Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dvojitý T článek
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 18:58    Předmět: Dvojitý T článek Citovat

Tak už zase jsem přišel s prosbou o radu. Cítím potřebu si ubastlit několik přemostěných t článků (pevně laděných), ale problém je ten, že na kvazirezonančním kmitočtu mají mít absolutní hodnotu přenosu nějakých 0,15- takže n nebude 0,5, přenos nebude 0. Pokud bych měl sám odvozovat výpočet jednotlivých součástek, asi by to znamenalo šílenou ztrátu času (a slušnou pravděpodobnost, že někde udělám chybu). Přičemž na internetu a v dostupné literatuře jsem našel jen výpočty pro n=0,5, takže teoreticky nulový přenos na kvazirezonančním kmitočtu, což nehledám. Našla by se tady dobrá duše, co by mě nakopla při vyhledávání, popřípadě předhodila nějaký kloudnější informace? Já jsem po celé síti našel jen výpočty tohoto typu (jak už jsem zmínil):

http://moryst.sweb.cz/elt2/stranky1/elt017.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 20:11    Předmět: Citovat

To by ti mělo stačit. n určíš podle požadovaného přenosu při kritickém kmitočtu (F=0). R a C potom podle požadovaného kritického kmitočtu (jednu hornotu musíš zvolit odhadem). Po výpočtu doporučuji článek sestavit a změřit frekvenční amplitudovou charakteristiku.
Pozor, vztahy platí pro článek na výstupu nezatížený. Při zátěži se parametry změní.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 20:25    Předmět: Citovat

Přenos 0,15 je asi -16,5 dB. Kdo by se s tím počítal. Podle simulace potřebuješ n=0,78. Pro n<0,5 a nezatížený článek řešení pro takový přenos není - vždy to tlumí víc.


T_T-článek.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  T_T-článek.png
 Velikost:  38.97 kB
 Staženo:  169 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 20:32    Předmět: Citovat

V knížce Kovářík-Smetana: Korektory je problematika TT-článků shrnutá do sady nomogramů a grafů s tím, že výpočet by přesáhl rámec knihy (na rozdíl od ostatních RC, LC, LR a RLC obvodů).
Navrhovat se podle nich články dají se značnou přesností, ale při použití simulátoru si jen pohraješ s hodnotami součástek a najdeš vhodný poměr jejich hodnot možná i rychleji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 21:42    Předmět: Citovat

Pánové díky. Já jsem si chtěl článek spočítat po svých, bez simulátorů obvodů.

Takže myslíte, že bude výhodnější se spolehnout na počítač (což dělám nerad, protože jsem ješitný, a říkám si, že snad nejsu úplnej blbec, a navíc, až ty počítače jednou odpálí ta atomovka)? Já vím, možná se chovám neprakticky...

Tak dobře, je to tak hrozně složitý? Vím, jen odvození pro některý LC obvody zabere hromadu času (což už jsem si zkusil a došel k nepoužitelným hodnotám indukčností, co rukou jen tak nenavinu- "na vzduchu"). Ale výsledek výpočtů- "vzoreček"- většinou nebývá až tak nepoužitelně složitej.

Předpokládám nezatížený článek. Respektive zatížený- 1M/70p. Snad to nebude dělat paseku, aspoň pokud zvolím malou hodnotu R.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 21:54    Předmět: Citovat

PS:

Eleman: Počítání (respektive "matematické" mechanické otročiny) už mám plný zuby. Už cítím jen potřebu vidět "vzoreček" a mít pokoj. Moc díky.

Bernard: Taky díky. Když nebude nazbyt, použiju Tvoje výsledky. Moc díky.

Hill: Díky do třetice. Tuhle knížku (samozřejmě) teď u sebe nemám, jinak bych se neptal na fóru. Přesnost nomogramů by asi bohatě vystačila. Ale... Když to všechno tak vezmu kolem a dokola. Takže: mám se vrhnout do simulací? Předpokládám, že odpověď bude ano (a já se budu stydět, že jsem se narodil v roce 80 a ne dřív). Ale co, dřív zase byly nomogramy, když už nebyly programy. A logáro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 21:57    Předmět: Citovat

Podívám se po té knížce, třeba budou ty nomogramy ještě skenovatelné (teda aspoň doufám, že jsem ji kdysi někomu nepůjčil). No, uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 22:03    Předmět: Citovat

Možná to ani nebude tak složité. Uděláš transkonfiguraci těch dvou hvězd na dva trojúhelníky. Dostaneš pí-článek, jedno rameno bude zkratované zdrojem budícího napětí, a ta zbylá dvě budou jako dělič napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 22:06    Předmět: Citovat

Hille, jseš skvělej. Třeba tohle poslouží i dalším lidem. Na internetu jsem fakt tohle nenašel a zároveň už nemám sílu se pokoušet tohle spočítat po svých, už toho mám plný zuby.

Jinak, ten útlum 0,15 potřebuju kvůli měření na zkresloměru BM 543, co je pod 0,03% docela moloch. LC obvody nemají smysl (hrozně velký indukčnosti) a u T článku se dostanu jen ke 2,5 násobku druhé harmonické oproti první.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 22:10    Předmět: Citovat

Bernard napsal(a):
Možná to ani nebude tak složité. Uděláš transkonfiguraci těch dvou hvězd na dva trojúhelníky. Dostaneš pí-článek, jedno rameno bude zkratované zdrojem budícího napětí, a ta zbylá dvě budou jako dělič napětí.


Tak tohle jsem ještě nikdy nedělal. Mám tu chybu, že jsem vždycky používal selskej rozum (při řešení obvodů), což mohla být chyba, protože můj selskej rozum má svoje omezení. Vím, že se dá překopat hvězda na trojúhelník, ale nikdy jsem to dopodrobna nestudoval. Mám to udělat? Kolik to asi zabere času (včetně nastudování)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 22:14    Předmět: Citovat

Transkonfigurace je ajn-cvaj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99epo%C4%8Det_hv%C4%9Bzda_troj%C3%BAheln%C3%ADk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2012, 23:19    Předmět: Citovat

Mimochodem, vztah pro výpočet A(f0) v závislosti na n v tom linku máš, takže ani ta transkonfigurace není potřebná, stačí vyřešit kvadratickou rovnici. A kdyby jsi vzal ty počítače na milost, tak si to dáš vypočítat na http://www.wolframalpha.com/ . Stačí zapsat a klepnout na [=].


w-a_rovnice.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  w-a_rovnice.png
 Velikost:  13.82 kB
 Staženo:  81 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jura80



Založen: Nov 05, 2011
Příspěvky: 908
Bydliště: Boskovice

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 9:21    Předmět: Citovat

Bernard: Asi na to mrknu. Snad nebudu muset nikam odjet a budu mít zase trochu toho času.

Přenos při f0 je hezká věc, že to mám v linku k dispozici samozřejmě vím, ale já potřebuju znát přenos na obecné frekvenci... Ono by se to samozřejmě dalo odměřit, ale radši mám před sebou výpočet a pak už jen ověřuju, co jsem naměřil.

Jak jsem psal, zkusím na to mrknout, snad se ze mě nebude kouřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 18:33    Předmět: Citovat

Zdravím. Nějak jsem se v tom ztratil, vždyť autor dotazu se ptal na přemostěný T-článek a všechny odpovědi se vztahují na dvojitý T-článek. Docela srozumitelně jsou oba články včetně dalších typů pasivních filtrů i s příslušnými výpočty vysvětleny v publikaci pánů Vachaly a Křišťana z r. 1982 "Příručka pro navrhování elektronických obvodů" a k ověření je možno využít java applety: http://falstad.com/circuit/
Pro Bernarda: Neříká se transkonfigurace, nýbrž transfigurace. Vím, že to víš, ale spletl ses Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po leden 16 2012, 19:56    Předmět: Citovat

Opravdu jsem se splet, Embarassed , dík za opravu. Už budu radši psát "přeměna".
On ten jura80 mluví o nulovém přenosu při n=0,5, tak to logicky ukazovalo na přemostěný dvojitý T.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund