Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OTF C471, drobné úpravy
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 16:56    Předmět: OTF C471, drobné úpravy Citovat

Nechcem liezť do profi sekcie, preto zakladám nové vlákno. Podarilo sa mi opraviť tento TV. Chcelo to nové splitko, pár kondov a trand na doske obrazovky - zatemňovanie bodu po vypnutí TV, či čo to tam je. Bez trandíku (BF422) to chodilo rovnako, žiadny bod sa nevytváral, ale keď to tam má byť, nech to tam je.
TV už niekto opravoval, možno viac krát, niektoré opravy studentov som musel opravovať, už je hotovo. Ale napadlo mi pár vylepšení. Napr. neviete niekto, aký prúd preteká degaussingom v ustálenom stave? Ak by spotreba toho bola "zaujímavá", bude lepšie ho odpojiť. Buď to dám cez vhodne umiestnené tlačítko, alebo cez relé. Šlo by to spínať MOSFETom (zniesol by tie šupy)?
Ďalej, DVB-t už vysielajú i rádio a TV chcem využívať ako receiver. Čiže by som vypínal riadok buď cez napájanie, alebo cez budenie a tedy by pracoval iba procesor. Predpokladám, že spätnú kontrolu činnosti riadku táto TV ešte nemá. Hrozia nejaké záludnosti?
Za ďalšie, ešte za čias lampáčov existovala úprava, ktorá zabezpečila vo vypnutom stave, resp. v stave akejsi pohotovosti, podžeravenie obrazovky. Vlákno obrazovky bolo udrziavané v podžeravenom stave, napätím tuším nejak 4V. Vďaka tomu po zapnutí TV rýchlo nabiehal obraz a obrazovka netrpela také šoky. Keby som to doplnil do tohto TV (napätím zo zdroja, ešte presne neviem, ako), pomôžem obrazovke, alebo tu to už nemá opodstatnenie?
Na záver prikladám fotku zaujímavej opravy/úpravy niektorého môjho predchodcu. Ide o žeravenie obrazovky. Z fotky je jasné, že pôvodný rezistor, z ktorého sú teraz dve polovice, je nahradený tlmivkou. Myslíte, že pán vedel, čo robí a môžem to tak nechať?
Dík

Edit, TV po 10min. vypne do STBY. Nejde to nejak zrušiť, aby nevypínal? Alebo napr. audio viesť zo SCARTu rovno ku koncáku? Reguláciu hlasitosti zabezpečí STB. Blbý nápad?



Fotografia051.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografia051.jpg
 Velikost:  19.74 kB
 Staženo:  59 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 17:35    Předmět: Citovat

Pokiaľ sa dobre pamätám, to prechádzanie do StBy by sa dalo zrušiť v servisnom menu. dávno som to nerobil. Väčší odborníci tu asi budú vedieť povedať.

Ten degaussing, skúste si to zmerať striedavým ampérmetrom, čo ide cez termistor.

Žeravenie obrazovky ide zo split-trafa, preto je nevyhnutné, aby bežal riadkový rozklad pre napájanie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 18:30    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
...
Na záver prikladám fotku zaujímavej opravy/úpravy niektorého môjho predchodcu. Ide o žeravenie obrazovky. Z fotky je jasné, že pôvodný rezistor, z ktorého sú teraz dve polovice, je nahradený tlmivkou. Myslíte, že pán vedel, čo robí a môžem to tak nechať?
Dík

Edit, TV po 10min. vypne do STBY. Nejde to nejak zrušiť, aby nevypínal? Alebo napr. audio viesť zo SCARTu rovno ku koncáku? Reguláciu hlasitosti zabezpečí STB. Blbý nápad?

Už jsem několikrát psal, že existují 2 verze C471 - nejprve si zjisti, kterou vlastně máš!

Jsi si jistý, že ten prasklý rezistor (překlemovaný tlumivkou) je v obv. žh. obražofky? Kromě toho, že ho tipuju tak max. na 1/2W a v OTF-kách bývaly (ve žh. obv.) rezistory 1W (TR245?) Exclamation
Bohužel tvé foto jeho poz. číslo "neprozrazuje" (a ty ho zamlčuješ! Twisted Evil ) a pokud vím, tak v obou verzích byly v serii se žh. použity tlumivky L205-6PK 614 84 (příp. 6PK 614 98, při použití T201-AT 2077/81T), nikoliv rezistory!!! Surprised
Ale rozhodně vypadají jinak, než ta tvoje ("klemovací" - vinutá na rezistoru. Tato mně připadá, že je z nějaké staré, lampové telky!) - ty orig. jsou vinuty na ferit. tyčince (uložené v umělohmotné "armatuře")!
A jestli ji ponechat? Uff (té obražofky!) = 6,3Vef. Exclamation Surprised

A že se ti vypíná do ST-BY? Píšu ti v předešlém vlákně - chybí ti sig. IDENT (ze sig. µC do říd. µC pin40 !!!) Cry
A zvuk. koncák NL601-TDA2615 se zřejmě mutuje do pinu2 (zjisti si z datasheetu!) Rolling Eyes

Na tvoje další 2 dotazy ("degaussing" a "předžhavení obrazovky") si najdi odpověď ve "TVÉM výzkumném a vývojovém oddělení" Shocked Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12437

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 20:39    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
...Ale napadlo mi pár vylepšení. Napr. neviete niekto, aký prúd preteká degaussingom v ustálenom stave? Ak by spotreba toho bola "zaujímavá", bude lepšie ho odpojiť. Buď to dám cez vhodne umiestnené tlačítko, alebo cez relé. Šlo by to spínať MOSFETom (zniesol by tie šupy)?...
Ono je lepší se zeptat, než to sám změřit? Nestačím se divit tvým otázkám - takový vynálezce a neumí si změřit proud nebo vypočítat spotřebu nebo se podívat do datasheetu MosFetu (kromě toho MosFety samy o sobě střídavý proud spínat neumí, co ty na to?)?
Duvsan napsal(a):
...Ďalej, DVB-t už vysielajú i rádio a TV chcem využívať ako receiver. Čiže by som vypínal riadok buď cez napájanie, alebo cez budenie a tedy by pracoval iba procesor. Predpokladám, že spätnú kontrolu činnosti riadku táto TV ešte nemá. Hrozia nejaké záludnosti?
Proč si ty svoje předpoklady neověříš odpojením příslušné součástky a stisknutím tlačítka ZAPNUTO? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne březen 25 2012, 22:02    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
... Na záver prikladám fotku zaujímavej opravy/úpravy niektorého môjho predchodcu. Ide o žeravenie obrazovky. Z fotky je jasné, že pôvodný rezistor, z ktorého sú teraz dve polovice, je nahradený tlmivkou. Myslíte, že pán vedel, čo robí a môžem to tak nechať?

Sám se k odpovědím zatím nemáš (je NE, zřejmě máš lepší zábavu, než lapět u PC), tak jsem si zahrál na detektiva (křišťálovou kouli nemajíce):
Po prostudování pohledu na DPS (v sm) přicházím k tomu, že tvůj rozlomený rezistor (překlenovaný tou tlumivkou), nemá s obvodem žhavení obrazovky nic společného!!! Twisted Evil
Mělo by se jednat o pozici R217-100R (TR296 - tj. 0,3W !!!) a je v obvodu napájecí větve 210V (200V) pro videozesilovače (XP/XC203 - pin2) Wink
Taxi prosím nevymýšlej a neuváděj zavádějící informace.
Pokud se mýlím já (a to nemohu vyloučit - já tu telku před sebou nemám), tak potom sorry Rolling Eyes

EDIT:
On tam totiž ten "žh. rezistor" poblíž bývává (na pozici R216) - a to tě spletlo!! - v tomto případě je ale místo něj pouze jumper (drát. propojka) a jeho f-ci zastává právě ta tl. L205 (schovaná z opačné strany splitka), za konektorem XP203 Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 6:21    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Na tvoje další 2 dotazy ("degaussing" a "předžhavení obrazovky") si najdi odpověď ve "TVÉM výzkumném a vývojovém oddělení" Shocked Laughing


Laughing

_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 12:50    Předmět: Citovat

Miro - a co se ti nepozdává?
To nepoznáš "našeho" Dušana, který klidně předělává 90°-ňové šásko (z C445-ky) na 110°-ňové s větší obrazovkou? Surprised Cry

Burajko napsal(a):
Toto zas bude vlakno ,vlaknite... Laughing

Tento výrok je z tohoto vlákna - a tato (dnešní!!!) telka je z něj taky:

Duvsan napsal(a):
... Vedľa neho na pozícii XT202 je bastlené (predo mnou už niekto majstroval). ...

... Na XT202 mám cívku, jejíž jádrem je nějakej odpor a pod tou cívkou, paralelně, je zapájenej taky odpor, jenž je černej a zlomenej. ...

To jenom "náš" Dušan zase (po dvou letech!) vyhrabal (z povaľa) telku Surprised Laughing Laughing
A otevírá (na ni) bůhví kolikáté vlákno Shocked Cry

Duvsan napsal(a):
Podarilo sa mi opraviť tento TV. Chcelo to nové splitko, pár kondov a trand ...

Taky by mně zajímalo, cos tam nakonec "nabastlil"? Surprised

fero7 napsal(a):
Re: Duvsan.
A nemohol by si aspon raz tam dat take trafo ake tam patri?
Nech sa tu o chvilu neriesi obrazovka, RGB, vertikal, budenie, ....
Ved si to trafo ktore mas nechaj do OVP.
Alebo dnes do OTF das trafo z OVP.
O tyzden do OVP das trafo z Thomsonu.
O dalsi tyzden do Thomsonu das trafo z Grundig.
Potom do Grundig das trafo z OTF.
....................

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 15:16    Předmět: Citovat

Pri hľadaní som zadal C471, to vlákno je pomenované C4471 a preto ho nenašlo. Moderátori, môžete to zlúčiť.
Áno, TV medzičasom ležala. Trafo som objednal, čo tam patrí. Mám dve dosky, čo pýtajú rovnaké trafo, tak som ho kúpil a rozhodol som sa skúsiť to s týmto TV. I som ho opravil a nápady s predohrevom obrazovky som, ako som uviedol, vyčítal zo starých kníh a nevymyslel.
Prúdy viem merať, ale môj merák nevie striedavé. Asi si opravím bočník (diódový mostík a merák v diagonále). S MOSom som sa pomýlil. Áno, tam patrí triak. Len si nepamätám, aká šupa tam je pri zapnutí TV.

Pozornejšie som to okukol a ten zlomený odpor má pozičné číslo R217 a ide naozaj o napájanie videa. Kokúň, vďaka a všetkým sa ospravedlňujem.

Pokiaľ ide o to vypínanie, ten "Edyt" by som vzal späť, je to blbosť. Skúsil som to, k TV som pripojil STB, sprevádzkoval to, potom som TV vypol, odpojil som riadok (káble k vychyľovačkám), TV som zapol, zvuk bolo počuť, šlapalo to pol hodiny. To znamená, že procesor riadok nekontroľuje. Takže to tak môžem prevádzkovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 18:02    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Pri hľadaní som zadal C471, to vlákno je pomenované C4471 a preto ho nenašlo. Moderátori, môžete to zlúčiť.
....

Dušane - kdybys radši nekecal - spíš si nechceš připustit, že jsi "starý sklerotik" a nepamatuješ si ani TEBOU Exclamation založená vlákna (a mj. sis ho tak pojmenoval sám Cry ) Surprised
Jako např. úplně nedávno toto:

kokun napsal(a):
Dušane - "skleróza nebolí, ale nachodíš se" - viď Surprised

A že to bylo TEBOU Exclamation založené vlákno Cry Cry Cry


Moderátoři - slučte to nějak.

Duvsan napsal(a):
To vlákno si fakt nepamatuju. Musel jsem ho založit mezi jinou činností a pak naň zapomenout. Doprdele.Omlouvám se

Jsou od sebe 7 (slovy: sedm) měsíců Surprised Cry Cry Cry
Tady to dělá (budiž ti útěchou) - 2 roky Rolling Eyes



Já jsem ho vyhledával úplně stejně: do Hledat jsem dal C471 a do Kategorie jsem zadal Opravářská a servisní část. Výsledkem hledání je: "Bylo nalezeno 15 výsledků hledání." - mezi nimi i toto TVOJE Shocked Shocked Shocked

Anebo platí "jaká výmluva - taková" Laughing Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne po březen 26 2012, 18:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Burajko



Založen: Aug 21, 2009
Příspěvky: 1809

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 18:07    Předmět: Citovat

Ja uz tieto Duvsanove vyzivne vlakna ani nekomentujem Laughing
_________________
Už druhý krát strihám a furt je to krátke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5210
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 26 2012, 19:35    Předmět: Citovat

Mam par otazok-nebolo by jednoduchsie postavit nejaky zosik alebo kupit nieco hotove nez sa takto skriabat lavou rukou za pravym uchom? Dalej-co take zaujimave je v tych radio muxoch ze kvoli tomu na to ides takto? Ved vsetky tie radobystanice vysielaju na FM...to budes pocuvat tie stupidity co behaju v kysni bez obrazu??Very Happy telenovely,superstare,ordinace,ulice farmari... Puke prajem prijemnu zabavu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá březen 30 2012, 19:49    Předmět: Citovat

Priznávam, nejak sa mi darí. Skúsim si dávať pozor.
Ako som už spomenul, TV v pohode pracuje i bez riadku (nekontroluje ho) a prečo to nevyužiť? Samo, nie pre TV vysielanie, ale pre rádio. A bude na výber, klasické rádio vs "digitálne". Keď to ide tak ľahko...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2012, 11:19    Předmět: Citovat

Ešte ma napadlo zmerať spotrebu v stand-by. Vylovil som staré ručičkové meráky, oba trochu klamú, jeden mi ukázal 100mA, druhý asi 87mA. Odsal som PTC v obvode degaussingu, čakal som výrazný pokles, ale nebolo tomu tak. Rozdiel bol tak malý, že som to ani neodčítaval. Takže tieto krásky papkajú "zadarmo" cca 20W. Kto máte zmerané, koľko z toho vezme procesor a koľko samotný zdroj? Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2012, 11:28    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
... pořád mi totiž vychází životnost nejen televizí vázaná na počet zapnutí bez ohledu na různé softstarty obvodů v TVP (ostatní vlivy, jako seřízení, provozní hodiny, momentální výrobce apod. u CRT sice hrály roli, ale moje soukromá statistika říká, že zdaleka ne tak významnou).
Taky u nás, když už televizi zapneme, tak jednou denně.

Je to citát z iného vlákna, ale padol mi vhod. Nechcem sa miešať tam, tak som to dal sem. Otázka: Čo je príčinou toho skracovania životnosti? Čo ja viem, v prvom rade nažeravovanie obrazovky, v druhom elyty. Správne, alebo sa mýlim?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne duben 01 2012, 12:34    Předmět: Citovat

Duvsan napsal(a):
Ešte ma napadlo zmerať spotrebu v stand-by. Vylovil som staré ručičkové meráky, oba trochu klamú, jeden mi ukázal 100mA, druhý asi 87mA. Odsal som PTC v obvode degaussingu, čakal som výrazný pokles, ale nebolo tomu tak. Rozdiel bol tak malý, že som to ani neodčítaval. Takže tieto krásky papkajú "zadarmo" cca 20W. Kto máte zmerané, koľko z toho vezme procesor a koľko samotný zdroj? Dík

A on je to určitě činný výkon, že... Nemyslíš, že kdyby se někde ve standby obvodech protopilo 20 W, tak že by to bylo na první pohled poznat?
Část toho proudu bude daná jen odrušovacím filtrem na přívodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund