Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

PROXXON vrtačka na 12V - jaký zdroj?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2011, 22:53    Předmět: PROXXON vrtačka na 12V - jaký zdroj? Citovat

Přemýšlím, že mi Ježíšek nadělí vrtačku Proxxon MICROMOT 50/E(F) na 12V=.
Pochopitelně se mi nechce kupovat originální zdroj 12V. Jenže v katalogu jsou divné informace o napájecích zdrojích 12V a regulaci otáček.
Jedna z nich je tato na straně 14 katalogu:
http://www.proxxoncz.cz/katalog/katalog_proxxon_micromot.pdf
Důležité:
Elektronická regulace u 12V přístrojů funguje pouze při použití s nestabilizovanými
síťovými zdroji (jako jsou např. veškeré MICROMOT síťové zdroje
Proxxon). Napájení pomocí stabilizovaných síťových zdrojů je možné,
ale přístroje pracují v maximálních otáčkách (platí též pro napájení z
baterií).

Představuji si, že se jedná o zdroje pouze dvoucestně usměrněné a regulátor v přístroji požaduje právě ty kopce, aby mohl regulovat.

Jenže u zdrojů NG2E a NG5E (které spadají pod "veškeré MICROMOT síťové zdroje") na straně 17 je zase napsáno, že obsahují tyristorovou regulaci.
Zdroje vypadají, že mají regulaci (velké žluté otočné kolečko). Je k nim ale připojen přístroj bez regulace otáček(má jen spínač Zap/vyp).

Takže zatím to chápu tak, že vrtačky s "E" v označení mají regulátor v těle a vyžadují nevyhlazené usm. napětí. Vrtačky bez regulace otáček mohou být regulovány zdroji NG2E nebo NG5E.

Může mi to vlastník nějakého Proxxonu potvrdit nebo vyvrátit?

Ještě ke značce Dremel, o které jsem taky uvažoval - prohlídkou katalogu jsem nabyl dojmu, že vlastně vůbec nedělají vrtačky. Jenom frézy. V jejich stránkách s příslušenstvím se slovo vrtání vůbec nevyskytuje a nenabízejí žádné vrtáky. Jestlipak jsou tedy jejich přístroje odolné vůči osovému tlaku při vrtání? Někdo tu psal, že Dremel má na vrtání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2011, 23:11    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
...Napájení pomocí stabilizovaných síťových zdrojů je možné,
ale přístroje pracují v maximálních otáčkách (platí též pro napájení z
baterií).

to s tím nestabilizovaným zdrojem bych pochopil tak, že se počítá, že ten zdroj nemá 12V, ale třeba 15-16V, tzdíž se to točí rychleji.
Ale teda přijde mi dost pofidérní, že se počítá se nějakým napětím plus mínus autobus a na 12DC za baterky to nepojede na 100%.

BTW není lepší koupit něco přímo na 230V? u 12V řešení bych právě čekal tu možnost napájet to z baterek (a čekal bych, že to samozřejmě pojede na 100% výkonu)

Jo jinak jede Dremel tu mám a na vrtání se moc nehodí - je to spíš frézka a i na minimální otáčky to má na vrtání už až moc velkou rychlost. Samozřejmě na něco to nevadí, ale prostě vrtačka to není


Naposledy upravil czatlantis dne so listopad 12 2011, 23:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2011, 23:13    Předmět: Citovat

Ahoj Pavle,
Jestli můžu doporučit, tak řekni Ježíškovi spíš o FBS 240/e má větší výkon, kvalitnější ložiska a můžeš ji připojit přímo na 230VAC. FBS 240/e snese daleko větší tlak "z boku". Pokud předpokládáš, že bude ta na 12V lehčí, tak Tě mohu ujistit že k oběma typům budeš potřebovat pravděpodobně stojánek . Jejich hmotnost je vyšší, takže není jednoduché trefit se správně do PCB - vyžaduje to daleko větší úsilí než u malých 12V/1A vrtaček.
FBS 240/e + stojánek je podle mě nejlepší volba, vrtá krásně, kolmo, vrtákům se prodloužila životnost, navíc budeš mí t možnost použít i wolfram karbidové vrtáky (prodávaj je kousek od Tebe v té oranžovozelené příšeře dole)

test životnosti vrtáku HSS vrtáku guhring do PCB při použití stojánku Wink prodloužila se nehorázně
https://picasaweb.google.com/lh/photo/lhMlNB2Efp-Gf5DKtMrZnQ?feat=directlink

vyvrtaná díra - v levo wolframkarbid po >200 dírách, v pravo GM vrták po cca 40
https://picasaweb.google.com/lh/photo/dFE9pv9uCbpZzl_AMAlDJA?feat=directlink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2011, 23:26    Předmět: Citovat

JJ tu 50 E(F) mám v práci a ta regulace opravdu nefunguje. Nebo teda od cca 12 do 18V se jí daj regulovat otáčky zdrojem, ale ne tim knoflikem co má na sobě. Při napětí pod 12V to pulzuje. A i při těch 12V jsou na vrtání dost vysoký. A to se stojánkem je taky pravda, vyvrtat pár direk do tišťáku není problém, ale když je jich víc, tak fakt stojan Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2011, 0:24    Předmět: Citovat

Davide, nejsem rozhodnutý, jestli koupit na 12V nebo na 230V, ale správně jsi uhodl, že jsem chtěl něco menšího a lehčího , pokud to budu držet v ruce.
Stojánek si pořídím v každém případě právě kvůli lákavé možnosti používat na kuprextit kopinaté vrtáčky z tvrdokovu (o kterých všichni básní). Doufám jen, že stojánek MB 140/S je dostatečně stabilní, aby se mi vrtáky nelámaly.

Takže jsem chtěl spíše lehčí mašinku, pokud budu něco na rychlo frézovat a la Danyk (to jsem zatím nikdy nezkoušel) nebo na nějaké rychlé vyvrtání několika děr z ruky obyčejným vrtáčkem (jako to dělám doteď z motorkem Mabuchi RE 380 nebo s levnou vrtačkou s velkým vaklem hřídele z GESu.

OK, raději si napíšu o tu větší na 230V.

A k těm vrtákům - měl jsem v plánu tohle:
http://www.naradi-vesely.cz/cs/eshop/naradi-pro-modelare-proxxon/vymenne-nastroje-a-sady/vrtaky-a-frezovaci-vrtaky/sada-vrtaku-tvrdokov-1-1-2mm.html
nebo že by tohle?
http://www.naradi-vesely.cz/cs/eshop/naradi-pro-modelare-proxxon/vymenne-nastroje-a-sady/vrtaky-a-frezovaci-vrtaky/vrtak-tvrdokov-1-0mm-2ks.html Na vrtáky nejsem expert, znám akorát obyčejné, co po pár desítkách děr udělají podobně otřepanou díru, jako máš na fotce. No možná, až mi ty drahé potvory za 150 Kč prasknou, zase se vrátím k obyčejným vrtákům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fery66



Založen: Apr 02, 2009
Příspěvky: 228
Bydliště: NR

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2011, 6:26    Předmět: Citovat

Presne túto vŕtačku na 12V používam asi 2-3 roky. Aby fungovala regulácia, zdroj nemá byť stabilizovaný ale NEFILTROVANÝ. To znamená stačí trafo + mostíkový usmerňovač. Ja ju napájam z laboratórneho zdroja, samozrejme filtrovaného. Vtedy ide na max. otáčky. Pri vŕtaní je to aj potrebné. Keď potrebujem znížiť otáčky, tak to riešim znížením napájacieho napätia. Pre moje potreby je to vyhovujúce. Mám aj stojan MB 140/S. Odporúčam! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1202
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2011, 9:56    Předmět: Citovat

Taky doporučuji FBS240/E. Má to už slušnej výkon i pro broušení a frézování. Jinak karbidové vrtáčky lze koupit i zde: http://cncshop.cz/frezy_c
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2011, 11:47    Předmět: Citovat

Mám túto: http://www.profinaradie.sk/hq-tools/product/5456-Micromot-50-E/ , a na napájanie mám 12V/4A striedavých s mostíkom bez filtrácie. Regulácia funguje, výkon "postačujúci".
Je ale zaujímavé, že rukou viem vreteno "zastaviť" a pri tom sec.napätie poklesne iba málo, ale na diodách mám obrovský úbytok napätia. Uvažujem tam dať schottkyho diody. Potom dám vedieť.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2011, 16:29    Předmět: Citovat

Když je Proxxon hlavně frézka, tak jaký druh frézky (příslušenství, ne vrtačku) byste doporučili na ruční vytváření cestiček v kuprextitu. Poněkud jemnějších, ale na způsob Danyka (znalci vědí: danyk.wz.cz).
Tvrdokov, diamant, korundový brousek,...? Aby se to hned neulomilo a nejezdilo si to kam nechci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2011, 17:06    Předmět: Citovat

Pokud jde o regulaci, je pravděpodobně tyristorová s fázovým řízením tyristoru bez zpětné vazby = bez snímání elektromotorického napětí na motorku v mezerách mezi pulsy. Na stálém vyhlazeném stejnosměrném napětí tedy nepracuje - aby regulovala, vyžaduje pokles proudu motorkem k nule, kdy se dostane pod přídržný proud použitého tyristoru. Pro napájení je tedy nutno použít pouze usměrněný proud bez filtrace - k regulaci se využívá právě to, že půlvlny mají "průchod napětí nulou". Pokud bys chtěl použít libovolný zdroj, například i autoakumulátor, musel bys regulátor vyřadit a zapojit místo něj PWR například s NE555 a výkonovým HEX-FETem.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2011, 17:37    Předmět: Citovat

Myslím, že ta regulace funguje zpětnovazebně. Podle, toho jak se ten Proxxon chová při zatížení. V každém případě potřebuje dvojcestně usměrněné pulzující napětí.
Pokud si ho někdo bude pořizovat (já mám verzi bez regulace), tak zdroj 12V je docela málo. Měl by být spíš 18V. Ale strojek je to výbornej. Špičkový kalený třísegmentový kleštiny se s nějakým hliníkem od Dremla vůbec nedají srovnávat. Já si udělal redukci do stojanu na velkou vrtačku a jsem spokojen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 4993
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2011, 18:02    Předmět: Citovat

Jojo. V katalogu se mluví na více místech o zpětnovazební regulaci a vysokém momentu při nízkých otáčkách. I když 5000/min mi jako nízké otáčky nepřipadá.

....Maximální otáčky 20.000/min lze díky elektronické regulaci
snížit plynule až na 5.000/min, a to při téměř stejném krouticím
momentu ve spodní oblasti otáček. ...


...S elektronickou regulací otáček (vysoká záběrová
síla i ve spodním rozsahu otáček díky zpětnovazební regulaci)....


...Výkonný tichý motor. Plynulá regulace zdvihů
(velký výkon i při nižších otáčkách)....

...Elektronická regulace řízená tyristory (elektronická pulsní regulace
se zpětnou vazbou)
zajišťuje přesné otáčky a vysoký krouticí
moment i ve spodním rozsahu otáček....



Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2013, 11:15    Předmět: Citovat

Rozoberal už niekto túto minivrtačku? Aký je postup.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
delis



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 74
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: čt únor 04 2016, 21:42    Předmět: Citovat

Zdravím. Přemýšlím o Proxxonu 50/EF se zdrojem NG 2/E za cca 750,-Kč, ale zarazil jsem se na skutečnosti, že zdroj dává 12V a 2A, přičemž vrtačka má mít příkon 40W. Tudíž by mohla být slabá. 5A zdroj stojí 1500,-Kč a to mi připadá zbytečně moc. Řešil to někdo např. 40VA toroidem s graetzem. To by náklady vyšly s trochou práce na cca 500,-Kč. Bude stačit 12V páč u vrtačky píší 12-18V? Neví někdo, kde sehnat samici konektoru? Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
delis



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 74
Bydliště: Vyškov

PříspěvekZaslal: čt únor 11 2016, 15:00    Předmět: Citovat

Tož jsem došel k odpovědi, kdyby to někdy někomu pomohlo. Našel jsem k tomu materiál, kde bylo uvedeno následující:

Udávané hodnoty příkonu ve Wattech u jednotlivých
ručních přístrojů jsou vypočítávány dle mezinárodních
norem IEC – 745 – 1. Tyto definují příkon stroje (nikoli
výkon) při přehřátém motoru, krátce před zablokování
vřetene. Hodnoty, které v praxi většinou nevzniknou,
nebo pouze krátkodobě.

Takže zřejmě i 2A zdroj v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund