Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jde rozebrat C trafo?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 20 2024, 19:01    Předmět: Jde rozebrat C trafo? Citovat

Mám tady 230V trafo se sloupkem odpovídajícímu při sycení 1T 140VA, což by teoreticky mohlo mít při vyšším sycení u C jader ještě trochu víc VA. Hodilo by se mě do rekonstrukce a posílení staršího zbastlenýho lineárního zdroje. Bohužel má jen jedno vinutí 20V 2 mm drátem. Je to klasický dvoucívkový C-čko. Jenže ipregnovaný. Sekundár je na vrchu tak by snad šlo převinout, potřebný smalťáky mám. Potřebuju aby z něj lezlo 32V/ krátkodobě 4A. A mělo další dvě samostatný vinutí 18V/ max krátkodobě 1A. To se koupit hotový nedá a počítám, že zakázkovej toroid 150-200VA bude stát aspoň dvojku, néli trojku.
Tak bych chtěl to C-čko převinout. Ale vůbec netuším, jestli půjde kvůli impregnaci vydolovat jádro. A zda nejsem v přílišné naději, že cívky půjdou bez poškození primáru odmotat, může to být slepenec monoblok.
Zkoušel jste to někdo, dostat ty dvě C-půlky od sebe a odvinout původní impregnovaný vinutí?
V nejhorším tu mám dvoucívkový UI-čko ale musel bych asi o 2 mm ořezat bočnice cívek aby se vešlo do krabice. Sice má asi menší VA ale není impregnovaný a cívky se dokonce malinko na jádru hejbají. No a ty skládaný plechy rozebrat nebude problém. Takže převinout by mělo jít celkem v pohodě.

A propo, dával jste někdo v nedávný době někam motat toroid 150-200 VA? Na kolik to orientačně vyšlo?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4039

PříspěvekZaslal: út únor 20 2024, 19:04    Předmět: Citovat

Rozebrání musí být evidentní z mechanické konstrukce stažení jader. To musíš vidět sám. Co se týká cívek, záleží na tom, zda jde o povrchovou, nebo vakuovou impregnaci...
Při výpočtu můžeš počítat obvykle se sycením 1,7T.

_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1638
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út únor 20 2024, 20:34    Předmět: Citovat

Zkusil bych to zahřát horkovzduchem aspoň tak na 150°C, mohlo by povolit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 20 2024, 21:25    Předmět: Citovat

Stařeček Křópal radívali: strčiť ho doma robě do tróby ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 20 2024, 21:48    Předmět: Citovat

Dej sem fotku.
Chceš ho převíjet komplet, včetně primáru? Pokud ano, pak ho rozebereš snadno.

Pokud chceš primár zachovat, tak není možné mluvit o změně sycení. Leda bys kus primáru odmotal.

A pokud jádra úspěšně oddělíš, je na 99% jisté, že nebude po složení tiché jako před rozebráním. Bude vrčet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 20 2024, 23:35    Předmět: Citovat

Chtěl bych primár nechat, jenže je otázka, na jaký sycení to je navržený. Zkusím oteplovací zkoušku, kanthal drát mám a tak si zatěžovák na těch 20V/140VA udělám. Prostě těch kanthalů smotám pár do svazku a ty cca 3 ohmy osadím do keramický čokolády a zkracováním svazku v čokoládách můžu zkusit jestli to teplotně snese větší zatížení.
No a to vrčení, pokud se povede trefit potřebný napětí není nic složitějšího než to zase něčím napatlat a smontovat ať se jádro slepí navzájem a s cívkama.
Tou větou: Chceš ho převíjet komplet, včetně primáru? Pokud ano, pak ho rozebereš snadno. myslels jako že rozřezat cívky a udělat z textitu nový?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 20 2024, 23:40    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Rozebrání musí být evidentní z mechanické konstrukce stažení jader. To musíš vidět sám.

To mi je jasný, spíš jde o to, jestli povolí obě půlky od sebe a půjdou ven z cívek. Když na to koukám, tak mezi plechama a kostrou cívky je docela pěknej "kouťák z impregnace.
A s tím ohřevem, kolik mají tyhle C jádra Curie bod? Abych z toho v troubě neudělal konzervovej plech.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 21 2024, 0:51    Předmět: Citovat

Jestli je to všechno dobře zalité impregnací, tak to bez poškození jádra nebo cívek (spíš obojího) nerozloupneš. Jedině asi opravdu zlikvidovat cívky a pak rozlomit na půlky. Při nahřívání by měla změknout impregnace ale nemělo by zároveň příliš změknout lepidlo mezi vrstvami plechů... i tak se mi to nezdá. Ani změknutá impregnace(pokud změknutí vůbec nastává) nepřestane lepit a držet. Fotka by pomohla.

Kdysi jsem se snažil vyrobit nevrčící trafo ze dvou nových nepoužitých C a stejně se mi nasucho nepovedlo stažení tak, aby bylo jádro tiché. Impregnace by asi pomohla, ale tu jsem neměl a ani nechtěl. Vrčení nebylo v daném přístroji na závadu.

Co se týče sycení, nepotřebuješ vymýšlet zatěžovací odpor. Prostě pustíš trafo naprázdno a budeš sledovat oteplení a tvar proudu. Pokud máš regulační trafo, vyzkoušíš jak se mění magnetizační proud s primárním napětím.

Pokud můžeš prostrkat pár závitů, sycení zjistíš poměrně přesně. Ale jelikož výkon trafa není daný sycením, ale průřezem vodičů a dovoleným oteplením, tak ti je údaj o sycení celkem k ničemu. Potřebuješ znát hlavně průměr vodičů.
Když bude magnetizační proud příliš velký a deformovaný (trafo se hodně zahřívá i naprázdno), tak budeš vědět, že je sycení na tvoje jádro příliš velké.

Kromě toho můžeš sledovat vliv stažení jádra na velikost magnetizačního proudu. Když bude proud nejmenší, bude stažení optimální. Když to se stažením přeženeš, jádro se deformuje a zabroušené plochy nebudou doléhat a proud se zvětší. Když to stáhneš málo, bude to drnčet a taky žrát proud.

C jádra jsou na domácí použití celkem obtížná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st únor 21 2024, 7:06    Předmět: Citovat

Jedině domotat navrch . Několik jader se mi při demontáži rozpadlo . Lak byl i na styčných plochách .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 274
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: st únor 21 2024, 8:47    Předmět: Citovat

Impregnovaná C trafa jsem rozdělával nahřátím v troubě, bohužel u některých se po rozdělání musely přebrousit styčné plochy C jádra na brusném kameni. Některá jádra se rozpadla. Bylo to dost pracné. Dělal jsem to za bolševika, když nic nebylo, dnes bych se na to vykašlal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 21 2024, 9:16    Předmět: Citovat

Díky všem za postřehy. Vypadá to moc problematicky, tak se na to asi vykašlu. Domotat to nepůjde, sekundár je moc tlustej, musel by se převinout slabším aby se vešly další vinutí.
Dnes zkusím jaký napětí má to dvoucívkový UI trafo se skládaným jádrem. Už bylo kdysi převíjený ale nakonec nepoužitý. Sice by se musely ořezat bočnice cívky až do oválnejch otvorů pro vývody aby se vešlo na výšku ale to se dá řešit podlepením bočnic aby se zpevnily.
A nebo mám v SZ nabídku na toroid 210VA, kterej má místo 2 x 34V jen 2 x 24V ale to se dá celkem snadno domotat. Ostatní vinutí má použitelný. Za chvíli dám fotky.
edit: Tak to UI trafo má podle sloupku 300VA ale má strašně malej odpor primáru, pouze 4,5Ω. A při každým druhým zapnutí vyrazí 16A jistič ale pak bere naprázdno jen 3VA. Ale na sekundáru je štítkový napětí, tak asi primár nemá snad mít žádný další vinutí v sérii i když jich tam pár slabým drátem ještě je.
V příloze je fotka toho zablemtanýho C-čka co asi nepůjde rozebrat. Nechám ho být, 20V cca 7A se na něco může hodit, třeba nabíječka autobaterek.



zablemtany_C2.jpg
 Komentář:
 Velikost:  296.06 kB
 Zobrazeno:  32 krát

zablemtany_C2.jpg



zablemtany_C1.jpg
 Komentář:
 Velikost:  267.59 kB
 Zobrazeno:  26 krát

zablemtany_C1.jpg



_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po únor 26 2024, 13:35    Předmět: Citovat

Rozebrat to půjde, ale složit tak, aby to nehlučelo, to by bylo obrovské štěstí.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 274
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: út únor 27 2024, 8:42    Předmět: Citovat

Dobré je změřit odběr naprazdno primáru pred rozborkou a pak po novém složení. To se uvidí jak jsou zdeformované dosedací plochy C jader.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund