Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak to je složitý?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PC01



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 290

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2012, 22:34    Předmět: Jak to je složitý? Citovat

ahoj všem, chtěl bych se zeptat: jak složitý to je, kdybych se chtěl naučit spravovat televizory, zesilovače a podobné spotřebiče?
Takový věci jako žehličku nebo vysavač spravit umím, ale na televizor sem si nikdy netroufl, to by bylo asi podstatně složitější, žejo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2012, 22:44    Předmět: Citovat

Ani ne, každý televizor je taková složitější žehlička. Ale bacha na to, ztrojená žehlička, pro každou barvu musí být jedna a pak se to smíchá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2012, 23:33    Předmět: Citovat

Já myslím že to je docela zajímavý dotaz Smile Většina nás je tady alespoň trošku zkušených ale co kdyby se někdo chtěl v pokročilém věku věnovat téhle profesi.Existuje také nějaká rekvalifikace nebo dokonce škola pro seniory v tomhle oboru?
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PC01



Založen: Apr 18, 2011
Příspěvky: 290

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2012, 23:49    Předmět: Citovat

já sem zrovna nemyslel školu, ale spíš jestli se to dá naučit doma metodou pokus-omyl?
Pár vysavačů už sem našel u popelnice a většinu z nich se mi podařilo spravit i když nato školu nemám, zrovnatak třeba ledničku když tam byla spálená cívka v motoru tak sem ji vyměnil za jinou stejnou a lednička zase fungovala Smile
tak by mě zajímalo o kolik složitější by bylo třeba spravovat ty televize?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 0:01    Předmět: Citovat

Metodou pokus omyl se dá naučit všechno ale v tomhle případě by na hromádce označené "omyl" byla pěkná kupa náhradních dílů Confused Zkus najít ve svém okolí někoho kdo se tomu věnuje.
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 0:18    Předmět: Citovat

Myslím, že najprv treba spoznať súčiastky, z ktorých sa taká vec skladá. Spoznať ich tvary, schematické značenie, vlastnosti, popr. konštrukciu. Medzitým sa naučiť základné vzorce na čele s Ohmovým. Ďalej systém TV, blokovú schému, princíp a činnosť. Ďalej obvodové riešenie a potom sa dá opravovať. Práca na niekoľko mesiacov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 0:21    Předmět: Citovat

PC01 napsal(a):
Já sem zrovna nemyslel školu, ale spíš jestli se to dá naučit doma metodou pokus-omyl?
Já žádnou školu nemám (myšleno v oboru elektro Wink ) a všechno jsem se naučil sám, něco i metodou "pokus-omyl", takže to jde.
Ale rozhodně ne tak, že si řekneš "Tak, a teď budu spravovat televize." Laughing
Chce to začít postupně od nejjednodušších konstrukcí a prokousat se tím, je to zkrátka na delší dobu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Philip_Fry



Založen: Sep 01, 2010
Příspěvky: 1538
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 0:36    Předmět: Citovat

Tak kurzy a školení na různé technologie používané ve spotřební elektronice se pořádají vcelku pravidelně, ovšem je nutné počítat s tím, že to není zadarmo...

Jinak naučit se opravovat elektroniku svépomocí samozřejmě jde, ale určitě to nepřijde ze dne na den, je to práce na celý život a pořád se člověk musí učit nové věci. Samozřejmě díky internetu a fórům, jako je toto, je získávání informací mnohem snazší, než dřív - pamatuju si, když jsem před cca 20 lety ještě jako student SPŠE opravoval elektroniku sousedům ze širokého okolí a třeba první televize jsem opravil jen díky teorii nastudované z nějakého modrého amára, ve kterém byly vcelku podrobně popsané jednotlivé obvody TV včetně schémat atd. Samozřejmě to bylo ve velmi obecné rovině (mám takový dojem, že se většina uvedených zapojení vztahovala k řadě C445 a odvozeným typům), ale jako základ to stačilo, pochopit, jak co funguje a pak dál používat vlastní hlavu. Metoda pokus-omyl je celkem k ničemu, protože je to pak spíš o náhodě, jestli vyměním ten správný díl nebo ne, rozhodně naučit se takhle nic moc nedá.

Základem podle mého je mít zájem o elektroniku, znát fungování jednotlivých součástek (zejména z "praktického" hlediska, teorie polovodičových přechodů je v tomto případě vcelku na nic), pochopit funkci obvodových celků, dokázat číst schémata, dokázat analyticky pracovat s věcmi, které naměřím... V dnešní době je dostupná hromada literatury, ze které se dá spousta informací získat a samozřejmě neocenitelná je možnost spolupracovat s někým, kdo se dané věci, tedy servisu, už nějakou dobu věnuje. A samozřejmě začínat na jednodušších věcech, já třeba zpočátku opravoval jen drobnosti typu rádia nebo elektronické hračky. Vůči televizím jsem měl oprávněný respekt a tak první, kterou jsem kdy opravoval, to mi bylo tak 16-17let, byla švagrova přenosná Philipska, na níž jsem strávil dva dny poctivého měření, přemýšlení a porovnávání zjištěných věcí s teoríí z amaára, no a nakonec tam byl vadný KS vertikálu a ochranný odpor v jeho napájení, do dneška si to pamatuju Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vogon



Založen: May 14, 2009
Příspěvky: 1618
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 0:38    Předmět: Citovat

Je zajímavý jak v poslední době furt někdo něco chce: Řídit auto, vydělávat peníze, být děsnej frúd, který ví kde má ručník, programovat a taky umět opravovat televize.
V procesu tohoto chtění se tak nějak vytratil, ne-li byl úmyslně opominut fakt, že tyto takzvaně terminální a děsně kúúlovatý činnosti jsou pouze důsledkem procesu který téměř úplně ale ne zcela naprosto nepodobně souvisí s onou terminální činností: pro řízení auta je potřeba především ROZUMĚT pravidlům provozu, pro vydělávání peněz je naprosto nezbytně nutné ROZUMĚT faktu proč peníze nemají žádnou hodnotu a proč tomu vlastně říkáme peníze, když to peníze nejsou, být děsnej frúd znamená především ROZUMĚT tomu proč došlo v Betekgeuze 5 k děsivému hrungozhroucení a v neposlední řadě pro opravu televize je nutné rozumět především součástkám. To jsou činnosti, které bohužel jednak nelze naučit, a jednak to děsně bolí. Takže se na silnicích pohybují miliony řidičů, kteří jsou přesvědčení jak umí skvěle řídit, media jsou narvaný nejrůznějšíma polo ba i čtvrt britama který jsou přesvědčení jaký jsou skvělý frúdi a jak je každej sasuje, ale kde mají ručník netuší.

Takže. Co na to říct. Je to těžký nebo ne. Já nevím jenže já jsem opravoval televize ještě když se do nich používaly věci jako hopťák, plusák a dejčko, takže co můžu obrazek_cenzura vědět, že jo. Ale pokud bys chtěl vědět jak je těžký naučit se opravit generátor značek pro zobrazení pozice šestilistové pily, tak je to těžký jak sviň, protože ty zas raný germáni neuměj anglicky a já německy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 2:25    Předmět: Citovat

Dvadsať päť rokov som opravoval televízory, prvý, čo som samostatne opravil ako učeň 2. ročníka, bol Lotos u jednej mojej rodiny. Ja som absolvoval učňovskú školu v Trnave - vtedy jedinú na Slovensku v tomto odbore a praxoval som v okresnom servisnom stredisku v mojom bydlisku. Ako sa podarí naučiť remeselnú zručnosť a finty niekomu, kto sa nemá koho opýtať zakaždým, keď je problém, to neviem. Jedno je isté: Opravár sa musí neustále vzdelávať v celej škále vedomostí, dotýkajúcich sa jeho fachu, musí sledovať vývoj materiálov, súčiastok, konštrukcie, a mnoho iného, dnes mu už nepostačia znalosti z analógovej techniky. Kto chce televízory úspešne opravovať, tak musí televízory poznať, musí ich jesť, musí s nimi oddychovať a musí s nimi aj spávať. Chce to veľa času a rodina tým trpí. Manželka žiarli. Deti si myslia o otcovi, že je blázon, naložený furt v tej debne, čo v tom len môže vidieť. A ešte má v tom svojom kúte strašný neporiadok, rodina sa za neho hanbí.
Napriek spomínanému je to veľmi povznášajúci pocit, keď si človek poradí s každou chybou TV, ktorý sa mu dostane do rúk. To treba skúsiť!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2569

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 6:29    Předmět: Citovat

Nebylo by od věci, kdybyste začal knihami tohodle pána:
http://www.zbozi.cz/?typ=nabidky&q=v%C3%ADt+televizn%C3%AD+technika
Osvědčení z příslušného paragrafu dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. by taky nebylo k zahození.
Ale myslím, že v nových televizorech pokud se nejedná o přežvejkanou šňůru nebo dálkové ovládáni které někdo polil becherovkou si asi už moc neškrtnete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 6:43    Předmět: Citovat

Ja by som potreboval nieco podobne ohladom LCD a plazmovych televizorov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 9:46    Předmět: Citovat

Vytáhni si telku nebo dvě,tři ze sběrného dvora a v kombinaci s literaturou se to pokus opravit a hlavně měřit,co,kde je. Tam nikoho nepoškodíš,ale bude Tě to něco stát,náhradní díly atd.

No,ale na začátku samozřejmě musíš znát principy celého přístroje.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 12:59    Předmět: Citovat

Musí se přece začít s výměnou elektrolytů, ty jdou snadno poznat, a je to poměrně neškodné. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 13:21    Předmět: Citovat

Nwm , ale myslím si , že dost z nás začínalo odmala a měli jsme elektrické harampádí kolem sebe stále . Fakt si trochu neumím představit začít tento obor v dospělosti . Snad jedině , že budeš mít sponzora , na kterého přeneseš běžné pohledávky života a ještě tě založí vstupy do oboru - prostory , vercajk , základní součástky , nejspíše i vozidlo a další . Dalším důležitým předpokladem je bydlet ve městě , kde je prodejna s potřebnými díly , alespoň základem . Potom se nech zaměstnat ve sběrném dvoře a začni , po domluvě s vedoucím , odvážet domů dost krámů , na kterých se budeš nějaký ten pátek učit . No a když sponzor alespoň rok vydrží a ty denně v práci , odpoledne a v noci doma , tak za rok by jsi mohl něco vědět . Takový jsem v tomto směru skeptik . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund