Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Způsob a nastavení termostatu u chladniček
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 17:13    Předmět: Citovat

No ty fotky uznávám že nejsou zrovna super ale vycházel jsem z toho že budeš aspon jako odborník vědět o jaký termostat se jedná myslím že jich zas tolik druhů není,nevím a mysle jsem navíc že podle toho že tam ten červík není v té osce tak ti to více řekne ,no co se dá dělat budu se tedy muset poohlédnout nejspíše po nějaké chladničce nové poněvadž se mě nechce třebas uplně zbytečně měnit termostat který zas až tak levný také není stál mě posledně něco přes 500,- i když vestavné chladničky také zrovna levné nejsou bude to asi jediné možné řešení a vycházím z toho že už kompresor v případě že termostaty oba co tam byli jeli ok nebyl v pořádku protože chladnička skutečně od novoty nikdy moc nechladila,ale ted už budu obezřetnější a dám si na to pozor,děkuji za připomínky a podněty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3502
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 17:22    Předmět: Citovat

Našel si tam někde (mosazný) šroubek zakápnutý barvou? Tak s ním zkus někam otočit a uvidíš. Ale uvědom si, že efekt se projeví až za hodně dlouho (několik hodin). Přeji hodně štěstí a pevné nervy.
_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 17:59    Předmět: Citovat

No samozřejmě jsou tam celkem jak už jsem říkal 3 mosazné červíky z toho dva vedle sebe na jedné straně obrazku 1 to je přece vidět a jeden na obr.3 ten je jakoby utopený v otvoru ale asi takto, přece se to dá přesně zjistit podle označení termostatu jako takového a bez shlédnutí obrázku zjistit o jaký typ termostatu se jedná a kde a jak jsou štelovací mos. šroubky umístěné je tam popis A13 0212 A061 .
-Proto jsem rozhodnutý v případě nové koupě chladničky pořídit si s termostatem pro dva okruhy 1 pro chladničku a 1 pro mražák jinak to nevidím se dvěma kompresory by asi také nebyla marná ale má to pochopitelně pak větší spotřebu ale když jsem převážně v létě na chalupě tak bych chladák nepoužíval proto by se provoz naopak zlevnil.jak jsem si na netu všiml dělá to pouze Gorenje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st únor 15 2012, 21:14    Předmět: Citovat

Garantujem vám, že ten termostat sa dá iba rozštelovať.
Nový stojí 5..10EU. Červíkmi sa rozhasí hysterézia.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 6:54    Předmět: Citovat

OK děkuji za fundovanou odpověd která je pro mě směrodatná,kdybych obdržel toto vyjádření hned u počátku mého vlákna nebylo třeba nic řešit a rozebírat,z toho všeho tedy vyplývá že byla chladnička od počátku vadná jelikož nikdy nechladila jak měla což jsem si uvědomoval až postupem času když jsem zjistil že se mě dost často kazí uzeniny apod.a dával to za vinu výrobcům dnes již vím že to bylo trochu jinak,no hlavně že ta vestavná chladnička stála už tehdy kolem 18 litrů italský výrobce IGNIS který už myslím neexistuje a ani se ted nedivím.Myslím že po této zkušenosti jsou vestavné teploměry doslova potřebné a dnes by to mělo být již téměř standartem,poněvadž člověk nepozná čuchem ani rukou jaká že to teplota v chladničce jea oponoval bych s kolegou co mě za měření teploměrem vyčinil poněvadž jak jinak bych to zjistil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 8:59    Předmět: Citovat

termostat je ATEA je do chladničky odtávací a měl by vychladit na 3°C.Teď jsem to řešil 3 dny nakonec jsem termostat tak rozšteloval že jsem dal nový a lednice chladí jak má.Objednal jsem si tři stejné termostaty které zase nevypínaly v mrazáku bylo -32 a v lednici -10,a byly to termostaty do ledničky asi špatná várka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 9:34    Předmět: Citovat

hm no jak je tedy i z praxe odborníka patrné visí ta teplota skutečně více od samotného termostatu a jeho nastavení které již z výroby jak to zde někdo uvedl mají být správně nastaveny což se ukazuje nakonec jako zcestné a nemůže za to pak pochopitelně ani servisní technik což je dost špatné a já mám asi smůlu právě na ty špatně nastavené jinak to nevidím.Jak se ale pravdy dopátrat zda je to skutečně můj případ asi jedině koupit nový termostat mi navrhnete a co když ani ten není a nebude sdobře nastavený to pak můžu kupovat termostaty do nekonečna a nikdy se nedopracuju k nějakému solidnímu výsledku a asi je to docela alchymie,přítelkyně si totiž před lety nechala vyměnit za nový kompresor u dvoumotorové chladničky gorenje a sice u chladničky ne mrazáku,jenže od počátku ji to zase naopak tak moc chladí že i na nejmenším stupni to spíše mrazí tak ji mám nakonec na chatě do záložny ale nejhorší na tom je to že po dotazu místních techniků mě každý řekne něco jiného ,asi málo nebo moc kapaliny,apod. ale žádná zmínka o termostatu no je to jak vidím asi sázka do loterie anedostatek o kterém ani neví spousta dalších uživatelů chladniček každý druhý si totiž myslí že je to ok a přitom není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 9:37    Předmět: Citovat

Jestli se ti chce bastlit a trochu laborovat s umístěním čidla, postav si termostat který jsme tu probírali když jsem něco podobného řešil já. Bude to přesné a jako bonus máš teploměr a budeš vědět kolik v lednici máš.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 10:23    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
hm no jak je tedy i z praxe odborníka patrné visí ta teplota skutečně více od samotného termostatu a jeho nastavení které již z výroby jak to zde někdo uvedl mají být správně nastaveny což se ukazuje nakonec jako zcestné atd atd atd.


Četl jsi vůbec, co jsme ti tu psali? Že tahle závada nejspíš vůbec není způsobena termostatem, ale něčím jiným? Nejspíš ne, protože pořád dokola meleš o špatně nastaveném termostatu. Čili ještě jednou - termostaty jsou nastavené z výroby a fungují na první zapojení, nicméně se občas stane (jako i u jiných nových dílů), že zkrátka nefungují. Jenomže k úspěšnému provedení opravy je potřeba hlavně správná diagnostika problému a ne měnění dílů bez jakékoli logiky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 10:53    Předmět: Citovat

Prihodím jeden aktuálny poznatok.
Už chvíľu ma vytáča kombi-chladnička. Dlhšiu dobu ide takmer 100% času.
Keď vypla, myslel som, že odmrazuje aspoň zčasu na čas.
Pár dní som pozoroval nejaké časté odmrazovanie.
Zistil som že to termostat má odrazu(alebo postupne) super hysteréziu.

Rozhodil som modul okolo termostatu, prepojil nastálo a prívod som zapojil cez denné hodiny v pomere 45minON:15minOFF.

Chladnička po 12 hodinách ide oveľa lepšie (2-3°C, v mrazáku -22-23°C).
Odskúšal som 15minON:15minOFF počas 6 hodin 3-4°C/-21°C
Teraz testujem 15minON:30minOFF.

Neviem to presne vyhodnotiť, ale zjavne sa účinnosť chladenia podstatne zlepšila.

Termostat by som vymenil, iba že neviem ako sa ťahá von a ako sa dá opäť vložiť. Výparník, kde sa má koniec kapiláry prichytiť, je niekde za plastovou stenou. Predpolkadám, že má trubkové vedenie,...ale presne to neviem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1426
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 11:42    Předmět: Citovat

mal som podobnny problem chladnicka chladila malo, vypinalo vdetko ako ma, len teplota bola vyssia, stacila vymena termostatu.

Ten termostat staci vytiahnut aj stou kapilarou, a novy rovnako tam len zasunut
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 11:58    Předmět: Citovat

procesor
Jsem zvědav, jak ti to časové spínání bude fungovat v praxi. Přes den, kdy se do ledničky chodí to bude asi jiné než hned po ránu, když jí v noci nikdo neotevíral. Tedy jestli někdo z rodiny nemá ledničkovou náměsíčnost. Laughing
Ale s názorem, že termostat u lednice nebo mrazáku se dá jen rozštelovat naprosto souhlasím. Vlastní zkušenost je nenahraditelná. Embarassed

salora napsal(a):
...se dvěma kompresory by asi také nebyla marná ale má to pochopitelně pak větší spotřebu...

Proč myslíš, že dva kompresory mají větší spotřebu než jeden?

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1935

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 12:27    Předmět: Citovat

Já bych zkusil to co tady bylo popsáno,vyřadit termostat zapnout natvrdo bez něj a vidělo by se zda je to termostatem,měl by jsi z ledničky mrazák,nebo uteklo chladivo a nebo je kompresor špatný,pak ti žádný nový termostat nepomůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 13:51    Předmět: Citovat

oj no to se tu teda pěkně rozjelo jak koukám,tak zkusím postupně reagovat,
na Philip_Fry jednoznačně jasno budu mít nejspíš tou vylučovací metodou jak doporučuje /doktor365/takže ani má ani tvá doměnka nemusí být objektivní a podložená jsou to spíše možnosti po přečtení rozporuplných informací a poznatků jednoznačně, protože já si myslím když ta chladnička chladila málo už od novoty a po výměně termostatu v průběhu cca 4let technikem rovněž tak vyznívá otázka čím to je a co to ještě může způsobovat.Dobrá z rad zde zmíněných se tedy do štelování termostatu pouštět nebudu jen to ještě zkusím vykrátit a zapnout na tvrdo a pokud bude chladit hodně tak co pak ?Už z příspěvků tohoto vlákna je patrné že těch problémů spojených s nesprávným chlazením je tu víc jak dost a jak uvádí Philip-Fry že bez správné diagnostiky problému je každá rada marná s tím naprosto souhlasím ,otázkou ale je jak by to dělal např. technik který mě doma navštíví ,to aby si vzal dovolenou a u mě přespával protože to je na delší dlouhé lokty na to žádný servisák mít čas nebude leda že bych mu ji zavezl na 14 dnů do opravny a já si kvůli tomu rozbombardoval kuchyn a byl bez ní, to by mě stará dala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: čt únor 16 2012, 14:59    Předmět: Citovat

Ono je to celkem jednoduché, sám píšeš, že ta lednice nefungovala pořádně ani po výměně termostatu technikem (alespoň já to tak chápu), takže je pravděpodobné, že problém bude jinde. Už na první stránce jsem Ti doporučoval, abys zkusil lednici zapnout "natvrdo" a podle toho uvidíš.

Pak je druhá varianta, že ta předchozí závada byla způsobena vadným termostatem a měl jsi velkou smůlu, že nový termostat je od počátku vadný. I to se stává a opět to zjistíš zapojením natvrdo.

Jen tak na okraj - co o tom říká návod? V lednicích jsou zóny odstupňované podle toho, jaká v nich je teplota, možná by bylo dobré do toho kouknout a podle toho odvodit další věci - otázkou například je, v jakém místě jsi teplotu měřil.

A ještě k tomu, jak technik pozná závadu - dá se předpokládat, že bude mít dostatečné vybavení a znalosti k tomu, aby dokázal udělat kvalitní diagnostiku na místě, takže se nemusíš bát, přespávat u vás určitě nebude Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund