Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

S-VHS ET

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út duben 25 2006, 8:20    Předmět: S-VHS ET Citovat

Zdravím vás. Chtěl bych se zeptat, jak funguje u Super-VHS videa technologie ET (Expansion Technology), která dle výrobců umožňuje nahrávat v S-VHS kvalitě na běžné kazety VHS. Mám video JVC HR-S 9500, které bylo ve své době trochu "nóbl model", má Insert-střih, dodatečné ozvučnení podélné stopy, rotační mazací hlavu a výkyvný buben s hlavami, což umožňuje sledovat záznam ve vyšší/nižší rychlosti i pozpátku bez rušivých pruhů.
Není ale vybaveno tecnologií ET. Samozřejmě mě už tehdy napadlo doplnit do kazet identifikační otvor (nedoporučuji dělat bez demontáže kazety!) a zkusit nahrát S-VHS záznam na běžné VHS pásky. Tyto nahrávky jsem však nechal jen jako pokusné, pro archivaci jsem kupoval kazety Super-VHS (dají se koupit EMTEC 180 za cca 120Kč, Broadcast cca za 130, jen se musí koupit celá krabice přímo z velkoskladu).

Jako zkušební jsem zvolil EMTEC (tehdy BASF) EQ180 (nejrozšířenější modrá), EMTEC PHG HiFi (zlato/černá se šoupátkem místo vylamovacího políčka), TDK HS180 (červená,určená pro častý opakovaný záznam) a TDK EHG SuperAvilyn (modrá, pro archivaci). Na každou kazetu jsem nahrál v Super-VHS formátu 45 minut záznamu z kamery. Kvalita byla skoro k nerozeznání od záznamu na Super-VHS pásku. Pořídil jsem taky duplikát na kazetu S-VHS 180 EMTEC.
Pak jsem kazety zavřel do plastových obalů a uložil na výšku do skříně, do videotéky, do posledního šuplíku. To v roce 1999. Pásky nebyly celou dobu přehrávány. Až nyní jsem je vybalil a přehrál.
Záznam na běžných kazetách (modrá EMTEC, červená TDK) vykazuje značnou hladinu šumu a mnoho drop-outů. Skoro bych řekl, že je na úrovni VHS kazety z půjčovny. Synchronizace sice drží, obraz se nerozpadá, zvuk z HiFi stop je zcela v pořádku (taky na to nemá vliv záznam videosignálu), ale obraz nic moc. Záznam na kvalitnějších kazetách (EMTEC PHG, TDK EHG) vykazuje mnohem méně drop-outů, ale zvýšená hladina šumu je stále značně patrná.
Záznam na kazetě S-VHS je však po 7 letech archivace zcela neporušen. Tak mě napadlo: JE SYSTÉM S-VHS ET POUZE "SOFTWAROVÝM PŘEKLENUTÍM" MIKROSPÍNAČE V MECHANICE, KTERÝM SE ZJIŠŤUJE TYP VLOŽENÉ KAZETY, a tedy umožněním S-VHS záznamu na VHS kazety? V tom případě je výsledek jasný a záznam se pro dlouhodobou archivaci nedá použít. Nebo je založen na měření parametrů pásku a následné optimalizaci záznamového proudu apod. pro konkrétní materiál (to moje video dělá taky a dopadlo to takhle)? Nebo je založen na něčem zcela jiném?

Jinak mě velmi udivilo, že firma JVC, která se na krabici každého svého videa pyšnila logem JVC-THE INVENTOR OF VHS, končí výrobu VHS dříve než konkurence. Ten HR-S 9500 sice nestál nejmíň, ale s takovou kvalitou obrazu jsem se nikdy předtím u videa ještě nesetkal. Skoro jsem nevěřil tomu, že se dívám na VHS. Obvody korekce časové základny (TBC) a digitálního omezení šumu (DNR) dokázaly s obrazem úplné divy. Video bez problémů stříhalo (postupným navazováním) záznamy z kamery, rotační mazací hlava zajišťovala naprosto čistý střih bez rušivého moaré (navíc to je výborná "rušička na reklamu" při nahrávání z TV-reklama jde vystřihnout tak, že to nikdo ani nepozná). Dokonce jsem občas jeho TV modulátor používal pro nastavování kanálových slučovačů TV antén. I jeho tuner je mnohem kvalitnější než v mojí televizi. Za těch 7 let mi nahrál co jsem po něm chtěl, strávil od Arabely po Zemana a nikdy mě "nevykoupal" s nějakou poruchou. Samozřejmě přístroj pravidelně čistím, loni jsem měl prvně venku mechaniku, provedl jsem výměnu maziva a preventivně vyměnil řemínek. Dokonce jsem zjistil-ZE SUPER VHS ZÁZNAMU LZE ZPĚTNĚ VYVOLAT TELETEXT, ale musí být kvalitní kazeta a záznam nesmí být kopírován. Již na kopii S-VHS 1.generace jsou TXT data nečitelná.
Sice nástup digitálního záznamu je neodvratný, ale videokazet je mezi lidmi stále mnoho a ještě dlouho bude. Proto jsem od autora systému čekal všechno jiné jen ne tohle. Měli ponechat ve výrobě dva modely, jeden VHS a jeden S-VHS s maximálním vybavením (jako 9500 či 9700) a tyto udržet ve výrobě ještě alespoň 10 let. Sice by byly dražší, ale stále by se našli zájemci. Přiznám se bez mučení, že jsem držel palce jejich D-VHS více než DVD, už pro jeho zpětnou kompatibilitu (a taky značně vyšší datový tok a nižší kompresi). Děkuji za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út duben 25 2006, 9:07    Předmět: Citovat

Chování výrobců mě nepřekvapuje, je taková doba. Solidnost firmy není dneska nejdůležitější atribut v podnikání.
Systém ET je solidně popsán na http://www.stereovideo.cz/old/9903/9903coje.htm
naproti tomu B.E.S.T. se mi nějak neosvědčil, celkem jsem neviděl rozdíl.
Mám JVC HR-S7500 a s nahráváním SVHS na obyčejné kazety mám celkem dobré zkušenosti. Materiál Panasonic HD E-240 nebo Basf/Emtec. Stárnutí záznamu jsem nepozoroval, zato rozdíly v kvalitě jednotlivých sériích kazet a to je faktor který bude asi čím dál častější. Záznam na VHS kazetu má menší barevnou sytost a mírně zvětšený šum oproti kvalitní kazetě SVHS, rozlišovací schopnost (ostrost) je totožná. U čb pamětnických filmů to nevadí. Identifikační otvor defloruju do kazety bez rozebírání, pomalé otáčení vrtáku drženého v kombinačkách vytáhne celou šponu ven Very Happy
Nové záznamy na magnetické médium ale už dlouho nepořizuju, maximálně pořady natáčené jen krátkodobě když nemám čas sledovat je době vysílání. Při cenách DVD rekordérů a médií bych už záznam na pás neřešil. Ovšem i tady platí, kdo chce zaznamenávat "pro věčnost", nesmí na ceně média šetřit! Což ale zákazník stejně většinou nevnímá Very Happy Very Happy
proto taky ten komerční "úspěch" S-VHS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út duben 25 2006, 14:13    Předmět: Re: Citovat

To že firma JVC si na krabicu každeho svojho vyrobku vyrazí jeho prednosti,nieje nič nové.Ja som kupoval v TUZEXE videorekordér JVC HR-D370E v roku 1987 (za vtedajších 39 000 Kčs) a už vtedy to malo na krabici vyrazené svoje prednosti ako: Hi-Fi AUDIO alebo HQ VHS alebo VPS PROGRAM READY. Takže nieje to nič neobvykle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund