Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rádio (nejen) Algena - můj první přijímač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 14:06    Předmět: Citovat

A když jsme u toho, stavěli jste někdo VKV bezcívkovej tuner od Klabala? Tehdá soudruha šéfredaktora !
_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 19:17    Předmět: Citovat

Nebyl bezcívkovej, byl jen bez na kostřičkách vinutých cívek, indukčnosti laděných obvodů a pásmových propustí byly realizované spirálovým vedením na DPS.
A jo, stavěl jsem ho. A zkoušel jsem ho i s vf předzesilovačem s KF910. Hrálo to, ale rozhodně to nebylo tak opakovatelná konstrukce, jak ing.Klabal tvrdíval. Na vině byly podle mého názoru příliš rozdílné vlastnosti jednotlivých druhů a šarží cuprextitu, ze kterého byly desky v podniku Elektronika vyráběny. Teprve když jsem si nakonec nechal udělat od známého fotocestou desku z "modrého" cuprextitu, používaného například na slušovické počítače, dokázal jsem tenhle tuner rozchodit "na první zapojení" jen s multimetrem. To s komerčně nabízenými deskami nebylo téměř možné.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 20:01    Předmět: Citovat

jasně že nebyl bez cívek, já to myslel jako bez navijeni civek Cool

No a já ho nerozchodil ...

_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 20:10    Předmět: Citovat

Já stavěl FM přijímač s vlezem kolem švába TA7358AP a MF byla kolem švába BA403. Demodulační cívku i MF transformátor jsem ukořistil ze starýho vraku. Hrálo to i při nastavení na "ucho"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 20:53    Předmět: Citovat

Víš OK1 , to je již dávno profláklé . Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 21:15    Předmět: Citovat

Skutečně to úplně nejjednodušší co mi hrálo byl jeden drát 300-ohmového svodu TV antény přes vysokoohmová sluchátka proti topení. A to Praha pěkně čistě a nahlas, mnohem lépe než krystalka. Zjistil jsem to při pokusech s krystalkou, když mi Praha pořád hrála nahlas "po celé stupnici". Dlouho jsem si s tím lámal hlavu, jak může krystalka hrát bez demodulační diody. Teprve "výlet" na střechu odhalil pravdu, lezlo to tam z 240V linky rozhlasu po drátě Laughing .
Algenu jsem nestavěl, protože jediný MAA125 co jsem měl jsem zničil na Šraitově 3W zesilovači s tranzistory GC511K / GC521K. Ty to tehdy odnesly taky. Za to zesilovač s MBA810 mi chodil na první zapojení, ono to taky bylo zapojení převzaté přímo z katalogu. Krabičku od Neuralgenu bych dodnes někde našel, víčko mělo skutečně modrou barvu.
Zvezdočku jsem neměl, ale jednou jsem ji tehdy opravoval kamarádovi, pamatuju že v tom byli ruské Ge tranzistory "klobouky". P401, MP40..... Já tehdy míval MAXIMKU. A ta skutečně HRÁLA! Dvoustupňový VF zesilovač, detektor se zdvojovačem, dvoustupňový NF a za tím konec BEZ TRAF a dokonce KŘEMÍKOVÉ tranzistory. Na Rusáky tehdy nevídaná věc. Junosť jsem stavěl taky, ten "drátovaný". Destička s nýtky, které se musely nejprve zezadu prodrátovat a pak se osazovaly součástky. Bylo tam schéma i drátovací plánek. Ta NF tráfka, to bylo peklo. Stačilo to trochu víc zahřát, vývod se vytavil z plastu a tenoučký drátek se utrhl. Navíc ta tráfka se nedala koupit.
Zajímavější byl Radiokonstruktér Kyjev. Různá zapojení od krystalky přes krystalku s NF stupněm, audion, audion s NF stupněm, reflex.....nakonec i NF předzesilovač a koncový zesilovač v beztransformátorovém zapojení na reproduktor. Byly to tři krabice, odstupňované, začínalo se krystalkou a končilo reflexem s NF předzesilovačem a koncem na reproduktor. Na tom se opravdu dalo leccos naučit. Bylo to laděné na DV, takže to chytalo Topolnou a tam tehdy hrála Hvězda. Rád jsem pak na svých výtvorech poslouchal pořad POZOR, ZÁKRUTA! Laughing .

K 1F33, kterou tu zmiňuje Hill jsem se dostal taky a to z druhé strany, oklikou přes tranzistory. Prostě jsem už jako dítě chtěl zkusit něco s elektronkami. Postavil jsem si dvoulampovku s 1F33 a 1L33 a skutečně mi chodila. Později jsem ji vylepšil ještě vložením regulátoru hlasitosti a NF stupně s 1AF33 před 1L33. Anodové napětí jsem vyřešil 5-6 9V bateriemi. Dodnes si pamatuju ten šok, když jsem si chtěl jednoho dne moje "dílo" pustit a 1F33 měla zbělalý getr a uvnitř vzduch! Zasunul jsem ji do patice špatně, jeden kolíček se ohnul a zajel stranou mezi pero a materiál patice. Vznikl boční tlak a do rána to prasklo. Já tehdy tu 1F33 obrečel Cry Cry Cry . Naštěstí jsem měl kamaráda, ten měl tátu u armády a sehnal mi z jejich skladu jinou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 21:34    Předmět: Citovat

ok1xgi napsal(a):
jasně že nebyl bez cívek, já to myslel jako bez navijeni civek Cool

No a já ho nerozchodil ...

Nic si z toho nedělej, on ani pořádně rozchodit nešel. Byla to potvora se sklonem k všelijakému divokému kmitání. O nějaké reprodukovatelnosti ani řeč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 21:37    Předmět: Citovat

Mně fungoval na první zapojení, plošňák vyřezaný skalpelem. Jen to naladění chtělo trochu trpělivosti, zvláště ta feritová propust s kroužkama v mezifrekvenci. Dodneška ho mám někde schovaný. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 21:47    Předmět: Citovat

Tak vidím, že Šrait byl takový trest Boží na skoro každého z nás Laughing . Nečáskovy přejaté věci se mi dařily mnohem líp.
Co si vzpomínám, tak Algena byla konstrukce vyhlášená oscilacemi, starší radioamatéři se s tím trápili taky. Ještě bylo nějaké rádio do krabičky od sirek (z časopisu VTM ? Ruské Radio ?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 21:49    Předmět: Citovat

Od Klabala používám superminiaturní štěrbinovou anténu FM (nebo jak se to jmenuje). Je fakt, že to funguje. A k těm začátkům: dělal jsem taky zesilovače s MA0403A. Protože fest hořeli a reklamovat šli pouze nepájené, po pokusech jsem je na vařiči krásně upravil do "původního" nepájeného stavu. V Tesle v HK jsem je udivoval, jakou mám patici...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18672
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 21:50    Předmět: Citovat

Tenhle vstup včetně s MF s feritkou byly snad první mnou zakoupené plošňáky , stejně nic nechodilo , neměl jsem tehdy žádné měřáky a bylo psáno , chodí samo . Jo tehdy jsem platil MAA661 100Kčs , skoro celý den jsem na tu mrchu dělal a ve Smilovce kupoval . Jinak na obsluhu v HK si nemohu stěžovat . A zase jinak Nečásek vydával pábení v dobách mého staršího bratra , proto si dovolím uvažovat , že jsi to měl sendyxi jako historickou akci . Very Happy

Naposledy upravil BOBOBO dne út leden 31 2012, 21:57, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31853
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 21:55    Předmět: Citovat

Sendyx - to rádio do krabičky od sirek vyšlo v Amáru pod jménem "KŇOUR", zapojení bych ještě někde vyhrabal - ale po zkušenostech s Algenou/Dynilem už jsem ho ani stavět nezkoušel. Krabička byla větší, měla jen design jako škatulka od sirek - byla dělaná tak, aby se do ní podélně vešel tužkový článek jako napájecí zdroj.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 22:00    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Ještě bylo nějaké rádio do krabičky od sirek (z časopisu VTM ? Ruské Radio ?).

Nebyl to "Radiopřijímač Kňour" - AR okolo roku 1984?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 22:01    Předmět: Citovat

A co "S tranzistorem a baterií" od Zdeňka Škody, hrál někomu ten ušmudlaný desetník? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 31 2012, 22:16    Předmět: Citovat

..


IMG_8481.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_8481.jpg
 Velikost:  128.48 kB
 Staženo:  247 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 4 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund