Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přišlo mailem...
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Reilys



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 14:24    Předmět: Přišlo mailem... Citovat

PROČPAK HOŘÍ, MÁ PANENKO?
23.04.11   Petr Novák

Vy máte doma elektrický spotřebič. Neříkejte že ne, každý ho má, dokonce ne jeden, ale celou kohortu. Ale zůstaňme u toho jednoho. On je
sestrojený tak, aby v širokých mezích kladl stejný odpor protékajícímu proudu a navíc funguje nejlépe při určitém napětí. Bejvávalo, že parametry napětí v naší síti byly v hodnotách 380/220V. Teď už ne. Nápadeček se zrodil v Německu a protože šlo o spolehlivé vykrádání peněženek občanů, vláda ho uvedla roku 1987 úplně potichoučku do praxe a změnila parametry sítě na 400/230V a navíc rozšířila toleranci z dřívějších 8% na 10%, takže dodavatel se může pohybovat v mezích od 360/208 do 440/254V.
Je jasné, že pravda vadí a když se jí dopouštím, mnozí se budou snažit usvědčit mne ze lži. Mají na to chechtáky a slouhy od tajných služeb po kohorty právníků, také noviny, rozhlas a televizi, mají zkrátka všechno - kromě pravdy.
Takže já bych začal něčím zdánlivě nepatrným a nedůležitým a zvolím něco, co si každý z nás může kliďánko ověřit. Multimetr mám na dosah ruky, nastavuji. Je 18.12.2010, čas 20.20. Měřím a napětí v zásuvce činí 235V. Multimetr si může opatřit každý a měření je snadné.. Naměřená hodnota není vysoká, když si prohlížím záznamy o sérii 18-ti měření z intervalu 27.9.2009 až 12.2.2010, je průměrné naměřené napětí 238,5V v rozpětí od 231 do 245V. Nenudím vás?
Viďte, že ano? Tak já s tím přestanu a začnu o něčem ještě horším.
A teď k principu fintičky: Lidé měli spotřebiče, které jsou hospodárné při 220V a když do nich pustíte v průměru 230V, sežerou navíc (zbytečný) výkon o velikosti 9,3%, takže aniž by vláda hnula prstem, zdražila lidem elektriku o 9,3% - a neinformovala je o tom. Navíc jsou spotřebiče stavěné na určité parametry a dlouhodobé přepětí nevydrží, shoří a občánek maže do krámu a koupí si za své šušníky nový spotřebič. To je tedy vláda za všechny prachy, nicht wahr? My máme lepší, heč!

Ale co vás vede! Od roku 2009 vstoupila v platnost norma ČSN 330121 a i v naší síti napětí poskočilo stejně, jako v Německu. Samozřejmě potichoučku, přece nebudete lidem vykládat, že jim zdražíte elektriku v průměru o 9,3%?

No ale podívejme se na některé technické důsledky. Řekněme, že máte někde žárovku 100W - a ona najednou spotřebuje v průměru 109,3W a navíc, na takové nominální zatížení není sestrojená a brzy zkolabuje (při průměrném naměřeném napětí 238,5W vás vláda okradla o 17,5% platby a žárovka shoří ještě dřív).

Podnikáte? Tak podnikejte. Koupil jste jeden provoz a máte v něm sklad nebo dílnu. A jste úspěšný, takže začínáte pěkně nasírat bolševika, který dělá totéž, protože mu to soudruzi po převratu přiklepli. Zvedne tedy telefon a do sítě vašeho nového provozu, která je konstruována na 380/220V, najednou proudí o 32% větší výkon - a už hoří, plameny šlehají do výše, hasiči houkají. Všimněte si, furt u nás někde hoří.
I trolejbusy nějak záhadně furt hoří. Vyšetřovatelé dospějí k názoru, že chyba byla v rozvodné síti - a nic! Pojišťovna si s vámi následně vytře pr... pardon, nic vám nedá.

Když naši vládnoucí filutové viděli, jak jsou lidi blbí a nechají se v oboru energie okrádat jako jehňata, jejich sebevědomí se zvedlo a vymýšleli
dál. Využili povolenek na emise (o tomhle podfuku byste měli vědět a jestli ne, později si o něm počtete) a darovali spřáteleným firmám 100 miliard vašich penízků ve formě povolenek. Nejspíš docela nezištně, jak jinak, že? A prošlo jim to, takže pokračovali. Ve fotovoltaice. Dostali vás do situace, že budete zase platit víc, bude to něco pod pět procent. Poslancové se k tomu při veřejných projevech staví jako vyjevení jelimani, ale nevěřte jim. Oni totiž, pokud jde o vykrádání vašich kapes, pracují v naprosté shodě, tak říkajíc napříč politickým spektrem. Nejprve tedy sehráli hru, jako že hnusní fotovoltaici je oklamali a zdraží se o 10, ale oni, hrdinové, zasáhnou a zdraží se jen o 5. No nejsou k zulíbání? A to ještě mají v záloze excelentní lupičský nástroj jménem arbitráž a může se stát, že budeme všichni ronit krvavé energetické slzy.

Mohu uvést příklady i z jiných oborů, ale myslím, že tenhle stačí. Budete platit za elektriku a jiné komodity jako mourovatí a pokud jde o popsaný elektrický podfuk, opravdu si ho můžete snadno ověřit. Chce-li někdo měřit a hrát si s číslíčky, pak tedy výkon se změní podle vzorečku   P = P0 x (U : U0)2. A právě druhá mocnina podílu napětí ukazuje, o kolik víc zaplatíte. Při přechodu z 220 na 230V odebere váš spotřebič o 9,3% výkonu víc a vy to zaplatíte. Nevymýšlím si.
Když jsem byl kluk a bastlil krystalku a později i jednoduchý tranzistorák a další hračičky, měl jsem starý voltmetr z Metry Blansko. Neměl
izolované kontakty a každou chvíli mne praštil, ale byl dost přesný. A tak vím, že tenkrát bylo v síti podpětí. Norma umožňovala výrobci jít až na 202,4V, ale tak daleko to nikdy nedošlo. Mez byla někde na 215V, ale tehdejší spotřebiče, třeba první televizory, byly na podpětí citlivé a tak si lidé kupovali ještě stabilizátory napětí. Občas dnes měřím a v síti jsem zatím nikdy nezjistil podpětí, vždycky jenom přepětí. A přepětí znamená, že spotřebiče polykají více elektřiny a ta se musí vyrobit a zaplatit a výroba se neobejde bez devastace prostředí...
(c)2011 Petr Novák

Text, původně zřejmě překopírovaný z úzkého sloupce, jsem přeformátoval, i když většinou popírá zákon zachování energie a mystifikuje čtenáře, ale na to poukazuje i následující diskuse.
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33955
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 14:39    Předmět: Citovat

To je co za blabol zase? Spinany zdroj autorovi nehovori nic? 230V je tu podstatne dlhsie ako od roku 2009... A spotrebice z cias 220V normalne funguju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 14:40    Předmět: Citovat

Reilys napsal(a):
... měl jsem starý voltmetr z Metry Blansko. Neměl izolované kontakty a každou chvíli mne praštil...


A evidentně to nezůstalo bez následků. Konspirační teorie jak vyšitá.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 14:54    Předmět: Citovat

Když tohle začínalo, vzpomínám si, že někde (ST, AR, AR-B?) vyšel takový polopatistický článek proč to je a jaké to bude mít důsledky. Po nějakém čase jsem ten článek hledal a nenašel. Nemáte to někdo vystřižené? Vybavuje se mi, že to bylo jako sloupek na kraji stránky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 21:12    Předmět: Citovat

V jednom bodíku má pravdu . Výrobce dal plácnu před třemi roky noční proud místo 8 -16hodin . Spousta vambereckých akukamen a podobných spotřebičů odešla . Těžko se někdo bránil . Ostatní je nesmysl .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kejki



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 2464
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 22:59    Předmět: Citovat

Která část?
Souhlasím, že víc zaplatím, ale i víc svítím, nebo topím.
Klasické vláknové žárovky si opravdu s 250V příliš nerozumí.
Při chybném zapojení trafa v Černuci STE škody uhradila, samo sebou podle nějakých amortizačních tabulek.
Při 250V mi nenaskočí indukční deska, pokud už je zapnutá, tak to zkousne. Televize LCD Samsung se vypne.
Reklamace vedly k mírnému snížení na trafu, asi o 5V.
Od jara mám mikrovýpadky, moc milé, pro práci na jakémkoli stroji. Týká se to tu pár vesnic a nejsem schopný ničeho dosáhnout. I kdyby byly během měření dva, jakože nejsou naštěstí tak časté, je to v normě schválené ERÚ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 23:11    Předmět: Citovat

no já tu mám taky výpadky...
zrovna včera tu byl kratky výpadek.
jenže v pokoji svítim 3W LED, a ten sMOkmiták běří ješte 5s z kondíku, hodiny taky a akvárka tam mám měněné elyty v předřadnících.
no zničeho nic mi zhasla televize. už sem myslel že je po mojí parádní tesle... no šla zapnout, ale nešel obraz tak sem zjistil že vyplo i video. druhé video ale běželo (tomu sem měnil kondíky)
no je to od nich hezké, že by mi takhle už několikrát sundali PC kdybych neměl NTB...
jinak u nás mám porád 250V... minimum je snad 245V. sem na konci linky, a mám podezření na to že to je z německa ze slavných VE

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 23:21    Předmět: Citovat

Pan Novák naprosto nádherně a vzorově chrlí zhovadilosti a to v dost velkém množství.
A jestli si někdo myslí, že zaplatí o 9% víc, tak by si měl požádat o BANána!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po leden 23 2012, 23:37    Předmět: Citovat

Nespomína sa tam problematika úbytku napätia medzi začiatkom a koncom el.rozvodu. Ja som na rozvode o dľžke asi 1000m a to na jeho začiatku. V zásuvke mám 240-245Vef. Na konci rozvodu najmä v zime je cca218-222Vef,alebo ešte menej.
Bežné spotrebiče -TV, sat.prijímač, video, PC sú napájané cez spínaný zdroj. Žiarovky (ešte ich mám) používam na 240V. Bežné na 230V síce vydržia o málo menej, ale zas nie je to tragické. Domnievam sa, že v poslednom čase výrobca so zvýšením napätím kalkuloval. Onoho času aj u nás sa pri výrobe transformátorov vopred upravovali navíjacie predpisy.

Zhrnute - prechod na vyššie sieťové napätie bol vopred avizovaný a drvivá vätšina výrobcov sa na to pripravila a reagovala zmenou výroby. Pri tom rozdiel napätí na rozvode je asi pozoruhodnejšia problematika, než prechod na vyššie napätie, ale nevenuje sa tomu publicita.
Edit.: A že mám vyšší odber? No pri topení a varení dosiahneme potrebnú teplotu skôr, tak je to vlastne jedno. A u TV.... a pod. je sek. napätie stabilizované.
Ale je to môj názor.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út leden 24 2012, 6:08    Předmět: Citovat

To je zase článek z těch, kdo někam do diskuse psali pořád o "připojení na dvěstědvacet" a najednou po letech je někdo upozornil na to, že už to dávno není technicky správné.
Takové texty neberu vážně, protože hned několikrát popírají zákon o zachování elergie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Reilys



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 67

PříspěvekZaslal: út leden 24 2012, 6:27    Předmět: Citovat

Já to sem dal jen pro zajímavost. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út leden 24 2012, 9:15    Předmět: Citovat

Navíc máme zkušenost, že přístroj vyrobený na 230V shoří daleko dřív než přístroj vyrobený na 220V, protože napsat si na něj můžou co chtěj.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út leden 24 2012, 10:35    Předmět: Citovat

Když se fakulta přestěhovala do nové budovy, tak v laborkách chcípal jeden Metex/Voltcraft zdroj za druhým, byly nastavené postaru na 220V a v síti moc nechybělo do 250V. Poté, co jsme je přecvakali na 230V a v rozvodně přehodili odbočku na trafu a snížili tak napětí na 235V, už je klid. Dneska se holt šetří na všem a tak nikde není žádná rezerva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: út leden 24 2012, 11:31    Předmět: Citovat

milan222 napsal(a):
jinak u nás mám porád 250V... minimum je snad 245V. sem na konci linky,

No ak Ty na konci linky mas trvalo 250V tak ostatnym za zaciatku linky musia svietit aj vlasy na hlave.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út leden 24 2012, 13:44    Předmět: Citovat

Odkoleseno.

Michale, drž se laskavě svojí hromádky. Děkuji. Arrow http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=49286

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund