Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Poslední modré A Radio
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 8:30    Předmět: Citovat

workhard-ale ano, to bylo je z mé hlavy, v tomhle věku už mám nárok něco zapomenout musím s tebou souhlasit!
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 8:59    Předmět: Citovat

Je to těžký, kdo si dnes bude kupovat reklamní časopis s několika konstrukcemi s procesorem za 75,- Kč?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 16:37    Předmět: Citovat

AR se vyznačovalo konstrukcemi které si mohl stavět i začátečník. Nynější doba kdy se v PE vyskytujií pouze kostrukce s MCU tak je to vyloučeno. Programátor nemá ani mnohý zkušený amatér natož aby uměl programovat PICy. Pro začátečníka je to spolehlivý způsob jak ho odradit a znechutit.
Vánoční stromek ovládaný mikroprocesorem je pro koho? Začátečník se do toho nepustí (ani nemůže) a pokročilý si musí s tím připadat jako blb. A taková je drtivá většina konstrukcí.
Teď vyjde vyhodnocení kostruktérské soutěže PE. Jaké konstrukce asi dostanou první ceny? Odhaduji že ty ve kterých je víc než jeden procesor.
Není to o nápadu, o nových zapojeních a netradičních řešeních. Vítězí "nahrnovači" součástek bez invence. Čím děsivější silostroj tím lépe.
A toto je ta spolehlivá cesta jak odehnat jakékoli zájemce o elektroniku.
Což se jim daří. Výsledek je že není kdo by kupoval modré AR.
A bude hůř.

Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 17:57    Předmět: Citovat

zdenoeddie napsal(a):
A ja som si chcel dat predplatne.... tak si dam uz len na jedno.
Nemoze niekto prosim ofotit ten clanok "na rozloucenou"? Dakujem

Tady to nenajdes? Nestahoval jsem, ale je tam asi celé číslo.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2011, 10:05    Předmět: Citovat

Tenhle časopis jsem pokládal za docela zajímavý
http://www.robotrevue.cz/
ale už taky skončil.
Možná by nebylo špatné, kdyby se ve státním rozpočtu našlo pár peněz na financování podobných aktivit, třeba pod hlavičkou ministerstva školství. Ale měl by nad tím stát někdo s velkým bičem a malým dvorem, aby se to nezvrhlo na tunel pro pár vyvolených.

BTW: Tohle téma IMHO souvisí s tímhle.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=48562&postdays=0&postorder=asc&start=0


Naposledy upravil Yarda1 dne ne prosinec 25 2011, 10:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kevin_mitnick



Založen: May 20, 2007
Příspěvky: 1778

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2011, 10:26    Předmět: Citovat

jasin napsal(a):
Nynější doba kdy se v PE vyskytujií pouze kostrukce s MCU tak je to vyloučeno. Programátor nemá ani mnohý zkušený amatér natož aby uměl programovat PICy. Pro začátečníka je to spolehlivý způsob jak ho odradit a znechutit.


Prosim te neblbni. Programator na MCU se da udelat doslova za par susnu, konstrukci je plny web. A univerzalni programator taky dnes nestoji majland...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2011, 10:16    Předmět: Citovat

Milý kevine_mitnicku to je právě ten názor který mají v PE a škodí nejvíc. Já jsem (evidentně na rozdíl od tebe) léta vedl technické kroužky mládeže při našem radioklubu a mám dost přesnou představu co kluky chytí a co ne. Začínat nějakou dost abstraktní konstrukcí programátoru? Učit se složitě ho používat dřív než mohou získat první fungující (vlastnoruční) výrobky?
Nebo koupit "univerzální" programátor za mnoho tisíc (pro někoho to opravdu není majlant Confused

Technika kolem procesorů má ještě jeden negativní dopad. Když sledujeme v PE zapojení která MCU obvykle obklopují je vidět trend. Dobrý programátor obvykle asi už tak dobře neumí analogovou techniku a na úrovni zapojení je to znát.
Oni se asi tvorbou programu pro MCU vysilují nebo znalosti procesorů a tajů programování zaplňují mozkovou kapacitu. Prostě zapojení obklopující ty "fascinující" krabičky jsou obvykle nízké úrovně. Zdá se že vpád techniky MCU způsobil úpadek úrovně klasického analogového zapojení. Bez kterého se bohužel chrliči MCU zapojení nemohou obejít.

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2011, 21:45    Předmět: Citovat

Spíš se přikláním k názoru kevin_mitnick-a MCU dnes není žádný problém, když můžou děti na ZŠ programovat v HTML, php, javě..., tak proč by nemohly programovat mikráče v C. Kdyby digitální technika byla tak špatná, tak by přece nevytlačila analogovou. Ty bys přece v krožku v dnešní době taky nezačínal s elektronkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31874
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2011, 21:56    Předmět: Citovat

Jenže bez analogovýho "příslušenství" se drtivá většina těch MCU pitomostí ani dneska neobejde - a právě ty základní analogový obvody, kde vlastně stačí znát jen Ohmův zákon a něco k tomu, aby to chodilo, tahle generace "napalovačů softu" nějak nechápe. Oni jednoduše myslí, že všude běhají jedničky a nuly a že obvod je bezztrátovej a že indukčnost a kapacita vodičů navzájem je jen výmysl ze školy - a podle toho jim i ty konstrukce, na papíře a simulátoru "prostě sqjelý" v reálu skoro nikdy pořádně nechoděj...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19533
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2011, 22:42    Předmět: Citovat

jasin napsal(a):
...Já jsem ... léta vedl technické kroužky mládeže při našem radioklubu a mám dost přesnou představu co kluky chytí a co ne... ...Prostě zapojení obklopující ty "fascinující" krabičky jsou obvykle nízké úrovně. Zdá se že vpád techniky MCU způsobil úpadek úrovně klasického analogového zapojení, bez kterého se bohužel chrliči MCU zapojení nemohou obejít.

Vybral jsem jen pár slov, ale potvrzuji (jako rovněž bývalý vedoucí kroužku elektroniky), že se začínalo jednoduchými zapojeními: logickými obvody se spínači a bzučákem nebo LEDkou, analogovými obvody typu indikátor statického náboje, pak jednoduchý zesilovač s jedním tranzistorem na telefonní sluchátkovou vložku, koncový zesilovač 1W se třemi tranzistory pro reproduktor vybraný z nějaké televize z Oravy, pak se venku natáhla T-anténa a zavrtal zemnicí šroub a laborovalo se s krystalkou, audionem s bateriovou elektronkou, ke krystalce se připojil ten zesilovač, případně už hotový (taky vybraný z televize), pak se laborovalo s reflexním zapojením... Při tom všem se samozřejmě měřilo a měřilo, jen dva zdroje, RC generátor a další přípravky jsem stavěl sám, abychom nějaké měli - ony se v různých školách i fabrikách totiž nepoužívané měřicí přístroje povalovaly v kabinetech nebo ve skladech, ale dostat je odtamtud byl většinou nadlidský úkol: radši je aktivní blbci nechávali pod dohledem rozbít kladivem jako nepotřebné, jen aby si ani náhodou někdo soukromě nepomohl...
Došlo na jednoduchý kódový zámek s tyristory, taky jsme si hráli s fotoodpory, jednoduchou automatiku na zatažení závěsů, když je uvnitř více světla, než venku, a rozhrnutí, když je venku už světla dost.
A simulaci termostatu s perličkovým termistorem nebo přechodem tranzistoru, tam už byla nějaká ta 741.

Už v těch osmdesátých letech navštěvovali kroužek někteří, pro které byl analogový signál hazardním stavem mezi nulou a jedničkou a nevěděli si s ním rady. To už byl totiž celkem obstojně dostupný osmibitový procesor a měl jsem v kroužku borce, který na PéeMDéčku nebo Spektru dokázal assemblovat psí kusy už v osmé třídě, jen z počátku nechápal, k čemu je nastavení pracovního bodu do lineární části charakteristiky atd. Zato jím navržený a odzkoušený posilovač sběrnice jsem si taky postavil a využil s procesorem Z8400C přímo ve Spectru, když se mu nechtělo tahat sběrnici přes odpory ani z U880D ... osazenou desku ještě někde mám, schéma už by mi dalo hodně hledání..., ale vzájemně jsme se něco přiučili.

Skutečně těch jednoduchých zapojení vychází tiskem hodně málo a, když už, tak v nakladatelstvích, která to se ztrátou prodávat nebudou, takže publikace jsou drahé a často se o nich ani neví. A AR už několik let ta jednoduchá zapojení pro začátečníky ignoruje.
Čili - mrzí mě to, že mi už nepředepsali předplatné na modré Amáro, ale příčinám nezájmu o tento časopis rozumím. Kde mají brát kvalitní autory, když ti opravdu dobří mají většinou vlastní webové stránky se svými konstrukcemi? Nakonec mají je i ti dobří, ti méně dobří, i ti, jejichž sebevědomí je silnější, než znalost základů a nijak si tyto stránky navzájem nepřekážejí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2011, 2:10    Předmět: Citovat

Vzpomínáte na starý dobrý časy, to vám nikdo nemůže vyčítat, ale pokrok je pokrok Smile
Dnes mladí technici umí dřív programovat než ohmův zákon a nemyslím si, že je to vyloženě špatně, stejně se učí už na ZŠ, tak by ho znát měli. Rychlost šíření signálu vedením, jeho kapacita, indukčnost, je už celkem pokročilejší problematika a v začátečnických konstrukcích to není potřeba řešit. Krom toho moderní MCU mají všemožné periferie uvnitř, tak naco dělat paralelní sběrnice.
Nedávno sem si modré amáro ze zvědavosti koupil, stálo přes 50 Kč, přitom je to útlý sešitek, ve kterém není dočista nic, co by stálo za řeč, sloučení spíš vítám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2011, 8:50    Předmět: Citovat

Co si představuješ pod pojmem "umí programovat"? Já měla na základce výtvarnou výchovu a nepropadla jsem z ní, znamená to, že umím malovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2011, 10:48    Předmět: Citovat

Já míval z výtvarky 1 a 2 a rozhodně si nemyslím, že umím kreslit. U nás byla výtvarka odpočinkový předmět, kde se hodnotila spíš snaha, než výsledek. Ale zase v naší třídě bylo i několik talentů, kteří uměli kreslit výborně, ikdyž sem měl na vysvědčení stejnou známku, rozhodně se s nima nemůžu srovnávat. Vybrala si docela špatný příklad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2011, 11:10    Předmět: Citovat

Já na tom nic špatného nevidím, umění programovat řadím na úroveň jiných umění. A nedozvěděla jsem se, co si pod tím uměním představuješ ty. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1569
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2011, 11:48    Předmět: Citovat

Nalít do MCU program pomocí jednoduchého programátoru (třeba do LPT), naprogramovat blikající ledku, víc ledek, načíst stav tlačítka, ošetřit zákmit, naprogramovat semafor, generovat bzučení, jednoduchou melodii....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund