Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Ovládání 7mi segmentu z PC
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Charriere



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 11:15    Předmět: Ovládání 7mi segmentu z PC Citovat

Zdravím,

píšu aplikaci (C#, .NET), která bude počítat v BCD. Jde o prezentaci procesu. Chtěl bych výsledek zobrazovat na dvou 7mi segmentech. Tedy zobrazit číslice.
V podstatě bych rád poslal Byte (8 bitů reprezentujících dve číslice v BCD 23H = 00100011B) na nějaký port (USB nebo seriový přes redukci USB->Serial) a zobrazil na segmentech. Netuším, jaký obvod použít pro přijetí Byte a rozsvícení segmentů.
Pokouším se nastudovat FT232BM pro komunikaci s USB, ale raději se ptám, kdyby někdo podobnou věc už řešil. Google mi našel spoustu obvodů, kde se naprogramuje PIC a pak segmenty zobrazují cokoliv. Ale já to chci ovládat z PC.

Budu rád, když mě někdo odkáže na podobné řešení.
Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat100



Založen: Nov 04, 2009
Příspěvky: 480
Bydliště: Plzen-jih

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 15:24    Předmět: Citovat

Ahoj

Odeslat data z PC je jedna věc, ale spracovat je pro zobrazení druhá. Pokud jsem si vědom, neexistuje žádný integrovaný obvod, který by byl schopen rovnou přijmout BCD kod a převést jej na LED segmenty. Jediným řešením bude procesor s programem, který dekoduje BCD a buďto bude rovnou ovládat LED segmenty (potřeba procesor s dostatečným počtem vývodů), nebo bude data předávat po sběrnici (zde je na výběr z několika druhů přenosů) řadiči .

Viděl bych to následovně:

PC - převodník USB/RS232 - procesor s usart - řadič/e - LED segmenty

S pozdravem Matěj
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nokijec



Založen: Feb 01, 2011
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 16:08    Předmět: Citovat

FT232BM má režim BIT BANG,kdy se dá ovládat 8 linek jako vstupy a výstupy.Pak stačí použít běžné dekodéry BCD-sedmisegment.MH 7447,D147.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 248

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 19:04    Předmět: Citovat

Pokud budeš data načítat přímo počítačem jak píšeš tak na načtení dvou hodnot v BCD ti stačí jeden 4021 a programově si vše převedeš.Zobrazení na externích 7 segmentovkách můžeš pro změnu provést pomocí počítače a data pošleš pomocí 4094 na řadiče pro
7 segmentovky.Druhá a snažší možnost je pomocí uvedných IO 4094 doplněných o výkonové tranzistory například v pouzdru ULN2803 pokud budou mít 7 segmentové zobrazovače společnou anodu zobrazíš číslo přímo bez nutnosti řadiče 7 segmentovky v kodu BCD,zobrazení na monitoru PC je programově jednoduché.Podobné zapojení se čtyřmi 4094 jsem řešil když jsem potřeboval ovládat osm převodníků v BCD kódu 74154.Na komunikaci COM/USB používám již několik let hotový výrobek pouze jsem musel při jeho koupi vybrat takový co podporuje všechny I/O COM portu.

_________________
www.mojeelektronika.mzf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Charriere



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 19:14    Předmět: Citovat

Dekuju za odpovedi.
O BIT BANG u FT232BM sem nevedel. Prave, jak dostat bity na vstup 7447 sem nevedel.
Vydam se tedy nejspis touto cestou.
Jeste nevim, jak to zapojit, takze dalsi napady nebo odkazy na zapojeni uvitam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charriere



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 19:23    Předmět: Citovat

bum: aha, takze navrhujes pouzit neco takovyho http://www.kabelmanie.cz/redukce-usb-na-com/ a pak jen obvod pripojit na vystupy seriovyho portu? Jdu se podivat na tu 4094.
Co ja potrebuju, je vyslat z PC cislo a zobrazit na dvou segmentech. Tedy do 99ti. Vic bych to nekomplikoval Smile


Naposledy upravil Charriere dne čt listopad 17 2011, 20:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 248

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 20:03    Předmět: Citovat

1) K té redukci USB/COM jak jsem psal jde o to aby redukce z USB/COM podporovala všechny I/O sériového portu nic jiného.

2) Pokud máš PC které má sériový port tak nepotřebuješ pro tu tvojí aplikaci žádnou redukci ale přímo budeš ovládat například tu 4094 výstupy sériového portu.Na ovládání stačí tři výstupní signály sériového portu.

3) Pokud máš PC které NEMÁ sériový port tak použiješ tu redukci USB/COM a například tu 4094 pak ovládáš stejně.

4) Na zobrazení dvou čísel 99 tak jak píšeš pokud NEPOUŽIJEŠ řadič pro ovládání 7 segmentovek v kodu BCD tak potřebuješ celkem DVĚ 4094 což není problém ovládat.Běžně ovládám čtyři a více 4094 současně ZAPOJUJÍ SE ZA SEBOU.Schéma zapojení čtyř 4094 pro ovládání jedním sériovým portem máš na uvedeném webu tento je www.mojeelektro.xf.cz

5) Pokud na ovládání dvou 7 segmnetovek pro zobrazení čísla 99 použiješ řadiče pro zobrazování číslic v kódu BCD tak potom ti stačí jedna 4094 dle typu řadiče 7 segmentovky.

Osobně bych to zobrazení číslic 99 při použití počítače řešil dvěmi 4094 doplněnými o výkonové spínací prvky například integrované obvody které pak budou rozsvěcet přímo uvedené 7 segmentovky.Náklady na uvedené integrované obvody nepřesáhnou ani 50Kč.

_________________
www.mojeelektronika.mzf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mat100



Založen: Nov 04, 2009
Příspěvky: 480
Bydliště: Plzen-jih

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 20:16    Předmět: Citovat

To bum,

Máš perfektní webové stránky se zajímavými konstrukcemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charriere



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 21:36    Předmět: Citovat

Opet dekuju za rady.
Nakonec to asi nebude tak slozity, jak se dopoledne zdalo Smile

bum: muzu se zeptat, v jakem programu jsou udelany navrhy rozmisteni soucastek na obrazcich z tvych stranek? Ty 3D pohledy vypadaji moc dobre.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bastlir40



Založen: Aug 27, 2010
Příspěvky: 463
Bydliště: Příbram

PříspěvekZaslal: čt listopad 17 2011, 21:50    Předmět: Citovat

Návrhy jsou dělané ve 3D Eagle a POVRAY.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 248

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2011, 21:21    Předmět: Citovat

Máš pravdu není to vůbec složité jde o jednoduché a primitivní zapojení, ohledně napsání programu to lze říci také.A k dotazu tvorby obrázků tak kolega ti odpověděl tyto návrhy zpracovává on.Přeji hodně zdaru ve stavbě a programování pokud budeš moct tak po dokončení pošli SS Vágner.
_________________
www.mojeelektronika.mzf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bum



Založen: Sep 04, 2011
Příspěvky: 248

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2011, 21:28    Předmět: Citovat

Mat100 děkujeme.Vágner
_________________
www.mojeelektronika.mzf.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Charriere



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 20:54    Předmět: Citovat

Zdravím,
s pomocí pana Vágnera (bum) a jeho webové stránky jsem pokročil k tomuto návrhu (viz priloha).
Momentálně mi zbývá vyřešit problém s Eagle a spočítat hodnoty rezistorů.
V Eagle se mi nezobrazují vývody napájení. Ve výběru součástek jsou nějaky čáry, ale v návrhu už ne. Ví někdo, kde je problém? Jestli je potřeba někde něco povolit? Týká se to jak 4094, tak 7447.


Děkuji.

[/list]



4094_nehotove_zapojeni.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  4094_nehotove_zapojeni.png
 Velikost:  39.09 kB
 Staženo:  159 krát



Naposledy upravil Charriere dne čt leden 12 2012, 20:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2012, 21:09    Předmět: Citovat

V sekci Software je návod na Eagle a i tohle se tam probíralo.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=28737&start=15
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charriere



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 22

PříspěvekZaslal: čt leden 12 2012, 20:50    Předmět: Citovat

Andrea: dekuju. Hledal jsem, ale nenasel.
Prikaz invoke a kliknout na soucastu - potom se zobrazi napajeci vyvody.
Zapojeni s napajenim je na obrazku v priloze.



4094_hotove.png
 Komentář:
Hotove, neotestovane zapojeni.

Stáhnout
 Soubor:  4094_hotove.png
 Velikost:  34.18 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.39 sekund