Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Aiwa C141KER, chassis TV-11, vertikál
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 28 2012, 22:21    Předmět: Aiwa C141KER, chassis TV-11, vertikál Citovat

Ahoj, dobrému kamarádovi jsem slíbil, že mu opravím televizi Aiwa C141KER. Než někdo namítne, že je lepší koupit novou, tak podotýkám, že bych ji opravdu rád opravil Very Happy
V oboru oprav TV se už nějakou dobu nepohybuji, tak jsem teď bezradný.
Původní symptom- během provozu se najednou zúžil obraz do vertikálního pruhu, poté již televize nešla ani pořádně nastartovat.
Zjištěné vady: přerušený odpor R821 v napájení vertikálu (3R9/1W, pojistkový) a proražený IC501 (vertical drive)- TA8403K. Nic jiného jsem měřením za studena nezjistil.
Vyměnil jsem IC501 (za stejný typ) a místo R821 jsem dal pojistkový odpor 3R6/1W (jiný jsme nesehnal) do série s 0R33/1W (pro jistotu). Zkusil jsem TV zapnout, zvuk chvilku běžel, ale VN nenaběhlo, navíc se po chvíli TV přepla do Stand-By. Po zapnutí pomocí DO se situace opakovala.
Nyní je měřitelný zkrat mez GND a vývodem č.3 na IC501. Otázka 1.- nejsou tyto vývody ve vnitřní struktuře spojené? Předpokládám že ne, že opět došlo k průrazu Sad (a v Gesu měli poslední...).
Otázka 2.- netušíte někdo, čím to mohlo nastat?
Součástky okolo se jeví OK, vychylovačky nevypadají, že by v nich došlo k nějakému zkratu nebo jinému poškození.
Díky moc za rady.
P.S.: pokud zde není schéma oné TV a .pdf od TA8403K, dodám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st březen 28 2012, 23:01    Předmět: Citovat

Tak nejprve: Neslibuj na co nestačíš!
A pleteš si pojem s průjmem - když neznáš význam cizích slov, raději je nepoužívej! "Vertikální pruh" je pruh svislý (tedy odshora dolů) a ten nemá s obvodem vertikálu nic společného Surprised Cry

Při otevírání nového vlákna bys měl uvést k tvp co nejvíce údajů (když máš sch. - měl jsi ho dát):
Jedná se o šasi TV-11 a schéma k němu je ke stažení zde Rolling Eyes

A v které že jsi to TV sekci?
Pokračování příště (je moc hodin) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 28 2012, 23:12    Předmět: Citovat

Honza- samozřejmě máš pravdu, napsal jsem blbost, pruh byl horizontální. Omlouvám se.
OK, možná jsem amatér, dělal jsem jen nějaký rok v autorizovaném servise jedné (dnes už zaniklé) značky monitorů, ale to už je 10 let, od té doby se věnuji jen trochu jinému segmentu elektroniky. Možná tady působím jako amatér, neznám tohle fórum zas tak dobře. Proto prosím omluva č.2.
Díky

Přesunuto, název vlákna byl upraven, Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 10:55    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
...
Nyní je měřitelný zkrat mez GND a vývodem č.3 na IC501. Otázka 1.- nejsou tyto vývody ve vnitřní struktuře spojené? Předpokládám že ne, že opět došlo k průrazu Sad
...

Zatím ti přeměřím ten IO - měl bych ho mít v dílně (v šuplíku).

Jinak TA8403K je ekvivalentní s IO LA7830 - oba se jen nepatrně liší pouzdrem. Pokud navrtáš novou dírku do chladiče, je použitelný i ten LA7830.
V Profilu tutláš odkud jsi, ale LA7830 nemají (v GESu) pouze v H.K. (ten TA8403K není v Plzni a H.K.) - ale není žádný problém, aby si (jeden, či druhý IO) přeposlali na "tvou" prodejnu Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 12:02    Předmět: Citovat

Honza- máš pravdu, v Brně už mají. Když jsem tam byl jej koupit, tak jsem to pochopil tak, že mají jediný v ČR. Na web mě nenapadlo se podívat.
No, když se dívám na .pdf (http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/toshiba/2703.pdf), tak je zajímavé proč došlo k průrazu mezi GND a vývodem č.3- ale jasně to vysvětluje, proč TV nenaběhne a vypíná se do Stand-by.
Já mám blbý pocit, že ty vychylovačky budou asi fakt v háji, ale jak to exaktně zjistit?
Díky
P.S.: trochu jsem zaktualizoval profil Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
biker77



Založen: Feb 20, 2011
Příspěvky: 216
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 13:36    Předmět: Citovat

Při výměně IO vertikálu je nutné vyměnit i elyt 100u připojený na pin7 a přes diodu k pinu6 jinak znuvu odejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 13:46    Předmět: Citovat

biker77- dík za tip, jen je mi divné že by to mohl způsobit. Měřil jsem jej zapájený, ukazoval cca 95mikroF, vn. odpor v pohodě.
Zkusím jej ještě vytáhnout a změřit venku.
Nebo je to zbytečné, ničeho špatného se nedoměřím a stejně to bude způsobeno tímto elytem?
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
biker77



Založen: Feb 20, 2011
Příspěvky: 216
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 13:58    Předmět: Citovat

Tyto elyty jsou skoro u všech vertikálů a při vadném vertikálním IO jsem je vždy měnil a bylo po problému. Místo vychylovaček můžeš připojit odpor cca 15R/20W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 14:16    Předmět: Citovat

U takto starých asijských klumprů (přímo tento jsem ale nikdy ani neviděl) jsem nikdy neměl vadné V-V.C..
Zato H-V.C. víc jak 10x - a to z toho důvodu, že vždycky hořely (závit. zkrat, až třeba 2, či 3 závity přerušily úplně) v místě podepření tím gumovým klínem.
Domníval jsem se, že to narušení izolace vinutí (smaltu) způsobuje uvolňování nějakého "sajrajtu" z té gumy. Ale bylo mně vysvětleno, že sice na vině guma je, ale nikoliv její "chemický účinek", ale "mechanický".
Guma na těchto tvp bývá "hrubá" a její abrazivost (zrnitost) má za následek "obrušování" té izolace (smaltu), vlivem vibrací V.C. (50Hz z vertikálu). Po tom "obroušení" tam pak vzniká pořádná koroze (měděnka), která zase "žere" tu měď až do toho přerušení Surprised Cry

Takže na ty vadné V.C. to nevidím - to nejspíše ten ellyt Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 14:27    Předmět: Citovat

OK, dík moc, až se dostanu domů, mrknu na to.
Ještě z dob monitorů pamatuju pár vychylovaček proražených ve vertikálním vinutí, ale tam to mohlo souviset třeba i s častou změnou V kmitočtu. Nějak moc jmse to nepitvali a měnili pich za pich Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 15:39    Předmět: Citovat

Tato stará telka je samozřejmě 50Hz-ovka, kdežto monitory jsou "cca 100Hz" - podobně jako moderní 100Hz tvp.
U 100Hz tvp mně naopak zaráželo, že často odcházejí ty V-V.C.. Např. u šáska GP-2 Panasonic odcházejí (po 2,5r. provozu, každá druhá - pěkné "kurvítko") Cry
U nich to bude ale asi tím, že jsou vinuty cca 5-ti paralelnímy vodiči (licnou) - asi je to k "záviťákům" více náchylné - Nevím

EDIT:
Ještě chceš změřit ten odpor na IO (musel bych jít schválně do dílny) - anebo si ho změříš sám? Píšeš, že už máš další, nový IO Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 29 2012, 22:35    Předmět: Citovat

Honza-
myslíš ten odpor v napájení (z VNka)?
Podel šéma tam má být 3R9/1W pojistkový, ten původně uhořel, nyní jsem nahradil 3R6/1W pojistkový+ 0R33/1W normál. Je mi jasné, že to není náhrada na 100%, ale danému účelu by měl posloužit.
Po výměně IO a tohoto odporu došlo k tomu, že odpor je OK, IO má zkrat mezi pinem 3 a GND. Jinde není šluslý (ten původní má průraz mezi piny 1, 2, 3 a 7).
TV evidentně nenabíhá kvůli nějaké nadproudové ochraně, která vybaví z důvodu průrazu z pinu 3 na GND- napájení z pinu 6 jde přes vnější diodu do země.
Nový IO budu mít v pondělí, zkusím i výměnu onoho elytu 100M/50V, ale mám jej vytažený ven a má 97M a vn. odpor by taky neměl být špatný (měřeno na testeru kondíků kdysi dávno zakoupeného z Profi elektronic Domažlice).
Tak mi asi nezbývá než v brněnském Gesu koupit opět jediný Very Happy IO a uvidíme, Lomikare Laughing
Nebo napadlo by někoho ještě něco jiného?
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8818
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá březen 30 2012, 10:53    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Honza-
myslíš ten odpor v napájení (z VNka)?
Podel šéma tam má být 3R9/1W pojistkový, ten původně uhořel, nyní jsem nahradil 3R6/1W pojistkový+ 0R33/1W normál. Je mi jasné, že to není náhrada na 100%, ale danému účelu by měl posloužit.
Po výměně IO a tohoto odporu došlo k tomu, že odpor je OK, IO má zkrat mezi pinem 3 a GND. Jinde není šluslý (ten původní má průraz mezi piny 1, 2, 3 a 7).
...Nový IO budu mít v pondělí, zkusím i výměnu onoho elytu 100M/50V, ...
Tak mi asi nezbývá než v brněnském Gesu koupit opět jediný Very Happy IO a uvidíme, Lomikare Laughing
...

Ne - myslel jsem ten odpor na(v) IC501 (pin3-GND) a taky jsem myslel, že už máš IC doma (ale teď píšeš, že bude až v PO), takže sis ho už změřil sám.
"Má být 3R9/1W pojistkový" (dal jsi 3R6 + 0R33 - to je OK) - taky by se nic nestalo, kdybys tam dal pouze ten 3R6, jen by se o něco málo posunala hranice jeho vypínací reakce ("rozepnul" by při vyšším proudu - při zkratu by přerušil určitě).
A pořád máš strach, že bude "zase jediný" - ale pořád je tu ta možnost použití LA7830 - má stejnou pináž i parametry! (jak píšu výše).
Těch mně leží v šuplíku nejméně 5ks - vyskytovaly se v telkách častěji, než tvůj TA8403K Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út duben 03 2012, 19:32    Předmět: Citovat

Tak, už mám doma nový IC TA8403K. Měřením zjištěno že mezi piny 3 a 1 není vřazený odpor (ve vnitřní struktuře), naměřil jsem PN přechod v závěrném směru. Čili ten obvod, co mám teď zapájený v televizi, je opravdu kaput. Zkusím tedy znovu výměnu IC 501 a navíc C 509 (dle rady uživatele biker77). A uvidíme, co to udělá. Ale asi až zítra, dnes není čas. Pokud tedy napadne někoho ještě něco, sem s tím prosím.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 04 2012, 20:05    Předmět: Citovat

Stav po výměně IC501 a C 509- cykluje zdroj, ale takovým způsobem, že chvilku naběhne i zvuk, poté se zdroj na chvilku zablokuje (rozsvítí se LED Stand-by) a zase TV začne nabíhat spolu se zvukem. A pořád dokola.
IC501 se zatím tváří, že není poškozen, ale pokud se budu snažit měřit na zapnutém šasi, tak předpokládám, že zase odejde. Tranzistor v řádku není zkratlý, za studena se v žádné větvi napájení nejeví zkrat.
Jsem trochu bezradný Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund