Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj PC-ATX
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 0:14    Předmět: Citovat

O úpravach PC zdrojů zde bylo napsáno dost a byl sem jeden z mnoha kdo zde hledal rozumy od bastlířů na recept úpravy. Kdo tady taky poctivě hledal jistě postřehl,že opravdu univerzální návod neexistuje.Mockrát zaznělo,že co zdroj to originál a přiznejte si,že na pohled dva stejné zdroje uvnitř opravdu stejné nejsou a v nějaké maličkosti se budou alespoň obvodově lišit.Myslím,že celé to spustil návod z časopisu AR na nabíječku Pb aku z PC zdroje,důkazem budíž vlákno o 22.stranách, přezdívané "jako kráva".Kdo měl štěstí na zdroj určitého typu,tomu zapojení fungovalo napoprvé.Ta samá situace se opakuje s úpravou zdroje na regulovatelný,Návod na úpravu dle skromného návodu od "danyk"skutečně funguje,ale opět jen u určitých typů zdrojů.Na takový zdroj se zkrátka musí narazit jako u té nabíječky.Já to štěstí měl v obou případech.Radost z úspěšné úpravy končí po omylu zvaném zkrat na výstupních svorkách.Zde je nutné uvést,že některé typy zdrojů po ůpravě tento omyl snesou z důvodu vestavěných ochran a naopak další takto upravené zdroje končí destrukcí.Často se stává,že vestavěné ochrany brání požadované ůpravy provést a zdroj se regulaci "brání" samovolným vypínáním nebo reguluje jen v úzkém rozsahunapětí,který se rozsahu 3V-15V vůbec nepodobá.Upravit zdroj pro určitý záměr lze,ale vede k tomu hodně cestiček a ty si musí prochodit každý zájemce sám.Receptů bylo zvěřejněno hodně.Kdo hledá najde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jerab



Založen: Jan 12, 2011
Příspěvky: 242
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2011, 8:57    Předmět: Citovat

Díky za zajímavé postřehy ale chtěl bych vědět zda by nepomohlo uplně odpojit za usměrnovačem větev 5v kterou nepotřebuji a která zpusobuje vypínání zdroje. Nevím ovšem jestli by se tím nezrušila ochrana 12v výstupu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 22 2011, 11:41    Předmět: Citovat

Pustil jsem se do přestavby zdroje EC ATX-300 na stabilizovaný laboratorní zdroj podle návodu na danykovi. Schéma odpovídá tomuto: http://danyk.wz.cz/s_atx01ab.png , jen místo těch operačních zesilovačů je tam obvod TPS3510P, což je obvod pro hlídání výstupních napětí, který zároveň obsluhuje i PG a zapínání zdroje přes vývod 4 TL494. Potenciometr na regulaci napětí jsem pro jistotu přesunul do zemní větve děliče. První problém byl v tom, že zdroj nechtěl dát víc jak asi 13 V, pak se vypl. Taky nebyl schopný dodat skoro žádný proud. Obojí jsem vyřešil vyjmutím toho TPS3510P. Zdroj potom nešel zapnout, stačilo odstranit jednu diodu do vývodu 4 TL494. Teď to funguje fajn, ale nějak nezabírá proudová ochrana, zdroj dá na 12 V větvi bez mrknutí oka 17 A. Chtěl bych to omezit na 15 A při jakémkoliv napětí. Jak je tady vůbec řešena nadproudová ochrana? Snímá se proud tekoucí budiči (obvod okolo D16)? Dala by se tam kdyžtak doplnit nastavitelná proudová pojistka? Díky.
Taky mě napadlo upravit stand-by zdroj tak, že bych odstranil tu 5 V větev a stabilizaci přepojil na tu větev pro napájení 494 a zároveň z ní živil ventilátor. Bylo by možné napájet 494 napětím asi 14 V? Teď má přes 20 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
cafenet



Založen: Oct 14, 2004
Příspěvky: 428
Bydliště: RK

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 14:11    Předmět: Citovat

a co takhle http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 14:39    Předmět: Citovat

milous2: nepíšu to tu poprvé, ale asi ani naposledy: návody jako je ten na stránkách "danyka" jsou nedořešená sračka, která pak logicky nutí lidi říkat blbosti jako třeba tvůj výrok "opravdu univerzální návod neexistuje". Rolling Eyes
Lukas-Peca: univerzální návod na přestavbu ATX zdroje včetně proudové ochrany najdeš zde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2011, 17:09    Předmět: Citovat

Taky jsem napsal,že kdo hledá tak najde. Řešení je celá řada,třeba i to Tvoje.Psal jsem jen za sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 10:17    Předmět: Citovat

AmarokCZ: Díky, dát tam proudové tráfko mě taky napadlo, ale šlo mi o to, jestli by tu nadproudovku někdo neuměl naroubovat na to původní zapojení bez toho, aby se tam muselo dodělávat to tráfko nebo bočník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 11:51    Předmět: Citovat

staci jeden odpor ako bocnik , tranzistor nejaky odpor do bazi, a pripojit to na 4 tl494..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 13:06    Předmět: Citovat

Tak a teď tu o perníkové chaloupce. Za svůj výrok se nestydím. Andrea také napsala,že řešení neni jednotné. Krásné prožití Vánoc všem bastlířům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 415
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 13:51    Předmět: Citovat

Krátkou dobu byla na síti tato schéma. Předělával jsem 4 různé zdroje na provoz akuvrtačky. (akupack dražší než
celá nová akučka). Zdroje byly dle kusu pod 5V při zátěži nestabilní, ale já potřeboval 14V a max. 18A. I je reulovatelné
+- 0,2A až -- víc jak 18A jsem nezkoušel (dalo by to víc, ochranu sem nastavil na 18A také k vůli max. rozsahu Metexu. Na akučky to bohatě stačí a teď když mám ubastlenou elektr. zátěž s měřením I, mohu víc experimentovat) Bižutérii kolem TL494 jsem nechal, odpojil
a upravil pouze označené. S jedním ATXem jsem musel trochu experimentovat - toto chéma opravu není univerzální a vyžaduje nějaké zkušenosti. Další schéma 1 - 30V jsem ještě nezkoušel. Ale zapojení je podobné. Hlavně nezapomenout na kondíky! Při oživování použijte žárovku nebo výkonový R.
Upozorňuji mladé bastlíře, že i když se předělávka jeví jako banalita, jsou rizika urazu i zklamání velké.

Také přeji všem hlavně hodně štěstí a pak zdraví. (na Titaniku byli zdraví všichni Wink )



atx_schema_03.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  atx_schema_03.zip
 Velikost:  156.61 kB
 Staženo:  823 krát



Naposledy upravil Lukar dne so prosinec 24 2011, 14:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 415
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 13:52    Předmět: Citovat

Další ATX


atx_schema_30v_2008_01.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  atx_schema_30v_2008_01.zip
 Velikost:  182.76 kB
 Staženo:  666 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 14:22    Předmět: Citovat

Lukas-Peca: jak chceš teda měřit proud když jsi proti bočníku i proudovému trafu??? Dej tam to trafo a neřeš, je to nejmenší zásah do zdroje.
milous2: žádná pohádka to není - moje řešení je jednotné, jenže když si někdo začne vymýšlet ptákoviny jako "mě se tam to trafo nechce dávat", tak to už není o tom, že to nejde, ale že se nechce Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 14:55    Předmět: Citovat

A jak to teda snímalo proud původně? To při přetížení jenom zjišťovalo pokles napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 15:02    Předmět: Citovat

Amarokcz:Taky ta pohádka není myšlena na Tebe,ale na Atlan. Děkuji Lukar,že upozornil zájemce o předělávku,že to neni banalita a je zde nebezpečí úrazu el.napětím život ohrožující. Návod vyšel i v PE-AR,ale pro někoho je to stále moc . Tím,že odšroubuju kryt zdroje a zase zašroubuju se úprava udělat nedá.Proto zájemci úprav začněte bastlit dle odzkoušených návodů a výsledek se dostaví. Z prdu se kulička neudělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2011, 19:19    Předmět: Citovat

Co sa ti na tom nepaci obmezi to prud obmezdi prezije to zdroj prezije, na aku vrtacku to staci. Co sa tyka uprav tych zdrojov treba si sadnut pozriet ako je to zapojene, po zriet datasheet a porozmyslat co stym. Ale to sa dneska nenosi.... A tazatel by chcel nieco jednoduche a komplikovanou funkciu.... Co tvoje zapojenia nesplnaju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund