Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Seřízení gramofonu TESLA HC16
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stybba



Založen: Feb 04, 2011
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: so únor 11 2012, 22:43    Předmět: Seřízení gramofonu TESLA HC16 Citovat

Dobrý den, zdravím Vás a prosím o radu.
Dostalo se mi do ruky gramoradio Tesla 1039A dominant, je v něm gramošasi HC16, raménko osazeno přenoskou RFT CS29. Přístroj jsem uvedl do obecně funkčního stavu, ale ještě bych potřeboval nějak seřídit gramofon samotný, přítlak hrotu nebo nevím co nebo jak. Pokusím se co možná přesně popsat chování gramofonu:

- Po zapnutí gramofonu, roztočení talíře, klesá raménko. Jehla se dotkne desky, ale nedrží v drážce záznamu jakoby. Při rotaci desky se vždy v některém místě její rotace přeskočí (vynechá) raménko (jehla) několik drážek a přesune se na nějakou další blíž ke středu, při další otáčce opět atd. Reprodukovaný zvuk skladby tomu odpovídá s tím, že ani ta část skladby, kdy zrovna jehla během otáčky desky nepřeskakuje, není reprodukována čistě, ale s akustickými poruchami (chrčení, chrastění, slabě atd.).
- Někdy naopak jehla drží v jedné - stále stejné kruhové části stopy. Jakoby deska neměla stopu spirálovou, ale kruhovou(!)

Nikdy jsem se gramofony nezabýval, zkoušel jsem googlit a hledat v diskuzích nějaké tipy nebo informace, které by mi mohly pomoci, ale bez úspěchu. Budu rád za každou užitečnou radu. Díky:o)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: so únor 11 2012, 22:50    Předmět: Citovat

Vyčistit, promazat. Antiskating tam asi není, ne? Ani nastavení přenosky...

Opraveno: antiskating není pojmenován podle toho, že by to bez něj hrálo, jako když řádí scatman...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 8:01    Předmět: Citovat

Zkontroluj, jestli po dosednutí přenosky na desku pokračuje zvedáček v poklesu - měla by mezi ním a trubkou zbýt aspoň půl milimetru vůle v kterémkoli místě desky (raději ale víc).

Doporučená svislá síla na hrot CS24/CS29 je 30-40mN (3-4g).

Antiskating nepotřebuje, při této tuhosti přenosky ho není třeba řešit.

Jestli tyto dvě věci jsou v pořádku a přenoska bude dál přeskakovat, nezbude ti, než si sehnat novou chvějku nebo celou přenosku, protože máš uražený hrot.



Zvedacek_HC15-16.jpg
 Komentář:
tak nějak má vypadat mezera mezi zvedáčkem a trubkou při přehrávání

Stáhnout
 Soubor:  Zvedacek_HC15-16.jpg
 Velikost:  99.2 kB
 Staženo:  257 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 9:58    Předmět: Citovat

Popsané závady fakt vypadají na opotřebený (ulomený) hrot přenosky, nepokračovat, ničí se i deska. Jenom výměna. HC 16 dovolí montáž magnetodynamické (1/2´´) výběr náhrad je široký (vyžaduje však korekční předzesilovač). Svislá síla na hrot pak 15-20 mN (1.5-2g). Původně byla použita piezoelektrická Tesla VK4302 a ta by měla být k sehnání.
http://www.tsnova.cz/nahradni-dily-a-prislusenstvi/gramofonove-vlozky-jehly/&depmode=0&producer=30/

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stybba



Založen: Feb 04, 2011
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 10:58    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Zkontroluj, jestli po dosednutí přenosky na desku pokračuje zvedáček v poklesu....
Doporučená svislá síla na hrot CS24/CS29 je 30-40mN (3-4g).
...nezbude ti, než si sehnat novou chvějku nebo celou přenosku, protože máš uražený hrot.

Zvedáček je ok, svislou sílu jsem neseřizoval, zatím předpokládám, že je nastavena správně od výrobce. Ale hrot... Pod lupou vypadal ostře, pěkně, ale skutečně se mi podařilo doma najít nepoužitou jehlu (Tesla, safír). Má sice trochu jiné rozměry (délka jehly i kostička chvějky), ale podařilo se mi ji do přenosky RFT CS29 dostat a vše je ok, gramo hraje a celkem pěkně. Možná si ale přesto koupím novou přenosku...
konosuke napsal(a):
Popsané závady fakt vypadají na opotřebený (ulomený) hrot přenosky, nepokračovat, ničí se i deska...

Děkuju Vám moc za odpověď, je to tak prosté, že mi je divný, že mne to nenapadlo samotnýho:o)

Citace pokráceny. Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 18:49    Předmět: Citovat

Konosuke: HC 16, použitá v Dominantu, má jinou hlavičku (Shell), stejnou jako chassis HC04. ta se nedá z raménka vyndat ani vyměnit a pasuje do ní jen CS29.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 19:23    Předmět: Citovat

Nenapadla mně varianta vadné jehly, přeci jen sado maso... a píšu raději lidově. Very Happy /0,8 mám/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dorota



Založen: Sep 12, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: po leden 14 2019, 11:47    Předmět: Citovat

Dobrý den. Zkusím oživit toto staré vlákno- za vyhrabávání mrtvol se omlouvám. Dostal se mi do rukou gramofon NZC160 s šasi HC16. gramofon byl bohužel napaden kutilem, nicméně se mi vše podařilo zprovoznit až na ruční ovládání zvedáčku raménka a nastavení koncového vypínání, ale s tím si poradím. Jde mi o ten ruční mechanický zvedáček. Předpokládám, že jeho funkce má být taková, že v průběhu přehrávání mi umožní zvednout raménko nad desku, posunout jím na požadované místo a opět spustit, to vše bez vypnutí gramofonu. Při rozborce jsem zjistil, že konec páky zvedáčku, tvořený plochým perem s výřezem tvaru U je zasunut někam cca doprostřed pružiny zvedáčku, což je předpokládám špatně. Toto jde samozřejmě s troškou nervů opravit. Není mi však jasné, co bu mělo zvedáček při spuštěném gramofonu vytlačit nahoru. Plochá pružina na kulise je v tom případě samozřejmě mimo záběr, páka zvedáčku stlačí pouze jeho pružinu, ale na samotný zvedáček netlačí nic. Neměl by někdo fotku správně sestaveného zvedáčku, abych zjistil, jestli tam něco nechybí? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2409

PříspěvekZaslal: po leden 14 2019, 13:47    Předmět: Citovat

Nějak tomu nerozumím. "konec páky zvedáčku, tvořený plochým perem s výřezem tvaru U " vidím u přepínání rychlostí (vlevo). Zvedáček ovládá kulisa z plechu (vpravo nahoře) ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 14 2019, 13:55    Předmět: Citovat

V manuálu je to poněkud nepřehledně nakreslené, ale zvedáček funguje na jednoduchém principu: vinutá pružina a gravitace ho stlačuje dolů.
Tedy je tam ploché pero, které sklápěné páčkou obstará pohyb opačným směrem.
Pardon - to ploché pero je šikmo ohnuté a posouvá se pod spodním dorazem zvedáčku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dorota



Založen: Sep 12, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: po leden 14 2019, 14:56    Předmět: Citovat

Díky za reakce.

To Pepik9: Ano, sestava ručního ovládání zvedáčku je pod přepínáním rychlostí. Ovládací páčka je zašroubována v excentru, který působí na páku zvedáčku. Ta plechová kulisa s nanýtovaným pásovým perem ovládá zvedáček také- po zapnutí (je spojená ses zapínacím knoflíkem) se celá posune nahou (beru podle té fotky), čímž pod zvedáčkem zůstane pouze ohnutá část pružiny, přestane na něj tlačit a vinutá pružina jej stlačí dolů. Toto funguje bezchybně.

To Hill: Ano, právě že z rozkresu v manuálu je to velmi nepřehledné. Jde mi v podstatě o to, jakým způsobem je plochá pružila páky zvedáčku spojena se zvedáčkem samotným, aby jej mohla tlačit nahoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po leden 14 2019, 19:19    Předmět: Citovat

To pero s výřezem by mělo být opřené o čep prohnaný napříč pístkem zvedáčku nebo na osazení pístku, asi jsem to nikdy nemusel řešit, nebo to už nepamatuju a nemám kde se podívat, natož vyfotit to..
Ale našel jsem o něco čitelnější výkres a pokusil se ho trochu zpřehlednit.
Podle mě to pero s výřezem, co drží na volně kyvném vahadle (na výkrese jsem ho pojmenoval jako páku s perem "U").
Mrkni na to a už bys měl mít jasno.



HC16_zvedacek.png
 Komentář:
 Velikost:  75.37 kB
 Zobrazeno:  159 krát

HC16_zvedacek.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dorota



Založen: Sep 12, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: po leden 14 2019, 20:17    Předmět: Citovat

Díky moc. Zítra mrknu, jestli v pístku není díra pro chybějící čep. To by vše vysvětlovalo. Pokud by "U" páka zabírala přímo za osazení pístku, byl by zdvih zvedáčku nedostatečný- nedokázal by zvednout raménko z drážek desky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po leden 14 2019, 21:18    Předmět: Citovat

Hillem zmiňovaný doraz by měl být nacvaknutý v osazení pístku, aspoň ve starších šáskách to tak je. V servisním návodu odpovídá číslu 14 na obrázku 4. V mém NZC 150 chybí a zvedáček po vypnutí vyjede až nad vidličku. Když je sklopený kryt, hlavička přenosky do něj zespodu narazí. Buď na něj zapomněli při montáži, nebo časem upadl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dorota



Založen: Sep 12, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: út leden 15 2019, 8:19    Předmět: Citovat

Obrázek je za tisíc slov, přikládám tedy dva- jedem původní stav s nasazenou pružinou, druhý po demontáži pružiny. Pojistný kroužek, který zabraňuje nadměrnému vysunutí zvedáčku tam samozřejmě je, ale až nad osazením. Po díře pro čep bohužel ani památky.
Za kvalitu fotek se omlouvám, můj tel. fotí fakt hrozně, ale vidět je vše podstatné.

Obrázky zde:
Původní stav


Demontovaná pružina
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund