Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vzorec pro výpočet data velikonoc
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2012, 20:34    Předmět: Citovat

V příloze je "Generátor kalendáře" pro EXCEL, ve kterém je prakticky využit algoritmus výpočtu data velikonoc. Zde jsou vzorce v modifikované podobě.
Vím že kalendář je v každém mobilu. Tento EXCELovský kalendář, který proti mobilu zvýrazňuje všechny svátky v ČR včetně velikonočního pondělí, může mít pro někoho snad i praktické využití. Pro mne se stal užitečnou pomůckou v práci i soukromí.
Kalendář umožňuje rychlý pohled do minulosti i do budoucnosti. Stačí napsat počáteční datum a nakopírovat řádky nebo sloupce podle délky období, které mne zajímá.



Kalendář.ZIP
 Komentář:
Korekce "minus 1 týden" pro roky 1954, 1981, 2049 a 2076 provedena.

Stáhnout
 Soubor:  Kalendář.ZIP
 Velikost:  89.76 kB
 Staženo:  119 krát



Naposledy upravil Brozicek dne po duben 02 2012, 6:54, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2012, 21:07    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
...Vyšlo mi, že datum velikonoc je větší než 25.4. jen v roce 1981 a 2076. Tak jsem zachránil situaci tím, že v těch dvou rocích odečtu těch 7 dní...

Tím bych si nebyl tak jist. Algoritmus na Wiki, co jsem na něj dával odkaz, hlásí posun Velikonoc na termín o 1 týden dříve pro roky
1954 (neděle 25.4.->18.4.)
1981 (neděle 26.4.->19.4.)
2049 (neděle 25.4.->18.4.)
2076 (neděle 26.4.->19.4.)
(v letech 1943 a 2038 mu Velikonoční neděle 25.4. nevadí - jedná se o aplikaci toho prvního if: "Je-li u = 25, d = 28, e = 6 a a > 10, pak u = 18, v = 4 a Velikonoční neděle připadá na 18. duben.")
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2012, 21:31    Předmět: Citovat

BTW, protože Excel si ve skutečnosti ukládá datum jako celé číslo (den č. 1 je 1.1.1900, dneska je pro něj den 40958), není nic jednoduššího, než použít Gaussovu metodu
Velikonoční neděle = 22.3.rrrr + d + e [=DATUM(A4;3;22)+X4+Y4]
kde ty hodnoty d, e jsou definovány v tom Vašem jpg anebo tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDpo%C4%8Det_data_Velikonoc
a provést korekci o týden pro ty roky 1954, 1981, 2049, 2076.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2012, 23:03    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Brozicek napsal(a):
...Vyšlo mi, že datum velikonoc je větší než 25.4. jen v roce 1981 a 2076. Tak jsem zachránil situaci tím, že v těch dvou rocích odečtu těch 7 dní...

Tím bych si nebyl tak jist. Algoritmus na Wiki, co jsem na něj dával odkaz, hlásí posun Velikonoc na termín o 1 týden dříve pro roky
1954 (neděle 25.4.->18.4.)
1981 (neděle 26.4.->19.4.)
2049 (neděle 25.4.->18.4.)
2076 (neděle 26.4.->19.4.)
(v letech 1943 a 2038 mu Velikonoční neděle 25.4. nevadí - jedná se o aplikaci toho prvního if: "Je-li u = 25, d = 28, e = 6 a a > 10, pak u = 18, v = 4 a Velikonoční neděle připadá na 18. duben.")

Nevím v čem je mezi algoritmy rozpor. V mém algoritmu JPG je jasně napsáno, že pokud, cituji "připadne datum velikonoc později než na 25. dubna....".
Podle toho by se pak velikonoce dne 25.4.1954 a 25.4.2049 o týden dopředu neposouvaly, protože "později" znamená, že datum 25.4 je ještě platné datum pro velikonoce.
Na tu Gausovu metodu se musím podívat co je to zač. Školu jsem končil už v roce 1969 a už si dávno nepamatuji o co jde. Pokud se moje dlouhé vzorce dají takto jednoduše nahradit, pak celá debata zde měla význam a sám rád tu Gausovu metodu budu ve vzorcích u sebe také aplikovat (i v tom kalendáři, kde je délka mých vzorců na hranici povolené délky).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2012, 23:44    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
...Nevím v čem je mezi algoritmy rozpor. V mém algoritmu JPG je jasně napsáno, že pokud, cituji "připadne datum velikonoc později než na 25. dubna....".

V tom JPG algoritmu je ta podmínka dost neprecizně formulovaná, stejně jako to "provedeme oba výpočty a vybereme ten, který vyhovuje" nebudí obzvláštní důvěru, jako by to psal novinář.

Oproti tomu ten algoritmus popsaný ve Wiki je výrazně precizněji formulován (dá se mu vytknout jen to, že test "Je-li u = 25, d = 28, e = 6 a a > 10" je zbytečně složitý, protože je-li u=25 a d=28, pak je nutně e=6 a tedy není třeba testovat e).
Tu podmínku "Je-li u = 25, d = 28, e = 6 a a > 10" si těžko vycucali z prstu, a přitom právě tou se oba algoritmy liší; právě ona ošetřuje ty dva posuny z neděle 25.4. na 18.4. v letech 1954 a 2049, a ty dva neposuny v letech 1943 a 2038 (kdy je také datum pondělka >25). A co jsem tak pátral po netu, tak v r. 1954 byly Velikonoce zdá se opravdu 18.4. V pondělí 19.4.1954 nevyšlo Rudé právo, zatímco v pondělí 26.4. ano.
Jak to bude doopravdy v r. 2049 těžko říct - třeba se řeckokatolická a římskokatolická církev dohodnou a budou úplně jindy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po únor 20 2012, 0:12    Předmět: Citovat

Podle této wiki stránky Computus měl Gauss se svým algoritmem drobné problémy a omezil jeho platnost na 18. a 19. století. Potom tam následuje algoritmus anonymního tvůrce z r. 1876, který snad přetrvává i do dnešních časů. Ten nemá žádná větvení a rozhodování, což se mi líbí. Podle něj jsem udělal ten graf puntíků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po únor 20 2012, 0:48    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
l Gauss ...omezil jeho platnost na 18. a 19. století...

Problém působí roky 1900 a 2100, které nejsou přestupné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po únor 20 2012, 8:11    Předmět: Citovat

Malá dává, větší bere. Na této stránce
http://kalendar.beda.cz/velikonoce.php
jsou data velikonoční neděle v 1954 a 2049 uváděna také s posunem o 1 týden, takže wikipedie a Tomasjedno vítězí. U sebe si vzorečky zkoriguji i pro tyto dva roky, abych svým potomkům "nezanechal v PC blud" Very Happy.
Tím můžeme diskusi uzavřít. Já se už zcela určitě nepřesvědčím, jak to v roce 2049 bude ve skutečnosti. Mladším přeji, aby se svět do té doby nezřítil díky neschopným vládám do záhuby, nebo aby nepřišel ten konec světa.
Dík za debatu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po únor 20 2012, 10:11    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):

EXCEL má snad pro výpočet data velikonoc proti Visual Basic nebo Qbasic v tom, že se dají vzorečky dát do nějaké EXCELovské aplikace bez znalosti toho jak tam dostat prográmky v "basicu".

Předpokládám že tam vypadlo slovo "výhodu"? Wink
Já vím, že je Qbasic nemoderní, ale nemůžu se nezastavit u porovnání velikostí aplikací a nároků, jen excel entní viewer má po nainstalování 80 mega a protože je to jen prohlížeč, nedovoluje měnit údaje v buňkách. Pro ten triviální výpočet je potřeba nainstalovat si "offis" což odhaduju na plné CD a dnes minimálně W XP.
Zatímco ten QB má 300 kB a běží i na 286 bootované z diskety, program zkompilovaný do standalone .exe ve verzi bez potřeby knihoven má 30 kB.
Čili na to, aby člověk naťukal 4 číslice a obdržel 2 číslice a osmiznakový řetězec, se sw nároky upgradovaly asi tak 500x.
Funguje to i v AVR, necelých 1200 bajtů, tedy zadávání i zobrazování pomocí terminálu na UART, když už by teda někdo měl tu úchylnou potřebu mít výpočet velikonoc v jednočipu. Bascom nedovoluje víc než tři parametry ve výrazu, takže rozepisování je trochu nepřehledné.
kód:
 $regfile = "ATtiny2313.dat"
                   $crystal = 20000000
                   $baud = 19200
                   Config Com1 = Dummy , Synchrone = 0 , Parity = None , Stopbits = 1 , Databits = 8 , Clockpol = 0
                   Dim Rok As Integer
                   Dim Den As Integer
                   Dim X As Integer
                   Dim Y As Integer
                   Print Chr(12)
                   Input "rok:" , Rok
                   X = Rok Mod 19
                   Den = 19 * X : Den = Den + 24
                   Den = Den Mod 30
                   X = Rok Mod 4 : Y = Rok Mod 7
                   X = X * 2 : Y = Y * 4
                   X = X + 5 : X = X + Y
                   Y = 6 * Den : X = X + Y
                   Y = X Mod 7 : X = 22 + Den
                   Den = X + Y


                   If Den < 57 Then Goto Brezen
                   Den = Den - 7


                   Brezen:
                   If Den > 31 Then Goto Duben
                   Print Den ; "/03"
                   End
                   Duben:
                   Den = Den - 31
                   Print Den ; "/04"
                   End



m328PBdef.rar
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  m328PBdef.rar
 Velikost:  16.24 kB
 Staženo:  20 krát



Naposledy upravil Crifodo dne út březen 28 2023, 5:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po únor 20 2012, 15:17    Předmět: Citovat

Beztak je to jen blud a tmářství.
O tom, kdy na mě přijde jaro, přeci nerozhoduje něco tak bezvýznamného, jako jestli je noc kratší než den a měsíční svit vydrží až do rána a v ponědlí se nejde do práce.
Snad měli větší reprodukční výnosy, když do toho ti mladí praštili najednou, ovšem z hlediska nízké dětské úmrtnosti je pro početí vhodnější Srpen, po žních.

Chápete někdo, proč se dožínky jmenují októbrfest, když říjen je o dva měsíce později???

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
popopepe



Založen: Oct 26, 2005
Příspěvky: 548

PříspěvekZaslal: po únor 20 2012, 16:03    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):

Chápete někdo, proč se dožínky jmenují októbrfest, když říjen je o dva měsíce později???

Země, kde zítra již znamená včera?? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po únor 20 2012, 22:16    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
...Chápete někdo, proč se dožínky jmenují októbrfest, když říjen je o dva měsíce později???

Oktoberfest 2011: So 17.9.- 3.10.2011
Oktoberfest 2012: So 22.9.- 7.10.2012
http://www.oktoberfest.de
Ještě nějaký dotaz? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út únor 21 2012, 9:48    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
...
Ještě nějaký dotaz? Very Happy

Ne dotaz, ale oznámení. Všechny zde uvedené vzorce a soubory jsem upravil tak, aby obsahovaly korekci pro roky 1954, 1981, 2049 a 2076. Tím jsem si zajistil, že zde nešířím "tmářství a bludy" Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund