarassed Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 18:48    Předmět: Citovat

Dobrý den, chtěl jsem se prosím zeptat. Mám doma nabíječku z PC zdroje, co kdysy dělal můj tatík. Ten už není mezi námi. Je to zdroj AT, jak tady popisujete. Chtěl bych podobnou udělal kamarádovi, ale mám k dispozici zdroj pouze ATX, AT jsem už nikde nesehnal. Zdroj jede, když ho na 5V větvi zatížím, ale měl bych dotaz. Je i tady napsáno, že se musí pro nastartování spojit vstup PS-ON s GND. Funguje to, ale musí se to nechat spojené pořád, nebo stačí jen na chvíli spojit a pak to má fungovat i při rozpojení? Mě to po rozpojení totiž vypne zdroj a nevím jestli to tak má být, nebo je někde chyba? V počítači se přece taky mikrospínač jenom taky zmáčkne a hned pustí, ne?
A další otázka. Není tam obvod 494, ale nějaký 2003 a pod tím je menším napsáno BAY 17823338. Lze úpravy udělat i s tímto obvodem? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31784
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 18:58    Předmět: Citovat

ZROVNA TY se do ničeho takovýho nepouštěj. Nech si to postavit od někoho, kdo tomu rozumí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 19:06    Předmět: Citovat

Nejsem profi elektronik, ale už jsem toho dost udělal. Podle mě bych to zvládnul. Tatík to upravoval o mnoho jednodušším způsobem, né tak hrozně složité jako tu máte. Takhle jsem to chtěl udělat i já. Jen jsem chtěl vědět, jestli mnou uvedený IO lze taky upravovat nebo nee.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 19:21    Předmět: Citovat

varok napsal(a):
V počítači se přece taky mikrospínač jenom taky zmáčkne a hned pustí, ne?

Podívej se na MKO/BKO, třeba Tě nakopne, že i mikrospínačem to můžeš trvale něco ovládat. Pro provoz musíš ty vývody spojit.

varok napsal(a):
A další otázka. Není tam obvod 494, ale nějaký 2003 a pod tím je menším napsáno BAY 17823338. Lze úpravy udělat i s tímto obvodem? Děkuji.

A to 2003 má ještě nějaké další označení? Jestli je to OZ pro ZV, tak by to jít mohlo... Najít jeho datasheet, podívat na se na zapojení regulační smyčky a zkusit tam napasovat známé zapojení. Já sem třeba vyházel nepotřebné usměrňovače a smetí z ostatních větví.
Já sem na to obětoval jeden z AT zdrojů , co mi doma ležel (líbil se mi vnitřním provedením)a byl oládaný právě 494.

No hlavně dávat pozor, protože od sítě tě dělí na DPS jen nepatrný kousek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 19:37    Předmět: Citovat

Ten zdroj AT, ze kterého kdysy tatík dělal nabíječku měl právě ten IO 494, označení myslím BD494 nebo tak nějak. U tohohle co mám nyní k dispozici je IO pouze napsáno velkými číslicemi 2003 a pod tím menším nápisem to BAY 17823338. Způsob kterým tatík upravoval ten zdroj je jen pár odporů, jeden potenciometr a to je vše. Nevím jestli to je tak správně, ale funguje to už asi 3 roky bez problémů. Nabíjím s tím autoaku a nebyl nikdy problém.
Jen jsem potřeboval vědět, jestli musí být spojeny třvale ten vstup PS-ON a GND. Zbytek kdyžtak vyzkouším sám, když jsou tady všichni tak vstřícní a ochotní. Pod proudem do toho samozřejmě nehrabu. Prostě vždycky zapojím, proměřím a potom zase vypnu a nechám vybít kondíky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 20:11    Předmět: Citovat

Ten obvod 2003 je take vylepsenie 494 akurat pre upravy zdroja nie velmi dobre, oblbnut sa to da len treba vediet ako. Inak nieco o tom obvode tu najdes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31784
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 20:39    Předmět: Citovat

varok napsal(a):
...
Jen jsem potřeboval vědět, jestli musí být spojeny třvale ten vstup PS-ON a GND. Zbytek kdyžtak vyzkouším sám, když jsou tady všichni tak vstřícní a ochotní.
....

Právě proto CO NEVÍŠ bych nedoporučoval, aby ses do toho pouštěl. Metoda pokus-omyl není v případě zařízení přímo spojenýho se sítí 230V AC ani za mák žádoucí. Bohužel už jsi tady prokázal, že nemá cenu se pokoušet ti něco radit = všecko 10x okecáš a nakonec to stejně uděláš po svým.
HOWGH!

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 20:50    Předmět: Citovat

Ekkar: když myslíte, já se třeba vám vnucovat nebudu.

Jinak všem ostatním, kteří mi něco poradili děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31784
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 27 2012, 21:04    Předmět: Citovat

Nemyslím, protože myslet znamená hovno vědět.

Já VÍM, co jsem ti rok radil - a jak jsi s tím naložil.

Ostatním budiž výstrahou vlákno http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=475742&highlight=#475742 a má nekonečná trpělivost s tebou v něm.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: so prosinec 29 2012, 15:02    Předmět: Citovat

ty zdroje s 2003 tu mám dva. oba dávaj 11,3V a hvízdaj, že bych je mohl dát místo vejškáče do reprobedny... Very Happy Very Happy
kdyby někdo věděl jak na ně...
vnitřně sou takové "očesané"
jinak dělal jsem svou nabíječku z AT tátoj k výánocům:
http://amperak.rajce.idnes.cz/Nabijecka_autobaterii_z_PC_zdroje_dle_PE4_2006/
použil jsem starý poctivý AT zdroj.
prvně se vypínalpři zatížení větrákem. má tam snímání proudu proudovým trafem, to se usměrní a vyhladí kondíkem přez odpor. pokud je proud malý, na kondíku malé napětí, tak to je OK. kondík byl ale bez kapacity. tak se napětí rychle zvedlo a zdroj vypl. - stačilo vyměnit, vrazil jsem tam dvakrát takovou kapacitu
jeden koncový trandík se šlehnul... druhej tustal OK. zdroj nejel.
dal jsem tam trandíky z eurocase 450W - to kvuli předimenzování
a ted nejdůležitější:
ten BUZ11 je sračka! dejte tam IRFZ44N. ten buz 11 sem upekl hnedle.
hlavně nove operák 741. na ten FET jen malinkatej kousek plechu ro jistotu.
nabíječka musí se zapojit do série s žárovkou 200W (- na sítové straně)
ochrana musi hbitě reagovat - připojím 9V baterku, okamžitě připojí
odpojím paterku - stále nechá připeno (vazba)
lehkým zkratem - okamžitě bez jiskry nebo zareagování proudové pojistky odpojí
dejte si tam ampermetr. jedině tak se pozná nabitá baterie.
je hezké že svítí zelená, ale pokud drtíme 8A a teče tam 7,99999A, tak už hlásí nabito...
dělal jsem to s 494 u ATX je třeba sehnat zdroj, který se zapne když před připojením do sitě zkratujete zelenej a černej - měl sem zdroj, který vyžadoval prvně zapnout do sítě a pak spojit zelenej a černej - nevhodný zdroj
uprava stejná. nutno zvednout ale napětí na 15,5V viz:
http://danyk.wz.cz/at_atx.html
bastlení zdar - bacha zdroj docela kope!!! mě teda nekopl ale... bacha...

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2012, 0:04    Předmět: Citovat

Milan222: děkuji. Jsem se díval na ten tatíkův zdroj a je to AT s IO 494. Měl to udělané nějak úplně jednoduše bez toho obvodu, co tady popisují. Jen dva sériově zapojené odpory 2K7, asi neměl zovna po ruce přesnou hodnotu, nebo nevím a sériově zapojené s potenciometrem. Ten má asi hodnotu 1K5, ale nejsem si jistý, už to nejde přečíst. Odpory jsou zapojené normálně do výstupu +5V a potenciometrdruhým vývodem někam do plošňáku, kousek od toho IO 494. Je tam jakoby značka nějakého odporu, ale nejde to přečíst. Potom je ještě zapojena normální autožárovka 21W na výstup +5V a GND. Toť vše. Výstup je na vývodech +12V a GND. Potenciometrem se nastavuje výstupní proud. Na výstupu je sériově zapojen Ametr. Nevím jestli něco vypájel, ale nevypadá to. Jestli to stačí takhle jednoduše nevím. Na prázdno to dává okolo 22V a po zatížení akumulátorem z auta okolo 16,5V což je asi na hraně, ale funguje to tak snad už 3 roky a v pohodě, i když tam jsou kondíky na 16V. Bohužel to nemám čím nafotit.
Ten můj zdroj pro kamaráda je ale taky ATX zdroj, má IO 2003. Všechny dráty na výstupu jsem vypájel. Zelený drát PS-ON mohu spojit s GND i předem, zdroj se po zapojení na 230V rozběhne, ale musí být trošku zatížený. Mám tam žárovku z auta 10W a stačí to.
Mám ale menší problém, byl tam drát tenký černý, zapojený na vývod č.1 toho IO a nechtíc jsem ho odpájel. Když ho zapojím na 5V, tak napětí na výstupu nebezpečně stoupá. U asi 17V jsem to raději vypnul. Když ho zapojím na 3,3V výstup, tak zdroj taky píská a je na výstupu jen 11V.

Milan222: jestli to ještě nemáte celé rozkuchané, mohl by jste se mi prosím podívat, kam má být zapojený ten tenký černý drát, který je zapojen přes nějaký odpor na vývod IO č. 1. Děkuji.
Jak zvýším bezpečně to napětí na asi 16V nevím, zkusím to podle toho zdroje co dělal tatík a uvidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1122

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2012, 6:37    Předmět: Citovat

...


2003.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2003.pdf
 Velikost:  128.72 kB
 Staženo:  301 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: ne prosinec 30 2012, 11:02    Předmět: Citovat

Patrikvarga: moc děkuji. To znamená, že ten vývod č.1 IO má být opravdu spojený s větví 5V.
Potom tam je ještě nezapojený vývod PG, ten nemá být zapojený nikde?
A kde je prosím tedy zapojená ta zpětná vazba?
Podívám se ještě jednou, kde to tatík zapojil, ale u toho AT zdroje to je trošku jiné už z důvodu, že tam je IO 494.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund