Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rámeček nad jističe
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19524
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 11 2012, 17:44    Předmět: Citovat

V tom případě byla blbost tam dávat předpisovou elektroměrovou desku, když jde malý digitální elektroměr vrazit do uzavřené modulové rozvodnice s DIN lištou.

Nerozčiluji se, jen na tebe ukazuji jako na další příklad toho, kdo nesprávně specifikoval výchozí podmínky v dotazu a to podstatné řekl až nakonec: že to je jen podružné měření a ještě možná neslouží ani k rozúčtování spotřeby placené na hlavním měření, ale "jen tak". A že by se vlastně vůbec nic nestalo, kdyby tam nebylo.
Tam už od začátku tedy mohla být těsná modulová rozvodnice s průhledným víkem, do garáže bych asi nedával tu, co jarda, ale něco v krytí aspoň IP55, například osmimodulovou skříň, která by měla stačit pro jednofázové připojení, chránič, elektroměr i rozjištění, nebo 2x12 modulů, tam se spolehlivě vejde i chránič a třífázový podružný elektroměr. Počet modulů se samozřejmě musí podřídit tomu, kolik dalších přístrojů (jističů) se tam ještě musí vejít.
Ty elektroměry na lištu DIN se dají pořídit i za cenu lidovou, třeba jednofázový do pětikila samozřejmě třífázový je dražší a zabere 7 modulů, když k němu přidáš chránič, to jsou další čtyři moduly, čili jedenáct, tak to zabere jednu řadu a rozjištění budeš muset dát do řady druhé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: st leden 11 2012, 19:25    Předmět: Citovat

Však to bude sloužit pro zúčtování. Garážmistr si napíše, kolik je na hlavním elektroměru a potom si napíše můj stav a podle toho mi pak dá zaplatit určitou částku.
Že jsem na začátku nenapsal o jaký typ instalace jde, to se omlouvám, ale nevěděl jsem, že je to tak moc důležité.
Už na začátku v dotazu jsem psal, že právě to co píšete vy nejde použít. Už jsem takovou jednu koupil v OBI, ale nejde to tam dát, zkoušeli jsme to tam s elektrikářem, proto mi to dal na tu desku. Ten elektroměr, co jsem dával v odkazu, tak je jako 4 moduly, vrchní část tam pasuje, ale takové ty okýnka jsou moc nízko a elektroměr je moc vysoký, tak to nejde zavřít.
To je jediné, na co jsem se ptal. Viděl jsem v práci, že elektrikář někde vyměňoval starý plechový rozvaděč za moderní. Byla to ale jen skříňka asi 50x60x30cm a v ní ty okýnka právě nebyly a byla tam jen DIN lišta. Dá se něco takového koupit i v menším na 8 modulů? Dnes jsem se ptal ve třech obchodech s elektrem, ale všude mají jen klasické pro jističe, tam se ten elektroměr taky asi nevleze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19524
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st leden 11 2012, 21:07    Předmět: Citovat

To je pravda, na jističovou rozvodnici je čtyřmodulový elektroměr příliš hluboký, takže tě zklamu: do ní patří jiné elektroměry. Ten čtyřmodulový se dává zpravidla do plechových skříňových rozvaděčů, kde je na všechny strany hromada místa. Samostatná skříň přiměřených rozměrů jen na něj a pár jističů, pokud je mi známo, v prodeji není.
- sežeň si normální rozvodnici a do ní příslušný elektroměr nebo
- si nech udělat poloskříň na tu desku, co tam máš.

A ujasníme si pojmy: fakturační měřidlo je to, podle kterého dodavatel energie fakturuje cenu. Garážmistr (odběratel, na kterého je psaná smlouva na fakturační měřidlo) není tvým dodavatelem energie, ten jen posčítá, co komu naměřil jeho rozúčtovací čili poměrový elektroměr a pak vypočítá, kolik z toho, co přišlo na faktuře, kdo zaplatí.
Čili to, co máš v garáži, je měřidlo jen poměrové, nikoli fakturační. Tedy pro jeho montáž ani přesnost neplatí tak přísná pravidla.
Na druhou stranu jsi teď ve výhodě pro případ, že se rozhodnete pro samostatné přípojky a samostatné smlouvy distributora s každým z vás, na samostatné přípojce a samostatném hlavním, čili fakturačním, měření u každého zvlášť - a ty už vlastně máš elektroměrovou desku pro takový případ připravenou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 18:11    Předmět: Citovat

Já nejsem profi elektrikář a ani jsem to nikdy netvrdil. Proto jste mi asi právem minulé téma uzamknul a zavolal jsem si elektrikáře. Ten mi vše udělal, ale jen na tu desku jak jsem psal. Vše jsem si připravil a on pozapojoval. Jen tu rozvodnou skříňku, nebo jak se to správně nazývá, jsem koupil v OBI a zkoušeli jsme to s elektrikářem, nepasoval elektroměr. Už jsem se díval, že existují elektroměry ve tvaru jističe, ale mají číselník zboku, což se mi nelíbí a koupil jsem si ten co je velký jako 4 moduly. Jak jsem psal, je široký jako 4 jističe, dokonce vrch je stejně velký, ale má tam takové šikmé plošky, ve kterých je připojení na elektroměr a to mi zavaží. Potom nejde horní část skříňky zavřít. V práci elektrikář dělal právě nový rozvaděč, ale má tam asi 20 jističů, nevím přesně. Je to v podstatě jen holá skříňka s dveřmi, ve které je jen DIN lišta a zemnící a nulovací svorky. Jedna modrá a jedna zelená. Něco podobného bych právě potřeboval, ale v menším, aby se mi tam vešly 4 moduly. Tedy elektroměr je jako 4 moduly plus 4 jističe. Ale jestli se něco takového neprodává, hm, to bude problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 19:23    Předmět: Citovat

Odpočet je věcí orgánů, ne garážmistra. A zda je z boku nebo ne - to je jeho problém. Slouží to k fakturaci, takže je to fakturační měřidlo. Takže podle zákona - revize, pečeť a odpočet. Modulo 1 je i analogové, cca 30 Eur. A otázka bedny - to je jedno. Dej co máš, v garáži. Moje je bytové, na chodbě bytu, ale i v garáži lze. I tak to před zákonem neobstojí, pokud si budou ostatní garážníci stěžovat - bez pečeti lze obejít odběr. Je to celé na vodě. A případný zloděj Ti vykrade všechno, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 20:06    Předmět: Citovat

Ten elektroměr má pečeť. Jak jsem psal, je to v podstatě jen orientační pro mě a důkaz pro garážmistra, který se o to stará. Tomu platíme za garáže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 20:21    Předmět: Citovat

Jde o zákon, o dodavatele. Nikdo ho neobejde. Choď napřímo, a vyhneš se problémům. Více lidí je zajícova smrt... lidové přísloví. Má pečeť - je to revizní technik? Tak proč potom garážmistr? Smlouva s elektrárnami to vyřeší.

Já na byt nemám žádného garážmistra a jiného podomního obchodníka, uzavírám všechny smlouvy sám.


Naposledy upravil jarda dne čt leden 12 2012, 20:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 20:27    Předmět: Citovat

Jarda: i pan Hill už to asi pochopil jak to myslím, vy ne!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 20:38    Předmět: Citovat

Pochopil a nebo ne - kdo je majitelem, ten rozhoduje. A mně je to šuvix. U nás to řeším já. Mám na to kvalifikaci a jsem majitel bytu. Práci odvedu podle přání rodiny, udělám a dám razítko... co chceš více? Kvalifikaci mám roky... státní. Nic jiného nedělám. Koupím co potřebuji ve VoC.

Na co je potřebný elektroměr v modulo 4, který se nevejde do skříně? A bez revize? Když je i v modulo 1 do DIN? A s revizí?

Je mi to jedno. Jsem autonomní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 16:24    Předmět: Citovat

Psal jsem, že jsem to objednával z internetu? Tam je jen obrázek a popisek, že je to na DIN lištu a zabírá 4 pozice. Že bude větší na výšku a nevleze se do klasické skříňky jsem asi nevěděl, ne? kdybych to věděl, tak to nekupuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 16:54    Předmět: Citovat

Já bych to reklamoval...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 18:27    Předmět: Citovat

Není důvod, vzhledově se mi líbí. Jen jsem se ptal prostě profíků, jakou skříňku nebo rámeček mám koupit, jestli se něco takového prodává. Toť vše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 18:51    Předmět: Citovat

Tak si na to dej nějakou bednu, a je to. A i někoho na platby s certifikátem. Z oboru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19524
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá leden 13 2012, 19:39    Předmět: Citovat

Jardo, co sem taháš někoho na platby? Za všechny přece platí jeden, na koho je psaný fakturační (hlavní) elektroměr. Za na něm naměřenou elektrickou práci, za nájem drátů, sloupů, podzemních kabelů, za rezervovaný výkon, za dotace na obnovitelné zdroje a platy manažerů dodavatele přijde souhrnná faktura tomu jednomu (v tomto případě se mu ne zcela přesně říká "garážmistr").
Ten odečte podružné elektroměry ve všech garážích včetně rovněž podružného v garáži vlastní, sečte naměřené kilowatthodiny a trojčlenkou rozpočítá každému, co jeho podílem povinnosti jest, a vybere si to od jednotlivých uživatelů, kteří ve vztahu k dodavateli elektrické energie vlastně neexistují - zákazníkem pro ně je jen ten jediný "garážmistr".
Jak dalece souhlasí součet jednotlivých měření s údajem měření hlavního, nehraje celkem roli: stejně se rozpočítává fakturovaná částka podle vedlejšími měřidly naměřené práce.
U hromadných garáží je to zcela běžná praxe a dodavatelé elektrické energie proti ní nic nemají. Pro ně jsou garáže jediný odběratel (fyzická osoba) a jak si to vypořádá s ostatními, je jeho věc, hlavně, že platí.
Jednoduše jde o rozúčtování nákladů podobně, jako u vody a tepla v paneláku. Samozřejmě ten, kdo je odběratelem, má právo všem jejich rozúčtovací měřidla zajistit proti manipulaci, která by mohla kohokoli poškodit.

Pozor - nezaměňovat s přeprodejem elektrické energie pro jiné účely, než bydlení, právnickou osobou na dalšího odběratele, tam platí zcela jiné zákony.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarda
Zablokován


Založen: Jan 01, 2012
Příspěvky: 925

PříspěvekZaslal: so leden 14 2012, 14:28    Předmět: Citovat

Lidé jsou různí a velice rychle se rozhádají kvůli haléřům i za světlo na chodbě, proto. A pokud podniká...raději mít klid, i tak na náklady potřebuje doklad na sebe. Zažil a viděl jsem toho dost. Proto ta opatrnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund