Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Domácí elektro stavebnice
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sodobar



Založen: Dec 20, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2011, 20:58    Předmět: Domácí elektro stavebnice Citovat

Zdravím,
už delší dobu se mi vrací jeden nápad. Vzpomenu si na něj jednak v hračkářství, když vidím ceny interaktivních hraček a také když jdu kolem obchodu s elektrosoučástkami a vidím tam všechny ty spínače, malinké repráčky, diody a další.
Ne, že bych byl nějaký velký bastlíř, moje znalosti pochází z pracovek ze základní školy (holky měly vaření) a několika málo oprav upadlých drátků pájkou.
Moje představa je taková, že zajdu do obchodu, nakoupím za 50 korun součástky, doma to napájím drátky k sobě a ono to bude po stisknutí tlačítek a přepínačů blikat, houkat, točit atp. Prostě dělat věci, které alespoň na chvíli zaujmou malé děti.
Nicméně, vzhledem k mým malým zkušenostem nemohu přijít na nějakou pěknou realizaci. Nechce se mi použít obyčejný tištěný spoj nebo destička, má to ostré rohy a tak...
Počítám, že nejsem první, kdo by chtěl vyrobit nějakou jednoduchou hračku pro děti, tak místo abych objevoval objevené, tak se radši zkusím zeptat místních odborníků Wink
Co vy na to? Budu rád i za odkaz, nějak se mi nedaří nic vygooglit...
Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1207
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2011, 21:05    Předmět: Citovat

Dobrou inspirací může být Voltík http://voltik.cz/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2011, 21:08    Předmět: Citovat

Na hraní je dobré Nepájivé kontaktní pole, až se zapojení odladí, tak se může zapájet na Plošný spoj vrtaný - jednostranný a strčit do krabičky. Možností je dnes už dost, jen si vybrat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2011, 21:28    Předmět: Citovat

Ono to dnes není tak jednoduché . Je jasný (a pochopitelný ) odklon od klasických vývodových součástek , ale např. tranzistor s 4cm vývodem dnes nenajdeš , i axiální-dlouhé součástky nejsou běžné . Spíš koupit nějakou směs součástek-zbytek po bastlíři (nepotřebné popelnicovat ihned)na aukru za pár Kč. Když tedy píšeš , že pájení není problém . Very Happy Protože koupíš elektromerkura a tam jsou prohozeny u NPN PNP + s -sem . Laughing

Naposledy upravil BOBOBO dne út prosinec 20 2011, 21:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2011, 21:29    Předmět: Citovat

Jak bylo napsáno výše, Voltík I, II, III od Svobody by ti možná vyhověl. To víš, ale takovou takovu krásu, jakou byla třeba WN05010 už za 170Kč neseženeš.. Smile


.

_________________
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sodobar



Založen: Dec 20, 2011
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2011, 22:06    Předmět: Citovat

Dík za tipy.
Voltík je super, ale i Voltík 1 je zatím příliš složitý, ten si koupím k Vánocům až za pár let Smile
Zatím by úplně stačilo něco typu Zmáčknu - Svítí, Přepnu - vrčí. Takže něco Baterie - Spínač - Dioda.
To nepájivé pole vypadá pěkně, ale na takové malé hraní trochu drahé.
Možná by šlo použít třeba krabici od bot. Uvnitř by byla baterie a drátky a na víku ten zbytek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2489
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2011, 22:27    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 20 2011, 23:58    Předmět: Citovat

To je moc pěkné!!! To se v SR prodává, nebo je to Tvůj výrobek? Jaká je cena? Poslání by asi nebyl problém, kámoš dělá na Mochovcích.To by bylo něco pro vnuka... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2011, 0:04    Předmět: Citovat

Kdybys netajil bydliště, možná by ti někdo daroval , co už nevyužívá. (za odnos)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2011, 6:56    Předmět: Citovat

Tak třeba http://www.merkurtoys.cz/vyrobky/elektro-stavebnice
Ale za 50 korun to asi nebude - to se dnes nepořídí ani obyčejný vypínač.
Jinak na první pokusy stačí třeba krabice od bot, udělat do ni dírky, prostrčit vývody od součástek a z druhé strany se připájí propojovací drátky.
Případně se pamatuji, že na jednodušší bastlení se používaly lustrsvorky - čokolády.

Před Vánoci se takovéhle příspěvky na odborných konferencích pravidelně objevují, nápadů spousta, ale většinou to po Silvestru zase zapadne Sad

Tu stavebnici s elektronkou jsem měl taky - ale fungovaly mi akorát krystalky. Byla tam nevýhoda, že na pokusy s elektronkou bylo nutné koupit deset plochých baterií a ty stály celých 14 korun československých a moc dlouho nevydržely. A ta přesnost taky nebyla nic moc - buď se ty destičky nedaly do dírek strčit nebo v nich nedržely. Ale jako nápad to nebylo špatné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2489
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2011, 7:36    Předmět: Citovat

Je to klasická stavebnica, svojho času sa používala na školách. Predával som to za 400korún ale nikto to nechce. Čo už.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2011, 8:32    Předmět: Citovat

Ctěl jsem ti nabídnout knihu , kde je taková lustrsvorková stavebnice perfektně popsána , byl na ni odkaz na http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3805&postdays=0&postorder=asc&start=840 , ale odkazy byly zlikvidovány (AP asi) a dával je tam myslím CZJKP1 , tak zkus poptat . Jelikož ji vlastním , tak jsem ji nestahoval a název mi momentálně vypadl . Ale ten základ mi taky kdysi táta připravil a na tom jsem začínal .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tempreader



Založen: Jan 24, 2011
Příspěvky: 89

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2011, 9:56    Předmět: Citovat

Já jsem měl v mládí nějakou elektro stavebnici z bývalé NDR, byly to kostičky se součástkami, kladly se vedle sebe a propojovaly se kousky drátků do dírek, jako většina podobných stavebnic.

Jiný princip propojení používá stavebnice Boffin ( www.boffin.cz/ ), což se mi pro malé děti a prvé pokusy zdá lepší (ale ta cena Shocked ).
Výhoda hotové stavebnice je že jsou k ní většinou přiloženy vzory zapojení realizovatelné s dodanými součástmi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2570

PříspěvekZaslal: st prosinec 21 2011, 10:03    Předmět: Citovat

tempreader napsal(a):
...Jiný princip propojení používá stavebnice Boffin ( www.boffin.cz/ ),....

Mne tam zaujala poznámka, že ta stavebnice umožňuje připojení k PC. Psal jsem jim dotaz, v čem to spočívá, ale asi měli ucpané dráty Confused

Možná by pro takové hrátky mohl posloužit i nějaký simulační program pro PC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2011, 14:46    Předmět: Citovat

simulačný program zapojení sa volal (volá) EDISON, je to softík kde je pracovne prostredie, niečo ako doska, na nu si vyťahuješ rôzne sučiatsky, ako prepínače spínače , zdroje napätia (baterie/reg. zdroje) a potom to ťahaním myšou poprepájaš "virtuálnymi vodičmi" a ked sa zapne spínač tak to bliká , svieti, otača sa, nasledne sa da s praktickeho zapojenia vytvoriť aj schéma zapojenia. ten program sme mali niekedy v škole na dielňach.

http://www.softmania.sk/Screenshot/Edison.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund