Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafopájka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 5:14    Předmět: Citovat

Pájky s dřevěnou rukojetí (ale bez kůry) dodávali CCCP k EC 1033 a EC 1046 ještě cca v roce 1980. Byla tam na 220 a na 36V. A byla to mikropájka, melo to hrot z měděnýho drátu cca 1,5mmm pruměr. A byla tam i odsávačka cínu , odněkud opajcovaná protože stejnou jsem fasoval v Tesle v r. 1974 a byla to výroba jejich nástrojárny. A slouží dodnes. Holt metoda novátorů Pajcoviče a Kopirenka byla občas úspěšná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 5:18    Předmět: Citovat

jarda napsal(a):
Trafopájku 100 W s tím kulatým krytem a CU jsem si koupil za sběr šípek někdy v roku 1962 a dodnes je funkční, i jdyž kryty opravené po pádě na zem izolačkou. Cena byla 110 Kčs.
Ty kryty se rozbíjely snadno, no a těch 110 Kč byly dost velký peníze , já nastoupil po vysoký v roce 1974 s platem 1500 hrubého.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 7:09    Předmět: Citovat

Ten návod , jako mnoho jiných , byl myslím i v amáru . Pro mne je pistolka dodnes základním pájecím prostředkem . už jsem jich nashromáždil vícero kusů . naposledy mi přibyla ze SD plastovka i s funkční smyčkou , jen makat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 9:22    Předmět: Citovat

Návody na trafopájku se dají najít v radioamatérských časopisech od 30. let. To, co někomu dnes může připadat směšné, bylo dáno stavem na trhu, novostí, dostupností nebo spektrem cen. Je potřeba si uvědomit, že v té době nebyly ani zdaleka elektrifikovány celé obce. Materiální základna tohoto oboru byla nepatrná a ceny vysoké. Pro představu, že zbastlit si pájku není nesmyslné, si stačí vzpomenout na amatérské konstruktéry gramofonů, tunerů, reprobeden nebo osmibitů, což není taková historie. Když něčeho bylo na trhu málo a pořizovací cena se rovnala půlroční mzdě, představovala amatérské výroba kromě finančnho východiska i technicku výzvu. Ale to už současnému konzumnímu člověku nic neřekne a většina populace už stejně ani principy ani technologie nezná. Proč taky, když kubík vody se blíží ceně multimetru a cena oběda převyšuje cenu rádia. Přesto jsou ceny nových technologií v porovnání s pozdějším propadem závratné, snad si někdo pamatuje, co stály v počátku VGA monitory, HDD, a za jaké neskutečné ceny byly první dvd recordery a autorizační sw k nim. To už je ale úplně mimo oblast bastlení.
http://en.wikipedia.org/wiki/Soldering_gun
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ygrik



Založen: Feb 15, 2010
Příspěvky: 62
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 10:49    Předmět: Citovat

S používaním trafopájky súvisí aj životnosť hrotov. V mojich starých poznámkach som našiel niekoľko odkazov na vylepšenie hrotov. Tu sú aj s dobovými názvami článkov :
-Sdel. technika 1963/7, str.275 : Ako predĺžime životnosť hrotov pájkovačiek.
- AR 1965/7, str.5 : Zvýšenie tepelnej kapacity smyčky.
- AR 1965/11, str. 27 : Vlásenka pre pištolovú pájkovačku
- AR 1969/1, str.33 : Smyčka k pájkovačke
Boli uverejnené aj ďalšie námety, ale potom sa objavili rôzne " večné " hroty aj v predaji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 11:46    Předmět: Citovat

Používám ji stále!Vyrobil pod vedením otce koncem šedesátých let.Sekundární vodič?Musel jsem odřezat z měděné tabulky pásek a dokonale opilovat.Tlačítko?žádné z GMka,ale pěkně vytvořené z fosforbronzového plíšku.Hmatník tlačítka z bakelitového šroubku tehdejších řadových svorkovnic.
Tak mne otec učil řemeslu!!Praxe jemně předbíhala teorii Smile)
A pro posměváčky,pokud je taková věc konstruovaná s rozumem je daleko bezpečnějčí jak některé současné spotřebiče.
A pak první krystalka,dvoulampovka,trojlampovka......,převíjení elektromotorků,výroba rozvaděčů pro JZD (tehdá pochopitelně na černo)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 11:58    Předmět: Citovat

Já to rozhodně nemyslel jako posměch, jen jsem vyjádřil údiv nad tím, co všechno si lidi dřív vyráběli sami. Zažil jsem až konec komunismu a i tak se tehdy vyplatilo udělat si spoustu věcí sám. Akorát trafopájku jsem považoval, za běžně sehnatelnou věc, moje první byla vyrobená v roce 1987, klasická oranžová 100 VA tuším z Kyjova. Tehdy to pro mě byl super dárek, když mi ji rodiče koupili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 12:12    Předmět: Citovat

Trafopájku jsem nevyráběl, na vsi nebyly ani ty plechy, ale šípků rostlo v okolních lesích hodně, a sezbíral jsem na tu stovku za cca 2 dny, na Avomet DU 10 za cca 14 dní, jako dítě.
Věčné hroty jsem nepoužíval, dal jsem se i na mikroelektroniku /mikropájka ERS 60 a WSA-1/, kulma na výrobu VKV jednotek z měděných plechů. A opravy televizorů a rádií po vsi, rádi mně pozvali a zaplatili školákovi /ZŠ/. Takže jsem měl na to bastlení i měřák, později osciloskop z AR, a rozhodlo to o mém dalším směrování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 12:37    Předmět: Citovat

Tahle pájka je tak ze 40. let, tehdy se nic takového koupit asi nedalo. Časopis Radioamatér s návodem na ni mám někde doma. Trafopájka je tam popisovaná jako úplná novinka.
V jiném Radioamatéru je zase návod na kostrukci mechanického gramoměniče (!) s výkresy na všechny jednotlivé součástky... Muselo by dát strašnou práci to vyrobit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 16:33    Předmět: Citovat

Tuto jsem si dělal někdy v roce 1960. Nevím, jestli v té době byly na trhu, ale i kdyby, nemohl jsem si dovolit ji koupit. 100Kčs byly tehdy velké peníze. U někoho i 10% výplaty. No a já byl tehdy studentík bez příjmů. Kromě ní mám ještě z pozdější doby už tovární výrobky jednu 75VA a jednu 100VA. Tuto používám na "jemnější práce" dodnes. Hrot je z drátu průměru 1 mm. Fachčí doposud bez problémů.


DSCF5403.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCF5403.JPG
 Velikost:  247.5 kB
 Staženo:  205 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 17:03    Předmět: Citovat

Takže ta moje po pádu s izolačkou /kryty nebyly k mání, a s předělaným vypínačem na mikrospínač


trafopájka 100 VA.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  trafopájka 100 VA.JPG
 Velikost:  56.05 kB
 Staženo:  196 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: st leden 18 2012, 22:01    Předmět: Citovat

já bych se vrátil v době. mě by bavilo prožívat začatky televize, bastlení...
mám ale duvod, proč já jako jedinej z této věkové kategorie dejme tomu v okruhu 20km si vážim toho co kdo kdy dokázal.
gramoměnič MD1 jsem si pořídil, a ted musím sehnat vložku, seřídit a namazat aby to nepřeskakovalo. v neposlední řadě udělat bednu.
jinak ten MD1 se mi podařilo fonkční sehnat za asi sedum stovek, což je oproti normální prodelní ceně MD51 (to je jen poloautomat na jednu desku) o 200kč mín. ty MD1 mi nabízeli za ceny 2-4tisíce.
jako jestli vás zajímá, jestli jsme dnes na tom líp nebo hůř, tak hůř. a odost.

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2012, 9:42    Předmět: Citovat

Trafopajka je krasna vec, nedavno jsem ji vytahl, protoze jsem potreboval proletovate nejaky pozink plechy. A tim ze jsem rozmlsanej z mikropajky, tak jsem naznal ze ani po letech se trafopajka nezmenila z muciciho nastroje na neco s cim bych byl ochotnej delat celej den Smile. Solidni ceska trafopajka preci jenom neco vazi, ale s vecnym hrotem prohreje leccos. Kdysi jsem si koupil kdysi jinou (asi nemecko), kde hrot nebyl vodorovne, ale svisle. A pote , co se me i pri dodrzovani navodu (15 vterin pajet, 45 chladit) zacalo kourit z vinuti , sla do kosa..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan222



Založen: Jul 20, 2009
Příspěvky: 1460
Bydliště: trutnov

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2012, 9:50    Předmět: Citovat

v parným létě na trafačku přidělám ventilátorek, přívodní kabel do zdroje cca 7V a je hnedle studená
s tou oranžovou třeba zaletovávám kolečka z merkuru a to to nahřívám třeba pět nminut a nic. jen vlažný. tuhle jednomu učnákoj ta čínská imitacer chytla v ruce, a to zapájel teprve tři odpory.
nebo třeba pocínovávám něaké lanko (tuhle jednou na traktoru brzdné llanko) tak vyměnim krot za dva dráty 2,5 a omotám je okolo lanka... to páji jak dvin. akorád zaaretovat mikrospínač Very Happy

_________________
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vojta7



Založen: Sep 28, 2010
Příspěvky: 510
Bydliště: Františkovy Lázně

PříspěvekZaslal: pá leden 20 2012, 21:29    Předmět: Citovat

Já jsem ve staré trafopájce s úspěchem vyzkoušel i hliníkovou smyčku Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund