Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

nevíte někdo jak na vodárnu ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: ne únor 05 2012, 23:48    Předmět: Citovat

já to dělám pro pobavení... jako v reálu to mám normálně zapojené aby se nic nemohlo stát. ta videa sou síš fejky prostě aby se z toho všichni zcvokli(revizní technik) nebo pobavili (normální člověk)... jestlis viděl to video "vodotěsná rozpětka" tak to byl fake ale všichni to žrali. (vzal jsem prodlužovbák, a hodil ho do kádě v zemi, pak sem do ni strkal ruce a na tu snuru hrálo rádio a snítil halogen... jenže ta snura pod napětím nebyla. a fázovka byla fake s ledkou a baterkou Very Happy sežralo mi to tisíce lidí tak sem to smazal Very Happy
_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 7:08    Předmět: Citovat

Do studně raději nelez , ale začni kontrolou zpětného ventilu přímo na výstupu čerpadla . Až zvedneš tu litinovou čepičku , tak tam bude mezi těsněními provrtaný plech s gumou , která je na ten plech přitlačována spirálovou pružinou . Raději kup hned novou , pár korun a když už ve speciálce budeš , kup si hned teflonovou šňůru na ucpávku hřídele , 60cm ti stačí . Kup zrovna pro jistotu i dva svorníky na brejle . To ja ta litinová věc , co tlačí šňůru kolem hřídele jakoby dovnitř čerpadla . Již nyní si ty brejle uvolni , úplně sešroubuj matičky , brejle musí jít lehce stáhnout k ložisku-spojce , třeba budeš muset očistit hřídel . Jestli jsou ohnilé závity svorníků , vytočí se samodržnými kleštěmi doleva . Normální pravý závit . Základem je vytahat VŠECHNY staré šňůry . Má jich být pět . Pět jich tam potom dáš . Raději si čerpadlo vymontuju a postavím spojkou nahoru , brejle přidrátuju taky nahoru a takovou jehlou z tvrdého drátu ty staré šňůry postupně vytrhám . Nejšťavnatější činnost . Pokud to dělám v zamontovaném stavu , tak nelenuju , natáhnu pod sebe molitan a pracuji vleže . Šňůru si nařežu na kousky akorát kolem hřídele , rozklepnu trochu po délce , aby do prostoru ucpávky dobře lezly . No a pak vezmu stejně grafitovou vazelinu a každý kouse šňůry potřu , hodně a postupně , přeříznutím střídavě , natlačím pomocí brejlí dovnitř . Čtvrtou již pomocí brejlí , pátá již nejde zatlačit celá . Zatím utáhnu jen lehce . Zavodním čerpadlo . Nepoužívám ty zátky s jemným závitem , ale mám na vstupu Tčko jako ty . Prostě dolívám , dokud to jde . Voda může zkraje bublat , ale kdy dosáhne horního stavu , tak nesmí ubývat . Kontroluj před odjezdem do speciálky , jinak nový koš . No a pak kontroluj těsnost těch malých zátek , jestli se používaly . Pokud budeš mít tyto činnosti hotovy , jó ještě maličkost -přisávání . Ještě kontroluj ventilek přisávání . Pro jinak vyzkoušení stačí nyní jakkoliv ucpat . pokud je ohnilý , tak kup také nový . Demontované staré díly ssebou i při nedostatku názvosloví se lépe domluvíš s podavačem . No a pokud budou tyto čtyři věci vpořádku , neexistuje , aby čerpadlo nejelo . Tu tzv samonasávcí schopnost čerpadlo netěsnou ucpávkou ztratí ! Ono to není úplné nasání vzduchu , ale pár bublin zkousne . No a až se čerpadlo bude točit a natlačí již nějaký tlak , tak postupně utahuješ ucpávku . Tyto ucpávky jsou ukapávací , tzn. že za provozu do tlaku občas ukápne kapka čerpaného media . Neutahuje se natvrdo , ucpávka se pak spálí . Tomuto se i říká záběh ucpávky . No a až čerpadlo zabere , tak přisávací šroubek uvolníš asi o tři oáčky . Při startu bude jemně dotažen . Pokud bude přisávání fungovat , nemusíš nic tlakovat vzduchem . Před zašroubováním nového přisávacího ventilku určitě zkontroluj průchod dírky pod přisávacím ventilkem do tělesa čerpadla . Pokud vzdáš tu ucpávku , budeš zakrátko u čepadla zas , pokud ji uděláš , máš několik let pokoj . Ať se daří . Tedy jen jsem nepochopil to bublání do studně . Pokud to šlo přes namontovaný sací koš , tak není co řešit a dát nový ihned .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 13:37    Předmět: Citovat

Jenom bych doplnil:
- Po několika letech provozu může být čerpadlo již tak mechanicky opotřebeno že ztrácí sací výkon. Pak mizí samonasávací shopnost ( u běžných čerpadel do 8m hloubky) nebo nedotlačí plný tlak, v krajním případě už vůbec nesaje. Pokud je ostatní zařízení v pořádku tak je nutná oprava (výměna vrtulí, přetěsnění sacích komor atd).
- Pokud propouští zpětná klapka mezi nádobou a čerpadlem, může být špatně usazená nebo zachytávat o špatně vložené těsnění příruby (pouze u některých typů). Propouštění se taky někdy projeví u menších nastavených provozních tlaků.
- Pokud propouští sací koš nemusí být nutně vadný, kolikrát stačí pár ran kladivem do sací trubky ve studni a koš si "sedne".


Naposledy upravil Achab dne po únor 06 2012, 13:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 13:44    Předmět: Citovat

Přesně takového amatéra , jako achab , bych doma nechtěl ani vidět . Koš i klapka která jednou sedne a jednou ne , jsou důvodem k naštvanosti na měsíce . Absolutní blbost . jako kdyby ti Tv nešla jednou červená , podruhé zvuk a ty byjsi první vadu odstranil klepnutím dolev a druhé nahoru . Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Naposledy upravil BOBOBO dne po únor 06 2012, 13:46, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 13:45    Předmět: Citovat

Něco podobného jsem před lety taky řešil na chalupě. Čerpadlo prostě najednou z ničeho nic přestalo sát. Zpětnou klapku mám jen na výtlaku, tedy směrem do nádrže. Ta tam musí být, protože zabraňuje vyrovnání tlaku mezi nádrží s následujícím rozvodem a čerpadlem se sacím potrubím v době, kdy čerpadlo neběží. Na sání žádnou klapku nemám. Zkoušel jsem celé sací potrubí zalít vodou "co to šlo". Hladina vždy jen mírně poklesla pod úroveň zalévacího otvoru. Po zapnutí čerpadla toto vytlačilo jen trochu vody a nenasálo.
Měl jsem nejprve podezření na výpustný ventilek na sacím potrubí ve studni. Ten se ale ukázal v pořádku. Když jsem vytáhl cca 20 kýblů vody, všiml jsem si že na stoupačce sacího potrubí jsou prorezlé dvě malé dírky v plné úrovni hladiny, kdy je voda na úrovni přepadu. To byl ten problém! Jakmile se do sacího potrubí dostává vzduch, nenasaje čerpadlo ani omylem.
Podařilo se mi nakonec vytočit stoupačku z "téčka", kde je na jednom konci zmíněný ventilek a druhý vede do sklepa k čerpadlu. Stoupačku jsem pak včetně sacího koše vytáhl ze studny ven. Po náhradě polyetylénovou trubkou a novým sacím košem běží vodárna již několik let opět bez poruchy.

Zkus na zalévací otvor nějak provizorně "přitěsnit" trychtýř, třeba obalením dolního konce izolačkou apod. Nalej tolik vody, aby byla hladina v trychtýři až po okraj. Musíš na to takhle, v samotném čerpadle voda nepoklesne-komory jsou pod úrovní hrdla sání. Pokud začne bublat vzduch vodu doplň a chvíli počkej. Pokud se voda pořád ztrácí tak máš nejspíš prorezlou stoupačku ve studni a nebo vadný sací koš. Tyhle dva díly je lepší vyměnit preventivně najednou, navíc pokud není stoupačka nějak kotvena ke stěně studny tak nebudeš muset celou studnu vyčerpávat. I když dělat V TOMHLE MRAZU takovou práci si dost dobře neumím představit. Mně se to stalo naštěstí v létě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 13:56    Předmět: Citovat

No jo jenže jemu to celou dobu fungovalo.
Vzhledem k tomu, že se mu podařilo natlačit vzduch do sání tak... je nefunkční zpětná klapka na výtlaku (ta mezi přírubama) a nejspíš pouští i koš ve studni. Dokud tam byl tlak vody tak mírný průsak nevadil a čerpadlo to vždy dočerpalo jako ztráty - sloupec byl vždy zavodněný.
Pokud ucpávka nekapala tak bych na ni nesahal ono je to celkem hnus vše vyškrábat ven. Ono někdy čerpadlo veme vodu samo, ale pokud je hladina nízko tak je zalévání čerpadla o to zajímavější.
Taky jsem jednou do sani pouštěl trochu vody z vodovodu. Když čerpadlo bylo trochu zavodněno bylo schopno vytvořit větší podtlak.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 14:06    Předmět: Citovat

Potřebu dofukování expanzní nádrže je možno odstranit dvojí regulací. Běžně se čerpadlo spíná v závislosti na tlaku. Vzduch se postupně rozpouští ve vodě a expanzní objem klesá.

Lépe je spínat čerpadlo podle výšky hladiny a kompresor nezávisle podle podle tlaku. Tím se udrží jak hladina, tak tlak v potřebném rozmezí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 14:08    Předmět: Citovat

Toto se řeší zavzdušňovacím ventilkem na sání. Ale je to opravdu o znalosti konkrétní soustavy. Co funguje u mě nemusí fungovat jinde Wink
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 14:27    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Koš i klapka která jednou sedne a jednou ne , jsou důvodem k naštvanosti na měsíce . Absolutní blbost
Souhlasím ale pokud koš pouze jednorázově nedosedne - a někdy se to stane - tak tím poklepáním to vyřešíš třeba navěky a nemusíš hned lézt do studny (nota bene teď v tom mrazu). Pokud se to opakuje dá se koš vyměnit vždycky. Toto zná každý instalatér.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
magicelectroman



Založen: Dec 12, 2011
Příspěvky: 31
Bydliště: Okres Nymburk

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 14:59    Předmět: Citovat

Voda teče !! Very Happy Very Happy

závada byla v sacím koši, (spatný zpětný vantil) byl zrezlej na sr..ku.
A jak jsem vytlačil vodu z potrubí tak už se vodárna nemohla chytil koupil jsem nový koš "KULI" a svislou trubku radši zalil vodou jestli drží sloupec vody. našrouboval na koleno zalil čerpadlo a tadá makáto,

stálo mě to den dovolené, 400Kč za sací koš a pár omrzlin Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 16:06    Předmět: Citovat

má takovou možná blbou otázku... jak se liší koš za 400kč od mého koše za 125kč? mám normální koš s klapkou, a nechápu co by tam mohlo ještě dalšího užitečného být aby to přidalo na ceně. leda že by byl z nerezu.
tu azbestovou šnuru musím měnit u čerpadla, které ji má i na výtaku? sou čerpadla, de je ucpávka u sání a pak většina je má na výtlaku (to moje)
je něaký efektivní zpusob jak zaplnit sací trubku dlouhou 80m která není ideálně z kopečka?

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
magicelectroman



Založen: Dec 12, 2011
Příspěvky: 31
Bydliště: Okres Nymburk

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 16:30    Předmět: Citovat

tehle koš mi poradily že se jen tak neponičí protože jako tam je jen velká gumová koule jinak nevím jak se to může lišit

http://prislusenstvi-cerpadla.heureka.cz/saci-kos-kuli-6-4/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 17:12    Předmět: Citovat

milan222 napsal(a):
...je něaký efektivní zpusob jak zaplnit sací trubku dlouhou 80m která není ideálně z kopečka?


Podobný problém řeším každý rok, když na velikonoce napouštím letní samospádový vodovod pro chaty. Taky vede sice z kopce, ale přes jedno pole, kde terén tvoří mělkou prohlubeň. V nejnižším místě je třeba otevřít odvzdušňovák a počkat, až voda ze studně vytéká čistá bez bublin. Jinak je potrubí zavzdušněno bublinami a neteče to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kaja4



Založen: Sep 28, 2008
Příspěvky: 445
Bydliště: kraj olomoucký

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 18:50    Předmět: Citovat

milan222
Mám taktéž zvlněné sací potrubí z potoku.Zavodňuji ho následovně.Na vodorovném potrubí u sacího koše mám t-kus a nahoru jsem našrouboval kuláč.Na něj při zavodňování potrubí namontuji trubku,která je tak vysoká,aby byla výše než je čerpadlo.Zavodňuji v opačném sledu než je obvyklé.U čerpadla musí být otevřen nalévací otvor.
Délka sacího potrubí je víc jak 40m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po únor 06 2012, 19:26    Předmět: Citovat

V případě polyamidového sacího potrubí když nejsou v cestě ostrá kolena je možné potrubí zavodnit pomocí vsunuté hadice menšího průměru za místo zvlnění. Vzduch pak odchází okolo a je možné využít tlakové vody třeba od souseda. Tento postup je samozřejmě nepoužitelný v případě že je vzduchová kapsa příliš daleko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund