Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač 100W s tranzistory...
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2011, 19:56    Předmět: Zesilovač 100W s tranzistory... Citovat

Chtěl bych si postavit zesilovač 100W. Rozhoduji se mezi těmito zapojení, doporučíte mě někdo něco z toho:

http://sob.xf.cz/zes100w.php
http://silenec.napady.net/image/15659961
http://sabela.borec.cz/schemata/100W_zesilovac.html
http://www.levex.wz.cz/lva101.htm

Musím dodat, že jsem vybíral zapojení, u kterých jsem ,,usoudil" že jej zvládnu ,,realizovat".. Myslím, že jsou tyto lepší než TDA****(např než TDA7293/4) jste někdo stejného názoru? A tak když udělám ještě ,,korekci" a přidám VU metry, může 100ho být kvalitní HI-Fi zesilovač, ,,na takové to venkovní poslouchání"... Very Happy

Jinak jsem uvažoval o ,,realizaci" zesilovače s KD, protože jich mam taky dost, ale četl jsem, že mají ,,špatnou učinnost a velké výkonové ztráty" a tak abych dosáhl toho správného ,,výkonu" tak potřebuju trafo z mnohem vyšším výkonem a Vs je na tom něco?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2011, 21:00    Předmět: Citovat

Ten první kmitá a nemá žádné ochrany
Ten druhý je jakýsi klon Transiwatu, doprasené již fousaté zapojení poplatné době vzniku.
To třetí s tím trafem na výstupu budeš těžko realizovat to trafo, navíc kvalita bude pochybná.
LVA je již moderní propracovaný zesík. Jeho jediným mínusem je absence veškerých ochran.

Co zkusit Jožiho 100W univerzálek http://www.zosilnovace.eu/Zosilnovac100W.htm, případně lepší LVA101 - tam koupíš DPS i s návodem.
Eventuelně nějaký klon LEACH s doplněnými výstupu.

Doporučím ti přečíst si http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10025 .

Edit: kdes vzal ten nesmysl s těmi KD? Záleží jaké KD máš u KD607/617 je potíž s malým napětím, KD503 jsou bytelné. KD607/617 jsou ideální do DPA110 (ta už předpokládá nějaké znalosti), případně do originální Transiwatu (třeba TW120, což je zesík 2*60W, 100W nesnesou napěťově).
Účinnost a ztráty jsou dané trochu konstrukcí, ale hlavně tím že zesiluješ střídavý signál, takže počítek někde kolem 60%. Tranzistory s tím nemají nic společného.


Naposledy upravil paveltl dne čt prosinec 08 2011, 21:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2011, 21:06    Předmět: Citovat

Inu pokud budeš k realizaci přistupovat jak ostatním věcem , např mono50 , nečeká tě nic jiného , než vyhozené peníze a smutek . Jakou jsi si udělal teoretickou přípravu alespoň na zprovoznění jednoho zapojení . Napiš alespoň , odkud budeš čerpat teorii pro uvedení do provozu , jaké máš a chceš mít pomůcky pro uvedení do chodu . Právě pokud postavíš zes SPRÁVNĚ s integráčem , tak máš vysokou šanci na úspěch , což u stavby z diskrétu neplatí . Very Happy Právě by jsi měl zjišťovat , proč tebou postavené zapojení s integráči "nešlape" .
Jako druhý , myslíš , že uvěří ? Já ne , ale má na to věkem právo , nevěř všem nad třicet !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2011, 21:18    Předmět: Citovat

OK, asi máš pravdu, dokonce napájecí napětí bude vyhovující.. Koupím asi toroid, a filtrační kondíky mam, ty jsem kdysi koupil omylem a mam 22000uF/50V, tak bych je rád využil..

Další názory přivítám.


Stavěl jsem toho už více, ale vše mě většinou na poprvé fungovalo, pravdou je, že však jde většinou o jednoduché zapojeni...

Zesilovač 32W: (dle Michael Bellon - stejně má ve skutečnosti W méně kvůly Vs)...
Předtím jsem dělal stereo zesilovač s MBA810, ten používá matka u PC.....
Ještě předtím jsem udělal mono zesilovač s TV modulu, ale ten sem už jsem vyhodil,
Actidamp MK II: (Taky funguje, ale musím ještě doladit hodnoty rezistorů, protože Ignorant protože vzhledem k nedostatku rezistorů jsem ty hodnoty trošku posmolil, a tak má jeden z kanálů vyšší zesílení nežli druhý)..
Pak různé odpuzovače hlodavců: s NE555 nebo s CD4047..
Multivibrátor s KF
FM štěnice
VKV konvertor....
Regulovatelný zdroj s LM317 (ale myslim, že to je naprd)
Šokér

Věci které nefungovaly byly většinou takové co jsem dělal ve stylu ,,vrabčí hnízdo", proto poslední dobou dělám zásadně věci s DPS !


Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1537
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2011, 23:25    Předmět: Citovat

Pokud jsi stavěl takovýhle ptákoviny, začni právě s něčim integrovanym jako TDA7293, LM3886 (LaMa Mk2), LM4780. S posledně jmenovaným vymyslel PD (podle mě) velice luxusní modul PA03. Ovšem problém budou finance....

Prolez Audioweb, je tam takovejch informací, že to za víkend nepřelouskáš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patt_01



Založen: Jan 07, 2008
Příspěvky: 514
Bydliště: Brandýsek

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2011, 23:59    Předmět: Citovat

Zkus postavit zesilovač od pana Andrlíka, na konci jsou lehce sehnatelné KD607/617. Hraje slušně, má i ochranu proti zkratu na výstupu i proti s napětí. Já osobně jsem na konec dla dva a dva páry KD607 a 617 a ždímam z toho 100-110W.
Zde by měl být návod: http://www.uloz.to/3159986/kp-85-pdf

Nebo sehnat starý moduly AUJ637 - 100W/100V zesilovač pro školní/obecní rozhlas a upravit to na normální konec...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fifiju



Založen: Sep 05, 2010
Příspěvky: 402
Bydliště: u Kyjova

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 0:38    Předmět: Citovat

chceš-li se zaobírat zesilovači,pročti si http://www.aldax.cz/index.php Nemusíš stavět nic od nich,ale dobře si to všechno pročti. jsou tam uvedeny téměř všechny základy,více-méně v kostce,ale velice srozumitelně. (ja už delší dobu uvažuju o tom,že si postavím ROLAND CUBE 60 bass, ale zatím se mě nepovedlo vyšťárat datasheety všech tranzistorů v daném zapojení původně použitých,abych si byl 100% jistý jejich náhradami tak to mám už několik roků rozpracované/hotový pouze předzes,použřívaný s koncovým modulem AUJ/. schg v příloze. kdysi jem měl originál,ale pozdě jsem přišel na to,že jsou na světě zkrátka věci,které se jaksi,neprodávají...) a mezi náma,100W je zbytečná chiméra, podstatné jsou reproduktory. výškově jsem téměř hluchý,po úrazu,ale na basy ... (na 100W výkonu doporučuji jako základ repro tesla ARN 9408) ale nemusíš mě brát uplně moc vážně,je to taková moje úchylka... Very Happy


roland_cube_60_bass_schematic_diagram.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  roland_cube_60_bass_schematic_diagram.jpg
 Velikost:  250.45 kB
 Staženo:  346 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Teslatron



Založen: Feb 15, 2008
Příspěvky: 125
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 6:52    Předmět: Citovat

Andrlíka mohu také doporučit. Na záměr postavit něco s KD vyhovující. Pokud máš větší zasobu tesláckých trandů, tak tě vyjde na par korun za rezistory, které nenajdeš doma.
Nejsem žádný zvukový fajnšmekr, ale oproti rádoby hifi věži aiwa, na které jsem poslouchal doteď, je ten zvuk nebe a dudy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 12:46    Předmět: Citovat

tady je to pěkně všechno srovnané . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 13:48    Předmět: Citovat

No na můj vkus to moc smrdí aldaxem . Chybí tam jedna opravdu spolehlivá věc z AR 85 ročenky konstrukční přílohy . Stavěl jsem více jak 10x i sdarlingtony na koncích 36x a pak vyjde i malá deska . Netřeba zvláštního výběru součástek . Absolutně stabilní , nikdy žádné ladění s oscilacemi .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 15:59    Předmět: Citovat

Aldax je pod jedním odkazem. Ostatní je Dudek, Aldax zabezpečuje jen prodej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 23:27    Předmět: Citovat

Ak môžem; keď vidím niečo ako na tom obrázku, vždy mám dojem, že trand NPN z dvojice je budený menšou amplitúdou, než PNP. To by malo znamenať skreslenie, nie? Alebo to kompenzuje sp.v.? A pokiaľ ide o tú, ako vidím, je zavedená z výstupu až ku vstupu. To, podľa toho, čo som sa dočítal na tomto fóre, odporuje audiophilismu. Keby som chcel rýchlo zmastiť zosík, asi by som volil solídny OZ a doplnil ho o výkoňáky. Keby som sa chcel hrať s tranzistormi, asi by som sa vyhýbal sp. väzbám cez dva a viac stupňov. Ale možno kecám. Nevím

Naposledy upravil Duvsan dne pá prosinec 09 2011, 23:31, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 23:30    Předmět: Citovat

Áno kecáš a toto fórum nieje o audiophilismu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 23:52    Předmět: Citovat

Pouč ma Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31989
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2011, 0:22    Předmět: Citovat

Prostě si nehrajeme na netopýry ani netvrdíme, že nejlepší poslechový vlastnosti má lampová příšera s 10% zkreslením sudýma harmonickýma - jen proto, že se "to líbí". My měříme a snažíme se o co nejdokonalejší přiblížení se k ideálnímu stavu, kdy se zesilovač má chovat jako "drát se ziskem" - tedy hlavním požadavkem je, aby zesilovač NEZKRESLOVAL signál, který mu přivedeme na vstup. Výstupní výkon je až další požadavek - ne nedůležitý, ale není primární. Pro nás je důležitější, když zesilovač přenese co nejlineárněji běžné slyšitelné pásmo plus nějakou pro linearitu přenosu nutnou rezervu. A jestli k tomu dojdeme tím, že budeme provozovat FET v A třídě, nebo jestli zapojíme deset párů bipolárních trandů paralelně se 100% zpětnou vazbou, to už není vůbec důležité...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund