Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Orava Color 458, nejde vypnout ovladačem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mcdonell



Založen: Nov 19, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: so únor 11 2012, 18:17    Předmět: Orava Color 458, nejde vypnout ovladačem Citovat

Nedávno jsem rozchodil výše uvedený TV, ale zůstala zde drobnost, která mi vadí. Dálkovým ovladačem nejde TV vypnout, pouze se vypne zvuk (bez přeškrtnutého repráčku), problikne krátce do tmavé obrazovky a normálně funguje dále.Vypnu-li síťový vypinač a znovu zapnu, zvuk jde opět nahlas a ostatní ovládací signály fungují také normálně.Mám podezření na přijímač DO, ale mate mne, že ostatní ovládací signály fungují normálně. Dokázal by někdo poradit? Schema již mám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so únor 11 2012, 18:26    Předmět: Citovat

Mohlo by to dělat nedostatečně vyhlazené napětí pro procesor,zkontroluj kondíky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so únor 11 2012, 19:09    Předmět: Citovat

Když ovšem pouze otevřeš nové vlákno (vzneseš dotaz) a pak už "zdechl pes" (nedozvíme se ani jak jsi pokročil, zda jsi to vůbec opravil, ...) jako např. tady (u podobného tvp Color 469), tak co by jsi chtěl? Cry

Jenom ti napovím, že vypínání do ST-BY se provádí pomocí NL102-LM317T Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: so únor 11 2012, 21:39    Předmět: Citovat

Stava se mi to taky. Pomuze TV zapnout a vypnout hlavnim vypinacem. Vypinac ma pomocny kontakt a ten asi obcas zustane viset. Zkus se na to zamerit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mcdonell



Založen: Nov 19, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 13:47    Předmět: Citovat

Vyhodnotil jsem všechny rady a provedl nasledující kroky:
1)Kontrola síťového vypinače (pomocný kontakt), když jsou sepnuty hlavní kontakty, je také sepnutý.
2)Vyjmutím R 124 4M7, napájí přes R228 8M2 bázi VT 207 vše funguje na dálkový ovladač, včetně funkce vypnutí.
3)Vypnutím síťového vypinače a jeho opětovným zapnutím naskočí TV do stand by, svítí červená kontrolka. Zmáčknutím jakéhokoliv kanálu na dálkovém ovladači se TV rozběhne, rozsvítí se zelená kontrolka.

Prosím o vysvětlění funkce tranzistoru VT 207, po odpojení R 124 není buzen a vše funguje normálně, dle schema se domnívám, že za normálních napěťových podmínek na C108(elektrolyt za hlavním usměrňovačem 220V) tento obvod má za funkci vypnout TV při zvýšení napětí na C108. Zabýval jsem se i časovou konstantou R124 spolu s C214, ale to asi nebude ono. Jinak mě nic dalšího k funkci tohoto tranzistoru nenapadá. Díky dopředu za další rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bardot13



Založen: Jul 01, 2007
Příspěvky: 153

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 16:06    Předmět: Citovat

Pomocný kontakt je sepnut jen mžikově .Jinak je rozepnutý.
Bardot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mcdonell



Založen: Nov 19, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 17:39    Předmět: Citovat

Uvedený síťový vypinač jsem našel na KTS AME a je s mžikovým pomocným kontaktem V tomto případě je vadný, je-li pomocný kontakt sepnutý se síťovými kontakty trvale. K obvodu s tranzistorem VT207 jsem se dočetl, že pri zapnutí televizoru síťovým vypinačem má generovat změnu napětí na vstupu std by, aby se televizor zapnul na 1. kanále. Pochopil jsem funkci obvodu správně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 17:48    Předmět: Citovat

Ad 1)
Znáš princip a f-ci µ-kontaktu (pomocného kontaktu)?
Má za úkol, po zapnutí tvp síť. vypínačem, přednostně nastavit předvolbu č. 1!
Spíná pouze mžikově - tj. bude sepnutý pouze při úplném zatlačení hmatníku síť. vyp. (nadoraz!) - po malém vrácení (a zaaretování vyp. v sepnutém stavu) už musí být rozepnutý Exclamation
Píšeš, že jej máš sepnutý zároveň s hl. kontakty - to je špatně!
Tím pádem máš VT207 (dává povel k sepnutí telky do ON) také sepnutý trvale - a i když se snažíš tvp vypnout z DO do ST-BY, sepnutý VT207 ti to nedovolí!
Ostatní obvody ale reagují - např. se ti zamutuje zvuk (na chvilku) i obraz, ...

Ad 2)
Mám 2 sch. ke Color 445, ale ani v jednom není R124-4M7 v obvodu báze VT207 zakreslený - kromě toho, že všechny souč. začínající x1xx (R1xx, C1xx, ...) jsou součástí zdroje - nikoliv tohoto obvodu (tady je vše x2xx) Exclamation
Ale pokud ho tam máš, budiž.
Když jsi ho odpojil (odpojil bázi VT207!), bude tento trand trvale(!!!) odpojený - tj. nesepneš ho žádným µ-kontaktem a tím pádem nesepneš ani celou telku (tím síťákem!) do ON-provozu.
Tvp se zapne pouze do ST-BY (ale z DO půjde ovládat normálně - půjde zapnout, ..., klidně se i vypne do ST-BY) Exclamation
Ten VT207 dělá vlastně totéž, co pin 41 (STBY) µC DM201 - "stahuje" jeho kolektor na úroveň "L" => přes VT208 a NL102 zapíná telku!
NL102-LM317T: ST-BY (pohotovostní stav) = 1,3V; ON (běží) = 12V Exclamation

Ad 3)
Vysvětlení (proč tomu tak je) máš vlastně v obou bodech výše Wink

A tvé úvahy okolo C108 nejsou správné - zase se to dá pochopit z výše napsaného Wink


EDIT:
Z výše napsaného je tedy princip jasný.
Pokud by ti nevadilo, že se ti telka nezapne rovnou (po stlačení síťáku!), ale budeš ji muset ještě (navíc) zapnout povelem z DO (takto ale funguje řada jiných tvp!) - tak klidně ty 2 piny (µ-kontaktu) síťáku na DPS odsaj a nemusíš ho ani vyměňovat (kupovat nový!) Shocked Rolling Eyes
Něco jiného je, když "odejdou" silové kontakty - tam je výměna nutná!

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mcdonell



Založen: Nov 19, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 18:36    Předmět: Citovat

Díky Honzovi za vyčerpávající odpověď, R 124 je samozřejmě součástí zdroje a napájí přes mžikový kontakt přes R 228 bázi VT 207. Mezi tím jsem televizor zadekloval a R 124 jsem zpět neosazoval, kvůli vadě mžikového spinače, který kopíruje funkci silových kontaktů, což je špatně. Také jsem si vzpomněl, že mi kdysi procházel rukama přenosný Grundig ze začátku 90 tých let, který fungoval tak, jak Honza popisuje, při zapnutí síťovým vypinačem přešel televozor do std by a musel se zapnout DO stisknutím nějakého kanálu. Ještě jednou díky všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8804
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 18:44    Předmět: Citovat

Aha - už ho vidím (R124) - já se předtím díval "až za" µ-kontakt Embarassed

kokun napsal(a):
...
NL102-LM317T: ST-BY (pohotovostní stav) = 1,3V; ON (běží) = 12V Exclamation
...

Tady jsem ti zapomněl napsat, že se jedná o výstupní pin 2 - ale to jsi zřejmě pochopil .. Wink

mcdonell napsal(a):
... Také jsem si vzpomněl, že mi kdysi procházel rukama přenosný Grundig ze začátku 90 tých let, který fungoval tak, jak Honza popisuje, při zapnutí síťovým vypinačem přešel televozor do std by a musel se zapnout DO stisknutím nějakého kanálu.

Taky jsem míval na stole Grundigy, kterým zůstával "viset" µ-kontakt ...
Tady ale naopak nejde telka vypnout - jak ostatně uvádíš v zadávacím příspěvku Wink

EDIT:
Ale vrátil bych ten R124 nazpět a odsál ty 2 piny ze síťáku - to jen pro případ, že kdyby tu telku někdo opravoval po tobě, tak by se asi divil, proč mu "nenabíhá" i po výměně síťáku za nový.
Ale toto asi nehrozí, když je telka tvoje - já jen, že by to bylo "profesionálnější" Rolling Eyes Laughing

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mcdonell



Založen: Nov 19, 2011
Příspěvky: 20

PříspěvekZaslal: ne únor 12 2012, 19:34    Předmět: Citovat

Souhlasím s Honzou, až budu mít cestu do Hradce, koupím originál vypinač a vyměním ho.Nehodlám podporovat Českou poštu poplatkem za dobírku ve výši 120 Kč + poštovné u součástky za 60Kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund