Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký multimetr do 1500Kč?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2011, 18:25    Předmět: Citovat

Na stole som mal tých merákov viac. Ak je merák využívaný intenzívne a nie vždy v labáku, jeho životnosť je krátka. Mechanický otočný prepínač je najchúlostivejšia časť. Ak je vytvorený na plošnom spoji po čase sa zoderie.
Preto uprednostňujem meráky s automatickým rozsahom (inak s tým sa horšie meria, stále sa musí sledovať aj jednotka), ale dlhšie prežije.
Veľkosť číslic čím ďalej tým väčšie... Very Happy.
Aj tak najpodstatnejšia časť meráku je medzi stoličkou a merákom v ruke.
K (ne)spokojnosti s meraním sa dopracuje základmi elektrotechniky a skúsenosťou.
Dobrý osciloskop (nemusí byť ani na začiatok drahý) poskytne oveľa viac informácií ako multimeter. Občas siahnem po multimetri s osciloskopom, ale to je pre skúsenejších. Namerané priebehy pri zlej voľbe parametrov vzorkovania niekedy poskytujú čudá.
Lacný UT10A v cena cca 10-12€, podobný s meraním prúdov UT33A,...
Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2011, 19:21    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
UT70A - čítač má tak nesmyslně nastavené úrovně že ho myslím ani audio výstup ze zvukovky nevybudí.(...)

Tenhle Fluke ani neumí měřit proud... Sad Sad http://www.farnell.com/datasheets/42339.pdf

A tento Agilent vypadá dobře, ale mám obavy ze společné zdířky pro měření napětí a proudu... To bude člověk asi často vyměňovat pojistku... Nebo se mýlím? Výrobce naznačuje jakousi ochranu.
citace:
Overload protection for 60 μA to 600 μA range: 600 Vrms for short circuits with < 0.3 A current.

http://www.farnell.com/datasheets/1375652.pdf
Společná zdířka pro napětí a proud se vyskytuje hlavně u nejlevnějších low end multimetrů. http://www.gme.cz/digitalni-multimetry-standardni/digitalni-multimetr-pro-skit-hc-mt-1210-p722-352/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 7:26    Předmět: Citovat

Ano, ten Agilent i Fluke mají velmi silnou ochranu proti všemu. Jinak proudový rozsah na téměř všech multimetrech je skoro nepoužitelný díky velkým ubytkům - i s kabely 200-500mOhm. Daleko lepší je si udělat z rezistoru bočník, a měřit na něm napětí. Potom nehrozí že zničíš multimetr, do měření není vnášena taková chyba a nepotřebuješ proudový rozsah Wink takže multimetr co neměří proud zcela stačí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 9:36    Předmět: Citovat

To jsou velmi silná slova. Je hodně měření, kde bude chyba metody(způsobená vložením ampérmetru) zanedbatelná nebo ji lze s klidem tolerovat. Manipulace s vnějším bočníkem by mě docela otravovala.
Při manipulaci s vnějším bočníkem třeba u zařízení napájeného ze sítě 230V/50Hz navíc zbytečně roste riziko úrazu el. proudem.

A na vnějším bočníku také vzniká úbytek. A pokud chci dostat měřený údaj na nejvyšší možný počet platných míst, stejně to bude nějakých 200mV až 600mV, podle typu voltmetru.

Jsou speciální případy, kdy bude vnější bočník výhodný, nebo dokonce nutný (proudy nad 10A, obvody s velmi malým napájecím napětím) ale pro většinu obyčejných měření při oživování přístrojů mi naprosto stačí zabudovaný ampérmetr v multimetru.
Když zvolím vyšší rozsah než by odpovídalo měřenému proudu, tak bude i úbytek menší. Připravím se tím sice o jemnější rozlišení, ale ovlivnění obvodu se zmenší, takže to bude fifty fifty.

Takže pro mě multimetr bez měření proudu(za takové peníze) je nepřijatelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33989
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 9:46    Předmět: Citovat

Meranie prudu pouzivam velmi zriedkavo. Vacsinou staci lab. zdroj, tam je voltmeter aj ampermeter.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 10:16    Předmět: Citovat

Každý ať si to dělá jak chce.

Ampérmetr na zdroji nebývá příliš přesný, hlavně na malé proudy (jednotky a desítky mA). Většinou ani nemá rozlišení pod 10mA. Za druhé měřák na zdroji někdy měří i spotřebu vnitřních děličů napětí a pomocných obvodů ve zdroji (ale ta se obvykle vejde do rozlišovací úrovně 10mA).
A pak i střídavý proud je občas potřeba změřit.
A je dost aplikací, kde potřebuju měřit jednotky mA nebo stovky uA (třeba ověřit citlivost ručkového měřidla).

Jen jsem chtěl upozornit potenciálního kupce na úskalí multimetru bez ampérmetru. Původně jsem si ani nevšimnul, že ten Fluke proud neumí. Ani by mě nenapadlo, že je něco takového možné.

Tím spíš, kdybych měření proudu používal zřídka, tím víc by mě štvalo vytahovat odněkud nebo si vyrábět odpovídající bočník.

Ale tím jen prezentuju svůj názor. Každý má na to svůj pohled.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8824
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 19:09    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
no merak sa kupuje raz za zivot co ked vidim tie ceny....

jezevec napsal(a):
...
Jinak při opravách nejvíce používám starou DU10.

Taky tak.
To Atlan - a na co si stěžuješ?
Já koupil tu DU10 na jaře r. 1969 (když jsem přišel z vojny) a stávala 1.050,-Kčs. Přitom jsem měl nástupní plat (po té vojně): cca 1.300,-Kčs (po SPŠE pouhých 980,-Kčs Cry ) Exclamation
Jel jsem si pro ni do Brna (na "tř. Vítězství" měla METRA Blansko svoji podnikovou prodejnu). DU10 byl za výlohou (s touto cenovkou).
Než jsem vlezl do prodejny, ještě jsem si řekl: kouknu nejprve do Bazaru (byl v ul. Panská - kousek dál od té "METRY").
Bylo 9:15hod. (otevírali v 9:00) - v tom Bazaru ležela DU10 (jako nová) - cena 900,- (a to ji tam v těch 9:00 vystavili pod pult). V 9:15 změnila majitele - já ji koupil a používám (k plné spokojenosti) doposud.
Jen - ta v METŘE měla černé pouzdro (jako většina) a já ji koupil v modrém futrále Shocked
V 70. letech jsem si do ní dobastlil (posuvný) přepínač polarity - abych nemusel pořád přehazovat šňůry, když jsem měřil v elektronkových tvp. Bylo to publikováno i v AR, či ST? Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 21:29    Předmět: Citovat

dneska se dá slušný multimetr koupit relativně levně, to co jsem nahodil jsou ty nejlevnější ještě slušné, bohužel s těmi omezeními které mají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 21:57    Předmět: Citovat

Tak dobře, Davide, tek Agilent je nakonec celkem slušný přístroj...
Ten můj UT70A je vhodný pro toho, kdo vyžaduje i měření indukčností. To mnoho multimetrů nemá. Pokud si teda nepořídíš podobný LCR metr: https://plus.google.com/photos/104378593109746079667/albums/5601643946056628337

citace:
Výměna pojistek nebo 9V baterie bude katastrofa. Ochrany nejsou. Ochrana displaye je provedená takovou vtipnou foií, kvalita kontaktů přepínače mizerná.

Jo, pro výměnu 9V baterie u UT70A je nutné oddělat celý zadní kryt povolením tří šroubků. Na plošňáku uvidíme pojistku 0,5A v pouzdru a pojistku 0,63A zapájenou (!). Ze spodu plošňáku je ještě pojistka 10A v pouzdru. Pro její výměnu je nutné oddělat plošňák povolením dalších čtyř šroubků... Docela blbé řešení, že? Ale před koupí multimetru toto nijak nezjistíte. Líp to bylo vymyšlené i v mém starém Profitecu DT-890G http://i01.i.aliimg.com/img/pb/892/247/300/300247892_721.jpg
Zatím jsem s tím UT70A spokojen a s přepínačem nebyly problémy... Koupen 12/2009.
Jo a ta vtipná fólie šla z displeje trochu blbě sundat, to si vzpomínám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 22:54    Předmět: Citovat

tou folií nebylo myšleno ochraná folie, ale ten hlavní tenoučký plastový kryt co chrání LCD Rolling Eyes z toho jsem teda nadšený vubec nebyl, mohli použít nějaké slušné plexi
ten nejlevnější U1231A ... jinak měření AC napětí jede do 100KHz (nikoli měření kmitočtu ale napětí)
https://picasaweb.google.com/cada.david/U1231A?authuser=0&feat=directlink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2011, 1:46    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
ten hlavní tenoučký plastový kryt co chrání LCD

Máš pravdu, zrovna jsem se na to mrknul... Ale kdyby ses o tom nezmínil, tak si toho ani nevšimnu. Nepovažuju to za velkou nevýhodu.
K tomu tvému Agilentu je přibalená klešťová proudová sonda? Pro jaký rozsah proudů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2011, 9:16    Předmět: Citovat

rozsah proudů si mužeš zvolit podle sebe, viz
http://cp.literature.agilent.com/litweb/pdf/U1231-90026.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
T505



Založen: Feb 18, 2009
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 12:37    Předmět: Citovat

Řeším podobný problém s výběrem multimetru 2000-2500Kč, a nabídka multimetrů je celkem velká a s množstvím nejruznějších funkcí. Dřív byla situace jednodužší Metra dělala PU500 a nazdar, po tchánovi mám ještě DU10, ta sice není špatná ale už není nejnovější a rozsahy se mě huř odečítají. U nového měřidla by se hodila funkce měření kondenzátoru a odporu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2011, 16:20    Předmět: Citovat

Záleží jen na tobě, co od toho přístroje čekáš. Mrkni se třeba na tenhle http://www.gme.cz/digitalni-multimetry-s-funkci-rlc/digitalni-multimetr-rlc-protek-hc-506-p722-087/#dokumentace
Nebo ten jednoduchý, ale kvalitní Agilent, na který odkazoval Davidus.
http://cz.farnell.com/agilent-technologies/u1232a/multimeter-digital-handheld/dp/1903370
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tomikt



Založen: May 03, 2005
Příspěvky: 216

PříspěvekZaslal: čt duben 22 2021, 20:15    Předmět: Citovat

doporučí někdo něco rozumného co funguje? na běžné hobby použití, idealne s podsvíceným displayem a měřením kapacity?

co treba toto ? https://www.hotair.cz/detail/merici-pristroje/multimetry/digitalni-automaticky-multimetr-true-rms-108d.html?gmc&gclid=EAIaIQobChMIpMGjkMOS8AIV6wWiAx3p_Q_HEAQYBSABEgJWwfD_BwE

nebo

https://www.soselectronic.cz/products/uni-t/ut-139-c-153800
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund