Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCD Monitor Hyundai L17T(L17A0D083), závada zdroje, uzavřeno
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2011, 23:35    Předmět: Citovat

Dík za podnětnou debatu.
Obávám se však, že vrátím tu diskusi o funkci toho záhadného obvodu s tranzistorem zpět na začátek.
1. Jak jsem psal, vyletoval jsem z toho zdroje tu SMD součástku značenou "64", protože jako domnělý tranzistor s integrovanými odpory DTC114 jsem v zaletovaném stavu nemohl naměřit nic abych usoudil na její stav (dobrá, špatná).
2. Po vyndání jsem ji měřil obvyklým způsobem na úbytky na přechodech digitálním voltmetrem v režimu měření diod. Při tom měření se zdálo, že je přechod C-B přerušený (pokus dle bodu 3 ukázal, že měření bylo znehodnoceno těmi integrovanými odpory). Pak zde proběhla diskuse na téma, zda je to vůbec tranzistor, aby se tomu dala přiřadit v obvodu nějaká funkce.
3. Dnes jsem zapojil tu vyndanou blešku "64" na stole jako spínač, tj do kolektoru jsem zapojil odpor 1k a ten připojil na +6V, druhý pól 0V šel na emitor. Na kolektoru drželo 6V. Pak jsem do báze přivedl +6V přes odpor 68k. Napětí na kolektoru poslušně spadlo na 0,14V. Stejný pokus jsem udělal při napájení 3V, stejný výsledek.

Pánové, jistě se mnou souhlasíte, že tohle neudělá žádná kombinace diod. Ta součástka je bez jakýchkoliv pochyb tranzistor NPN jako řemen se zesílením minimálně 68, a je funkční, není vadný. Takže nemohl se podílet na tom ničení ICE..

Ještě jsem změřil zenerovo napětí té diody v bázi toho tranzistoru. Je tam hodnota 19,8V. To je shoda s tím, co je uvedeno na tom špatně čitelném vzorovém schématu.

A do třetice jsem znovu proměřil zapojení toho tranzistoru, nyní po jeho vyndání se mi obvody vzájemně nevázaly. Zapojení jednoznačně odpovídá schématu, které jsem nakreslil, a které je také na tom vzorovém schématu. Emitor je na zemi, kolektor je na ref u 431 a báze je na katodě té zenerky.

Takže na pořadu je znovu otázka, k čemu tam ten obvod je a jak to vlastně funguje.

Teoreticky to nemůže mít žádnou užitečnou funkci a prakticky "toť otázka".

PS: Chápu názor Rybicky v tom, že čas jsou peníze. Pro mne jako důchodce čas roli nehraje, neopravuji to na kšeft ale v rodině a dráždí mě to jako červený prapor dráždí býka. Do Ostravy se pro součástky dostanu až po neděli, do té doby můžeme dále o tom zapojení teoretizovat.


Naposledy upravil Brozicek dne pá prosinec 09 2011, 10:04, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12336

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 8:05    Předmět: Citovat

Takže konečně víme, na čem jsme. Souhlasím se závěrem Broziceka, že teď lze jen diskutovat na téma, k čemu tam takový obvod je.
Jako první, co mě napadá, je, že je to chyba výrobce vzniklá špatným překreslením schematu, která se v obvodu zdroje nijak neprojeví až do okamžiku, kdy je třeba, aby obvod zafungoval. V původním zapojení snad obvod dokázal zabránit zničení zdroje, v tomto zapojení naopak zničení zdroje urychlí. Aby se tak nestávalo příliš často, je zvolena hodnota Zenerovy diody na 20V, což znamená, že k reakci tohoto "kurvítka" (jedině tak se to dá nazvat) je zapotřebí zvýšení výstupního napětí z 12V na cca 23V Exclamation
Podle mne se tedy jedná o omylem vytvořené (ale vítané) kurvítko. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: pá prosinec 09 2011, 19:03    Předmět: Citovat

Nemožno nesúhlasiť.
Jedno z riešení je takéto.
Iné riešenie je naozaj použiť NPN digi tranzistor iba ho pripojiť kolektorom na katódu TL431.



OchranaZdroja.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  OchranaZdroja.jpg
 Velikost:  34.67 kB
 Staženo:  79 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2011, 0:12    Předmět: Citovat

Tak jsem se rozhodl skoncovat s tím kurvítkem a také s celým tím nepodařeným zdrojem.
Odškrábl jsem na tišťáku zdroje přívody od 230 V, ze zdroje vyvedl pěkný třípramenný kablík pro GND, +5V a 12V, zdroj zamontoval zpět aby běžely měniče pro výbojky a monitor složil. Na konec kablíku jsem dal konektor samce z nějaké HDD napájecí prodlužovačky.
Na starém PC zdroji 100W jsem ostříhal všechny kabely a nechal jen jeden vývod pro napájení HDD, jehož konektor jsem upevnil na skříň zdroje. Ventilátorek jsem odpojil, zdroj při spotřebě monitoru prakticky nehřeje.
Vypadá to pěkně, je to funkční a je to zadarmo. Nakonec můj ACER u hlavního domácího PC má také externí zdroj.
Hlavní motiv pro toto rozhodnutí - MANŽELKA Laughing . "Co furt u toho sedíš, vánoce jsou na krku".
Přeji hezké vánoce. Již se nedozvíme, co by bylo nutno vyměnit, aby původní zdroj zase běhal. Děkuji za plodnou debatu a Vaše rady a názory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund