Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCD Monitor Hyundai L17T(L17A0D083), závada zdroje, uzavřeno
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2011, 9:08    Předmět: LCD Monitor Hyundai L17T(L17A0D083), závada zdroje, uzavřeno Citovat

K tomuto monitoru jsem zde našel již téma s tímto odkazem
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=36417
Autor "555" tam uvádí, že:
manuál je ke stažení zde na uploadu pod tímto názvem :
hyundai_l70s_[ET].pdf
Nějak nemohu ten manuál najít, pomůže mi s tím autor nebo jiná dobrá duše.
Jinak schéma toho toho monitoru jsem již "vygooglil" - v servisním manuálu však není schéma zdroje.
Na monitoru po zapnutí do sítě svítila jen zelená kontrolka, ale monitor byl jinak mrtvý.
Po rozebrání jsem našel ve zdroji nafouklý kondenzátor 680M/25V ve výstupní větvi 12 V . I při tom nafouklém C dával zdroj na výstupu obě napětí 5 i 12 voltů.
Kondenzátor jsem vyměnil za hodnotu 1000M. Zdroj jsem již bohužel samostatně nezkusil.
Složil jsem monitor a po zapnutí zelená diody 2x blikla a zhasla.
Po novém rozebrání jsem zjistil, že zdroj již nemá žádné napětí. Zdroj je jednoduchý. Zjistil jsem, že je zcela vodivý (vše se vším) řídící obvod ICE2AS01.
Výkonový FET vypadá OK, není proražený, drží na něm napětí 310 V a na Gate není žádné napětí, které by mohlo zničit ten ICE (Gate je se zemí spojeno přes odpor 2k2). Proměřil jsem ten FET také jako spínač. Při napětí 3V a více na nezapojený Gate se kanál otevírá a je otevřený dokud kapacitu Gate nevybiji, Gate tedy nemá žádný svod.

Je mi záhadou, co způsobilo to zničení řídícího obvodu. Obvykle se řídící obvod zničí jako důsledek průrazu FET. Ochranná pojistka před vstupním usměrňovačem je neporušena, tak tam žádný velký proud netekl.

Nezdá se mi, že by byla souvislost mezi hodnotou vyměněného kondenzátoru a řídícím obvodem, ale jeden nikdy neví. Napadá mě jen taková blbost, že ten ICE byl načatý a delší náběh zdroje 12 V při větší kapacitě C už nepřežil.

Má na to někdo jiný rozumný názor? Než ten řídící obvod vyměním, rád bych tušil, proč tak náhle odešel.


Naposledy upravil Brozicek dne so prosinec 10 2011, 0:13, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2011, 20:11    Předmět: Citovat

Tak ten "jednoduchý zdroj" displeje Hyundai mi dává opravdu zabrat. Asi budu potřebovat radu, kde by mohl být problém. Nenašel jsem na netu originál schéma zdroje (FLF1743-03A / PLC1742C03-V3 FRONTEK CO LTD), a tak přikládám velmi podobné schéma z monitoru LG (červeně jsem opravil součástky, které se u Hyundaie liší od LG zdroje). Také jsem zkopíroval principiální schéma zdroje pro řídící obvod s ICE2AS01.
Zrekapituluji problém.
1. U monitoru svítila jen zelená kontrolka a nešel zapnout. Vyndal jsem zdroj a na stole bez zátěže jsem naměřil správná výstupní napětí 5V a 12 V. Kondenzátor 680M ve větvi 12 V byl nafouklý a tak jsem ho nahradil hodnotou 1000M. Výstupní napětí naprázdno byla opět OK, tak jsem monitor sestavil. Po připojení na síť zelená kontrolka blikla a zhasla.
2. Po rozebrání nedával zdroj žádné napětí. Zjistil jsem, že je vadný řídící obvod ICE2AS01 (zcela proražený, Vcc proti GND ve zkratu). Řídící obvod jsem vyměnil a do větve 12V jsem dal správný kondenzátor 680M. Naprázdno jsem naměřil výstupní napětí OK a kontrolně jsem zkontroloval napájecí napětí Vcc na ICE2AS01, bylo 10 V. Znovu jsem sestavil monitor a jev se opakoval, zelená kontrolka jen blikla.
3. Po dalším rozebrání zdroj opět nedával napětí. Zjistil jsem, že je proražená zenerka v napájecí větvi ICE2AS01. Protože napětí Vcc bylo předtím 10V, nahradil jsem ji zenerkou na 13V. Zdroj nenabíhal. Z datasheetu jsem zjistil, že obvod naběhne až po dosažení napětí Vcc 13,5 V přes startovací odpory 2x120k. Dal jsem tam zenerku 15 V a zdroj naprázdno spolehlivě naskakoval. Znovu jsem složil monitor, zelená kontrolka zase jen blikala konec.
4. Nové rozebrání a zdroj opět bez výstupního napětí. Zjistil jsem, že nová zenerka na 15V je zase proražená.
5. Protože zdroj LG (viz schéma níže) vůbec tuto zenerku nepoužívá, zapnul jsem zdroj naprázdno bez zenerky. Zdroj normálně naběhl.
6. Napadla mne souvislost se zátěži zdroje a chtěl jsem proměřit vliv zátěže na napájecí napětí Vcc řídícího obvodu. Zapnul jsem zdroj naprázdno a měřil napětí Vcc, bylo 10V. Na výstupní větev 5V jsem připojil zátěž caa 100 mA (odpor 47 ohm). Napětí 10 V okamžitě zmizelo, aniž by pomalý digitální voltmetr zaznamenal nějaký nárůst. Řídící obvod ICE2AS01 byl po tomto pokusu opět zcela proražený.

S něčím takovým jsem se nikdy u spínaných zdrojů nesetkal. Na napájecím vinutí pro Vcc musí při zatížení zdroje vzniknout napěťová špička nebo zvýšené napětí, které zničí tu zenerku nebo řídící obvod podle toho, co odejde dříve, nebo řidící obvod když není zenerka osazena.

Dá se to nějak logicky vysvětlit. Zatím netuším co by mohlo být ve zdroji ještě vadné, aby k tomu docházelo. Přitom se zdá, že vše začalo výměnou toho nafouklého kondenzátoru v první kroku popisu. Před jeho výměnou zdroj musel běžet (možná s měkkým napětím 12V při nafouklém kondu), protože zelená dioda na monitoru trvale svítila. Výměnou kondu nejde nic pokazit ani případně vyrobit nějaký zkrat na desce, kolem něj je dost místa.

Moc děkuji předem za nějaký názor, odkud se může na napájecím vinutí pro ICE2AS01 objevit při zatížení zdroje ta sebevražedná napěťová špička.



Zdroj LCD monitor Hyudai.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zdroj LCD monitor Hyudai.JPG
 Velikost:  219.55 kB
 Staženo:  676 krát


ICE typové zapojení.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ICE typové zapojení.jpg
 Velikost:  73.02 kB
 Staženo:  341 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
shleha



Založen: Jan 25, 2011
Příspěvky: 195
Bydliště: Humenné SR

PříspěvekZaslal: so prosinec 03 2011, 22:33    Předmět: Citovat

Invertor vyskúšaj externým zdrojom,prípadne premeraj výkonové polovodiče.Invertor z LCD má vyšší odber pri skrate,ale nemá za následok odpálenie riadiaceho IC vzdroji alebo fetu.Ten zdroj sa určite sám nepokazil výmenou vadného elytu 680mikroF za 1000mikroF v sekundárnej časti zdroja. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2011, 8:40    Předmět: Citovat

shleha napsal(a):
Invertor vyskúšaj externým zdrojom,prípadne premeraj výkonové polovodiče.Invertor z LCD má vyšší odber pri skrate,ale nemá za následok odpálenie riadiaceho IC vzdroji alebo fetu.Ten zdroj sa určite sám nepokazil výmenou vadného elytu 680mikroF za 1000mikroF v sekundárnej časti zdroja. Wink

Před tím, než jsem do zdroje zaletoval nový řídící obvod ICE..., tak jsem pečlivě proměřil všechny součástky včetně spínacího FETu. Nic vadného ani podezřelého jsem nezjistil.
Tvrdé napětí, které prorazilo tu původní SMD zenerku i moji náhradní zenerku na 15V, muselo přijít z napájecího vinutí trafa, protože tam je jen odpor 3R3, který neomezí proud diodou při překročení zenerova napětí. Přes startovací odpory 2x120k nedostanu proud, který by zenerku po otevření zničil. Pokud by byl (polo)vadný spínací FET a proráželo by náhodně nějaké napětí na Gate, tak při tom přeskoku ve FET by se zničil předně ICE.., a s ním pak i ta dioda. Mi však při zatížení výstupní větve 5V základní deskou monitoru odešla jen z. dioda, a teprve na samostatném zdroji na stole již bez zenerky při novém zatížení větve 5V proudem 100 mA odešel ten řídící obvod ICE. Podle datasheetu je limitní napájecí napětí Vcc 22V. Takže na napájecím vinutí trafa muselo vzniknou vyšší napětí, které prorazilo nejdříve zenerku a tím se zachránil v prvním kole ICE.., podruhé bez zenerky už to odnesl ten řídící obvod.
Otázkou zůstává, kde a proč se tam to zvýšené napětí dostane, jakmile zdroj zatížím, když naprázdno zdroj funguje (možná zdánlivě, nemám kvalitní osciloskop, kterým bych jej podrobněji prozkoumal).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2011, 9:03    Předmět: Citovat

Tak odchádzajú nezaťažené zdroje bez spätnej väzby.
Podobne skrat na jednej vetve to spôsobí tiež najmä ak sa jedná o zdroj UNI t.j. 90...240V napájanie.
Ten skrat môžu spôsobiť aj filtračné kondenzátory.
Priveď na nezapnutý zdroj externých 12-13V cez 10 Ω odpor. Ak na sekundárnej strane je 7805 (5V vetvu zaťaž cca 50mA) skontroluješ kondenzátory, aj spätnú väzbu TL431 a optočlen. Odpoj 22 Ω odpor od IC a pripoj ho cez 4k7 na sekundárnu stranu 5V/12V a prepoj zem z primáru a sekundáru.
Ak máš regulovateľný zdroj môžeš si to pekne premerať.

edit: skrat ...je blbosť, to uni platí. Smile


Naposledy upravil procesor dne ne prosinec 04 2011, 10:15, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2011, 9:15    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Tak odchádzajú nezaťažené zdroje bez spätnej väzby.

S tím plně souhlasím.
Ale u mne regulace napětí neztíženého zdroje funguje dobře, napětí 5V a 12V drží jako ulité. Ten optočlen jsem samostatně kontroloval, když přivádím do jeho diody proud z vnějšího zdroje, tranzistor se poslušně otevírá.
Proto na ty moje popsané projevy projevy zírám jako výr a hledám spojence s nějakou dobrou myšlenkou. Nezaletuji tam další řídící ICE..., dokud si nevyjasním, proč ty dva předchozí odešly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2011, 10:14    Předmět: Citovat

Tak na Vcc daj 15V zenerku na 1A.
Odvolávam ten skrat!!!!
Taký zdroj je viac-menej skratuvzdorný, a prepätia z toho titulu na sekundároch nehrozia detto na Vcc riadidla.
Skontroluj sériový obvod na sekundáre: vinutia, diódy, kondenátory pred indukčnosťami.
Možno sú vysušené filtračné kondy a potom to ako tak stačí filtrovať pre "naprázdno", pri poklese napätia nestačia väčšiu energiu akumulovať a napätie letí hore samozrejme aj na Vcc.
Vymenil by som všeky 2200MF/10 a 16V.


Naposledy upravil procesor dne ne prosinec 04 2011, 10:40, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2011, 10:24    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):

Ten skrat môžu spôsobiť aj filtračné kondenzátory. .........

Priveď na nezapnutý zdroj externých 12-13V cez 10 Ω odpor. Ak na sekundárnej strane je 7805 (5V vetvu zaťaž cca 50mA) skontroluješ kondenzátory, aj spätnú väzbu TL431 a optočlen. Odpoj 22 Ω odpor od IC a pripoj ho cez 4k7 na sekundárnu stranu 5V/12V a prepoj zem z primáru a sekundáru.
Ak máš regulovateľný zdroj môžeš si to pekne premerať.

Tvoje návrhy mají samozřejmě správnou logiku.

K tomu zkratu na filtraci. Pokud po připojení zdroje k síti naprázdno bez zátěže je na výstupu správné napětí 5 a 12 V, tak na sekundární straně zdroje nemůže být žádný zkrat.

Zdroj u Hyudai je jednodušší, než zdroj k LG, který je na obrázku. Já tam žádnou 7805 nemám. V obou větvích 5 i 12V je jen jednoduchá filtrace. Protože napětí naprázdno je regulováno dobře na těch 5 a 12V, tak jsem obvody kolem té TL431 nějak detailně neprověřoval, jen jsem před naletování druhého ICE... preventivně zkontroloval samotný optočlen a ten je OK. Nakreslím si podle zapojení tišťáku přesně ty sekundární obvody a regulační smyčku na vstupu optočlenu, třeba to něco odhalí, i když tam bych závadu zatím nečekal, když má výstup správné napětí.

Předběhl jsi mne doplněním názoru, ale shodli jsme se na tom, že je nutno zaměřit se znovu na ty sekundární obvody. Ozvu se až to probádám a zkontroluji ty velké elyty (i když nejsou vyboulené, ale mohou být některé suché). Jen doplním, že původní zenerka byla mrňousek tak 2x1,5 mm, určitě nebyla na větší proud.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2011, 16:41    Předmět: Citovat

Tak jsem si nakreslil podle tišťáku schéma sekundární strany zdroje - viz příloha..
Podle typového štítku na monitoru by měl být zdroj na vstupní síťové napětí od 100 do 240V st.
Na sekundární straně není nic zvláštního. Pro regulaci se porovnává výstupní napětí 5V z kondenzátoru C117 s napětím syntetické zenerky TL431. Po dosažení žádaného výstupního napětí teče proud přes diodu optočlenu a primár měniče se "přiškrtí". Referenční napětí TL431 je nastaveno děliči 1k8 z 5V a 27k z 12V proti paralelním 6k8 a 1k8.
SMD tranzistor typ 64 s integrovanými odpory spolu s diodou v jeho bázi je myslím ochrana na přechodové jevy při změnách vstupu nebo zátěže. Pokud výstupní větev 12V překročí napětí zenerky, prudce se měnič uzavírá otevřením tranzistoru.

Zenerku této ochrany jsem měřil jen na úbytek na přechodu v propustném směru a vypadá OK.
Tranzistor s těmi integrovanými odpory nelze dost dobře měřit v obvodu, tak jsem tu blešku demontoval. Pokud jsem ho nezničil tou demontáži, tak zde by měla být příčina těch problémů. Přechod kolektor báze vypadá přerušený. To by byla ta ochrana nefunkční a změna zátěže by mohla způsobit prudký nárůst výkonu měniče a tím nárůst napájecího napětí pro řídící obvod. Dokonce bych zde mohl nalézt souvislost s výměnou toho kondenzátoru 680M ve větvi 12V. Zvětšením kapacity trvá déle přechodový jev a tím napětí na trafu dosáhne vyšší hodnoty a může dojít jevům, které jsem popisoval.

Také jsem zkusil všechny filtrační kondenzátory sekundární strany na kapacitu. Sice jen jednoduše podle rychlosti nabíjení, což neukáže hodnotu ESR, ale pochybuji že by zhoršené ESR dělalo takové psí kusy jaké popisuji dříve.

Prosím kolegu Procesora o jeho názor, než seženu potřebné díly a prakticky to ověřím. Dík.



Hyundai zdroj sekundár.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Hyundai zdroj sekundár.JPG
 Velikost:  260.88 kB
 Staženo:  284 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2011, 16:46    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
Pokud výstupní větev 12V překročí napětí zenerky, prudce se měnič uzavírá otevřením tranzistoru.

Tak, jak to máš nakreslený, by to fungovalo přesně obráceně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2011, 18:16    Předmět: Citovat

Kolektor tranzistoru bude asi na katóde 431 ako posledná "brzda". Takto to je cesta do pekla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2011, 20:29    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Kolektor tranzistoru bude asi na katóde 431 ako posledná "brzda". Takto to je cesta do pekla.

Zopakoval jsem si funkci TL431 a Procesor i Andrea mají svatou pravdu.
Dal jsem však do přílohy schéma principiálně podobného zdroje FLF1742-20A (ten můj je FLF1742-03A). Detaily jsou na tomto schématu špatně čitelné, podobnost s tím co jsem namaloval je ale zřejmá. Tam je ten tranzistor také zapojen na Uref a ne na katodu té TL431. Navíc se zdá, že u té zenerky v bázi tranzistoru je hodnota 20V. Já jsem si znovu pečlivě prošel můj tišťák a jsem přesvědčen, že to schéma mám nakreslené dobře.
Tím je moje nadějná teorie na příčinu odpalování řídícího obvodu ICE... zcela na lopatkách a význam toho tranzistoru je mi pak naprosto nejasný.
"Babo raď" - promiň Andreo, tebe tím nemyslím.



FLF1742-20A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FLF1742-20A.jpg
 Velikost:  97.2 kB
 Staženo:  405 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2011, 21:19    Předmět: Citovat

Jeden sa splietol, a ostatní to kopčia.
Inak mi to nevychádza.
Prakricky sa stabilizuje nejaký kompromisný režim, pre obe napätia to exaktne nie je možné. Pri extrémnom odbere z 5V časti sa napätie na 12V vetve môže zdvihnúť nad povolené medze. potom by mala zareagovať nejaká ochrana. Keby tá zenerka bola pripojená na riadiaci 431 by to takto mohlo reagovať.
Alebo tak ako som písal skôr...tranzistorom priamo riadiť prúd optočlenom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1508
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2011, 8:15    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Jeden sa splietol, a ostatní to kopčia.
Inak mi to nevychádza.

Opravdu to vypadá. Nechce se mi však věřit, že by ti šikmoocí Jihokorejci byli tak nepozorní až hloupí, že by zaplavili svět zdroji, kde jsou montovány zbytečné a nefunkční součástky v rozporu s logikou obvodařiny. Jedině že by tím chtěli klamat nepřítele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12397

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2011, 9:23    Předmět: Citovat

Brozicek napsal(a):
...hyundai_l70s_[ET].pdf
Nějak nemohu ten manuál najít, pomůže mi s tím autor nebo jiná dobrá duše....

Jen pro informaci - pokud je v názvu souboru [ET], pochází tento soubor ze serveru http://elektrotanya.com
Takže je ke stažení zde
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund