Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Synchronizace blesku

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bjes



Založen: Dec 30, 2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 18:52    Předmět: Synchronizace blesku Citovat

Ahoj pánové, potřeboval bych trochu pomoci s digitálním foťákem a externím, zábleskem ovládaným, bleskem.

Externí blesk: Bonica Neonlite, bez možnosti nastavení. Odpalován jako
slave zábleskem z interního blesku fotoaparátu.

Foťák: Panasonic Lumix TZ3: Blesk odpaluje nadvakrát - měřící a hlavní
záblesk jsou od sebe cca 11-12 setin sekundy (měřeno blesknutím na fotodiodu a nahráno do PC...)

Externí blesk bohužel odpaluje naplno už na první záblesk z foťáku, tzn.
sáhne do měření (foťák stáhne intenzitu následného záblesku) a ve chvíli
otevření závěrky už externí blesk nepálí (dobíjí se ca 7 sekund).
Výsledkem jsou naprosto tmavý fotky.

Dokázal jsem vytvořit end-to-end řešení, které nefunguje Smile Signál z
fotodiody spustil časovač z 555, ten přes optočlen opožděně odpálí ext. blesk.
Bohužel časování se mi takhle přesně nepodařilo nastavit, ale v v principu
to funguje krásně, klidně oddálím odpal třeba o sekundu nebo tři, ale netrefím se nikdy do závěrky Smile

Problém by vyřešil odpal externího blesku až na druhý záblesk z
fotoaparátu.

Našel jsem tohle řešení:
http://www.sindlar.com/photo/flash_trigger/flash_trigger_cz.html

Bohužel z něj nejsem úplně moudrej, potřeboval bych vynechat většinu z
toho zapojení - nemůžu s sebou tahat další zdroj (blesk je pod vodu, mám k dispozici 4xtužkovou baterie v pouzdře), nepotřebuji indikaci odpálení, nepotřebuji tyristory na odpal blesku, to všechno ten blesk má...
Tohle řešení jsem se pokusil okleštit a zrealizovat (stabilizace jen zenerkou, vynechána celá zesilovací část, detekční fotodioda přímo mezi CP1/CP2 a zem, výstup prozatím jen na LEDku z emitoru tranzistoru Q1), ale chová se divně - na blesk to sice reaguje, ale pořád to bere i první záblesk. Navíc to funguje i jako "roztmívač" - intenzitu světla na detekční diodě přímo promítá do jasu LED na výstupu - prostě se to chová "analogově", potřeboval bych, aby na konci byly naprosto jasně rozlišené úrovně.

Potřebuju prostě mezi detekční fotodiodu v ext.blesku a zbytek jeho elektroniky vložit člen, který si "přečte" vstupní signál (dva záblesky z interního blesku), ten první ignoruje a spustí se až na ten druhý. Výstupem by mělo být jen sepnutí kontaktu, protože už ty detekční fotodiody (na blesku jsou dvě) jsou paralelně zapojeny s manuálním tlačítkem na testovací odpálění blesku.

Díky všem kdo dočetli až sem, koukám, že detailnější popisy problémů už moc nefrčí...Kdyby se vám podařilo něco rychle vymyslet, tak budu moc rád. 7.ledna se chystáme pod vodu do Egypta a ten blesk jsem si chtěl vzít s sebou...Sad

Honza



vystup_fotodioda.jpg
 Komentář:
vystup z fotodiody

Stáhnout
 Soubor:  vystup_fotodioda.jpg
 Velikost:  59.77 kB
 Staženo:  117 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 18:58    Předmět: Citovat

Zapoj to na delicku dvoma, a ked to chces este lepsie tak plus rrsetovsci obvod aby to po case ked pride len prvy impul dalo sa do zakladneho stavu. Napr 4013... Ako delic dvoma. T
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bjes



Založen: Dec 30, 2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 19:14    Předmět: Citovat

Jsem už trochu z formy, myslíš, že bych tě mohl poprosit o trochu detailnější popis, případně schémátko? Smile Ona i ta 7474 by měla fungovat podobně, ale jak jsem psal - nejsem zrovna zkušený konstruktér a nejsem si jistý kudy do toho.

Počáteční stav by měl být "Vypnuto". První impuls ignorován (tzn. pořád Vypnuto), na druhý impuls odpal (Zapnuto - sepnout nějaký kontakt, optočlen..), po nějaké sekundě-dvou reset, aby se mi nerozjela synchronizace.

Fakt oceňuju odpověď, ale jsem bohužel větší lama než jsem si myslel.

Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 19:26    Předmět: Citovat

Nepomohlo by ti tohle zapojení nebo jeho modifikace? To první zapojení mám a chodí to perfektně.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bjes



Založen: Dec 30, 2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 19:35    Předmět: Citovat

bohuzel nemam programator, s PICem jsem nikdy nedelal a bohuzel me tlaci cas, jak uz jsem psal. Leda bys mi ho treba chtel prodat? Nebranim se ani takovemu reseni, fakt bych si jen rad vzal blesk s sebou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 19:42    Předmět: Citovat

Jestli ho máš kde koupit, tak ho kup a můžeš mi ho poslat. Vrátím ti ho naprogramovaný, to není problém.

Edit
Jestli máš k dispozici sériový port, tak jednoduchý programátor je tady. S ním jsem začínal právě kvůli tomu synchronizátoru blesku.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12521

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2012, 20:11    Předmět: Citovat

Podobné řešení:

Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MiroH



Založen: Jan 28, 2011
Příspěvky: 55
Bydliště: Nitra

PříspěvekZaslal: po leden 02 2012, 8:00    Předmět: Citovat

Alebo ak mozes, nastav fotak na manual. Potom nebude posielat meraci predzablesk. Ale to budes musiet celu expoziciu nastavovat manualne. Snad to na Tvojom fotaku ide nastavit. Ja mam zrkadlovku a na tej to ide bez problemov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po leden 02 2012, 8:57    Předmět: Citovat

Přesně tohle požadované zapojení vyšlo v Praktické elektronice 2005/9 str.16 DPS jako Spouštění přídavného blesku. Pokut to neseženeš tak ti to oskenuji.

Naposledy upravil jova1 dne po leden 02 2012, 10:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: po leden 02 2012, 9:19    Předmět: Citovat

Jenom taková malá poznámka. (nechce se mi ppodrobně studovat manuál)
Jedná se skutečně o měřicí předzáblesk, nebo o redukci červených očí, kterou lze vypnout? Nevím

Edit: citace z manuálu
...Two flashes are emitted when using red-eye reduction. Do not move until the second flash is over. Effects may vary depending on the person...

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: po leden 02 2012, 22:04    Předmět: Citovat

Kolik máš ještě času? Mám tady v Brně tenhle modul. Zapojení podle http://www.fancon.cz/slave-flash-trigger/slave-flash-cz.html
Jenom je tam zapojen tranzistor na výstupu místo tyristoru.
Procesor můžu naprogramovat. Jen bych musel pohledat upravenou verzi software pro UW, aby se to nevypínalo automaticky po půl hodině.



vyrez.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  vyrez.jpg
 Velikost:  18.68 kB
 Staženo:  93 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
bjes



Založen: Dec 30, 2011
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út leden 03 2012, 1:53    Předmět: Citovat

Pánové, všem díky za ochotu pomoci, líbily se mi jak možnost s PIC (asi nejkomfortnější, ale bez programátoru ani ránu...a jak jsem koukal, tak sériovej port taky nevedu) tak s 556, ale nakonec se mi podařilo přemluvit to zapojení s děličkou 7474 z mého odkazu - nějak tam blbly časy mezi zábleskama, vyřešila to výměna 470nF kondíku za 100nF a na konci miniaturní relátko na kolektor (místo tyristorů na emitor) výstupního tranzistoru. Je to úchylný, ale pomohla mi rychlokamera s 500sn/sec Smile

Takže zbejvá to vrabčí hnízdo z nepájivýho pole nějak přesunout na destičku a zamontovat, ale to už snad zvládnu sám Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Generalsound



Založen: Nov 20, 2009
Příspěvky: 324
Bydliště: Doma, kde asi?

PříspěvekZaslal: út leden 03 2012, 17:46    Předmět: Citovat

Tohle mě teď napadlo. Po odlaborování hodnot by to i mělo fungovat. Ale asi už je pozdě, co?


03012012699.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  03012012699.jpg
 Velikost:  57.68 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund